İçeriğe Yönlendir

HES Kodunuzu Aldınız mı?

Fatih Evcin

Recommended Posts

Fatih Evcin

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Mert Gulkokan yazdı:

Kodu covid testi pozitif çıkanlarda alabiliyormuş hayat eve sığar üzerinden
Ne anladım bu koddan ozaman ?

kod ile birlikte izlenebiliyorsun :))

Yorum bağlantısı
Sertaç Karginer
Mert Gulkokan yazdı:
Erkan Işık yazdı:

Benim anladığım pozitif birisi kod alıp şehirlerarası otobüs bileti alsa sistem uyarı verecek mi ?

Mert Hes kodu olmadan bilet satışı yapmıyorlar.

Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna
Mert Gulkokan yazdı:
Erkan Işık yazdı:

Benim anladığım pozitif birisi kod alıp şehirlerarası otobüs bileti alsa sistem uyarı verecek mi ?

Vermeli ancak veriyor mu bilmiyorum, akan (streaming data) veri uzerinden bu kontrolu yapmak cok kolay aslinda..

Otobusteki herkesin hes kodu olmak zorunda, o yuzden en kotu filyasyon islemlerini kolaylastiriyordur diye dusunuyorum.

Yorum bağlantısı
Emin Önal
Mahmut Yıldız yazdı:

Akıllı telefon dışında nasıl alınır bu kod? 

SMS göndererek veya edevletten de alınıyor.

SMS yöntemi ile HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, Kimlik Kartının Ön Yüzündeki Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve "Paylaşım Süresi" gün sayısı olarak yazılır  ve 2023'e SMS olarak gönderilir. Sistem üzerinden, seyahatiniz için geçerli gün sayısı kadar HES kodunuz telefonunuza gönderilecektir.

Paylaşım Süresi'nin seçeceğiniz uçuşun tarihinden en az 7 gün daha fazla olması gerekir. Örneğin uçuşunuz 10 gün sonra ise en az 17 gün geçerli Paylaşım Süresili bir kodunuz olmalı. HES kodunun geçerli olması için Paylaşım Süresi’ni girerken yolculuk tarihine kadar olan gün sayısına en az 7 gün daha eklemelisiniz.

Örnek; HES 12345678901 1234 17

Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacaktır.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna
Mahmut Yıldız yazdı:

e-devletten alabiliyorsunuz

ayrica su adrese gore sms ile de alabiliyorsunuz:

SMS yöntemi ile HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, Kimlik Kartının Ön Yüzündeki Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve "Paylaşım Süresi" gün sayısı olarak yazılır  ve 2023'e SMS olarak gönderilir. Sistem üzerinden, seyahatiniz için geçerli gün sayısı kadar HES kodunuz telefonunuza gönderilecektir.

Paylaşım Süresi'nin seçeceğiniz uçuşun tarihinden en az 7 gün daha fazla olması gerekir. Örneğin uçuşunuz 10 gün sonra ise en az 17 gün geçerli Paylaşım Süresili bir kodunuz olmalı. HES kodunun geçerli olması için Paylaşım Süresi’ni girerken yolculuk tarihine kadar olan gün sayısına en az 7 gün daha eklemelisiniz.

Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacaktır.

Emin Önal yazdı:

SMS göndererek veya edevletten de alınıyor.

pisti olduk 🙂

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Osman Nuri Köknar
Mert Gulkokan yazdı:
Erkan Işık yazdı:

Pozitif olanda ne yazıyor bilemiyorum ama karantina altında olanların hes kodu riskli yazıyor. Kişiye bilet almaya çalıştım vermedi. Vermeyince karantina altında olduğunu öğrendim. 

Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

Pozitif ve karantina altında olanlara uçak bileti satışı yapılamıyor.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

bu kodda amaç ne?

karantinadan kaçanı bulmak mı?

yoksa pozitif olsada heryere gitmesine mi yanalım? 

her pozitif çıkanda belirti göstermeyenlerde var. bakıyorsun normal sağlığı yerinde. test yapıyor ve pozitif çıkıyor. anlamadım yani testte mi güvenelim koda mı güvenelim anlamadık. sistemi düzeltemediler. 

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Biz kampüs girişlerinde yaklaşık 20 gündür HES kodu soruyoruz. Etkili bir yöntem. Kod sorgulanınca riskli yazıyorsa içeri alınmıyor ilgili kişi...

