İçeriğe Yönlendir

HES Kodunuzu Aldınız mı?

Fatih Evcin

Recommended Posts

Ersen Tapan
Yurdaer Elay yazdı:

Herkesin vatandaşlık numarası var, bunun üzerinden daha basit bir takip sistemi yapsalar olmaz mıydı? 

Bilgi gizliliği kanunu engel oluyor . 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Çağlar Bayur yazdı:

çip gelse de sıraya girip taksak

Takılı bence bizim haberimiz yok 😊

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Ersen Tapan yazdı:

Bilgi gizliliği kanunu engel oluyor . 

Birisi hastaysa ya da iyileştiyse bunun bilinmesinin ne sakıncası var ki? Bu bilgi sizi de ilgilendiriyor, beni de :) 

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Yurdaer Elay yazdı:

Birisi hastaysa ya da iyileştiyse bunun bilinmesinin ne sakıncası var ki? Bu bilgi sizi de ilgilendiriyor, beni de :) 

Öyle demek istemedim. Tc numarasının paylaşılmasından dolayı demek istedim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Ersen Tapan yazdı:

Öyle demek istemedim. Tc numarasının paylaşılmasından dolayı demek istedim. 

Otobüs- uçak vs  bileti alırken de , Polis çevirmesinde de zaten veriyoruz  TC numaramızı, yani hesi verdiğimiz her yerde TC No muzu da veriyoruz istendiğinde, bence de bi bildikleri vardır ama ben de TC No ile yapılamazmıydı bu işlem diye düşünenlerdenim :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

En mantıklısı o zaten de. Aklıma gelen bilgi gizliliği oldu. 
Mesela Karantinadan kaçanlar ve sağlık çalışanlarına saldıranların Tc numarasına bilgi kaydedilip sağlık kuruluşuna başvurduğunda hadi canım başka kapıya da denmeli..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Cem Işık yazdı:

ama ben de TC No ile yapılamazmıydı bu işlem diye düşünenlerdenim

evli misiniz Cem bey? tc no flaan aman diyeyim :rofl: riskli, hes iyidir

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Çağlar Bayur yazdı:

evli misiniz Cem bey? tc no flaan aman diyeyim :rofl: riskli, hes iyidir

Çırak yazmış, döverek uzaklaştırdım🙃

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Bence HES in bir adım sonrası; devlete borcu olanlar kamu hizmetlerinden yararlanamayacak..Şu an için maskeden dolayı ödenmemiş cezası olanlara  Adliyelerde hizmet verilmiyor sanırım..MTV ni  ödemediysen hastaneden randevu alamayacaksın mesela..Bekliyorum bakalım..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Metin Mankal yazdı:

Bence HES in bir adım sonrası; devlete borcu olanlar kamu hizmetlerinden yararlanamayacak..Şu an için maskeden dolayı ödenmemiş cezası olanlara  Adliyelerde hizmet verilmiyor sanırım..MTV ni  ödemediysen hastaneden randevu alamayacaksın mesela..Bekliyorum bakalım..

Çok mantıklı. Borcunu günü gününe ödeyenle ödemeyen bir olmasın. İki gün sonra ceza faizlerine indirim gelmesin. 
Bir farkımız olsun. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Mert Gulkokan yazdı:

Kodu covid testi pozitif çıkanlarda alabiliyormuş hayat eve sığar üzerinden
Ne anladım bu koddan ozaman ?

Pozitif olan kişi, seyahat için bilet almak isteyip de hes kodunu verdiği zaman onun pozitif olduğu görülüyor sistemde ve bilet alamıyor. İyileştiği zaman da negatif görünüyor. Hes kodunu herkes alabilir, sonradan pozitif çıkanın da- iyileşenin de hes koduna işleniyor yani güncel sağlık durumu.

