İçeriğe Yönlendir

Elektromanyetik Gürültü Olabilir mi? Nasıl Önlenir?

Ömer Sarıgül

Recommended Posts

Ömer Sarıgül
(düzenlendi)

Herkese iyi akşamlar elektronik mezunuyum elektrik konusunda yardıma ihtiyacım var.

Evde Philips smart TV var 15-20dk da bir kablosuz bağlantı kopma sorunu yaşıyorum. Vodafone fibernet müşteri hizmetlerini aradım modemin santral ile bağlantı sorunu olmadığını söylediler. Kopma anında cep telefonununda da kablosuz bağlantı olmasına rağmen internetin gittiğini gördüm. Resetleme ile sorun çözülmedi halen devam etmekte. 

Asıl sormak istediğim ayrı, ev açık mutfak tv ile buzdolabı en mesafede aynı hattan elektrik alıyor.

Dün yine Netflixten dizi izlerken buzdolabı motorun durması ile netin kopması aynı ana denk geldi. Aklım orda kaldı kompresör devreden çıkarken elektromanyetik gürültüsü buna sebep olabilir mi? Sorunun kaynağı dolap diye düşünüyorum bu manyetik gürültüleri önlenmenin bir yolu var mı?

Daha önce laptop şarj cihazının şişen kondansatör kaynaklı evimdeki adsl in komple gitmesi şarj cihazını çekince net in gelmesi başıma geldi. 

Fikir verebilecek arkadaşlar varsa çok sevinirim.

tarihinde Ömer Sarıgül tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Aynı sorunu ben de yaşıyorum çok sık bağlantı kopması yaşıyorum. Benim İnternette vodafone. 

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)

Modemin 2 MT kadar yakınında başka cihaz bulunmasın. Bu mesafeden öteye kolay kolay sıkıntı olmamalı. Ayrıca modemin kanal ayarını manuelde deneyin.

Ayiraca hattan olup olmadığını anlamak için kablo ile notebook bağlayıp konut satırından bunu deneyin. Hatta sorun varsa kopma anında ping kesilir.

Ping 8.8.8.8 -t

tarihinde Mehmet Yıldız 1 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
Ali Darbaz yazdı:

Bende televizyon kablo ile bağlı. Sıfır sıkıntı. 

Buatlardan kablo geçirmek aklımda. Modem kurulurken fiber kabloyu çekemediler TV arkasina kapı girişinde vestiyerde kaldı mecburen kablosuza kaldık.

Mehmet Yıldız 1 yazdı:

Modemin 2 MT kadar yakınında başka cihaz bulunmasın. Bu mesafeden öteye kolay kolay sıkıntı olmamalı. Ayrıca modemin kanal ayarını manuelde deneyin

Modeme yakın cihaz yok vestiyerde o.

Değişik kanalları denedim sonuç aynı, 2.4 5ghz de de aynı durum.

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Ömer Sarıgül yazdı:

Modeme yakın cihaz yok vestiyerde o.

Değişik kanalları denedim sonuç aynı, 2.4 5ghz de de aynı durum.

O zaman Pingi deneyip bakacaksın yada emanet bir modemle demeyeceksin

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

kabloda bu sıkıntıyı yaşıyor musunuz?

Bence sorun modemde gibi.

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
Sani Gerşon yazdı:

kabloda bu sıkıntıyı yaşıyor musunuz?

Bence sorun modemde gibi.

Kabloluda sıkıntı yok masaüstünü kullandığımda kesintiye rastlamadım.

Kablosuz gidince 10 sn içinde tekrar geliyor. Kanalın hbb TV özelliğinden dizi izliyorsak kapanıyor bekleyip tekrar açmak zorunda kalıyorum.

Yinede manyetik dalgalanmadan şüpheleniyorum. 

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Şu an için deneyecek modemim yok

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Modemin bağlı olduğu prizi ve adaptörün ürettiği voltajı ölçme imkanınız varsa bir bakın derim. Ayrıca modemi başka bir sigortanın bağlı olduğu prizde de deneyebilirsiniz. Bunlarda sıkıntı yok ise modem veri trafiğini kaldıramayıp şişiyor, reset istiyor olabilir. Biz de evde kablonet e geçtik. Netmaster modem rezalet. Uzun süre video izlenirse internet çok yavaşlıyor. Resetleyince düzeliyor. Wifi iletim gücü de berbat. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Aynı sorunu ben de yaşadım.. Modemi değiştim düzeldi.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Olur. Ben bu konuda lisansta tez yaptımdı 1991 de. Bizden sonra hoca benim projeyi öğrencilere göstermiş durmuş. Çevre mühendisliği projesi idi.

