İçeriğe Yönlendir

1.0 Ecosport Yakıt Tüketimi

Çağatay Kılınç

Recommended Posts

Çağatay Kılınç
(düzenlendi)

Ağustos başı teslim aldığım ecosport ile  1500 km yı yeni geçtik. Son dolu depoda bilgileri sıfırlamıştım Eylül 3te. 500 küsür km nin 150 km si uzun yol kalanı şehir içi ve kısa mesafeler oldu. Sadece şehir içi tüketim yb 7.4 e kadar düşürmüştüm daha da düşüremedim. Ara ara yarım gaz ile arabayı koşturuyorum ama genelde sakin ve ss ile kullanırım. Şu an 7.3 lt tüketim görünüyor ama depoda 0.4 civarı sapma oluyor. Benzini Shell den v power kullanıyorum. 1.5 dizel fiestamla aylık Max 250 civarı harcıyordum. Bununla da 300 ü az geçiyor açıkçası beklediğimden daha iyi değerler. Tüp taktırmayacak mısın buna diye soranlara da oldu ama aklımın ucundan geçmiyor. Senede taş patlasa 15k km anca.

2p0dLa.jpg

tarihinde Çağatay Kılınç tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Araç hayırlı olsun. Tüketimde ilk km ler için gayet iyi. Urfa nın neresinde öğretmensiniz? Ben Suruç ta çalışmıştım.

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
Bülent Tarakçı yazdı:

Araç hayırlı olsun. Tüketimde ilk km ler için gayet iyi. Urfa nın neresinde öğretmensiniz? Ben Suruç ta çalışmıştım.

Teşekkür ederim. Viranşehir de 6. seneye başladık bakalım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Aracınız hayırlı olsun.ALLAH kaza bela göstermesin.

7.4 leri ben görsem çıldırırım heralde :)  6.5 görünce çok demiştim.Meğer 6.5 çok iyiymiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Fatih Sarıkaya yazdı:

7.4 leri ben görsem çıldırırım heralde :)  6.5 görünce çok demiştim.Meğer 6.5 çok iyiymiş.

1.0 ecoboost motor ile 7,3 litre. Benim için intihar sebebi olurdu heralde :) 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
(düzenlendi)

Tam otomatiğin ve yaklaşık 1400 kg ın sebebi😁aslında şehir merkezinde 6 yı görmüştüm çünkü uzun bulvarlar ana yollar çevre yolları vs 6 altına da iner ama ilçede kötü yollar kısa mesafe anca bu kadar oluyor.

tarihinde Çağatay Kılınç tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

1.0 ecoboost motor ile 7,3 litre. Benim için intihar sebebi olurdu heralde :) 

zevk vasıtası

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu

Çağatay Kılınç yazdı:

Ağustos başı teslim aldığım ecosport ile  1500 km yı yeni geçtik. Son dolu depoda bilgileri sıfırlamıştım Eylül 3te. 500 küsür km nin 150 km si uzun yol kalanı şehir içi ve kısa mesafeler oldu. Sadece şehir içi tüketim yb 7.4 e kadar düşürmüştüm daha da düşüremedim. Ara ara yarım gaz ile arabayı koşturuyorum ama genelde sakin ve ss ile kullanırım. Şu an 7.3 lt tüketim görünüyor ama depoda 0.4 civarı sapma oluyor. Benzini Shell den v power kullanıyorum. 1.5 dizel fiestamla aylık Max 250 civarı harcıyordum. Bununla da 300 ü az geçiyor açıkçası beklediğimden daha iyi değerler. Tüp taktırmayacak mısın buna diye soranlara da oldu ama aklımın ucundan geçmiyor. Senede taş patlasa 15k km anca.

Çok dur kalk yapıyorsanız 0.4-0.5 sapma oluyor. Benim hem fiesta da hem de focus'ta gözlemlediğim bir durum. 

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Fatih Sarıkaya yazdı:

Hocam sana bu olayı izah edene kadar benim canım çıktı sonunda en azından çabalarım sonuç vermiş. Bu işlerin kitabını yazmış birisi olarak 6.5 o araç için çok güzel bir değer. Arkadaşlar benden az yakabilen var mı diye konu açmanız gerekirken aracım çok yakıyor diye konu açmıştınız :D

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Fatih Sarıkaya yazdı:

Tam otomatik 1400kg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
Baha Kanberoğlu yazdı:

Çok dur kalk yapıyorsanız 0.4-0.5 sapma oluyor. Benim hem fiesta da hem de focus'ta gözlemlediğim bir durum. 

Allah'tan start stop var oldukça verimli devreye girip çıkıyor. Ancak ilk kalkışlarda ne kadar nazik olsam da 28 30 lt anlık görüyorum. Bugün doldurdum depoyu 0.5 sapma oldu. 300 TL yı görmedi .

