İçeriğe Yönlendir

50cc Motosiklet Tavsiye

Furkan Sumer

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Yurdaer Elay yazdı:

Neresinden tutsan elinde kalıyor.. Çoğu çarpıklığın temelinde eğitim sistemimizin kalitesizliği yatıyor işte. Temeli düzeltmeyince kolay kolay hiçbir şey düzelmez.

aynen öyle... 

birde şu araba sürenlere Motorsikletin arabayla aynı haklara sahip olduğunu, mesela 3 şeritli yolda uygun hızdaysa tarfiğin akışına uygun, orta şeridin ortasından motorun seyredebileceğini sağa geçmek zorunda olmadığını, arabayı nasıl solluyorsan motoruda öyle sollayacağını sıkıştırmayacağını  anlatmak lazım, hadi ufak cc ler mecburen en sağdan gidecek, güç yok hız yok, doğal yani, adam çıkmış koca motora 100 le nizami giden motorcuya geç sağa ne işin var ortada demiyormu ifrit oluyorum, birde sıkıştırıyorlar, yahu adam bir düşşe aha öldü gitti, salakmısın deli cesaretimi var sonrasını düşünemiyormusun acıma duygungunmu yok, yok arkadaş....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
(düzenlendi)
Ali Cihangiroğlu yazdı:

aynen öyle... 

birde şu araba sürenlere Motorsikletin arabayla aynı haklara sahip olduğunu, mesela 3 şeritli yolda uygun hızdaysa tarfiğin akışına uygun, orta şeridin ortasından motorun seyredebileceğini sağa geçmek zorunda olmadığını, arabayı nasıl solluyorsan motoruda öyle sollayacağını sıkıştırmayacağını  anlatmak lazım, hadi ufak cc ler mecburen en sağdan gidecek, güç yok hız yok, doğal yani, adam çıkmış koca motora 100 le nizami giden motorcuya geç sağa ne işin var ortada demiyormu ifrit oluyorum, birde sıkıştırıyorlar, yahu adam bir düşşe aha öldü gitti, salakmısın deli cesaretimi var sonrasını düşünemiyormusun acıma duygungunmu yok, yok arkadaş....

Araba süren kendini haklı görüyor, motor süren de kendini. Araba süren motosikletin emniyet şeridinden veya aralardan vızır vızır geçip gitmesine ifrit oluyor, motosiklet süren diyor ki madem ben bunları yapmayacaksam motoru niye aldım. İşte burada kurallar devrede olmalı. İnsanların birbirine tahammül edemedikleri yerde kuralların maksimumda yaptırımı olmalı. 

Emminin sorduğu aşağıdaki geçiş üstünlüğü sorusunda mesela kamyonet ve arabadan sonra motosiklet mi yoksa traktör mü geçmeli? Emin olmamakla birlikte önce traktör devam eder diye düşünüyorum. Ama ben traktör sürücüsü olsam motosiklete geçiş önceliği verirdim.. Adam benden sonra hareket etse bile daha ikiye takmadan beni sollayacak. Bizim memleket trafiğinde bu işin pratiği nasıl olur dersin? :)  

geçiş hakkı.png

tarihinde Yurdaer Elay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Furkan Sumer
Yurdaer Elay yazdı:

Emin olmamakla birlikte önce traktör devam eder diye düşünüyorum. Ama ben traktör sürücüsü olsam motosiklete geçiş önceliği verirdim..

geçiş hakkı.png

kontrolsuz kavsakta gecis hakkı, soldaki aracin sagindakine yol vermesi seklinde ilerliyor..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ercüment Yıldırım yazdı:
Yurdaer Elay yazdı:

Geçen sene A ehliyet için yaşın tutması yeterliydi (yani hiç tecrübe olmadan doğrudan A alabilmek) ama değişti mi bilmiyorum.

Arkadaşım yeni aldı baya zormuş direksiyon sınavı. Sekiz çizme dur kalk filan vitesli gerçi onun ama.

Onu da bi zahmet yapıversin alan.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Yurdaer Elay yazdı:

geçiş hakkı.png

önce traktör,  ben olsam trakötre öncelik verirdim doğrusuda bu sanırım, yavaş ve tehlikeli alet,  geçsin stres yapmadan, sonra araba, sonra motor peşi sıra kamyon, motor ve kamyon sinyal verdikleri için traktörü beklemeden geçerler aslında...

Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

Ali abi birakta 50’lik gecsin, gitsin yoluna.. 😊

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Furkan Sumer yazdı:

Ali abi birakta 50’lik gecsin, gitsin yoluna.. 😊

:D yok canıım ben 750 ve üstü için şeyettiydim zati, 50cc bendede var (simson sr50b 4vites ayaktan) takan yok resmen, zaten ses edemiyorum maks hız 45  neyle yol hakkı şerit benim diyeceksin, elektrikli sanıyorlar bazen kızıyorum 2 zamanlı koca motora, dumana bak soba borusu gibi egzosta sese (bızzınnnnn tın tınrınrınrnnn) baksana diyorum soranlara :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

cok guzel motormus. Turkiye’de yok sanirim hic bi sitede bulamadim..

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Geçiyor o sorun değil. 

Bunlar kurşunlu akü. Tavsiye etmem.

Geçen hafta alıp iade ettiğim yuki yadea 32km ile sınırlandırılmıştı. Test sürüşünde 32 yi gördüm. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Mehmet Göktürk yazdı:

Geçiyor o sorun değil. 

Bunlar kurşunlu akü. Tavsiye etmem.

Geçen hafta alıp iade ettiğim yuki yadea 32km ile sınırlandırılmıştı. Test sürüşünde 32 yi gördüm. 

