İçeriğe Yönlendir

Hobi Maksatlı Güneş Paneli.

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba dostlar

Evimin kullanmadığım fransiz balkonunda hobi maksatlı güneş paneli kurmak istiyorum. 

Bir loptopı şarj etmeye yetecek, telefonları şarj edebilecek güçte olsa yeter. Loptop gerçek zamanlı çalıştırmasını beklemiyorum. 45 watt akım bana yeter. Maaliyete göre notebook şarjından vazgecebilirim. 

Hiç anlamıyorum beni yönlendirmenizi bekliyorum. Saygılar. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Konuların güzel hoş ta birde şu imla noktalama başlıklara dikkat etsen default_smile.png Kelimenin biri büyük biri küçük harfle başlıyor forum düzeni için önemli dikkat etmeni istirham ediyorum default_smile.png

Başlık düzeltildi.

• Beğen 2
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

2 seçenek var. Ya ali expressten hücre sipariş edip kendin lehimleyip birleştirip ,( solar teller var)  tablo gibi çerçeveleyeceksin, yada hazır alacaksın. 45w için mono-poly detayına girmeye gerek bile yok. Yanlız panel dışında birde voltaj regülatörüne ihtiyaç var.

Benim bahçede 80w panel, 60amper efb akü, birde solar şarj kontrolcüsü var. 3 yıldır, aydınlatma, şarj için sorunsuz kullanıyorum. 600w luk inverter de var ama güçlü şeyleri çalıştırmıyor.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Amaç nedir? 300W grid connected inverter al şebekeye gir. en doğrusu budur. bende bir tane var.

Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

Daha once de benzer bir konu vardi diye hatirliyorum.

Aklima gelen, Aeron, Juo ve Orbus hatri sayilir markalardan..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

50 x25 cm panelden 5V 0.13Ah aldım. Tam güneş var ise . 7500mAh lik powerbanki 3 haftada şarj ediyor

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
  • Mutlu 6
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Göktürk yazdı:

Amaç nedir? 300W grid connected inverter al şebekeye gir. en doğrusu budur. bende bir tane var.

Kızıma güneş enerjisini anlatacağim uygulamalı. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Kızıma güneş enerjisini anlatacağim uygulamalı. 

robotistanda küçük setler var onlardan alabilirsin.

Çağlar Bayur yazdı:

50 x25 cm panelden 5V 0.13Ah aldım. Tam güneş var ise . 7500mAh lik powerbanki 3 haftada şarj ediyor

2 haftada powerbank'ı bitiren bir uygulamayı çalıştırabilirsin mesela oto alarmı gibi verici gibi. dinleme cihazı gibi vs.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

apartman arası günde max 3 saat alabiliyorum güneşi

Kalk gel buralara bahçeli bir yer bulalım sana da temiz hava. Pist yakın...Otopark sürü sebil. 

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)

Step up denen devreler var. Piyasada bulunanlar 200-400 w arası. Girişine 5-35 V arası DC gidiyor. Çıkışta gerilimi ve akımı sabitliyor. Güneş panelinin çıkışını buna vereceksiniz. Bundan aldığınız sabit değeri ise herhangi bir pil doldurma devresine gireceksiniz. Bunlarında hazırları mevcut. Yada iki işi bir arada yapan devreler var. Piyasada bolca mevcut. Direk güneş paneli ile besliyorsunuz. Çıkışını bataryaya giriyorsunuz. Akü dolduğunda şarjı otomatik kesiyor. Hobi amaçlı derseniz ucuz basit setler var. Daha kolay olur

tarihinde Mehmet Yıldız 1 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mehmet Yıldız 1 yazdı:

...Çıkışta gerilimi ve akımı sabitliyor...

Sadece gerilimi (ya da ihtiyaç az olduğundan çok nadir olmakla beraber sadece akımı) sabitler.

Bu bahsettikleriniz iç harcaması felan yüksek şeyler. ufak alınan panelle yürümez. Alinin o sürece girmesi için en azından 120W panel alması gerekir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Servet Aydın yazdı:

Hobi için 500 tl vermeye değer mi? Cihaz iş görür

Abi hanım hobi için 6500 liralık duvar kağıdı, mobilya ve alçıpan niş yaptırıyor :(  

500 lira bana çokmu :( 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Bende ısıtma amaçlı el yapımı güneş ısıtıcısı (solar heater) yapmak istiyorum.

Amacım bizim ufaklığın dikkatini çekecek, tecrübe edeceği bir çalışma olsun.

Youtube da bir çok video var.
Malzemeler hazır sadece dış kasa için tahtalar eksik onuda hallederim kolay.

Belki kışın hava hortumunu aracın altına koyup motoru bile ısıtmada faydası olur diye düşünüyorum.

Ekte biraz fazla büyük olmakla beraber bir örneği var. Ben bunun yarısı büyüklüğünde yapmayı planlıyorum 57bb796ca826edfd1a66f4fe50134b70.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Oğuzkan Erışık yazdı:

@Ebrar Tüfek bir ara kendisi hazırlamıştı Ali abi. 

Gelecektir konuya destan yazmaya şimdi 😀

Onun konuyu biliyom. Ben notebook şarj etmek istediğim için farklı bi başlık uygun gördüm. 

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Selamlar,

Hazır sistem aşağıdaki gibi.

https://urun.n11.com/solar-enerji-sistemleri/60-watt-tasinabilir-solar-gunes-paneli-aydinlatma-paketi-P443177275

Yapacağın sistem zaten 4 parçadan oluşuyor.  Fiyatları çok uçmuş bu ürünlerin.

Akü ve panel değerlerini ihtiyacınıza göre düşürebilir veya artırabilirsiniz.

10A Solar Güneş Paneli Şarj Kontrol Cihazı Regülatörü ( 10 Amper)
https://urun.n11.com/solar-enerji-sistemleri/10a-solar-gunes-paneli-sarj-kontrol-cihazi-regulatoru-10-amper-P370041536

60 Watt Güneş Paneli - Solar Panel - TÜRK MALI - Hep en iyi Fiyat
https://urun.n11.com/solar-enerji-sistemleri/60-watt-gunes-paneli-solar-panel-turk-mali-hep-en-iyi-fiyat-P311915543

Powermaster 500W 12V Modifiye Sinus invertör 220Volt
https://urun.n11.com/diger/powermaster-500w-12v-modifiye-sinus-invertor-220volt-P433783365

PARS AKÜ 60 AH (AMPER) AKÜ 2 YIL GARANTİ - 2020 TEMMUZ ÜRETİM
https://urun.n11.com/aku/pars-aku-60-ah-amper-aku-2-yil-garanti-2020-temmuz-uretim-P415919554

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Ben kutuya 12v çakmaklık girişi yapmıştım, sende o tarz bişey yapıp çakmaklık adaptörü ile laptopu kullanabilirsin. Bendeki panel 20 watt. 7 amper akü için bana yetiyor, 9 volt alt sınır koydum, 9 volta inince şarjı kesiyor. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...