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Kaan Abit
(düzenlendi)

Merhaba. 1.0 benzinli kullanıyorum. 2 ay oldu alalı. 750 km de. Şu an yakıt ortalaması İstanbul şehiriçi ve dışı karma 6.8 lt. Agresif kulkanımda 8 lt ortalama tüketim. 9 lu rakam görmedim. 5.000 km ye kadar rodaj döneminde deniyorum. Uzun yolda 110 sabit 5.9 lt yakıyor. Sonuçta 1.350 kg ve tork konvertörlü şanzıman. Genel manada minik trim sesleri haricinde memnunum. Trim seslerini de 4 kapı, arka bagaj ve arka koltukların kilit demirlerini 1 kat elektrik bandı ile sardım. Fazla kalın sarılırsa kapılar kapanmaz. Bu şekikde tüm trim sesleri geçti. Araç biraz sert olmadına karşı, konforu güzel. Bu segmentte hepsi aynı hemen hemen. Motor hiç üzmuyir yokuş ve düz yolda harika ivmekeniyor. Yol tutuş segmentte en iyisi denebilir. Malzeme kalitesi iyi düzeyde. Koltuklar biraz daha sarabilirdi. Yüksek bir araç. Style donanımda geri görüş kamerası servisin hediyesi basit bir öten ekran takılı. Orjinalinde ST line daki gibi sesli bildirim yok. Sonradan takılda da yok diye biliyirum. Hız sabitleme ve limitör süper çalışıyor. Vites geçişleri çok kararlı ve iyi.

Şimdilik gözlemlerim bunlar. Yine ilerleyen km lerde yazacağım. Kullanım deneyimlerinizi yazarsanız sevinirim. Yararlı olur. Teşekkürler.

tarihinde Kaan Abit tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
Kaan Abit yazdı:

Merhaba. 1.0 benzinli kullanıyorum. 2 ay oldu alalı. 750 km de. Şu an yakıt ortalaması İstanbul şehiriçi ve dışı karma 6.8 lt. Agresif kulkanımda 8 lt ortalama tüketim. 9 lu rakam görmedim. 5.000 km ye kadar rodaj döneminde deniyorum. Uzun yolda 110 sabit 5.9 lt yakıyor. Sonuçta 1.350 kg ve tork konvertörlü şanzıman. Genel manada minik trim sesleri haricinde memnunum. Trim seslerini de 4 kapı, arka bagaj ve arka koltukların kilit demirlerini 1 kat elektrik bandı ile sardım. Fazla kalın sarılırsa kapılar kapanmaz. Bu şekikde tüm trim sesleri geçti. Araç biraz sert olmadına karşı, konforu güzel. Bu segmentte hepsi aynı hemen hemen. Motor hiç üzmuyir yokuş ve düz yolda harika ivmekeniyor. Yol tutuş segmentte en iyisi denebilir. Malzeme kalitesi iyi düzeyde. Koltuklar biraz daha sarabilirdi. Yüksek bir araç. Style donanımda geri görüş kamerası servisin hediyesi basit bir öten ekran takılı. Orjinalinde ST line daki gibi sesli bildirim yok. Sonradan takılda da yok diye biliyirum. Hız sabitleme ve limitör süper çalışıyor. Vites geçişleri çok kararlı ve iyi.

Şimdilik gözlemlerim bunlar. Yine ilerleyen km lerde yazacağım. Kullanım deneyimlerinizi yazarsanız sevinirim. Yararlı olur. Teşekkürler.

Trim sesi konusunda benim sadece klima paneli gri çerçevesinde oluyor bir de bagaj kapağında gıcırmdama var sanırım kapağın takozları değme noktasından oluyor iki plastik olunca. Tüketimim yüksek benim 10 civarı minimum o da soğuk hava ve 2 3 km lik yol üstğne bozuk yollar.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Kaan Abit yazdı:

Uzun yolda 110 ile giderken 5,9lt yakıyor. Ama istanbul içi dışı karışık 6,8lt yakıyor. İstanbul içi denilen sanırım otoyollar ve çevre yollar sanırım. @Ali Darbaz güzergahı gibi

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Uzun yolda 110 ile giderken 5,9lt yakıyor. Ama istanbul içi dışı karışık 6,8lt yakıyor. İstanbul içi denilen sanırım otoyollar ve çevre yollar sanırım. @Ali Darbaz güzergahı gibi

O günler mazide kaldı paşam. Artık 3 yolculu , mega trafikli Ümraniye, Ataşehir semtlerinden geçiyorum . O duruma rağmen 8,3 litre oldu tüketim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kaan Abit

Evet yazdıklarınız doğru. Genel okarak memnunum araçtan şimdilik. Sadece biraz sert. Ona da alışılıyor kolayca. Uzun süreçte büyük sorunsuz kullanılacak hissi veriyor. 

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Çağatay Kılınç

10 bin km yi 1 senede devirdik. 6500 km kadarı uzun yol olmaz üzere ilk 10k km ortalaması 7.6 lt. 10 binde bir sıfırlıyor yol bilgisayarı kendiliğinden. Geçen seneden beri benzin fiyatı ortalamasını yaklaşık 7.2 TL olarak hesapladım. 5500 TL kadar bir para çıktı cepten. 

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Çağatay Kılınç

450 km Viranşehir'den Adana'ya uzun yol + adana şehir içi trafikte 120 km karma ortalama yb 6.8 lt.

300 km adana Kayseri arası 60 70 km dik yokuş kalanı düz yol denebilir, kalan 300 km de Kayseri şehir içi yb ortalaması 7.3 lt. Uzun yol bittikten sonra yb 7.2 idi. Şehir içinde çok değişmedi ortalama.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...