İçeriğe Yönlendir

50cc Motosiklet Tavsiye

Furkan Sumer

Recommended Posts

Fatih Evcin

beni 50 cc den soğutan arkadaşımın dediği şuydu; ''Görmezler seni, kaçamazsın küçük motorla '':) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Fatih Evcin yazdı:

beni 50 cc den soğutan arkadaşımın dediği şuydu; ''Görmezler seni, kaçamazsın küçük motorla '':) 

Öbür motor gibi kullanmaya çalışınca olmaz tabi. Elinizdeki malın ne olduğunu bilirseniz hiçbir sorunu yok. Sadece yavaş gider vs vs.

Bütün anadolu onyıllarca mobilete bindi.

Mobilet enduro lar çıkmıştı hondaya benziyorlardı ama yine mobilettiler..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Bütün anadolu onyıllarca mobilete bindi.

sıfır mobilet olsa bu zamane 50 liklerin üstünden atlar. bol yağlı benzinle, beygir alması da basit onlarda blok değişmeden

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç

Ben MotoGusto RGM 50 kullanıyorum. Ruhsatta 50cc olarak geçiyor fakat fabrikasyon 125cc. Bu modellerin hepsi böyle. En hızlı 50cc olarak geçer ve diğer 50cc motorlar gibi küçük değil aksine büyük ve kalıplı bir scooter. Vergi yok, sigorta yok, B sınıf ehliyet yeterli. Tavsiye ederim. 25 TL ile minimum 110-120 km yol yapıyor :) 2 kişi rahat 100km hız yapıyor. Acayip hızlı bir scooter. Yoldaki 125liklerin çoğu yetişemiyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Niye biz halk olarak herşeyin suyunu çıkarıyoruz :)

100 lük arabayı 350 ye alınca ...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ferhat Genç yazdı:

Ben MotoGusto RGM 50 kullanıyorum. Ruhsatta 50cc olarak geçiyor fakat fabrikasyon 125cc.

80 cc olarak çıkıyor ama bayilerde daha büyütüyorlar denirdi, bir ara trafikte bayağı çevirilp blok incelmeye alınmıştı , bu marka mıydı bilmiyorum ama

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mert Gulkokan yazdı:
Mehmet Göktürk yazdı:
Niye biz halk olarak herşeyin suyunu çıkarıyoruz emoji4.png

Bu olay uzun zamandır var motor piyasasında

Ok....düzelteyim özür dilerim.. "Niye biz uzun zamandır halk olarak herşeyin suyunu çıkarıyoruz..."

Çağlar Bayur yazdı:

100 lük arabayı 350 ye alınca ...

Onu çıkaran da halk sonuçta...maybach a biniyor ve fakat.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ferhat Genç
Çağlar Bayur yazdı:

80 cc olarak çıkıyor ama bayilerde daha büyütüyorlar denirdi, bir ara trafikte bayağı çevirilp blok incelmeye alınmıştı , bu marka mıydı bilmiyorum ama

Evet şuan bile hala yapılıyor. Sıfır alacağınız zaman 500 TL farklarla 80cc yapıyorlar. Trafikte çevirip blok incelemesi ile uğraşan hiç duymadım. Sonuçta muayeneden geçiyor bu motorlar. 50cc motor kesinlikle tavsiye etmem çünkü gerçekten eziyet. En az 80cc olmalı.

Yorum bağlantısı
Onur Doğan

Yaklaşık 1.5 yıldır 50 cc ile (80 cc ye çevrilmiş) İzmir'de günlük işlerimi hallediyorum, ev iş arası 3 km git gel 6 km trafik yok ışıkta bekliyorsunuz sadece :) Yine arkadaşımda da 50'lik motorla 1 günde 186 Km yol yapmışlığımız var İzmirli olanlar bilir balçova-narlıdere-seferihisar-kuşadası kavşağı- menderes- gaziemir tekrardan balçovaya aynı gün birçok koyda denize girerek rota yapmıştık ve çok keyifliydi (son 20 km hariç) velhasıl şehir içi için harika bi icat. Ama tedbirli olmakta fayda var. Tavsiye ederim. Önümüzdeki ay vize var bakalım geçebilecekmiyiz 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Onu çıkaran da halk sonuçta...maybach a biniyor ve fakat.

bu cümleyi anlatmak için anlamak gerekir anlatılanı....

