İçeriğe Yönlendir

Nissan Almera Kadran Sorunu

Onur Özdemir1

Recommended Posts

Onur Özdemir1

Merhabalar;

2001 model Nissan Almera 1.6  Otomatik vites aracım var.Yolda giderken hız-devir-hararet göstergeleri birden sıfıra düşüyor ve km sayacı okunmaz duruma geliyor.Aradan bir süre geçtikten sonra bu göstergeler tekrar eski haline dönüp hızımı ve kilometre sayacımı görebiliyorum.Yada araç sıcakta kalmışsa araca bindiğim ilk anda göstergeler ve kilomerte sayacı hiç çalışmıyor.Bu durumlardan bağımsız olarak benzin göstergesi ya sürekli full gösteriyor yada benzini dipte gösteriyor.Bir kaç ustaya,beyinciye,elektrikciye gittim hiç biri bir sonuç vermedi.Sonrasında kadran kısımını ben açtım.Arkasındaki anakartı çıkarttım.Orda bir direncin yandığını fark ettim.Direnç değerini bilmediğimden ortalama bir direnç alıp lehimledim.Anakartıda selulozik tiner ile temizledim.Tekrar taktığımda benzin dahil bütün ibrelerin çalışır durumda olduğunu gördüm.Fakat araç ile 2-3 km gittikten sonra kadran kısmından yanık kokusu geldi ve ibreler tekrar sıfıra düştü.Gördümki direnç yine yanmış.Bu sefer işlemleri başa alıp yeniden bir direnç taktım.Araçta benzin olmasına rağmen bu sefer benzini bitmiş ve benzin ışığını yakmış olarak gösterdi.Ancak yine 3-5 km gittikten sonra yanık kokusu gelip kadranları sıfıra indirdi.Ardından benzin ışığını söndürdü.İlginç olan şey yanık direnç olmasına rağmen kadranların belli bir süre sonra düzelmesi.Ayrıca gerekli direnç değerinide bir türlü bulamıyorum.Anakartı elektronikcilere götürdüm onlarda bulamadı...

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Ya taktığımız direnç uygun güçte (watt olarak) veya direnç değerinde değil. Ya da kadran da kısa devre mevcut. Bu işi beyinciler çözer ama neden uğraşmak istemediklerini bilemiyorum.

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Onur Özdemir1
(düzenlendi)

Merhabalar

Yanan direnç benzin ibresinin doğru göstermesini sağlıyor.Kafamda şöyle bir senaryo oluşuyor.Direnç çok ısındığından yanındaki dirençide etkiliyor(ki öyle gözüküyor kararma yandaki dirençte de mevcut) çok ısındığı için akımı bir şekilde kesiyor ve ibreler düşüyor.Şuanda ben yanan dirençi komple çıkardım.Ayrıca yandaki kararan direncide aynı değerde değiştirdim.Bakalım yarın Manisa'ya gideceğim uzun yol yapıcam.Eğer ki ibreler düşmez ise sorun yanan direçin daha çok ısınarak diğer devre elemanlarını etkilemesi şeklinde yorumlanabilir.O yanan direncinde değerini bilmediğimden yaklaşık bir direnç taktığımda yine yanıyor.Bu yüzden yanan direnç ile hiç uğraşmayacağım benzini doğru göstermesede olur lpg taktırdım araca.Önemli olan yolda giderken hız göstergesinin birden düşmesi.

https://hizliresim.com/OnARSi

tarihinde Onur Özdemir1 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...