İçeriğe Yönlendir

Megane 3 DCI DPF Temizliği

Yücel Metin

Recommended Posts

Yücel Metin
(düzenlendi)

İyi Akşamlar abilerim arkadaşlarım. Megane 3 DCI EDC aracım için  yapmayı  düşündüğüm DPF temizliği işini tamamladım. Bu temizlik işini kendim yapma fikri kafamda oluştuğundan beri araştırmalarım devem ediyordu. Geçen hafta edindiğim, Renault Pyren ve DD4ALL yazılımları hızlı  yol almamı sağladı. Anlatacaklarım tavsiye değildir.

(Renault araçlara bağlanmak için  elm327 pıc18f25k80 çipli arıza tespit cihazı gerekiyor.

Gerekli yazılımlar; Pyren ve DDT4ALL.

YouTube Buğra kanalından gerekli kurulum, kullanım bilgilerini uygulama videolarını izleyebilirsiniz.)

Başlamadan önce dpf doluluk oranı:

CBxftL.jpg

-Aracımın beyinlerini programa tanıttıktan sonra beyinlerden enjeksiyon beynine girdim.

- Ecm bölümünden zerre filtresi yenilenmesi başlığına girdim (sc017).

- açılan sayfada dpf temizlik işlemi ile ilgili bilgileri okuduktan sonra bir kaç kez onay vererek temizlik işlemini başlattım  .

- yaklaşık 30 dakika sürüyor işlem motoru 3000 d/d çevirerek ısıtıyor. Partikül filtresi ısısı 600 dereceyi görüyor temizlik esnasında duman ve koku oldu .

- temizlik öncesi 18 gram olan doluluk seviyesi, temizlik sonrası 6 gram seviyesine düştü. Dpf kurum oranında Tamamen sıfırlama olmadı, bunun nedeni temizleme ilacı olmaması mı? . Bir sonraki temizlik işleminde aldığın dpf spreyinide kullanmayi düşünüyorum.

Aracıma bu yazılımlar sayesinde ;

-EDC şanzıman kavrama noktası öğretme 

-Elektrik destekli direksiyon kalibrasyonu 

-far sensörü hassasiyeti, gibi farklı işlemleride yaptım.

@Alptuğ Özcan hocam bilginize.

beBujB.jpg

h7eyN1.jpg

0Jpu7x.jpg

tarihinde Yücel Meta tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Temizlik için bu programlarla bağlanmak şart mı? 1,5 senedir kadjar var, hiç temizleme ihtiyacı olmadı. Ya da ben hissetmedim.

Yorum bağlantısı
Yücel Metin
(düzenlendi)

@Mahmut Yıldız hocam iyi günler. Gerek yok eğer uzun yol yapıyorsanız, araç belli aralıklarla yapıyor kendisi. Ama sürekli şehir içinde kullanıyorsanız rejenerasyon yapma ısısını görmediği için araç baslatamıyor işlemi. yeni  model veya Kilometresi düşük araçlarda sıkıntı olacağını sanmıyorum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
İsmail Yilmaz

Obd 2 soketi ile bu işlemi yapabilirmiyiz

buğranın kanalından programı indirdim ama yapamadım

Yorum bağlantısı
Yücel Metin
İsmail Yilmaz yazdı:

buğranın kanalından programı indirdim ama yapamadım

Evet obd 2 elm327 pıc18f25k80 Cipseti olmalı. DDT4ALL ile sadece kurum miktarını görebiliyoruz . Temizliği Pyren kullanarak yapıyoruz.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İsmail Yilmaz

buğranın kanalından programı indirdim ama yapamadım başka videosunda obd soketinin içini açmiş bende açtım içi daha detaylı cip gösteriyor benimkinde cip yok sipariş verdim geldiğinde tekrar deniyecem

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel Metin

@İsmail Yilmaz. Hocam Obd cihazını sadece dpf temizliği için düşünüyorsanız, bu kadar uğraşmaya gerek yok bence. Ayda bir gün bulunduğunuz bölgede çevre yolu gibi bir yolda düşük vites yüksek (3000 d/d)devirle yaklaşık 20-30 dakika  yol yaparsanız  aracınıza temizlik işlemi yapılır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Yücel Meta yazdı:

@İsmail Yilmaz. Hocam Obd cihazını sadece dpf temizliği için düşünüyorsanız, bu kadar uğraşmaya gerek yok bence. Ayda bir gün bulunduğunuz bölgede çevre yolu gibi bir yolda düşük vites yüksek (3000 d/d)devirle yaklaşık 20-30 dakika  yol yaparsanız  aracınıza temizlik işlemi yapılır. 

manuel rejenerasyon başlatmak ile yolda sürmek çok farklı şeyler, biri aspirin içmek diğeri serum bağlamak gibi

