İçeriğe Yönlendir

Al Sat Yapanlardan Araba Almak Almamak Hakkında

Mustafa Karahan

Recommended Posts

Mustafa Karahan
Ümit Türk yazdı:

Sağlam bir ekspertiz çok önemli gerçekten. 80 bine 103 bin güzel paraymış 😊 

Al sat yapanların bazıları diyor zaten al sat yapıyorum diye, onlar benim için daha güvenilir en azından adam söylüyor 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Ümit Türk yazdı:

sorana özel sebeplerden  diye söylüyorum. ne özeli ile soramıyor bile. sanane kardeşim özel sebep :):)

Ben araba temizse kapmak için uğraşırım.Adamın ne iş gördüğü kimin umrunda yada neden sattığı :) Aslında böyle olmalı.Baktın araba temiz.Gerçek alıcıysan kap git.Yok maksat muhappet ise vaktini sosyal sitelerde harca.Bağzan ilanlarda denk geliyor.Boş muhappet için aramayın diye.Adamlara hakvermemek elde değil.Birde mesaj yazanlara asla cevap vermem.Alacak adam arar.

Nitekim motoru satarken ne mesajlar geldi.Birine dönüp yazmadım.Alacak kişi yine arayıp geldi, ertesi gün götürdü.Mal temiz olunca alıcısı herhalükarda çıkıyor.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Talha Bilgi
Mustafa Karaca yazdı:

Böyle düşünme sebebim uzun süre binen adam az çok bakım yaptırmıştır. Alsat yapanların çoğu arıza giderip yapmıyor. Ucuza denk getirip kar yaptığına bakıyor. Kısa zamanda satan için bende öyle düşünüyorum acaba arıza var da elden mi çıkarıyor 

Bu dediğinizde haklılık payınız var buna birazda sanayideki ustalar itiyor.. Mesela bende şimdi w124 e200 var şöyle 2-3 sene binip satmak için aldım. Mesela şanzıman alırken sıkıntılıydı bunu bilerek ucuz aldım şanzımancıya gittim.. Adam diyor ki abi binmeyeceksen şöyle yapalım böyle yapalım... Yok kardeşim indir güzelce yap dedim... Frenciye gittmi disk ve balatalar değişsin diye, usta diyorki abi binmeyeceksen şöyle yapalım böyle yapalım... Yani ustalarda bir acayip.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan

Ben de al sat yapanlardan almamaya özen gösterdim hep araç alırken, genelleme yapmak hiç bir konuda doğru değil. Al satçılar hep kötü araba satacak veya binici adam bakımlı araba kullanacak diye bir şey yok. Ama oranlarsak genellikle binici kişiler daha düzenli bakım yapıyor. Al satçı arkadaş kar amacı güttüğünden gereksiz gördüğü bakımı yaptırmıyor, bakım için en ucuz maliyete kaçıyor. 

Ahmet Çankaya yazdı:

araç güzel olsun, satıcı hayrını görsün..

araç satarken en sevmediğim sorular :

1. neden satıyorsunuz?

2. ne iş yapıyorsunuz?

vukuatlı nüfüs sureti ve özgeçmiş istenecek neredeyse...

Abi ben genelde bu soruları soruyorum. Bunun haricinde bir sürü de soru soruyorum. Aldığımız arabalar en az 2 yıllık maaşlarımız tutarında oluyor basit bir şey değil. Arabasında bir şeyleri gizleyen, saklayan kişiler bir süre sonra tutarsız cevap veriyor, kendini belli edebiliyor çünkü. Arabasına güvenen ve dürüst olan satıcının sorulan hiç bir sorudan rahatsız olacağını düşünmüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Benimki tamirat tadilat tadında bir hevesti de Edd yok piyasada

Bide bu kurla yapilacak iş değil. O 20 bin kar ettiğini düşünen kaç binlik fırsat kaçırdı kim bilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Bu sorunun cevabını , arabanın o anki güncel kondisyonu ve ücreti belirler benim için. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mithat Tuğrul

Al satçılar yada galeri elemanları malı almak için şekilden şekile giriyorlar. Yalanları gırla. Son satışımda yaşadım, hayrını görmez diye umuyorum.

Galericiymiş, bayan iç giyim dedi :):) vsvs bir sürü yalan

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Talha Bilgi yazdı:

Usta kendince iyilik yaptığını düşünüyor. Yani ucuza halledersem müşteri hep bana gelir diye müşteri bağlıyor. Benim bir kaç tane gittiğim usta da bineceksen böyle yapalım satacaksan şöyle yapalım diye öneri veriyordu 😃

Eray Çalışkan yazdı:

Öyle tabi her al satçı bir değil her binici de. Ama binici sürekli olarak kullandığı için az çok bakım yapar gibi geliyor. 

Bir de dediğiniz gibi biraz konuşup tutarlılık var mı diye kontrol etmek istiyor insan. Zaten profesyonel olarak yalan söyleyeni anlamayız ama az çok kıvıran da anlaşılır gibi 😊 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya
Ahmet Çankaya yazdı:

araç güzel olsun, satıcı hayrını görsün..

araç satarken en sevmediğim sorular :

1. neden satıyorsunuz?

2. ne iş yapıyorsunuz?

vukuatlı nüfüs sureti ve özgeçmiş istenecek neredeyse...

alıcı ve satıcı bir araya gelir, araç beğenilir, çay faslına geçilir

muhabbet için sorulur, sıkıntı yok.

ancak telefon açıp araç ile ilgili hiç bir şey sormadan bu soruları sormak bana garip geliyor.

adam doktorsa arabası temiz ve steril, hurdacı ise sorunlu ve pis mi olacak....

