İçeriğe Yönlendir

Ford Galaxy & S-Max Otomatik Vites, Manuel Sürüş

Selim ASLAN

Recommended Posts

Selim ASLAN

Ford Galaxy otomatik vites ile yokuş aşağı iniyorum. Araç bağırmaya başlıyor. Yani Vites artışı istiyor. Böyle bir durumda Nasıl vitesi artirabilirim acaba? Galiba smax ile Galaxy  aynı. O yüzden smax otomatik vites kullananlar bilir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Sorun mu var acaba, ayynı araç bende de var böyle bşr durum yaşamadım. Forumda paylaşılmıştı, şanzımana öğrenme yaptırıp deneyin bir de

Yorum bağlantısı
Selim ASLAN
Mustafa Yanar yazdı:

Sorun mu var acaba, ayynı araç bende de var böyle bşr durum yaşamadım. Forumda paylaşılmıştı, şanzımana öğrenme yaptırıp deneyin bir de

mustafa hocam sorun yok diye düşünüyorum. sadece yokuş aşağı inerken, memur vitesi/beleş vites  dedikleri durum oluyor ya.  yani gaza basmadan yolun eğimini kullarak sadece devirle gitme durumunda. f1 vitesli araçlarda koldan vites artırıyorduk.ford galaxy de gaza basmadan nasıl vites artırabiliriz acaba.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Gaza basmadan vites atmıyor, boşa da almıyor ama hızını büyük oranda koruyor

Yorum bağlantısı
Rıdvan Turan
Selim ASLAN yazdı:

mustafa hocam sorun yok diye düşünüyorum. sadece yokuş aşağı inerken, memur vitesi/beleş vites  dedikleri durum oluyor ya.  yani gaza basmadan yolun eğimini kullarak sadece devirle gitme durumunda. f1 vitesli araçlarda koldan vites artırıyorduk.ford galaxy de gaza basmadan nasıl vites artırabiliriz acaba.

Zira yakıttan kısayım derken motoru yormuş olursunuz , biraz basın vites yükseldikten sonra zaten bağırmaz , kaldı yokuş aşağı inerken düz yoldan daha az yakıt harcar.  Sinek ısırmasın diye  yılana doğru koşmayın bence 😄 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

gaz pedalına sadece biraz dokunun, vitesi büyütür

sürüş tarzınızı öğrendikçe daha üst viteste inmeye de başlar

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Bence uygun bir yolda adapptasyon yapın, 1 vitesten 6 viteese kadar ayağı gazdan çekmeden ve sakin bir şekilde hızlanın 6 vitese gelince 5 saniye sonra ayağınızı gazdan hafifçe çekerek frene basmadan 1. vitese kadar düşmesini bekleyin, mümkünse 2 3 ddefa tekrarlayın, müsait yol yoksa ayağınız frende tüm viteslerde en az 3 saniye sırayla bekleyerek değişim yapın 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

getrag dct450 mi var o araçta? öyle ise dodge journey de de aynısı vardı ve bu şekilde motor freni yaptırma gayreti içinde olurdu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Dogan Arsiray yazdı:

getrag dct450 mi var o araçta? öyle ise dodge journey de de aynısı vardı ve bu şekilde motor freni yaptırma gayreti içinde olurdu.

Aisin afw21 var, 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Selim kardeşim bugün özellikle dikkat ettim yokuş aşağı inerken gaza basıp hıızlandırıyorum ve bırakıyorum kendiliğinden hızlanıp vites büyütüyor. 

Yorum bağlantısı
Selim ASLAN
Mustafa Yanar yazdı:

Selim kardeşim bugün özellikle dikkat ettim yokuş aşağı inerken gaza basıp hıızlandırıyorum ve bırakıyorum kendiliğinden hızlanıp vites büyütüyor. 

hocam vitesin üzerinde S yazan bir yer var. manuel kısmı hani  altında -, üstünde+ var. birisi dediki yokuş aşağı inerken artıya doğru bir tıklat. vites artırır. ama yapmadım.şanzımanı indirmekten korktum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Selim ASLAN yazdı:

hocam vitesin üzerinde S yazan bir yer var. manuel kısmı hani  altında -, üstünde+ var. birisi dediki yokuş aşağı inerken artıya doğru bir tıklat. vites artırır. ama yapmadım.şanzımanı indirmekten korktum. 

Orası manuel klullanım için aşağı çek bırak yavaşça vites büyütür yukarı iter bırakırsan vites küçültür, ama ne gerek var. Otoomatik vitesin keyfimi çıkar. Kolçağı aç yaslan ve devam et. Bırak kendisi değiştirsin. 

Artı aşağıda bu arada

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Mehmet Abi güzel bir paylaşım yapmış zamanında dikkatle okuyun. 

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Hasan Aksüt
Selim ASLAN yazdı:

Ford Galaxy otomatik vites ile yokuş aşağı iniyorum. Araç bağırmaya başlıyor. Yani Vites artışı istiyor. Böyle bir durumda Nasıl vitesi artirabilirim acaba? Galiba smax ile Galaxy  aynı. O yüzden smax otomatik vites kullananlar bilir.

Bu aracın sürüş kriterlerine göre öğrenerek vites değiştirmek gibi bir özelliği var. Yani sakin ve düşük devirlerde kullanım sonrası yokuş iniyorsanız aynı düşük devirlerde kalmak adına tepki veriyor ve erken vites yükseltiyor. Böyle bir durumda yüksek devir görmüyorsunuz. Ancak bu iniş öncesinde yüksek devirlerde bir kullanım var ise, inişte de yüksek devirlere çıkarak hızı sabit tutuyor biraz daha geç vites büyütüyor. Bu duruma 2 şekilde müdahele edebilirsiniz. İlki gaza dokunarak kısa süre sonrası ayağınız tekrar gazdan çekmek. İkincisi manual vites kullanımı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...