Kabloların ucuna fişlere gürültü önleyici ferrit takılır bu yüzden.

Önce şunlara bakalım:

1- evde ayarlı halojen lamba var mı? varsa sonuna kadar açarak kullanın.

2- 12V halojen spot aydınlatma yahut led adaptörü var mı

3- video aktarma cihazı var mı? (2.4 te çalışan herhangi birşey var mı)

4- buzdolabının fişini ters çevirip kullanmak çözüm sağlayabilir sağlamayadabilir. 

5- telefon kablosu ile elektrik kablları kanalda yan yana gidiyorlar mı? (herhangi bir noktada)

Bizim rahmetli hocamla beraber triyak ile komşuların tv lerinin güç kaynağını uzaktan yakma projemiz vardı. Bir bobin bir diren triyaklı osilatör. zam zam zam diye akım çekiyorsun çok ince yüksek voltaj fırlamaları tüm binaya yayılıyor. 

Bunlardan koyarsanız faydası olabilir. Yani gürültüye olur. Eğer gürültü kaynaklı ise.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ferrite_bead

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Buzdolabı şayet inverter sürücülü ise yüksek frekans harmoniği yayılabilir. Bu bir sorunun başlangıç evresidir zaten. Ancak 2.4 veya 5ghz frekansı kolay kolay harmonik ile etkileşime girmez. Muhtemelen modem içindeki sistem şebeke üstünde gezen harmonik ile sapıtıyor. Kompresör on off ise zaten parçalansa dahi 400hz üstüne çıkmıyor harmonik yayayarken.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

Vodafone fibernet kullanıyorum çok nadiren kesilme oluyor. Harici antenleri olmayan Nokia modem vermişlerdi. Kardeşim 1 ay kadar oldu o da vodafone fiber aldı evine ama sürekli sorun yaşıyor. Harici anteni olan bir Nokia modem vermişler. Müşteri hizmetleri her aradığında bağlantıda sorun olmadığını söylemiş ancak 24 mbps bağlantı hızı speed test yaptığında hiç 15'in üstüne çıkmamış ki, çoğu zaman 10'un altında diyor. Bence de sorun verdikleri modemden kaynaklanıyor. En son değiştirilmesi için talepte bulunmuştu bakalım ne yapacaklar. Mahallede fiber altyapıyı vodafone yapmıştı, o zamanlar güzel de kampanya yaptılar aldık lakin hizmet kalitesi malesef vasat. Şikayetçi olan çok kullanıcı var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Bende superonline ve tv+ var. Wifi özelliği olmasına rağmen TV+ için modemden (evin girişinde) salona kadar (yaklaşık 4 metre) kablo çektiler. Sebebini sorduğumda wifi kopmalarından etkilenmemek olarak söylemişlerdi. O yüzden yayın tv'de kolay kolay kesilmez. Anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla modemin wifi sorunlu. Modemden televizyona kablo çekemiyor musunuz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Cihat Küçükay yazdı:

Bende superonline ve tv+ var. Wifi özelliği olmasına rağmen TV+ için modemden (evin girişinde) salona kadar (yaklaşık 4 metre) kablo çektiler. Sebebini sorduğumda wifi kopmalarından etkilenmemek olarak söylemişlerdi. O yüzden yayın tv'de kolay kolay kesilmez. Anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla modemin wifi sorunlu. Modemden televizyona kablo çekemiyor musunuz?

Bana da aynısını söylediler ve tv+ kutunun wifi özelliği yok. Ama ben kablo istemediğim için wifi repeater aldım, kutunun yanına koydum, repeaterdan kısa bir kablo ile çıkıp tv+ kutuya girdim. 

İlk başta çok sorun yaşadım, wifi kesilmesi nedeniyle sürekli yayın kesiliyordu. Deneme için kablo ile bağlanınca problem olmuyordu. Sonra modemin etrafına çok fazla ıvır zıvır eşya koyduğumuzu farkettim. Modemin etrafını temizleyince kopma problemim de bitti. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Yurdaer Elay yazdı:

Vodafone fibernet kullanıyorum çok nadiren kesilme oluyor. Harici antenleri olmayan Nokia modem vermişlerdi. Kardeşim 1 ay kadar oldu o da vodafone fiber aldı evine ama sürekli sorun yaşıyor. Harici anteni olan bir Nokia modem vermişler. Müşteri hizmetleri her aradığında bağlantıda sorun olmadığını söylemiş ancak 24 mbps bağlantı hızı speed test yaptığında hiç 15'in üstüne çıkmamış ki, çoğu zaman 10'un altında diyor. Bence de sorun verdikleri modemden kaynaklanıyor. En son değiştirilmesi için talepte bulunmuştu bakalım ne yapacaklar. Mahallede fiber altyapıyı vodafone yapmıştı, o zamanlar güzel de kampanya yaptılar aldık lakin hizmet kalitesi malesef vasat. Şikayetçi olan çok kullanıcı var.

