İçeriğe Yönlendir

Yavaş Bilgisayar Yoktur, Yetersiz Ram ve Mekanik Disk Vardır.

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Benzer bir konu yine aynı kullanıcı tarafından açılmıştı diye hatırlıyorum 😳

13 senelik notebook ile EBA canlı ders yaparken sıkıntı yaşayan bir öğretmen arkadaş yeni cihaz alacaktı, 6000 TL yi görünce kara kara düşünüyordu. T7100 2 çekirdekli işlemci ve 1 GB RAM olan cihaza +1 GB RAM ve ssd taktım denemesi için. Allah razı olsun canavar gibi oldu diyor :)

bunumu kastetdin. 

Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Ali bey ve ilgili tüm uyelere bende bir soru sorayim.
Evimde kullandigim iki adet pc var biri dell studio 1537 laptop 10 senelik, bir de toplama masaüstü bilgisayar.

Ikiside işimi görüyor hatta dell i en son sinirden tokatladiktan sonra harddiskin gitmesi ile beraber (son nefesinde içindeki bilgileri kopyalamama izin verdi [emoji120]) sandisk 256 gb okuma yazma hizi en ucuz versiyonundan biraz daha hızlı olan bir disk takmamla dünyası değişti. Tabi bilgisayarın veri yollarının izin verdiği kadarıyla. En azından bir kaç sene daha tokat yemeyecek gibi görünüyor. Ram 4 gb artıramıyorum. Chipset desteklemiyor.

Bunun üzerine konfigürasyonu ekte görünen masaüstü pc ye de ssd alıp taktim, sata mekanik diski ise ikinci disk olarak veri depolama amacıyla kullanıyorum. Sorunum şu zaman zaman ikinci disk görünmez oluyor. Açılışta da bios ayarlarında görmüyorum. Pc yi kapatıp veri kablolarına dokununca geri geliyor ama enteresan olan gevseklikte yok. Sata kabloları değiştim ama aynı sorun halen devam ediyor.

Akliniza gelen herhangi bir çözüm var mıdır?42f85943c5a0f59c792cbe134ac11c81.jpgf22ab381f7c0732d9909baad1e660e96.jpg

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Evet doğru hatırlamışım

O zaman sadece kendi pc me ssd takmakdan bahsetmiştim. Ama eba meba işin içine girip bol bol üzgün öğrenci ve mağdur baba görünce bunu dile getirmek istedim. 

Barış AÇIL yazdı:

Evimde kullandigim iki adet pc var biri dell studio 1537 laptop 10 senelik, bir de toplama masaüstü bilgisayar.

Ikiside işimi görüyor hatta dell i en son sinirden tokatladiktan sonra harddiskin gitmesi ile beraber (son nefesinde içindeki bilgileri kopyalamama izin verdi emoji120.png) sandisk 256 gb okuma yazma hizi en ucuz versiyonundan biraz daha hızlı olan bir disk takmamla dünyası değişti. Tabi bilgisayarın veri yollarının izin verdiği kadarıyla. En azından bir kaç sene daha tokat yemeyecek gibi görünüyor. Ram 4 gb artıramıyorum. Chipset desteklemiyor.

Bunun üzerine konfigürasyonu ekte görünen masaüstü pc ye de ssd alıp taktim, sata mekanik diski ise ikinci disk olarak veri depolama amacıyla kullanıyorum. Sorunum şu zaman zaman ikinci disk görünmez oluyor. Açılışta da bios ayarlarında görmüyorum. Pc yi kapatıp veri kablolarına dokununca geri geliyor ama enteresan olan gevseklikte yok. Sata kabloları değiştim ama aynı sorun halen devam ediyor.

Akliniza gelen herhangi bir çözüm var mıdır?