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
sıfır mobilet olsa bu zamane 50 liklerin üstünden atlar. bol yağlı benzinle, beygir alması da basit onlarda blok değişmeden
lise iki de harçlığımi toplayip almıştım çift silindir 46 yatırmıştım tek sekman akşam serininde düz yolda tofas kartal göstergesine göre 120 km yapıyordu. Sonra ciddi paraya sattım resimdekine benziyordu.e92f32bdf464e52947ef99f2e40a3ba8.jpg
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
Sigorta olmayınca mersedes tamponunu siz cepten ödüyorsunuz.

Honda'nın bir ucuz modeli var ona  bakın. 125CC alın normal sigortasını kaskosunu vs vs yaptırın efendice binin. Ehliyeti de sorun değil.

https://honda.com.tr/motosiklet/modeller/naked/honda-msx125

Ehliyet nasıl sorun değil abi o kısmı anlamadım
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ercüment Yıldırım yazdı:
Mehmet Göktürk yazdı:
Sigorta olmayınca mersedes tamponunu siz cepten ödüyorsunuz.

Honda'nın bir ucuz modeli var ona  bakın. 125CC alın normal sigortasını kaskosunu vs vs yaptırın efendice binin. Ehliyeti de sorun değil.

https://honda.com.tr/motosiklet/modeller/naked/honda-msx125

Ehliyet nasıl sorun değil abi o kısmı anlamadım

Alması kolay. Ayrıca B sınıfı ehliyetin varsa teorik sınav tekrarı yok biliyorum. 1500 lira gibi bir maliyeti vardı.

"Ehliyet gerekiyor" denilince insanlar pilot ehliyeti gibi davranıyor. 

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım

Alması kolay. Ayrıca B sınıfı ehliyetin varsa teorik sınav tekrarı yok biliyorum. 1500 lira gibi bir maliyeti vardı.
Her halükarda sınıf almak gerekiyor sonuçta. Öyle bir durum için doğrudan A ya yönelmek daha mantıklı bence.
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Ercüment Yıldırım yazdı:
Mehmet Göktürk yazdı:

Her halükarda sınıf almak gerekiyor sonuçta. Öyle bir durum için doğrudan A ya yönelmek daha mantıklı bence.

Geçen sene A ehliyet için yaşın tutması yeterliydi (yani hiç tecrübe olmadan doğrudan A alabilmek) ama değişti mi bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım

Geçen sene A ehliyet için yaşın tutması yeterliydi (yani hiç tecrübe olmadan doğrudan A alabilmek) ama değişti mi bilmiyorum.
Arkadaşım yeni aldı baya zormuş direksiyon sınavı. Sekiz çizme dur kalk filan vitesli gerçi onun ama.
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Yurdaer Elay yazdı:

