İçeriğe Yönlendir

2004 Fiesta / Anlamsız Stop Etmesi.

Mert Emre ŞAMCI

Recommended Posts

Mert Emre ŞAMCI
(düzenlendi)

2004 Model 1.4 fiesta Benzin&Lpg aracımda ilginç bir sorun var.

Aracı yaklaşık 6 ay önce aldım. Aracı ilk aldığım zamanlarda neredeyse her vitesi boşa aldığımda araba stop ediyordu. Devir 0.3 0.4 lere kadar iniyor kendini geri toparlarsa 1 e doğru çıkıyor toparlayamazsa stop ediyordu. Çok sık oluyordu bu olay. Özellikle ışıklara falan her geldiğimde. Sonrasında km sensörünü değiştirdikten sonra bu sorun %98 oranında çözüldü. 100 kerede 1 kere stop etmeye başladı. Şimdi bu aralar hafif sıklaştı bu durum. Özellikle araçta 5-6 kişi olduğunda yani yüklü olduğunda araç ışıklara gelirken boşa aldığımda stop edebiliyor. Nadirende olsa yapıyor bunu. Araçta tek olduğumda ise biraz hız yaptım diyelim(70km) sonra aniden kasis gördüm boşa alıp orta sert bir fren yaptığımda da stop ediyor. Aslında çözüm olarak bu tarz durumlarda boşa attıktan sonra ufak bir gaza dokunsam stop etmeyecek ama bunla uğraşmak istemiyorum yani.

Araç boşa aldığım gibi stop etmiyor. Örneğin 3.700 devirdeyiz. Boşa aldıktan sonra ibre hızlıca 3-2-1 diye düşmeye başlıyor. Aslında 1 in altına indiğinde hafif gaz versem stop etmeyecek ancak ben her defasında bunu yaparak böyle çözmek istemiyorum olayı. Sorun ne olabilir. Arıza kaydında sadece katalizör sistemi min. eşik altında ve arada zengin karışım veriyor. Onun dışında absürd bir hata ile karşılaşmadım.  Gönül istiyorki boşa aldığımda 0.75 e insin sabit dursun. Bunda boşa alınca bazen 1.100 devirlerde oluyor hatta bazen 1.200 devirlerde tamamen araç durunca 0.80 lere düşüyor. 

ARAÇ RÖLANTİDE BOŞ BEKLERKEN STOP ETME GİBİ BİR SORUNU YOK. 

VİTESTE SABİT GİDERKEN STOP ETME GİBİ BİR SORUNU YOK

VEYA BOŞA ALINDIĞINDA DEVİR 0.75 ALTINA DÜŞMEDİĞİ ZAMAN 200 KM YOLDA GİTSENİZ STOP ETMİYOR. Sadece arada bir devir 0.3 0.4 lere kadar inip kendini geri toplayamıyor ve stop ediyor. (olay olur lmaz akü ışığı yanıp motor durmuş olmasına rağmen vitese falan takıp gaza basıp bir şeyler yapınca bazen kontak çevirmeden geri çalışabiliyor)

Aracın devir göstergesi yanlıştı. Çalışmadan önce 0 ın altında duruyordu çalıştığı zaman motor çalışırken 0 a geliyordu. Aşağı düşmüştü. Bizde elle manuel yöntem ile deviri düzelttik. Çalışmadan 0 da duracak şekile getirdik. Saçma gibi ama bununla bir alakası olabilir mi?

tarihinde Mert Emre ŞAMCI tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Çağlar Bayur yazdı:

hız sensörü hala sorunlu. kaça aldınız sensörü?

Yanlış hatırlamıyor isem 140₺ almıştım.  Bu stop olayı çok sık yaşadığım zamanlar aracın hızı birden 0 a düşüyordu. Ve 0 a düştükten sonra araç sapıtıyordu. Gaz tepkimeleri falan değişiyordu. Valeo marka sensör ile değiştirdikten sonra 1 kere dahi 0 a düşmedi hız. Sürekli sorunsuz çalıştı.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yan saanyi sensörler maalesef böyle, orjinal alıp takılacak tüm bu dertler bitecek

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

yan saanyi sensörler maalesef böyle, orjinal alıp takılacak tüm bu dertler bitecek

Hocam peki hız göstergesinin devir saati ve aracın devirini ayarlaması ile bir alakası var mı ki? Araç saatte kaç km hızda olduğunu doğru gösteriyor. Bir yanlışlık takılma veya 0 a düşme gibi durumu yok sensör değişim sonrası. Önceki sensörde de doğru gösteriyordu ancak arada 50 60 km hızla giderken ibre 0 a düşüyordu ve araç sapıtmaya ve stop etmeye müsait oluyordu

tarihinde Mert Emre ŞAMCI tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

i hız göstergesinin devir saati ve aracın devirini ayarlaması ile bir alakası var mı ki?

yok ibreyi kırıp atsak da motor anlamaz bile.

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Bu sorunu çok yerden yapabilir. 

Vakum kayıpları, bozuk LPG enjektörü yada ayarın kötü olması, subaplar, ateşleme sistemi arızaları hepsi yapar

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

katalizör sistemi min. eşik altında

Bunun için oksijen sensörleri kontrol edildi mi? KAtalitiğe bakıldı mı?