Benzer sorunları yaşıyorum ben de müşteri hizmetlerini arayayım. Bizim mahallede de fiber internet altyapısı var ancak durum hiç fiberlik değil speedtest yaptığımda 20nin üzerini görmüyor. Sözde 100 mgps.

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Mahmut Yıldız yazdı:

Bana da aynısını söylediler ve tv+ kutunun wifi özelliği yok. Ama ben kablo istemediğim için wifi repeater aldım, kutunun yanına koydum, repeaterdan kısa bir kablo ile çıkıp tv+ kutuya girdim. 

İlk başta çok sorun yaşadım, wifi kesilmesi nedeniyle sürekli yayın kesiliyordu. Deneme için kablo ile bağlanınca problem olmuyordu. Sonra modemin etrafına çok fazla ıvır zıvır eşya koyduğumuzu farkettim. Modemin etrafını temizleyince kopma problemim de bitti. 

Dediğim gibi benim modemin etrafında hiç bir şey yok. TV+ kutuya wifi adapter ile yayında aldım. Kablosuz repeater ile yayın almaya çalıştım. Ama kesilmeler olmaya devam etti. Bu yüzden modemden çektiğim kabloyu kullanmaya devam ediyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Aynı anda 3 tane notebook wifi bağlayıp çalıştırınca , ( yan yana) o işten hayır gelmiyor. 

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
Erhan Doruk yazdı:

Modemin bağlı olduğu prizi ve adaptörün ürettiği voltajı ölçme imkanınız varsa bir bakın derim. Ayrıca modemi başka bir sigortanın bağlı olduğu prizde de deneyebilirsiniz. Bunlarda sıkıntı yok ise modem veri trafiğini kaldıramayıp şişiyor, reset istiyor olabilir. Biz de evde kablonet e geçtik. Netmaster modem rezalet. Uzun süre video izlenirse internet çok yavaşlıyor. Resetleyince düzeliyor. Wifi iletim gücü de berbat. 

Netmaster kullandım zamanında o zaman TV'ye bilerek kablo ile bağlıydı sorun yoktu. Şu an toplamda 4 cihaz bağlanıyor kaldırıyor olmalı.

Mehmet Göktürk yazdı:

Olur. Ben bu konuda lisansta tez yaptımdı 1991 de. Bizden sonra hoca benim projeyi öğrencilere göstermiş durmuş. Çevre mühendisliği projesi idi.

Kabloların ucuna fişlere gürültü önleyici ferrit takılır bu yüzden.

Önce şunlara bakalım:

1- evde ayarlı halojen lamba var mı? varsa sonuna kadar açarak kullanın.

2- 12V halojen spot aydınlatma yahut led adaptörü var mı

3- video aktarma cihazı var mı? (2.4 te çalışan herhangi birşey var mı)

4- buzdolabının fişini ters çevirip kullanmak çözüm sağlayabilir sağlamayadabilir. 

5- telefon kablosu ile elektrik kablları kanalda yan yana gidiyorlar mı? (herhangi bir noktada)

Bizim rahmetli hocamla beraber triyak ile komşuların tv lerinin güç kaynağını uzaktan yakma projemiz vardı. Bir bobin bir diren triyaklı osilatör. zam zam zam diye akım çekiyorsun çok ince yüksek voltaj fırlamaları tüm binaya yayılıyor. 

Bunlardan koyarsanız faydası olabilir. Yani gürültüye olur. Eğer gürültü kaynaklı ise.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ferrite_bead

Hocam ferrit aklıma geldi elimde çok küçük var uymadı güç kaynaklarından büyüklerini bulup takacağım.