Stograge Configuration içine girince neler var. UEFİ varmı 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

10 yıllık birinci nesil i7 bir dinozorum var. Isınma sorunu hariç canavar. Ssd sonrası Windows 7 açılış süresi 25 sn 😎

Biraz yüklendik şimdi 35 sn oldu

Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Hayir yok578683a065ae6b5511e53ca33d3c14b9.jpg
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Barış AÇIL yazdı:

Hayir yok578683a065ae6b5511e53ca33d3c14b9.jpg

Benim notebookta öyle bir sorun çıkarmıştı. Tüm modları denedim. Sonra bios resetlemeyi denedim. Birde bakmışım düzelmiş. İlginç. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Barış AÇIL yazdı:

Ikiside işimi görüyor hatta dell i en son sinirden tokatladiktan sonra harddiskin gitmesi ile beraber (son nefesinde içindeki bilgileri kopyalamama izin verdi emoji120.png) sandisk 256 gb okuma yazma hizi en ucuz versiyonundan biraz daha hızlı olan bir disk takmamla dünyası değişti. Tabi bilgisayarın veri yollarının izin verdiği kadarıyla. En azından bir kaç sene daha tokat yemeyecek gibi görünüyor. Ram 4 gb artıramıyorum. Chipset desteklemiyor.

Disklerin portlarını değiştiğinizde (yani sadece kablolar değil, portlar) durum değişiyor mu? HDD gözükmüyorken mesela, ssd patlıyor mu o durumda?

Ali Darbaz yazdı:

O zaman sadece kendi pc me ssd takmakdan bahsetmiştim. Ama eba meba işin içine girip bol bol üzgün öğrenci ve mağdur baba görünce bunu dile getirmek istedim. 

Uefi son kullanıcılar için yeni bir teknoloji. 6-7 senelik olmalı. 10 sene geriye gitmiyor.

Emre Şimşek yazdı:

10 yıllık birinci nesil i7 bir dinozorum var. Isınma sorunu hariç canavar. Ssd sonrası Windows 7 açılış süresi 25 sn 😎

Biraz yüklendik şimdi 35 sn oldu

Windows7 çok fazla güvenlik açığı barındırmasına karşın, Windows10 çok daha hızlı. 15sn garanti diyorum :D

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Barış AÇIL yazdı:

Akliniza gelen herhangi bir çözüm var mıdır?42f85943c5a0f59c792cbe134ac11c81.jpgf22ab381f7c0732d9909baad1e660e96.jpg

biostan düzelmezse mekanik hdd nin bağlantı yerinin yanında jumperler var yerini sırayla değiştirip deneyin bir de,

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

Disklerin portlarını değiştiğinizde (yani sadece kablolar değil, portlar) durum değişiyor mu? HDD gözükmüyorken mesela, ssd patlıyor mu o durumda?

Uefi son kullanıcılar için yeni bir teknoloji. 6-7 senelik olmalı. 10 sene geriye gitmiyor.

Windows7 çok fazla güvenlik açığı barındırmasına karşın, Windows10 çok daha hızlı. 15sn garanti diyorum :D

Kullandığım Asus P5q anakartın biosunda UEFi seçeneği var. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

Doğrudur, asus her zaman öncüydü.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Ali Darbaz yazdı:

EFI ile karıştırmıyorsunuz değil mi? 2008 de çıkan P45 chipset li anakart ve UEFI. 🤔

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

EFI ile karıştırmıyorsunuz değil mi? 2008 de çıkan P45 chipset li anakart ve UEFI. 🤔

Yarın kontrol ederim. Her zaman yanılma payım vardır. Mesleki deformasyon var. Yanlış anımsıyor olabilirim. 

Uefi değil Ahci varmış. Ben yanlış anımsamışım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Günaydın herkese

Kusura bakmayın evvelsi gece bir turlu uyku tutmadi dün erken yatmak zorunda kaldım.

Cevap veremedim mesajlariniza.

Daha önce portlarida degistirdim, mekanik diskin jumper ayarları ile de oynadım slave olarak ayarlı, jumpersiz da kullandım ( slave oluyor bildiğim kadariyla) ama olmadı hatta bu hafta sonu 2 DVD romdan birini de iptal ettim. Guc kaynağı beslemede yetersiz mi kalıyor diye yine olmadı

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Barış AÇIL yazdı:

Bios eski görünüyor, öncelikle 0702 ye güncelleyin derim.