hala aynı, gayet basit 8 çizme, dar bantta gitme dur kalk ve yolda biraz tırıs gitme al sana A ehliyet, deneyime baksalar A alan çok az olurdu zaten, şuan A ehliyeti olanları sınava alacaksın, sınav şu; 100 le klotoid viraja girin (düz hemde, düşey eğim falan yok) ve çıkışta hızlanarak devam edin, inan %90 ı yoğun bakıma girer, o derece tın tınlar...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
hala aynı, gayet basit 8 çizme, dar bantta gitme dur kalk ve yolda biraz tırıs gitme al sana A ehliyet, deneyime baksalar A alan çok az olurdu zaten, şuan A ehliyeti olanları sınava alacaksın, sınav şu; 100 le klotoid viraja girin ve çıkışta hızlanarak devam edin, inan %90 ı yoğun bakıma girer, o derece tın tınlar...
Deneyime nasıl bakacaklar. Yasal olarak ehliyeti olmayanın araç kullanması yasak. Bir de sınava sokma meselesinde B ehliyeti için de aynı şey geçerli. IQ testi yapılma zorunluluğu olsa fena olmaz.
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Ercüment Yıldırım yazdı:
Ali Cihangiroğlu yazdı:
hala aynı, gayet basit 8 çizme, dar bantta gitme dur kalk ve yolda biraz tırıs gitme al sana A ehliyet, deneyime baksalar A alan çok az olurdu zaten, şuan A ehliyeti olanları sınava alacaksın, sınav şu; 100 le klotoid viraja girin ve çıkışta hızlanarak devam edin, inan %90 ı yoğun bakıma girer, o derece tın tınlar...

Deneyime nasıl bakacaklar. Yasal olarak ehliyeti olmayanın araç kullanması yasak. Bir de sınava sokma meselesinde B ehliyeti için de aynı şey geçerli. IQ testi yapılma zorunluluğu olsa fena olmaz.

iq testi, baskı altında psikolojik tepki testi yapacaksın, motorda  A ehliyet için yaşa ilave güvenli sürüş eğitimi almış ve bunun üstü 1-2-3  kur seviyelerini tamamlamıştır belgesi istesinler mesela, hem zor hemde pahalıdır, önüne gelen binemesin motora, en azından erken yaşta ölüp-öldürüp gitmezler, araba gibi toleransı yoktur bu aletin...

cezalarda bitirici olmalı,  motorla tek teker, karayolunda deli hız gibi saçma sapan şeyler yapanlara yada ayna kıran sonra korkakça kaçanlara falansa ve yakalananlara ise ehliyet ömür boyu iptal diyeceksin, mahkeme yolu kapalı olacak. (otomobildede benzer şeyler olmalı)

ha en başta basit direksiyon sınavında sürerken genel yeteneğe baksınlar, öyle tipler varkı doğuştan yeteneksiz, bunları hissettikleri an ehliyet iptal.

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım

iq testi, baskı altında psikolojik tepki testi yapacaksın.

Buna kesinlikle katılıyorum. Ve bunu her sene yapmalılar. Nasıl varlıklarla uğraşıyoruz trafikte.
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Ercüment Yıldırım yazdı:

Buna kesinlikle katılıyorum. Ve bunu her sene yapmalılar. Nasıl varlıklarla uğraşıyoruz trafikte.

evet,sadece bu bile tarifiği yarı yarıya hafifletir vallahi...

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

Belli yaşın altında motosiklet ehliyeti zaten kademe kademe alınabiliyor diye biliyorum. Sırayla alınacaksa eğer sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Ha, memlekette sınav ne kadar layıkıyla yapılıyor ayrı bir tartışma konusu. Ben sürücü kursuna gittiğimde scooter veya 250 cc sürerim en çok ama hiç tecrübem yok dedim. Adam madem alacaksınız A alın yaşınız tutuyor dedi :) Şimdi ben mesela sınava girdiğim motoru (MT-07) alıp trafiğe çıksam tedirgin olurum. Sınav günü parkurda hiç zorlanmadım ama trafiğe çıkardıklarında tedirgin olmuştum. Çünkü hem güçlü ve gaz kolu da çok hassas. En ufak harekete anında tepki veriyor.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Yurdaer Elay yazdı:

Belli yaşın altında motosiklet ehliyeti zaten kademe kademe alınabiliyor diye biliyorum. Sırayla alınacaksa eğer sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Ha, memlekette sınav ne kadar layıkıyla yapılıyor ayrı bir tartışma konusu. Ben sürücü kursuna gittiğimde scooter veya 250 cc sürerim en çok ama hiç tecrübem yok dedim. Adam madem alacaksınız A alın yaşınız tutuyor dedi :) Şimdi ben mesela sınava girdiğim motoru (MT-07) alıp trafiğe çıksam tedirgin olurum. Sınav günü parkurda hiç zorlanmadım ama trafiğe çıkardıklarında tedirgin olmuştum. Çünkü hem güçlü ve gaz kolu da çok hassas. En ufak harekete anında tepki veriyor.

