İçeriğe Yönlendir

Yavaş Bilgisayar Yoktur, Yetersiz Ram ve Mekanik Disk Vardır.

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba değerli arkadaşlar. 

Son 12 yıl içinde üretilen bilgisayar sahibi iseniz. Şu zor günlerde Pc ihtiyacınız var ise, yeni pc satın almak yerine SSD ve RAM uprade yapmanızı tavsiye ederim. Bilgisayar fiyatlarındaki kötü artış yüzünden vatandaş mağduriyet yaşamış durumda. Yeni bir bilgisayar şart değil. Ssd ve Ram uprade yaptığım 3 tane bilgisayarım var. Hepside çok güzel çalışıyor. Sıkıntı yaşamıyorsunuz. 

Bunu yazmak istedim. Saygılarımla 

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

evdeki bilgisayarım 11 senelik. ilk alırken oldukça iyi komponentler ile alınıp ssd ile güçlendirildiğinde herşeye yeter bu tip aletler. ama bütçe işi toplandıysa bir cacık olmuyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Ali Darbaz yazdı:

Son 12 yıl içinde üretilen bilgisayar sahibi iseniz. Şu zor günlerde Pc ihtiyacınız var ise, yeni pc satın almak yerine SSD ve RAM uprade yapmanızı tavsiye ederim. Bilgisayar fiyatlarındaki kötü artış yüzünden vatandaş mağduriyet yaşamış durumda. Yeni bir bilgisayar şart değil. Ssd ve Ram uprade yaptığım 3 tane bilgisayarım var. Hepside çok güzel çalışıyor. Sıkıntı yaşamıyorsunuz. 

Haklısın Ali.Geçen vatana gittim i3 lenovo pc aldım ofise.4 binlira bayıldım.Bu yorumu yazdığım bilgisayarı 8 sene önce almıştım.Hala yazıyor Maşallah.Ram ve ssd değişimi sonrası tek elden kullanıcıya yeterince cevap veriyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Dogan Arsiray yazdı:

ilk alırken oldukça iyi komponentler ile alınıp

ilk alınırken anakarta önem verilmez ise sonra saç baş yolunur mesela.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Fatih Sarıkaya yazdı:

Haklısın Ali.Geçen vatana gittim i3 lenovo pc aldım ofise.4 binlira bayıldım.Bu yorumu yazdığım bilgisayarı 8 sene önce almıştım.Hala yazıyor Maşallah.Ram ve ssd değişimi sonrası tek elden kullanıcıya yeterince cevap veriyor.

2009 model anakart üstünde dual core 3.2 ghz notebookum var. 4 gb olan 800 mhz ddr2 ramleri vardı. 8 gb yapıp, en ucuz ssd disk aldım. Çok hızlı bir bilgisayara ulaştım. Elimden onlarca loptop geciyor.  Fiyat 4000 tl skalasındaki çoğu notebooktan daha iyi performans veriyor. 

Dogan Arsiray yazdı:

evdeki bilgisayarım 11 senelik. ilk alırken oldukça iyi komponentler ile alınıp ssd ile güçlendirildiğinde herşeye yeter bu tip aletler. ama bütçe işi toplandıysa bir cacık olmuyor.

Asus p5Q model bir anakart için 11 sene evvel  300 tl ödeme yapmıştım.  Şimdi faydasını görüyorum. 

jx1zjapScOB6q0yb_500.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Çağlar Bayur yazdı:

iyisi de bozuldu gerçi. ikinci el alıp taktım.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Yapılan işe bağlı, video düzenlenecekse falan işlemci yavaşsa çok zor. Saatler sürer hd video işlemek.  Normal kullanımda ram fazla ise güzel güzel kullanılır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

laptop sevmiyorum genel olarak ama x1 carbon var yıllardır. bence laptopta gerçekten ssd şart 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Çağlar Bayur yazdı:

Kesinlikle doğru. Ayrıca mümkün oldukça boş yuva olmalı. Onboard konfigürasyonlar tercih edilmemeli. Araştırma yapılıp kullanıcılar tarafından beğeni almış, stabil çalışan, soğutması iyi  seriler tercih edilmeli.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Evren Erakçora yazdı:

Yapılan işe bağlı, video düzenlenecekse falan işlemci yavaşsa çok zor. Saatler sürer hd video işlemek.  Normal kullanımda ram fazla ise güzel güzel kullanılır. 