Tipi de güzelmiş hocam, neden beğenmediniz Yuki'yi? :) 

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Ehliyet için sadece direksiyona giriyorsunuz, maliyetini şu an bilmiyorum.

50cc'de ben CUB modellere göre scooter olanlara daha yakınım. Aslında ben de yazlıkta kullanmak için düşünüyorum. 80cc olan bildiğim kadarıyla birkaç model var piyasada. Motolux Rossi, Arora Vesta 50, Yuki Picasso 50 benim bildiğim iyi gittiği söylenen modeller. Boyut, tasarım, plastik grenaj kalitesine göre bakılıp alınabilir. Bir de Altai markası var, Misk, Uma diye modelleri var tavsiye edilen, düşünülebilir.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Tevfik Işık
(düzenlendi)

Ben de 2 ay önce 2.el

arora cappuccino 50cc(80cc yapilmiş) aldim. Benim aldigim enjeksiyonlu modeli diye geciyor(egzoz borusunda lambda sensoru var). 

Alir almaz kayisini bando s19-002 kayisla degistirdim. Motor yagini ve difransiyel yagini da motul urunleriyle ydniledim. Bu degisikliklerle motorun karakteri degisiyor. Duz yolda 70 75 arasi cok rahat ilerliyor. Yskit tuketimi de 2.2lt 100kmde.

Fiyat olarak diger cin mali 50liklerden biraz daha pahali. Cussesi epey buyuk, 2 kisi cok rahat seyehat edebiliyor. 

Tavsiye edebilirim..

tarihinde Tevfik Işık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Motosiklet ile totalde 100 bin km'yi devirmiş, Ankara'da yaz kış demeden evlenen kadar motor kullanmış bir dostunuz olarak;

1-Öncelikle motorun sigorta yapılmayacak olması ilk başta avantaj gibi gelse de dezavantajlı kısım hiç hoş değil. Gidip bir şekilde kazaya karıştığınızda cepten gider.

2-Motosiklet otomobil gibi değil. Tamamen keyif. Sürekli "yetmeme" hissiyatı yaşarsınız. Bu yüzden 50 cc ile başlamak tavsiye olunmaz. Bütçeyi bilemiyorum tabiki, ancak nacizane tavsiyem 250 cc ile başlamak ve eğitim almak yönünde olacaktır.

3-70 km/h'yi ancak yapabilen motorun stabil sürüş hızı maksimum 50 km/h olabilir. Bu durumda kamyon, otobüs, dolmuş, traktör ne varsa sizden hızlı gidiyor demektir. Bunun sonucunda herkes üzerinize üzerinize gelir, psikolojik olarak ezilirsiniz. Sağ şeritten aheste aheste giderken bir tır gelip dat dat yapınca anlarsınız ne demek istediğimi.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

2017 Mart ayından beri 50 cc motosiklet kullanıyorum. Şehiriçi için vazgeçilmez bir araç. Park ve trafiğe takılma gibi bir sorununuz yok. Şehirlerarası yola çıkacak ve uzun yol yapacaksanız tavsiye etmem. Zaten şehiriçi genelde kullanılan hiz 50 max 60 km/s hızlar. 3,5 sene Mondial Revival kullandım ve hiç sorun yaşamadım. Biraz daha büyük kasalı bir motora geçmek için onu satıp RKS Blazer XR aldım. Ondan da memnunum ama Mondial'in büyük kasalı bir 50 cc motoru olsaydı yine mondial alırdım.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk
Korhan Şenörer yazdı:

2017 Mart ayından beri 50 cc motosiklet kullanıyorum. Şehiriçi için vazgeçilmez bir araç. Park ve trafiğe takılma gibi bir sorununuz yok. Şehirlerarası yola çıkacak ve uzun yol yapacaksanız tavsiye etmem. Zaten şehiriçi genelde kullanılan hiz 50 max 60 km/s hızlar. 3,5 sene Mondial Revival kullandım ve hiç sorun yaşamadım. Biraz daha büyük kasalı bir motora geçmek için onu satıp RKS Blazer XR aldım. Ondan da memnunum ama Mondial'in büyük kasalı bir 50 cc motoru olsaydı yine mondial alırdım.. 

revival 50 lik motor bile 9500 lira olmuş. aklımda kalan geçen yıl 5000  lira gibi fiyatlara satılıyordu . nereye gidiyoruz anlamadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Fatih Evcin

Lüks oldu bu motorlarda artık.

Zamanında 5 lirayken almadık :D 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Babam için yazıldık bekliyoeuz. Mondial turizmo. 50 cc enjeksiyonlu. Gelse de binsek. 

İşyerinde arkadaşımda yuki casper var 50 cc ve değiştirilmemiş. Harbi 50 cc. 2 kişi ciddi yokuşta durduk kalkacak mı bakalım diye zaten çıkıyor. Kalktı. 50 cc deyip geçmemek lazım o varyatör torku ciddi arttırıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
İlkay Başaran yazdı:

Babam için yazıldık bekliyoeuz. Mondial turizmo. 50 cc enjeksiyonlu. Gelse de binsek. 

İşyerinde arkadaşımda yuki casper var 50 cc ve değiştirilmemiş. Harbi 50 cc. 2 kişi ciddi yokuşta durduk kalkacak mı bakalım diye zaten çıkıyor. Kalktı. 50 cc deyip geçmemek lazım o varyatör torku ciddi arttırıyor.

80 lik parçaları da yanında veriyorlar :)

Almayı unutma 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Ozyurek yazdı:

80 lik parçaları da yanında veriyorlar :)

Almayı unutma 

Motor gelsin de bi. Ford 1210 motoru takacaz ona :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Çokşirinmiş baktım

Güle güle kullanın.

Güle güle kullanın.

o mobiletler ne kahrımızı çekti…

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...