Birde işlemci olarak aliexpress den modlu Xeon E54XX en uygun hangisi varsa aldınız mı çağ atlıyor bilgisayar :)

https://xeon771to775biosmod.blogspot.com/2018/08/asus-p5kpl-am-se-xeon-microcode-bios.html?m=1

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Bios eski görünüyor, öncelikle 0702 ye güncelleyin derim.

Birde işlemci olarak aliexpress den modlu Xeon E54XX en uygun hangisi varsa aldınız mı çağ atlıyor bilgisayar :)

https://xeon771to775biosmod.blogspot.com/2018/08/asus-p5kpl-am-se-xeon-microcode-bios.html?m=1

Benim işlemci e6850, banada tavsiye edermisin . Anakart p5q se . Modlu işlemci takılırmı. 

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
Barış AÇIL yazdı:

Günaydın herkese

Kusura bakmayın evvelsi gece bir turlu uyku tutmadi dün erken yatmak zorunda kaldım.

Daha önce portlarida degistirdim, mekanik diskin jumper ayarları ile de oynadım slave olarak ayarlı, jumpersiz da kullandım ( slave oluyor bildiğim kadariyla) ama olmadı hatta bu hafta sonu 2 DVD romdan birini de iptal ettim. Guc kaynağı beslemede yetersiz mi kalıyor diye yine olmadı

Kablo arıza yapabiliyor, kablo değiştirme şansınız varsa deneyin derim hem data hem power

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Dogan Arsiray yazdı:

evdeki bilgisayarım 11 senelik. ilk alırken oldukça iyi komponentler ile alınıp ssd ile güçlendirildiğinde herşeye yeter bu tip aletler. ama bütçe işi toplandıysa bir cacık olmuyor.

geçen gün ev stüdyosu işleri için i5 işlemcili bir yatık kasa banka pc si almıştım. HP marka. USB 3.0 anakartlı. nereden baksan 8 senelik alet.  dolar bu kadar yüksek değilken 850 tl idi. monitör hariç tabi. 8 gb ram 120 gb ssd var. alet o kadar iyi çalışıyorki... markalı eski pc almak lazım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan
(düzenlendi)

Arkadaşlar merhabalar bu konudan bende muzdarip olduğum için araya kaynak yapmak istiyorum. Oğlum bu sene üniversite sınavını kazandı ve online dersleri olacak. Oğlana geçen hafta 9000 TL ödeyerek iyi bir asus laptop aldım. Dolayısıyla bütçeyi bitirdik. Evde emektar bir masa üstü bilgisayarım daha var . Bu bilgisayar ile eşim özel okulda online ders veriyor. Eski masa üstü hanımın işlerini görüyor. Ama biraz daha performansını arttırmak ta istiyorum. Özelliklerini aşağıya yazacağım, acaba düşük maliyetli dokunuşlar yapsak biraz daha performans artışı sağlarmıyız ? Attığımız taş ürküttüğümüz kurbağa denklemi :) ne olur ?

Anakart. Gigabyte EP43 S3L  :  http://www.gigabyte.com.tr/products/page/mb/ga-ep43-s3l_10/#kf

İşlemci . İntel Core 2 Duo E8400 https://ark.intel.com/content/www/tr/tr/ark/products/33910/intel-core-2-duo-processor-e8400-6m-cache-3-00-ghz-1333-mhz-fsb.html

Ram : 2*2 Gb DDr2 800 MHz https://www.hepsiburada.com/kingston-2gb-ddr2-800mhz-ram-bellek-p-HBV00000JJJL0

Hard Disk : 250 Gb Sata 3 diye hatırlıyorum. (Hız testinde okuma 113 yazma 108 gibi sonuç veriyor)

tarihinde Mustafa Erkan tarafından düzenlendi
Yaşlılığa bağlı unutkanlık :)
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben Sani'yi arayıp bana bir bilgisayar alalım dediğimde.. 

