İçeriğe Yönlendir

Reflü İçin Tavsiyeleriniz

Ali Darbaz

Recommended Posts

Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Şu soruları yanıtlayabilir misiniz?

1- Daha öncede aynı hastalıktan dolayı doktora gitmiştim . tıpatıp aynı semptonlar. 

2- Diş ağrım için 3 gün önce  doktor anitbiyotik verdi. onu kullandım. 

o antibiyotiğin prospektüsünü iyi bir okuyun. birçoğu dikkatli alınmazsa (su vs) yahut alınsa bile yahut alınıp yatılırsa reflü yapar.

Ali Darbaz yazdı:

3- Akşamları evde bulduğumu yeme gibi bir durum söz konusun. Yatmaya yakın abur cubur yerim genelde.

kötü.

Ali Darbaz yazdı:

4- Burnunuzda et var. Sol burun kanalımda %50 civarında daha az hava çeker. 

kötü. amelyat şart.

Ali Darbaz yazdı:

5- Soda, gazlı içecekler vb içiyor musunuz? Çok kola içerim. Soda da içerim. 

Bir daha az yakma konusu açmayalım. 

Ali Darbaz yazdı:

6- Aç karnına kahve içiyor musunuz?  Kahveyi dün içtim pek içmiyorum. 

ok.

Ali Darbaz yazdı:

7- Sigara içiyor musunuz? Allah korusun, İçki kumar sigaram yoktur. 

iyi. :)

Ali Darbaz yazdı:

Abi kola sever biri olduğumu nerden anladın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

20 seneye yakın reflü hastasıyım. Öncelikle doktor muayenesi, gastroskopi şart. Hatta kolonoskopi de yaşınız için hiç fena olmaz.

Doktor ilaç tedavisi verebilir. Diyete de sokacaktır sizi. Kısaca yazmak gerekirse, kendinizin doktoru olduktan sonra (bazı şeyler anında yakar mideyi, mesela sizde çayken bende kahve olabilir gibi) kızartmalar, gazlı içeceklerden anında uzak duruyorsunuz. Asla çok aç ve çok tok olmuyorsunuz. Günde 3 öğün yerine, azar azar 6 öğüne yönelebilirsiniz. Bol bol su içmeniz çok önemli. Yanma anında "geçici çözüm" olması adına rennie ya da gaviscon kullanabilirsiniz.

Tekrar belirtiyorum, doktor kontrolü şart. Geçmiş olsun.

Bende eklemem gereken bir konu daha var. 2015 de safra kesmi aldırdım. O nedenle çok fazla yemek yiyemiyorum. Azar azar ama sık sık yiyorum. Çay konusunda haklısınız, çay içince hemen başlıyor. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Bende eklemem gereken bir konu daha var. 2015 de safra kesmi aldırdım. O nedenle çok fazla yemek yiyemiyorum. Azar azar ama sık sık yiyorum. Çay konusunda haklısınız, çay içince hemen başlıyor. 

safra salgısı olmayınca dışkı koyu renk normal sanırım. öyle hatırlıyorum. hekim arkadaşlar doğru yanıt verebilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
marmariste 2 günlük kumsal tatili, yanına malt içecek ile detox iyi gelebilir.

Ölüyorum mide ağrısından
  • Beğen 2
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Göktürk yazdı:

iyi. :)

Zamanında burun için gittim, beni listeye yazdılar. Bir daha haber gelmedi.  Covir varken hastanelere korka korka gidiyorum. Bu aralar ameliyat için başvurmam abi. Şu bela bir bitsinde o zaman başvuram. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

20 seneye yakın reflü hastasıyım.

1 hatfada çözerim, pasaportunu hazırla

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Endonezya tavsiye edilir. Bizden ucuz "idi".

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Şort?

ışığı gören geldi yahu

Mehmet Göktürk yazdı:

Endonezya tavsiye edilir. Bizden ucuz "idi".

arkadaşımız var orada, fena sel basıyor

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Ali Darbaz yazdı:

Beyler hiç stresli değilim, aksine çok mutlu ve bu pozitif tavrımı etrafımdaki insanlara yansıtan biriyim. Hiç birşey içimde kalmaz. her şeyi takır takır söyler boşalırım.  Arabanın benzin yakması ile alakalı değil. Beni araba konusunda üzecek tek şey "yolda kalma" sendromudur. sabah kontak açsam çalışmaz ise masraf gözü ile bakarım. Ama üzülmem :)

Mehmet beyin sorularına verdiğin yanitlardan olayın büyük ihtimal beslenme alışkanlığından kaynaklandığı düşünüyorum. Antibiyotik kullanmışsın o da tüm bunların üstüne tetikleyici olmuştur. Sana tavsiye edilenleri yapar ve alışkanlıklarını değiştirirsen sorun kalmaz. Tabi sen yine de doktora görün 😉