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)
Mert Gulkokan yazdı:

Kodun ne işe yaradığını bir araştırın lütfen :) 

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur.

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Mahmut Yıldız yazdı:

SMS ile de alınabiliyor, anneme o şekilde aldık geçenlerde.

Kod verilmesi , hasta olunmadığını göstermiyor ayrıca, hasta iseniz kod kontrol edildiğinde bu anlaşılabiliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Mert Gulkokan yazdı:

pozitif olan birisi kod alamazsa ve kod sahibi olmadığı için ne bir bilet alabilir ne de devlet dairesine girebilir ama sistem tam tersi kurulmuş. sisteme girildiğinde kişinin temiz olup olmadığını gösteriyor. Ben aileme ve hanımın ailesine hep 1 er yıllık aldım. Umarım birisi pozitif çıktığında bu koda işleme yapılır ki kimin ne olduğu anlaşılır.

Aldığınız kod dinamik. Yani duruma göre güncelleniyor. Yoksa bir anlamı olmazdı zaten.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

İlk uygulama bizim Antalyada başladı.Resmi ve diğer resmi olmayan tüm kurumlar hes kodu olmadan içeri almıyorlardı.Bizim vali çok hızlı :) ama nevarki covidliler heryerde cirit atıyor.

Şimdi adama covid tanısı konmuş.Evine hapsolmuş ama evini geçindirecek.Napıyor bu adam.Elbette işe devam ediyor.Bu vesile ilede herkese bulaşıyor.Sosyal devletimiz bu adama evinde karantina ol derken maddi oranda yardım ediyormu?Hükümetin herhangi bir siyasi partiden olduğu önemli değil.Neticede ülkeyi temsil ediyor.Mesele bunlar olmasa diğerleri daha kötü yönetir meseleside değil.Kimin ülkeyi nasıl yönettiğini vaktinde çok iyi gördüm.O bilgi birikim bende mevcut.

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Hes kodu şehirler arası ulaşımda bilet alınırken verilmesi mecburi, o sırada sistem verilen HES kodunun pozitif olup olmadığına bakıyor. Pozitif ise biletleme yapılmıyor, sağlık kuruluşlarına haber veriliyor. Sadece bilet alınırken değil, araç yola çıkarken tekrar test ediliyor. Bileti aldığı tarihde negatif olan birisi pozitife dönmüş olabilir diye. Daha sonra otobüs yola çıkıyor. Her durakta da defalarca tüm yolcular HES kodları arka planda kontrol ediliyor. Yine araç seyahat halinde pozitif çıkarsa, sağlık kuruluşuna bildirilip, ona yakın olan tüm yolcular ile karantina ya alınıyor. 

Genel anlamda uygulama bu şekilde.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Bankalara girerken bu kod soruluyor.

Hatta 50 kişiden fazla olan işletmelerde de sorulacağı söylentiler arasında.

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım

Kişiye özel bir kod, bir nevi sağlıkısal tc numarası gibi birşey. Ben işyerime alan kodunu hazırlayıp astım cama. Bilinçli olanlar veyahut yönlendirdiklerim kare kodu okutup içerideki kişiler hakkında bilgi sahibi bile oluyor. Misal 6 temiz kişi vs gibi. 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Bursa Valiliği, sorgulama işlemi için yeterli personel istihdamının ve fiziki düzenlemelerin sağlanması amacıyla HES kodu uygulamasının ertelendiğini açıkladı.

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
(düzenlendi)
Mert Gulkokan yazdı:
Erkan Işık yazdı:

Mert kızım saglık çalısanı oldugu için onlarada mecburı yapılmış ama benım anladıgım gpsle izleniyoruz :)) bana dedıgı hes kodu yılbasında sılınecek , aplle son surum yazılım gönderdi yazılım acıklamasın da covıd 19 takıbi yapılabılır bu yazılımla diyor 

tarihinde Erkan Işık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Mert Gulkokan yazdı:

Kurum girişinde kodu okutunca pozitif bilgisi çıkıyor almıyorlar içeri. okulda bizde başladık veli girişlerinde.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Geçenlerde askeri birliğe girmek için istediler sms le 1 günlüğüne almıştım.

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
(düzenlendi)

Herkesin vatandaşlık numarası var, bunun üzerinden daha basit bir takip sistemi yapsalar olmaz mıydı? 

tarihinde Yurdaer Elay tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...