İçeriğe Yönlendir

İl Dışından Sıfır Araç ve Plaka İşlemleri?

Okan Koşak

Recommended Posts

Okan Koşak

Kayseri dışındaki başka bir ilden sıfır araç alma ihtimali var. Aracı, alacağımız ilde ikamet eden yakınım alacak, kredi onun adına. Galiba araç onun üzerine olması gerekiyor. 38 plaka almak için nasıl bir yol izleyebiliriz? Veya kredi onun olsa bile aracı kendi üzerime yapıp plakayı 38 seçme imkanımız var mıdır? Aynı ilde olsak rastgele plaka alırdık ama ikamet ve il farklı olunca süreç nasıl işliyor bilemedim.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Kredi araç kredisi olarak alınıyorsa krrdiyi alan kişinin adına olmak zorunda. Plaka ise aracı alan kişinin ikamet ili ilçesine göre aracın alındığı ilden basılır. Başka ilin plakası olması sorun oluşturmaz ancak a ili ikameti iken b ili plakası alamazsınız. Bu sadece ikinciel ise b ili plakalı araçta değişiklik talebi olmazsa oluyor. 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
(düzenlendi)

bir yakınım sıfır toyota alırken kredi ile aldı.  kendisi kastamonuda ikamet ediyor. ama aldığı yer kocaeli gebzede bir bayi. 

37 kastamonu plakasını görünce 'nasıl ya kocaeli plakası olması gerekmiyor mu dediğimde' kendisi nerde ikamet ediyorsan oranın plakası veriliyor demişti. 

muhtemelen yasal olarak ikamet edilen yerin plakası verilecek.  ayrıca kredi kimin üstüne ise onun üzerine yapılır devir olmaz çünkü rehin koyulacak. 

tarihinde Ümit Türk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu

Yakınınız ikametini sizin bulunduğunuz şehire alacak böylelikle plakada ikamete göre basılacak. Fakat bu durumda kredi işleri nasıl yürür bir karışıklık yaşanır mı bilemiyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Kredi işlemlerinden sonra ikameti kayseriye aldırısanız muhtemelen sorun çözülür.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Bir plaka için uğraştığınıza değmez.Bu şekilde araba almakta iyi cesaret ,ben başkasının adına kendim için araç almam karşımdaki kim olursa olsun :)  Ölüm kalım durumlarında işler sarpa sarabilir.Dünyanın binbir türlü hali var. Arabayı alacak kişinin fazla varisi yoktur umarım.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Okan Koşak yazdı:

Kayseri dışındaki başka bir ilden sıfır araç alma ihtimali var. Aracı, alacağımız ilde ikamet eden yakınım alacak, kredi onun adına. Galiba araç onun üzerine olması gerekiyor. 38 plaka almak için nasıl bir yol izleyebiliriz? Veya kredi onun olsa bile aracı kendi üzerime yapıp plakayı 38 seçme imkanımız var mıdır? Aynı ilde olsak rastgele plaka alırdık ama ikamet ve il farklı olunca süreç nasıl işliyor bilemedim.

Okan bey aracın hayırlı olsun kaskonu adam gıbı yaptır hatta limitleri yüksek tuttur , plaka x veya y olmus cok önemli degil 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Gerekli bilgiler doğru şekilde verilmiş.
Ruhsat çıkmadan önce ikamet değiştirmek dışında bir yol görünmüyor.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Aracta Kayseri plaka var ise plaka değişikliği istemeyin. Yok ise mecbur ikameti oraya alacaksınız veya oradan birisi alıp size satış verecek. Başka ihtimal yok. Arabayı almaya gittiğiniz ilin plakasını vermiyorlar. Ben Samsun dan sıfır araba aldım plakası Rize çıkmıştı.

Yorum bağlantısı
Okan Koşak

Cevaplar için teşekkürler. Başka çare yok gibi plaka ne çıkarsa onu alacağız artık...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...