Yorum bağlantısı
Behlül Baş

Sorun bence map sensörü veya map sensörünün soketi ve kabloları

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Sani Gerşon yazdı:

Bunun için oksijen sensörleri kontrol edildi mi? KAtalitiğe bakıldı mı?

Katalitik sorunlu zaten. 1.SIRA Min. eşik seviyesinin altında hatası veriyor ve bundan dolayı büyük ihtimalle arıza lambası yakıyor. Lamba iptal edilmiş. Oksijen sensörlerini vs. bilmiyorum hiç hocam

Behlül Baş yazdı:

Sorun bence map sensörü veya map sensörünün soketi ve kabloları

Arabada map sensörü var mı varsa neresinde nasıl bakılıyor onu bile bilmiyorum. 20 ustaya gitsem büyük 20 sinede map sensörü oksijen sensörü bunlara bakalım desem 19 u gerek yok abi araba yürüyor diyor

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Katalitik sorunlu zaten. 1.SIRA Min. eşik seviyesinin altında hatası veriyor ve bundan dolayı büyük ihtimalle arıza lambası yakıyor. Lamba iptal edilmiş. Oksijen sensörlerini vs. bilmiyorum hiç hocam

Belki de çok dolu vs olduğu için böyle yapıyor. Arıza lambası şu an önemsiz zira zaten yanardı lambanız şu durumda. VErdiğiniz hata kodu ile katalitiği bi egzozcuya kontrol ettirin, peşinden oksijen sensörlerinizi değiştirin derim.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Turan
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

2004 Model 1.4 fiesta Benzin&Lpg aracımda ilginç bir sorun var...

Öncelikle geçmiş olsun. Araç çalışır vaziyette rölatide iken aracın sarsılması(titremesi) stabil değilse yani araç sarsılıyor ama bazen fazla sarsılıyor sonra normale dönüyor sonra tekrar anormal sarsılıyorsa ve bu döngü böyle devam ediyorsa subaplara baktırın derim , zira aracımda da aynı problem vardı subaplar değiştikten sonra sorun düzelmişti , temennim sorunun subaplar olmaması aksi takdirde maliyetli olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Sani Gerşon yazdı:

Belki de çok dolu vs olduğu için böyle yapıyor. Arıza lambası şu an önemsiz zira zaten yanardı lambanız şu durumda. VErdiğiniz hata kodu ile katalitiği bi egzozcuya kontrol ettirin, peşinden oksijen sensörlerinizi değiştirin derim.

Abi lamba komple iptal edilmiş. %98 yandığı için iptal edilmiş. 

Rıdvan Turan yazdı:

Öncelikle geçmiş olsun. Araç çalışır vaziyette rölatide iken aracın sarsılması(titremesi) stabil değilse yani araç sarsılıyor ama bazen fazla sarsılıyor sonra normale dönüyor sonra tekrar anormal sarsılıyorsa ve bu döngü böyle devam ediyorsa subaplara baktırın derim , zira aracımda da aynı problem vardı subaplar değiştikten sonra sorun düzelmişti , temennim sorunun subaplar olmaması aksi takdirde maliyetli olur.

Bazen sadece motor çok ısındıktan sonra motorun çalışması bir tık değişiyor. Hafif daha titreşimli belirgin çalışmaya başlıyor.

Yorum bağlantısı
Behlül Baş
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Arabada map sensörü var mı varsa neresinde nasıl bakılıyor onu bile bilmiyorum. 20 ustaya gitsem büyük 20 sinede map sensörü oksijen sensörü bunlara bakalım desem 19 u gerek yok abi araba yürüyor diyor

İyi bir elektrikçi halleder bence o işi. O bakar sensörlere ve beyine giden kablolara

Yorum bağlantısı
Emre Biçer

Aynı olay benim aracımda da var ama çok sık yapmıyor birde boşa attığım zaman değil debriyaja uzun süre basınca devir düşüyor 0.6 gibi toplaması gerekirken toplamiyor stop ediyor. Benzinde hiç denk gelmedim genelde lpgdeyken yapıyor hatta araba sanki gazı kesiyor benzine geçmiyor gibi bir hal takınıyor gaz lambası yanıp yanıp sönüyor sonra benzine geçemeden stop ediyor. Boşa attığım zamanda hiç bin devirin altına düşmüyor hep 1 - 1,1 şeklinde devam ediyor. Bu arada bende hız sensörümu değiştirdim 6 ay önce ama arada sırada debriyaja basılı tutunca stopa çözüm olmadi, viteste ayağımı debriyaj dan çekince zaten marş yapmaya gerek kalmıyor hemen çalışıyor çokta önemsemiyorum ama can sıkıcı bir durum umarım en kısa zamanda çözersiniz.

Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Emre Biçer yazdı:

lpgdeyken yapıyor hatta araba sanki gazı kesiyor benzine geçmiyor gibi bir hal takınıyor gaz lambası yanıp yanıp sönüyor sonra benzine geçemeden stop ediyor. 

Bu durum için lpg nin sigortasını kontrol etmenizi öneririm.

Oksitlenmiş olabilir, yeni sigorta takarsınız.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...