Bana bir ssd hd linki attı. 

Bunu al tak dedi.. 

Aldım taktım. ilk aldığım gün kadar performansı hale geldi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Mustafa Erkan yazdı:

Arkadaşlar merhabalar bu konudan bende muzdarip olduğum için araya kaynak yapmak istiyorum. Oğlum bu sene üniversite sınavını kazandı ve online dersleri olacak. Oğlana geçen hafta 9000 TL ödeyerek iyi bir asus laptop aldım. Dolayısıyla bütçeyi bitirdik. Evde emektar bir masa üstü bilgisayarım daha var . Bu bilgisayar ile eşim özel okulda online ders veriyor. Eski masa üstü hanımın işlerini görüyor. Ama biraz daha performansını arttırmak ta istiyorum. Özelliklerini aşağıya yazacağım, acaba düşük maliyetli dokunuşlar yapsak biraz daha performans artışı sağlarmıyız ? Attığımız taş ürküttüğümüz kurbağa denklemi :) ne olur ?

Anakart. Gigabyte EP43 S3L  :  http://www.gigabyte.com.tr/products/page/mb/ga-ep43-s3l_10/#kf

İşlemci . İntel Core 2 Duo E8400 https://ark.intel.com/content/www/tr/tr/ark/products/33910/intel-core-2-duo-processor-e8400-6m-cache-3-00-ghz-1333-mhz-fsb.html

Ram : 2*2 Gb DDr2 800 MHz https://www.hepsiburada.com/kingston-2gb-ddr2-800mhz-ram-bellek-p-HBV00000JJJL0

Hard Disk : 250 Gb Sata 3 diye hatırlıyorum. (Hız testinde okuma 113 yazma 108 gibi sonuç veriyor)

8 gb yapmak iyi olurdu. Eski bilgisayarda neler olduğunuda bilseydik belki dahada ucuz yollu olabilir. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
(düzenlendi)
Barış AÇIL yazdı:

Günaydın herkese

Bu kadar işleme rağmen hala sorun yaşıyorsanız, çipsette sorun olabilir. Yine de bir bios güncelleme deneyin derim.

Ali Darbaz yazdı:

Benim işlemci e6850, banada tavsiye edermisin . Anakart p5q se . Modlu işlemci takılırmı. 

Anakart işlemci listesinden baktım, en yüksek destekli işlemci:

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-masaustu-q9650-intel-islemci-861331066/detay

Yine üst seri ama çok daha ekonomik (fiyat/performans)

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-masaustu-intel-quad-core-q9450-2.66ghz-12m-1333mhz-775pin-islemci-858845686/detay

Mustafa Erkan yazdı:

Ali bey'e önerdiğim işlemciler sizin için de geçerli.

RAM için 4GB ddr2 800 veya 1066mhz frekansında 4 adet kullanabilirsiniz. Ya da mevcut ram'lerinizden 2'şer adet daha alıp 8GB kullanabilirsiniz totalde.

Hard disk için her zaman şiddetle önerdiğim: https://www.hepsiburada.com/samsung-860-evo-250gb-560mb-520mb-s-sata3-2-5-ssd-mz-76e250bw-p-HBV00000A5BL9

tarihinde Sani Gerşon tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

6 sene önce laptop ve ssd disk birlikte almıştım. Gelir gelmez ssd taktım. Bugün halen güzel bir şekilde kullanıyorum. Bir tek batarya bozuk o da önemli değil. Bence öncelik ssd sonra Ram. 

Yorum bağlantısı
Barış AÇIL
Sadece ssd ile kullanıldığında aynı sorun devam ediyormu [mention=89772]Barış AÇIL[/mention]
Hayir ssd de hiç sorun yasamadim
Kablo arıza yapabiliyor, kablo değiştirme şansınız varsa deneyin derim hem data hem power
Sata kablolarını degistirdim power kablosunu denemedim. Deneyecegim (Hiç karşılaşmadığım için ihtimal vermemistim [emoji4])
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...