İçeriğe Yönlendir

Yavaş Bilgisayar Yoktur, Yetersiz Ram ve Mekanik Disk Vardır.

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz
(düzenlendi)

@Sani GerşonBenim şimdilik butcemi aşıyor. Şimdi değil ama ayın 10 nunda tekrar değerlendireceğim. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Benim işlemci e6850, banada tavsiye edermisin . Anakart p5q se . Modlu işlemci takılırmı. 

https://xeon771to775biosmod.blogspot.com/2019/02/asus-p5q-se-xeon-bios-mod.html?m=1

Modlu BIOS ile Xeon desteği var, hatta en iyilerden sizin anakart. G31/G41 yongasetleri sadece çalıştırır. Overclock isteniyorsa P35/P45 chipset gerekli.

X5470 en hızlılarından ama pahalı, E5450 ideal, E5430 yeterlidir (benim kayınpeder e aldığım)

Q9550 ayarında işlemcilerdir bunlar.

Sizin işlemci ile e5450 kıyaslaniyor normal kullanımda çoklu çekirdekte %150 daha performanslı, OC yapınca 4.1 GHz üzerine çıktığı için fark %180 lare çıkıyor.

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Xeon-E5450-vs-Intel-Core2-Duo-E6850/m5890vsm681

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

X5470 en hızlılarından ama pahalı, E5450 ideal, E5430 yeterlidir (benim kayınpeder e aldığım)

Q9550 ayarında işlemcilerdir bunlar.

Evet, iki işlemci de aynı ayarda, q'lar sadece o dönem workstation'larda da kullanılıyordu. Dediğiniz işlemcilere de bakılabilir.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Q9650 ile e5450 aynı performansta. 400-500 istiyorlar letgo da q9650 için, e5450 aliexpress den Max 100 liraya geliyor. Xeon desteği olan anakart sahipleri için güzel bir alternatif. 100 liraya q6600 bile vermiyorlar.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Sani Gerşon yazdı:

Evet, iki işlemci de aynı ayarda, q'lar sadece o dönem workstation'larda da kullanılıyordu. Dediğiniz işlemcilere de bakılabilir.

Q lar 775 ev kullanıcıları içindi, Xeon E54XX serisi 771 pin server işlemcileri. Mod ile 775 e uyuyor ve zamaninda Q serisinden daha çok sattığı için yurtdışında zembil gibi var. 5 6 dolara sayıyorlar kur ve vergi ile 100 TL ye falan geliyor bize.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Önce şu güneş paneli işini çözeyim, akabinde işlemci işine bir gireyim. Evde sıkıntından foruma yardırıyorum. Oyalanırsam bişilerle forumda rahatlar :) 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Q lar 775 ev kullanıcıları içindi, Xeon E54XX serisi 771 pin server işlemcileri. Mod ile 775 e uyuyor ve zamaninda Q serisinden daha çok sattığı için yurtdışında zembil gibi var. 5 6 dolara sayıyorlar kur ve vergi ile 100 TL ye falan geliyor bize.

Bir dakika, ben karıştırdım. e serisi workstation'larda kullanılıyor, q serisi son kullanıcılarda idi.

e serisini mod'layıp son kullanıcı anakartlarda kullanmayı beceriyorlarmış. Ben bu işe girmezdim açıkçası. Ne işlemcide, ne de anakartta bu tip bir modifikasyon kesinlikle önermemekle beraber, zarar verebilme potansiyeli çok yüksek.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

Bir dakika, ben karıştırdım. e serisi workstation'larda kullanılıyor, q serisi son kullanıcılarda idi.

e serisini mod'layıp son kullanıcı anakartlarda kullanmayı beceriyorlarmış. Ben bu işe girmezdim açıkçası. Ne işlemcide, ne de anakartta bu tip bir modifikasyon kesinlikle önermemekle beraber, zarar verebilme potansiyeli çok yüksek.

Q işlemciden devam edeceğim mühtemelen. 11 yıllık cihaz bozulursa haybiye masraf yapmayalım. :( 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Sani Gerşon yazdı:

Windows7 çok fazla güvenlik açığı barındırmasına karşın, Windows10 çok daha hızlı. 15sn garanti diyorum :D

Ama malesef sony benim blgisayara driver desteği sağlamıyor 10 için. Güvenip de geçemedim o yüzden.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Emre Şimşek yazdı:

Ama malesef sony benim blgisayara driver desteği sağlamıyor 10 için. Güvenip de geçemedim o yüzden.

%99 sorun yaşamazsınız. Denemekten zarar gelmez ;)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Emre Şimşek yazdı:

Otomatik çözer yüzde 90. Bir çok bilgisayarda sorunsuz çalıştığını gördüm.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Şimdi 7 lisansıyla ücretsiz geçebilir miyim peki?

Sani Gerşon yazdı:

%99 sorun yaşamazsınız. Denemekten zarar gelmez ;)

Evren Erakçora yazdı:

Otomatik çözer yüzde 90. Bir çok bilgisayarda sorunsuz çalıştığını gördüm.

Ve geri dönüş mümkün mü?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Önceden ücretsiz yükseltme vardı, şimdi yok diye biliyorum. Geri dönüş de zor. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...