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İsmail Yilmaz

Aracımı devamlı yüksek devirde edirne istanbul otobanında kullanıyorum şehir içi hiç girmiyorum ama jenerasyonu faydası olmuyor 6 ayda 2 defa  servisde zerre filitresi temizliği yaptırdım araç rahatlıyor fark ediyorum 2 yaptırdığımda 29gr birikmiş  temizlikden sonra ne kadar kaldı göremedim malum servisde iş yaptırmak içeri girmek 

istiyorumki kendim kurup yapmak 2 indirme işlemi yaptım   Bağlanamıyorum en son başka video içini açıldığı  içinde o devreyi gördüm bendeki ond açtım içinde o çip yok  pıc18f25k80 cipli sipariş verdim bakalım gelince demiyecem

pyren dil seçeneğinde sizde TR mi yazıyor yoksa tuerk mi yazıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom

Bu konudan ben de muzdaripim. Aracımla Ankara'ya gidip geldikten sonra aracımı tanıyamamıştım. 1 yılda 25 bin km şehir içinde kullandım. Şu sıralar filtrenin iyice tıkandığını hissedebiliyorum. Hem yakıt arttı hem de çekiş düştü. Hele ki son 2 mazot aldığım istasyondaki yakıt kirli midir bilmiyorum, o yakıtları kullanınca araba bayıldı iyice. DPF temizliği bana da şart gibi görünüyor ama kendim yapmaya da eriniyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel Metin
(düzenlendi)

@İsmail Yilmaz. Hocam tuek olan güncellemeden önceki versiyon daha kolay bağlanıyor onu tavsiye ederim. Uygulama üzerinde port bağlantısını genelde com4 ü seçerek yapıyorum. Pyren uygulamasında Check Elm yi tıklayarak eşleşme yapılmışmı bakabilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Yücel Metin
(düzenlendi)

@İsmail Yilmazhocam, Yapalibirsem kendimin obd cihaz eşleştirme  bağlantı videosu göndereyim size. internette bulduğum 

Pyren ilk kullanımı var videoda

Yorum bağlantısı
Yücel Metin
Deniz Kom yazdı:

Bu konudan ben de muzdaripim. Aracımla Ankara'ya gidip geldikten sonra aracımı tanıyamamıştım. 1 yılda 25 bin km şehir içinde kullandım. Şu sıralar filtrenin iyice tıkandığını hissedebiliyorum. Hem yakıt arttı hem de çekiş düştü. Hele ki son 2 mazot aldığım istasyondaki yakıt kirli midir bilmiyorum, o yakıtları kullanınca araba bayıldı iyice. DPF temizliği bana da şart gibi görünüyor ama kendim yapmaya da eriniyorum. 

Cihaz olduktan sonra bir çok işe yarıyor, alıp bulundurmanız tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
İsmail Yilmaz
Yücel Meta yazdı:

@İsmail Yilmaz. Hocam tuek olan güncellemeden önceki versiyon daha kolay bağlanıyor onu tavsiye ederim. Uygulama üzerinde port bağlantısını genelde com4 ü seçerek yapıyorum. Pyren uygulamasında Check Elm yi tıklayarak eşleşme yapılmışmı bakabilirsiniz. 

İzledim   bugra  arkadaş videosunda dosya içine girip pyren  sayfasından indirdiği dosya içine atıyordu bu arkadaş atmadı hanğisi doğru

Yorum bağlantısı
Yücel Metin
İsmail Yilmaz yazdı:

İzledim   bugra  arkadaş videosunda dosya içine girip pyren  sayfasından indirdiği dosya içine atıyordu bu arkadaş atmadı hanğisi doğru

Pyren programını güncelleme yapmadan kullandığımda daha kolay bağlandığını gördüm Obd cihazına  deneyerek. İkinci aşamayı yapmaya ( güncelleme) bu durumda gerek yok gibi işimizi sonuçta görüyor.

Yorum bağlantısı
Yücel Metin
(düzenlendi)

Evet Deniz bey linkteki ürün uygundur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Yilmaz

link ürünü aldım telefondan bağlanabiliyorum

ama ne yaptıysam bilğisayarımı bağlayamadım bluetooth taratıyorum şifresinigiriyorum1234 eşleştidiyor ama bağlamadım 

bilğisayara başlamak için yardımcı olabilirmisiniz 

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Yücel Metin
(düzenlendi)

Arkadaşlarım Abilerim hepinize iyi akşamlar  Geçen yıl Megane 3 dci aracıma obd cihazımla  dpf temizliği yaptırmıştım sonuçtan da memnun kalmıştım (3 g). Kışı Ankara şehir içi trafikte geçirdikten sonra, bu yılın dpf temizliği için  uygun bir zaman bulup aracımı tekrar cihaza bağlayıp kontrol ettiğimde aracımda 18 g  kurum biriktiğini gördüm. Kurum miktarı beklediğim oranın altında çıktı. Komut vererek aracımızın  dpf temizliğini yaptık, yaklaşık yarım saat kadar süren işlem sonrası

2.3 g kadar kurum kaldı.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

kül miktarını gösteriyor mu cihaz?

Renault'da gösteriyor.

Yorum bağlantısı
Yücel Metin

Evet @Çağlar Bayur abi clip DDT4ALL yazılımı ile görebiliyoruz, bu konu ile ilgili resimde çektim ama yüklemeyi başaramadım foruma bu sefer.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...