Kullandığım en ağır proğram autocat vardı onuda kullanırken kasma olmadı.Hd videolarda oynatmada sıkıntı yok ama iş işlemeye gelince nekadar cevap verir orası belli değil.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vesile ile cpu soğutmasında 4/6 kanallı bakır soğutucular çok iyi iş görüyüor. anakartta ram lerin yeri müsait ise.

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

İ5 9. nesil aldım fiyatlar artmadan ssd var 16 gb ram var . Diğer bilgisayarlarında ram güçlendirmesi yapmıştık bir sıkıntı çıkmaz ise 3-4 yıl para harcamam herhalde...

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

i5 3nesil 120gb ssd,8gb ram.

Açılması 3san felan sürüyor. Ben bu makinada, hesap yapıyor, yazıyor, sunum hazırlıyorum (libreoffice), webde geziyor(mozilla), müzik dinliyor, video çekiyor(obs),videoyu düzenliyor(openShot) kod yazıyor bu kodu derliyorum(eclipse,pycharm,python ,vsCode). Arada qGIS ile uğraşıyorum.

Tek fark, ben linux kullanıyorum. Verdiğiniz paralara yazık bence.

(başka bir HDD ye winzort kurdum sırf kızım eba ya girsin ve Teknoloji Dersinde verilen ödevleri yapsın diye. O da linux kullanıyor bu arada.)

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

1800tl ye dell i3 U6006 işlemci 4gb ram hdd li dizüstü almıştım. Orjinal windowslu idi. Kurulum yaptım ama performansından da hiç memmnun olmadım. Garanti bitmeden ssd ve 4gb ram ilavesi ile bilgisayar muray 124 lükten jet uçaklığa terfi etti. 

Muhittin Kaplan yazdı:

i5 3nesil 120gb ssd,8gb ram.

Açılması 3san felan sürüyor. Ben bu makinada, hesap yapıyor, yazıyor, sunum hazırlıyorum (libreoffice), webde geziyor(mozilla), müzik dinliyor, video çekiyor(obs),videoyu düzenliyor(openShot) kod yazıyor bu kodu derliyorum(eclipse,pycharm,python ,vsCode). Arada qGIS ile uğraşıyorum.

Tek fark, ben linux kullanıyorum. Verdiğiniz paralara yazık bence.

(başka bir HDD ye winzort kurdum sırf kızım eba ya girsin ve Teknoloji Dersinde verilen ödevleri yapsın diye. O da linux kullanıyor bu arada.)

Okulda akıllı tahtalarda pardus var, hızlı ve basit, kullanışlı. 

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Bende i5 3.nesil kullanıyorum 5 yıldır bilgisayarım halen süper sayılır. Ramlar 8gb DDR3 2133mhz o zamanın en hızlı ramlari şimdiki ddr4'le yarışır. Ssd kullanıyorum.

İşlemci alırken veriyolu hızı çekirdek sayısı önemlidir. RAM alırken yüksek frekanslı olanı ve anakartın ram hızını desteklemesi sistem hızında ciddi artışa sebep olacaktır. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Sayın @Ali Darbaz hem etiketliyorum hem alıntı yapıyorum ki gör diye. Bizleri dikkate almadığını düşünmeye başladım.

Kaç tane konuda başlıklara dikkat edelim diye özellikle rica da bulunmuştum fakat geri dönüt alamadım.

Konu açarken konu başlığındaki kelimelerin ilk harfi büyük harfle diğerleri küçük harfle yazılır. Nasıl ki senin düzenine müdahale edildiğinde kızıp küsüyorsan forum duzeni için de kurallara uyman gereklidir.

Gerekli detaylar linkte mevcuttur. Özellikle rica etmiştim özellikle dikkat etmeni istirham etmiştim ama bu şekilde yönetim olarak ciddiye alınmadığımızı düşünmeye başladım.

https://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/288407-forum-kurallar%C4%B1/

Başlık düzeltildi.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
[mention=76937]Metin Akbal[/mention] peki, mühim konu. Dikkat ederim. 
Ilgin için teşekkür ederim.
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Benzer bir konu yine aynı kullanıcı tarafından açılmıştı diye hatırlıyorum 😳

13 senelik notebook ile EBA canlı ders yaparken sıkıntı yaşayan bir öğretmen arkadaş yeni cihaz alacaktı, 6000 TL yi görünce kara kara düşünüyordu. T7100 2 çekirdekli işlemci ve 1 GB RAM olan cihaza +1 GB RAM ve ssd taktım denemesi için. Allah razı olsun canavar gibi oldu diyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...