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

alıcı ve satıcı bir araya gelir, araç beğenilir, çay faslına geçilir
muhabbet için sorulur, sıkıntı yok.
ancak telefon açıp araç ile ilgili hiç bir şey sormadan bu soruları sormak bana garip geliyor.
adam doktorsa arabası temiz ve steril, hurdacı ise sorunlu ve pis mi olacak....

İşim gereği hurdacılarla çok görüşüyorum Dr yerine hurdacıdan araba almayı tercih ederim büyük kısmı iş için ucuz arabalarını kullanır şahsi araçları her zaman bakımlı ve temiz oluyor.
Çağlar abinin bi sözü vardır sahibiyle çay içip muhabbet edebiliyorsam varsın 3-5 fazla fiyatlı olsun
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Son iki haftada şahit olduğum el değiştirmede 150000 Tl yazılan araç satıldı . Hafta sürmeden 243000 TL ye ilana girdi . Geçen hafta kurumsal olan bir yerden 5 dakikaya sadece expertizine bakarak araç aldım. Zaman bence insanı kurumsal olan yerlerden araba almaya itiyor.  Tabiki tanıdıktan çay içeceğin insanlardan alışveriş paha biçilemez,  fakat he rdaim araba satan çevre lazım ona..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Osman Yavuz

Şu dönemde araç değil her türlü elektronikte al-satcilardan uzak durmak lazım. Geçen ilk sahibi unosunu 17 bine sattı, satın alan kişi 33bine başkasına sattı şimdi aradaki bir unoluk para için temiz arabayı bulup müşteriye getirmiş mi oldu? tabiki de hayır, bu düpedüz kazıkçılık. Onu geçtim 23 yıllık uno gibi bir arabaya 15 asgari ücret para verenler var. Bu zamanda uzak durulması gereken kişiler al-satcilar, piyasanın bu hale gelmesinin en önemli aktörleri de onlar.

Bende araç bakıyor olsam geçici sahiplerinden ise gerçek sahiplerinden olan araçlara bakarım.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Osman Yavuz yazdı:

Geçen ilk sahibi unosunu 17 bine sattı, satın alan kişi 33bine başkasına sattı şimdi aradaki bir unoluk para için temiz arabayı bulup müşteriye getirmiş mi oldu? tabiki de hayır, bu düpedüz kazıkçılık.

ilk satan yeterince araştırma yapmamış ise onun eksikliği. zorla sattırılmadı ise bedavaya vermiş. alan da fırsatı değerlendirmiş olay bu.

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Yavuz
Çağlar Bayur yazdı:

ilk satan yeterince araştırma yapmamış ise onun eksikliği. zorla sattırılmadı ise bedavaya vermiş. alan da fırsatı değerlendirmiş olay bu.

Işte satan ahmak, alıp satan kurnaz. Bu yüzden piyasa bu halde ya, arabanı almaya gelip ordan burdan fiyatı nasıl kırsam diye tebelleş olup iş olmayınca "bizde ehmak yemiyak mi güzel abem"ciler yüzünden böyle değil miyiz sayın abim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

azdır araştırmadan satan satıcı, piayasa rakamı belirleycisi olamaz azınlıklar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Osman Yavuz yazdı:

Şu dönemde araç değil her türlü elektronikte al-satcilardan uzak durmak lazım. Geçen ilk sahibi unosunu 17 bine sattı, satın alan kişi 33bine başkasına sattı şimdi aradaki bir unoluk para için temiz arabayı bulup müşteriye getirmiş mi oldu? tabiki de hayır, bu düpedüz kazıkçılık. Onu geçtim 23 yıllık uno gibi bir arabaya 15 asgari ücret para verenler var. Bu zamanda uzak durulması gereken kişiler al-satcilar, piyasanın bu hale gelmesinin en önemli aktörleri de onlar.

Bende araç bakıyor olsam geçici sahiplerinden ise gerçek sahiplerinden olan araçlara bakarım.

bana göre 10-20-30 yıllık araçlar olayı bitti hocam. artık serbest piyasada kim kime ne kaptırabilirse. herkes bütçesine göre araç bakıyor. 

herkes kendi menfaatini düşünür bu dünyada.  alanda satanda uyanık olacak. artık herkesin elinde telefon var. piyasa ortalamasını almak çok kolay. 2004 ford fiestanın 90 bin olduğunu bir piyasada çok şaşırmamak lazım.  aa bu araba bu kadar ediyorsa benim arabada bu kadar eder diyen çok.  bu yüzden piyasa yüksek. 25 e alınan arabayı 25-30 a satmak çok mantıklı değil. kimse kimseye bedava mal vermez değilmi :)

Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya
Çağlar Bayur yazdı:

azdır araştırmadan satan satıcı, piayasa rakamı belirleycisi olamaz azınlıklar.

katılıyorum, hatta bana göre sahibinden olan araçların istenilen fiyatları kurumsal firmalarda gerçekleşen satış rakamlarının epey üstünde...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Akbaş

İş arkadaşım alsatcı araba almaya onu götürürüm deli pazarlık yapıyolar 52 bin diye gittik 39 dan başladı 42.500 a aldı arabayı çakal.Şimdide katalizörün para ettiğini öğrendi günahı sevabı boynuna.

Yorum bağlantısı
Fatih Akbaş
Katı söküp mü satıyor?

İnşallah yapmamıştır
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Adam kendi kullanmak üzere bi tane araba alıyor, iki uç kuruş kârı gördümü de satıyorsa, ben de adamı tanıyorsam neden olmasın.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...