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ferhat Yavuz

Cebinizde tuzsuz leblebi olsun  mideyi boş bırakmadan  arada bir avuç atın ağzınıza gündüz ağrısı olmadığı için stresiniz geçer reflüde geçer gider.Bana bir arkadaş bira içmemi söylemişti ''bira mide dostu bakterilerle doludur dene'' dedi.3 akşam bira içtim yattım inanırmısınız ne ağrı kaldı ne reflü.siz içmediğiniz için leblebiye talim edin oda geçirecek.geçmiş olsun

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ferhat Yavuz yazdı:

Cebinizde tuzsuz leblebi olsun  mideyi boş bırakmadan  arada bir avuç atın ağzınıza gündüz ağrısı olmadığı için stresiniz geçer reflüde geçer gider.Bana bir arkadaş bira içmemi söylemişti ''bira mide dostu bakterilerle doludur dene'' dedi.3 akşam bira içtim yattım inanırmısınız ne ağrı kaldı ne reflü.siz içmediğiniz için leblebiye talim edin oda geçirecek.geçmiş olsun

Ooo bira alıp içeyim ozaman , anamda kızıyordu " ne biçim oğulsun bira içmiyon" derdi. İçemde büyüdüm deyim. 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Ali Darbaz yazdı:

Ooo bira alıp içeyim ozaman , anamda kızıyordu " ne biçim oğulsun bira içmiyon" derdi. İçemde büyüdüm deyim. 

😲😲

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

1 hatfada çözerim, pasaportunu hazırla

Pasaport ve valiz hazır. Mide ağrısından ölüyorum. Kapıdayım.

Ferhat Yavuz yazdı:

Ali Darbaz yazdı:

İki farklı durum var. Bira, dendiği gibi yararlı bakteriler barındırır ancak reflüsü olan bira içemez. Bira aynı zamanda gazlı olduğundan, mideyi yakar. Bira en fazla bağırsaklardaki sorunlara yönelik çözüm olabilir belki.

Ali bey,

Bol lifli beslenin. Sebzeden eksik etmeyin kendinizi. Yemek düzeni saatiniz ve mümkünse "büyük" tuvaletinizin bir düzeni olmalı. Reflü, bir çok sindirim sisteminin semptomu olabileceği gibi, sadece tek bir şeyi de işaret edebiliyor. Mesela kabızken iç baskı artacağından reflü başlayabiliyor.

Siz mutlaka ama mutlaka gastroskopi ve kolonoskopi yaptırın. Belli bir yaşın üstündeki herkesin zaten yaptırması lazım.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

Ali bey,

Bol lifli beslenin. Sebzeden eksik etmeyin kendinizi. Yemek düzeni saatiniz ve mümkünse "büyük" tuvaletinizin bir düzeni olmalı. Reflü, bir çok sindirim sisteminin semptomu olabileceği gibi, sadece tek bir şeyi de işaret edebiliyor. Mesela kabızken iç baskı artacağından reflü başlayabiliyor.

Siz mutlaka ama mutlaka gastroskopi ve kolonoskopi yaptırın. Belli bir yaşın üstündeki herkesin zaten yaptırması lazım.

Safra kesesi ameliyatından sonra başıma bela olan bir sorun var. Kronik İshalim. Günde 4 defa tuvalet ihtiyacım olur :( 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Servet Aydın yazdı:

Ölüyorum mide ağrısından

Ben de... ben de.. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

Safra kesesi ameliyatından sonra başıma bela olan bir sorun var. Kronik İshalim. Günde 4 defa tuvalet ihtiyacım olur :( 

Ben sizin yerinizde olsam, bir doktora giderdim. Belki de yanlış işleyen bi şey var.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Sani Gerşon yazdı:

Ben sizin yerinizde olsam, bir doktora giderdim. Belki de yanlış işleyen bi şey var.

sizin durum bir arkadaşımın hikayesine benziyor. bağırsaklarında iltihap olmasından dolayı kronik ishal. servis kullanamaz minibüse binemez camiye gidemez çünkü anlık sıkıştırma yapıyor. dışarı çıkarsa kendi aracıyla çıkar.  yanına mutlaka bir şoför alır. 

Gastroenteroloji (hepatoloji) sorununa benziyor sizin durumunuz. 

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Ali Darbaz yazdı:

Kronik İshalim. Günde 4 defa tuvalet ihtiyacım olur :( 

Bu tehlikeli işte. Bağırsaklar vücudun beyindir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Sani Gerşon yazdı:

Pasaport ve valiz hazır. Mide ağrısından ölüyorum. Kapıdayım.

İ..

Kişi başı 15 bin lira hazırlayın. gidelim. Grup gezisi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ben de... ben de.. 

çağımızın hastalığı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Koray Demir yazdı:

Bu tehlikeli işte. Bağırsaklar vücudun beyindir.

Ben 5 yıldır kronik isahlim, safra kesesi sonrası oluşan sıradan bir yan etki. Doktorum biliyor, korkmayın öyle paçalarımdan aka aka gezen tip değilim. Tüm etkinliklere gittim , uzun yollar yaptım. Hatta buluşmalarımıza katıldım. Öyle kıçını tutamayan çinsten değilim :) 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...