İçeriğe Yönlendir

Silecek Su Deposu Temizliği

Mustafa YILDIRIM

Recommended Posts

Mustafa YILDIRIM

Aracımda bir aydır süreli olarak fıskiye tıkanması sorunu yaşıyorum. Her defasında fıskiye içini enjektör iğnesi ile temizliyorum fakat 1-2 hafta sonra yine aynı sorun ortaya çıkıyor. Bugün yine temizliğe başladım ve hızımı alamayıp sorunun kaynağına inmeye karar verdim. Yani silecek suyu deposuna.

Silecek suyu deposundaki motoru söküp kontrol ettiğimde deponun içinin kireç tortusu olduğunu gördüm.

Hortum ile temizleme imkanım olmadığı için depoyu sökmeye karar verdim.

Rahat çalışmak için hava filtresini yerinden çıkarıyoruz. Fıskiye motoru bağlantılarını çıkarıyoruz. 3 adet 10 mm vidayı söktükten sonra alt taraftan çıkarıyoruz.

Kirli halini çekmeyi unuttum. Deponun alt tarafı tamamen kireç tortusu ile kaplıydı.

Deponun iç ve dış temizliğini yaptım ve tekrar yerine monte ettim.

Bu sorunun nedenleri olarak;

1) Yaklaşık 2 yıl kadar önce fıskiye motoru yanmıştı ve yeni motoru takarken motorun ucuna takılan süzgeç deponun içine kaçmıştı. Çıkaramayınca süzgeç olmadan takmıştım.

2) Yaklaşık 3-4 yıldır silecek suyu deposuna antirizli su katıyorum. Hatta bazen antirizli suyun oranını fazla kattığım oluyordu. Antirizli su depo içerisindeki yılların kireç ve çamurunu açığa çıkarıp deponun dibine mi biriktirdi?

3) Bazen akaryakıt istasyonlarındaki hava/su alanında ki su ile doldurmuştum. İstasyonlar sondaj suyu kullandığı için olabilir mi?

Farklı bir tahmini olan yada böyle bir durum ile karşılaşan oldu mu acaba?

Biraz uzun oldu kusura bakmayın. Benzer bir sorun yaşayan olursa yol gösterir diye düşündüm.

7d807e97f2d69ff561840278dd0906fe.jpg5164454c88f6a5ac259ad2409ce675d2.jpg0a73548c57640c6c2235aa5283989d01.jpg

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Doğukan Çoktay

faydalı bir çalışma olmuş,elinize sağlık.bu tür bireysel çalışmaları beğeniyorum

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Geçmiş olsun.
2- Antifriz pası ve kireci çözer doğrudur.

3- Benzin istasyonlarında kullanılan şebeke suyu yerine göre aşırı kireçli olabiliyor bu da tortu oluşumuna yol açar. 

Aracımda yıllardır Shell’in yaz ve kış için ayrı ayrı satılan cam suyunu kullanırım. Bu sebeple cam suyu depom tertemiz ilk günkü gibidir tavsiye ederim. Fıskiyeden atılan su beraberinde gelen kireç özellikle aracın kaput ve plastik aksamında iz bırakıyor.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Ben bir adet cam sil ve kalanını arıtma su ile dolduruyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Doğukan Çoktay yazdı:

faydalı bir çalışma olmuş,elinize sağlık.bu tür bireysel çalışmaları beğeniyorum

Teşekkür ediyorum. 

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Koray Demir yazdı:

Geçmiş olsun.
2- Antifriz pası ve kireci çözer doğrudur.

3- Benzin istasyonlarında kullanılan şebeke suyu yerine göre aşırı kireçli olabiliyor bu da tortu oluşumuna yol açar. 

Aracımda yıllardır Shell’in yaz ve kış için ayrı ayrı satılan cam suyunu kullanırım. Bu sebeple cam suyu depom tertemiz ilk günkü gibidir tavsiye ederim. Fıskiyeden atılan su beraberinde gelen kireç özellikle aracın kaput ve plastik aksamında iz bırakıyor.

Teşekkür ederim. Kullandığım antirifirizli su yılların tortu ve kirecini temizlemiş. 8 yıldır araç bizde ama bizden önceki yıllarda su deposuna nasıl bir su katıldığını bilmiyorum.

Bundan sonra deponun durumunu biliyorum 😃

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...