İçeriğe Yönlendir

Lpg Tank Değişimi Sonrası Yakıt Artışı

Oğuzkan Erışık

Recommended Posts

Oğuzkan Erışık

Megane 2 1.6 aracımın lpg tankı süresi dolduğu için tankını değiştirmiştim. Tank kalem tip 40 litrelik. 

Tankın montajı tamamlanınca kaçak kontrolü için 20 liralık gaz aldım. Sonra 30 40 km kadar yol yapınca üstüne doldurdum ve 24 litre gaz aldı.

Tank değişimi sonrası ilk depo bugün bitti. 

253 km sonunda 32.57 litre gaz aldı depo. 

100 km de 12.88 litre yakmış. 

Araç gaza geçmeden hareket etmem. Sakin düşük devirli kullanırım. 

Yakıt yaklaşık olarak 3-4litre artmış tank değişiminden sonra. 

Bu artışın sebebi olarak aklıma;

Tank takılırken iç dış basınçtan dolayı içerisinde bulunan bir hava var ve bu yakıtı fazla yakmama sebep oldu. 

Veya bu var olan hava ilk depo bittiğinde tankın içerisinden motora gönderildiği için tankım bu sefer fazla gaz aldı ve beni pompa ölçümünde yanılttı. 

Aklıma bu iki düşünce geliyor. 

Yorumlarınızı fikirlerinizi bekliyorum. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

muhtemel:

1. hava soğudu, sıcak günlerden kalan tüketim var aklınızda

2. söz konusu istasyon hileci

3. ölçüm için km ve lt çok az

depo tüketimi etkilemez

Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ

Yeni deponun şamandıra yüksekliği farklıysa etki eder mi acaba?

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Sühan Bozdağ yazdı:

Yeni deponun şamandıra yüksekliği farklıysa etki eder mi acaba?

Sadece tank değişti şamandıra aynı. 

Problem yakıt fazlalığı. 

Çağlar Bayur yazdı:

muhtemel:

1. hava soğudu, sıcak günlerden kalan tüketim var aklınızda

2. söz konusu istasyon hileci

3. ölçüm için km ve lt çok az

depo tüketimi etkilemez

1.önceki gibi yaksa 100 kmye yakın daha fazla yol yapmam gerekiyordu bence

2. istasyonlar farklı 2 dolumda da. Çok yoğun bir istasyon ve fiesta varken hep burayı tercih ederdim. 

3. Depo bitince km orada durdu daha fazlası yok şuan için 😊

Yorum bağlantısı
Serhat Işık
(düzenlendi)

Depo ile alakalı bir durum değil kanımca. Çağlar abinin dediği gibi, havalar soğudu. yada depo tam dolmuyor.  bir diğer durumda depo değişiminden dolayı seviye göstergesinin bozulması..

tarihinde Serhat Işık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Deponun ilk dolumu hep sıkıntılıdır. Ben geçen sene şamandıra sök tak yaptırıp maslak opet’te fullettim. 42lt’lik tank normalde 32-33lt alması lazımken tam 41,75lt aldı. Havaya uçacağız sandım :) 

bu arada bağlantılarda kaçak yoksa tank değişimiyle yakıt sarfiyatının alakası yok. 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Serhat Işık yazdı:

Depo ile alakalı bir durum değil kanımca. Çağlar abinin dediği gibi, havalar soğudu. yada depo tam dolmuyor.  bir diğer durumda depo değişiminden dolayı seviye göstergesinin bozulması..

Seviye göstergesi ile ilgili bir sorun yok şu an için.

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Deponun ilk dolumu hep sıkıntılıdır. Ben geçen sene şamandıra sök tak yaptırıp maslak opet’te fullettim. 42lt’lik tank normalde 32-33lt alması lazımken tam 41,75lt aldı. Havaya uçacağız sandım :) 

bu arada bağlantılarda kaçak yoksa tank değişimiyle yakıt sarfiyatının alakası yok. 

32,6 litre gaz aldı dün, 40lık tank. Dolumda sıkıntı görünmüyor şu an.

İlk montajda içinde var olan havadan dolayı, ilk dolumda az gaz alabildi içine ve depo bittiğinde içerisinde bulunan hava da bittiği için bu sefer çok aldı da o mu yanıltıyor beni acaba ?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Oğuzkan Erışık yazdı:

Seviye göstergesi ile ilgili bir sorun yok şu an için.

32,6 litre gaz aldı dün, 40lık tank. Dolumda sıkıntı görünmüyor şu an.

İlk montajda içinde var olan havadan dolayı, ilk dolumda az gaz alabildi içine ve depo bittiğinde içerisinde bulunan hava da bittiği için bu sefer çok aldı da o mu yanıltıyor beni acaba ?

Bence şu an hiç yorum yapmayın. Birkaç kere doldur boşalttan sonra depo düzgün çalışacaktır. İçinde hava kalıyor. Bu hava zamanla motora gönderiliyor. O sırada verimsiz de çalışabilir motor ve fazla yaktığınızı sandırır size. 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bence şu an hiç yorum yapmayın. Birkaç kere doldur boşalttan sonra depo düzgün çalışacaktır. İçinde hava kalıyor. Bu hava zamanla motora gönderiliyor. O sırada verimsiz de çalışabilir motor ve fazla yaktığınızı sandırır size. 

Büyük ihtimal durum bu şekilde. Ben de böyle düşünüyorum. Tankı değiştirirken aklıma da geldi ama ustaya sorma zahmetinde bulunmadım yorumlayamayacaklarını düşündüğüm için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Metin Akbal yazdı:

Kaçak olabilir mi?

Bugün kontrol ettim hiç bir bağlantıda kaçak yok Metin abi.

Çekişte artış veya azalma da söz konusu değil. Çalışmasında bir gariplik yok.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Dün akşam tekrar depoyu doldurdum. Tam bitmişti. 

36,05 lt gaz aldı. 343 km yol yaptım.

Bir önceki depoda 32,59 almıştı. 253km yol yapılmıştı.

Demek ki içinde biraz hava varmış ve ondan kurtulmuş depo bence. 

İki dolumda aynı istasyon aynı pompa.

Bir de dedektör ile baktığımızda gaz kaçağı tespit edememiştik. Sessiz bir yerde motor kısmını dinleyerek lpg map sesnsörüne gelen gaz hortumunun kelepçesinden

gaz sızdığını farkettim. Kelepçeyi değiştirdim km 70lerdeyken. Onunda çok etkisi var belli ki.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...