Yorum bağlantısı
Osman Nuri Köknar
Metin Mankal yazdı:

Sanırımla bilgi vermek olmaz. Dediğiniz gibi bir şey yok adliyede. En azından bizim adliyede böyle bir şey yok. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

ben HES te çalıştıydım, onu sayarlarmı acep, belgem var :tongue:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal
Osman Nuri Köknar yazdı:

Sanırımla bilgi vermek olmaz. Dediğiniz gibi bir şey yok adliyede. En azından bizim adliyede böyle bir şey yok. 

Pardon...Verdiğiniz ders için çok teşekkür ederim..Bilgi verdiğimi iddia etmedim ama neyse ..Öyle anlamışsınız demek ki..Ben yinede bir link bırakayım şuraya..

https://www.milliyet.com.tr/gundem/adliyelerde-artik-sart-hes-kodu-gecim-kaynagi-oldu-6312932

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Metin Mankal yazdı:

Pardon...Verdiğiniz ders için çok teşekkür ederim..Bilgi verdiğimi iddia etmedim ama neyse ..Öyle anlamışsınız demek ki..Ben yinede bir link bırakayım şuraya..

https://www.milliyet.com.tr/gundem/adliyelerde-artik-sart-hes-kodu-gecim-kaynagi-oldu-6312932

Haber ile bahsettiğiniz şeyin alakası nedir?

Ben anlamadım. Para cezasını ödememek başka şey, HES kodu kontrolü başka şey.

Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Konu siyasete dönsün istemiyorum ..Daha bir çok haber kaynağı var..Ama neyse..

A3 Haber Merkezi- AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün yaptığı açıklamada, Maske ve mekan denetimlerinde uygulanan cezaların bazı kamu kurumlarında yapılacak işlemler öncesi ödenmiş olması mecburi hale getirilecek” dedi. Erdoğan’ın bu açıklamasının ardından maske cezasını ödemeyen tedbirsiz vatandaşların hangi kamu hizmetlerinden yararlanamayacağı merak konusu oldu.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Şu an böyle bir uygulama yok. Hangi kamu hizmeti olduğu bile belli değil henüz. Ama siz sanki uygulama başlamış gibi bir de adliyeler diyerek bilgi veriyorsunuz :) 

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Osman Nuri Köknar
Metin Mankal yazdı:

Ders vermek ne haddime yanlış anlaşılma olmasın.  Sadece bahsettiğiniz uygulamanın şu an için görev yaptığım adliyede olmadığını söyledim.  

Yorum bağlantısı
Metin Mankal
Osman Nuri Köknar yazdı:

Ders vermek ne haddime yanlış anlaşılma olmasın.  Sadece bahsettiğiniz uygulamanın şu an için görev yaptığım adliyede olmadığını söyledim.  

Eyvallah..Bilgi kirliliği diyelim o zaman..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ
Herkesin vatandaşlık numarası var, bunun üzerinden daha basit bir takip sistemi yapsalar olmaz mıydı? 
Bakanlığın düzenlemiş olduğu toplantıda bunu şu şekilde açıklamışlardı. Biz örneğin hes kodu olusturduk. A firmasi ile seyahat edecegiz. A firmasi oluşturduğumuz koda bloke koyuyor. Artık seyahat bitese kadar o hes kodu blokeli oluyor ve biz o kodu uygulamadan silemiyoruz. Yada ayni gun uçağa bineceğiz. Uçak icinde 2. Bir hes kodu oluşturuyoruz.Onada uçak firması bloke koyuyor. Yada kamu kurumuna gideceğiz kamu içinde ayrı oluşturuyoruz.

Yani uygulama uzerinden ne amaçla ve ne kadarlık sure ile olacağını biz kendimiz belirtiyoruz. Bence tc kimlik numarasının bu kadar ortalarda dolaşması değişmemesi vs adına hes kodunun surekli bizim elimizde olup silinebilir yenilenebilir olması mantıklı bir uyguluma olmuş.

Kısaca hes kodu 2 aşamalı kullanılıyor. Birinicisi sorgulamada. Kesin ise 2. Aşama bloke etmede.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...