kademe yok diye biliyorum, yaşın tamamsa direk A alınıyor, haa karayolunda SS motor yasaklanmalı bence, pist motorunun  yeri değil ama dünyada böyle, o zaman 100 sınırı niye var diye sorabiliriz, bu durumda da biri çıkar arabalardada 400 basan var yada normal araba bile 200 ü rahatça geçiyor gibi, karayolunda bunlarda yasaklansın, yani bu işin sonu yok gibi, yinede bence SS motor yasak olmalı, araba gibi değil sonuçta, durma yok dönme yok deliliğe çok açık, en azından  motorun hızında gücünde bir sınır olmalı şeklindebir düzenleme yapılmalı...

yeri gelmişken, şu ayna kırıp kaçanlarada acaip gıcık oluyorum, adam ışık hızıyla  aradan geçmeye çalışıyor hakkı zaten yokta yada normal solluyor ama hızı uçuk sonrada sen hafif şeride yaklaşsan  yada adam gibi sinyal verip dönüyorsun vay beni görmedin sonra yavaşlayıp ayna kırıp kaçıyor, demiyorki 1 sn. de adamın yanındayım, araba süren beni nasıl görsün, anlık sağa sola baksan araba sürerken şeride yaklaşırsın, bunun için şerit takip asistanı koymuş adamlar, demekki oluyor bak, yada dönecek araba süren, baktı aynaya yol boş ama sen ışık hızındasın adam başını çevirip dönemeye başlayana kadar yanına geliyorsun, bunu düşünüp adam gibi gitsene, yok arkadaş, kırıp kaçıyor birde sövüyor, kaçmada bak ne oluyor, bu tiplere dur demek lazım ama nasıl...

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Ali Cihangiroğlu yazdı:

kademe yok diye biliyorum, yaşın tamamsa direk A alınıyor, haa karayolunda SS motor yasaklanmalı bence, pist motorunun  yeri değil ama dünyada böyle, o zaman 100 sınırı niye var diye sorabiliriz, bu durumda da biri çıkar arabalardada 400 basan var yada normal araba bile 200 ü rahatça geçiyor gibi, karayolunda bunlarda yasaklansın, yani bu işin sonu yok gibi, yinede bence SS motor yasak olmalı, araba gibi değil sonuçta, durma yok dönme yok deliliğe çok açık, en azından  motorun hızında gücünde bir sınır olmalı şeklindebir düzenleme yapılmalı...

yeri gelmişken, şu ayna kırıp kaçanlarada acaip gıcık oluyorum, adam ışık hızıyla  aradan geçmeye çalışıyor hakkı zaten yokta yada normal solluyor ama hızı uçuk sonrada sen hafif şeride yaklaşsan  yada adam gibi sinyal verip dönüyorsun vay beni görmedin sonra yavaşlayıp ayna kırıp kaçıyor, demiyorki 1 sn. de adamın yanındayım, araba süren beni nasıl görsün, anlık sağa sola baksan araba sürerken şeride yaklaşırsın, bunun için şerit takip asistanı koymuş adamlar, demekki oluyor bak, yada dönecek araba süren, baktı aynaya yol boş ama sen ışık hızındasın adam başını çevirip dönemeye başlayana kadar yanına geliyorsun, bunu düşünüp adam gibi gitsene, yok arkadaş, kırıp kaçıyor birde sövüyor, kaçmada bak ne oluyor, bu tiplere dur demek lazım ama nasıl...

Neresinden tutsan elinde kalıyor.. Çoğu çarpıklığın temelinde eğitim sistemimizin kalitesizliği yatıyor işte. Temeli düzeltmeyince kolay kolay hiçbir şey düzelmez.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...