1. Evde ayarlı halojen yok

2. Tavanda 12v şerit led var güç kaynağıda var. Gündüzleri de sorun var.

3.yok

4. Fişi şimdi ters çevirdim ankastre fırının kablosuna doladım ayrıca belki faydalı olur

5. Kablo f/o modeme kadar geliyor 

Servet Aydın yazdı:

Buzdolabı şayet inverter sürücülü ise yüksek frekans harmoniği yayılabilir. Bu bir sorunun başlangıç evresidir zaten. Ancak 2.4 veya 5ghz frekansı kolay kolay harmonik ile etkileşime girmez. Muhtemelen modem içindeki sistem şebeke üstünde gezen harmonik ile sapıtıyor. Kompresör on off ise zaten parçalansa dahi 400hz üstüne çıkmıyor harmonik yayayarken.

Servet abi standart on off kompresörlü. Haklısın şebeke harmoniği kaynaklı olabilir ferrit nüve bulup güç kablolarına sırayla takacağım.

Yurdaer Elay yazdı:

Hız kalitesi mükemmel sayılır 6 ay 100mbps hediye idi son hızda rahat indirme yapıyor tcell altyapısı üzerinden vodafone olarak hizmet alıyoruz. Şu an 24mbit hızda sorun yok kablosuz kesintiler can sıkıcı modem oyle uzakta değil.

Cihat Küçükay yazdı:

Sorunu çözemezsem son çare elleri sıvayıp klavuz alacam buatlardan cat5 i geçirecem.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Ömer Sarıgül yazdı:

Netmaster kullandım zamanında o zaman TV'ye bilerek kablo ile bağlıydı sorun yoktu. Şu an toplamda 4 cihaz bağlanıyor kaldırıyor olmalı.

Hocam ferrit aklıma geldi elimde çok küçük var uymadı güç kaynaklarından büyüklerini bulup takacağım.

1. Evde ayarlı halojen yok

2. Tavanda 12v şerit led var güç kaynağıda var. Gündüzleri de sorun var.

3.yok

4. Fişi şimdi ters çevirdim ankastre fırının kablosuna doladım ayrıca belki faydalı olur

5. Kablo f/o modeme kadar geliyor 

Servet abi standart on off kompresörlü. Haklısın şebeke harmoniği kaynaklı olabilir ferrit nüve bulup güç kablolarına sırayla takacağım.

Hız kalitesi mükemmel sayılır 6 ay 100mbps hediye idi son hızda rahat indirme yapıyor tcell altyapısı üzerinden vodafone olarak hizmet alıyoruz. Şu an 24mbit hızda sorun yok kablosuz kesintiler can sıkıcı modem oyle uzakta değil.

Sorunu çözemezsem son çare elleri sıvayıp klavuz alacam buatlardan cat5 i geçirecem.

Buatlardan geçirmek yerine kablo kanalı ile dışarıdan döşemek daha kolay olmaz mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Cihat Küçükay yazdı:

Buatlardan geçirmek yerine kablo kanalı ile dışarıdan döşemek daha kolay olmaz mı?

elektrik kablosu ile network kablolarını (telefon dahil) birbirine yaklaştırmayın. Buat haşa..

Çarpılma riskinden değil enterferans nedeniyle.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu

Müşteri hizmetlerinin gördüğü bağlantı modeme kadar olan bağlantıdır. 

Ev içindeki elektronik aletler elektromanyetik girişim yapabilir. Mesela fırının çakmağını çaktığımda laptop yakındaysa bir açma-kapama sesi geliyor. Veya koşu bandı çalışıyorsa civarında Wi-fi sinyali çekmiyor. Mecburen 3G'ye dönüyorum. 

Modem nerede bu arada :) Buzdolabına veya TVye olan uzaklığı nedir? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Müşteri hizmetleri servisin modeme ulaştığını tekrar ayar yapılıp sonunun giderildiğini söyledi aynı devam ediyor.

Modem ev girişinde vestiyerin içinde TV ye 3m buzdolabına 5-6m mesafede.

Hiçbir şeye dokunmasakta yine kablosuzda kopma oluyor bende 54mbit yaptım kablosuz hızını b/g modunda şimdi. Son çare kablo çekecem 

Baha Kanberoğlu yazdı:

Müşteri hizmetlerinin gördüğü bağlantı modeme kadar olan bağlantıdır. 

Ev içindeki elektronik aletler elektromanyetik girişim yapabilir. Mesela fırının çakmağını çaktığımda laptop yakındaysa bir açma-kapama sesi geliyor. Veya koşu bandı çalışıyorsa civarında Wi-fi sinyali çekmiyor. Mecburen 3G'ye dönüyorum. 

Modem nerede bu arada :) Buzdolabına veya TVye olan uzaklığı nedir? 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...