İçeriğe Yönlendir

Ssd Hard Disk İçin JHDD1 Fleks Kablo

Metin Uzunoğlu

Recommended Posts

Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar,

Acer travel mate p648 marka laptobum var.  Üzerinde 256 GB ssd var. İkinci hdd yerine 1 tb Toshiba ssd aldım. Fakat ssd bağlamak için jhdd1 diye bir bağlantı noktası var ama kablo yok. Acer Türkiye teknik servisi aradığımda cihaz 4 yıldan daha eski olduğu için yedek parça temin edemiyorlarmış. Sadece bağlantıyı fleks kablo ile yapabileceğimi söylediler. Bu konuda @Ali Darbazve @Sani Gerşon gibi bilgili arkadaşlardan destek bekliyorum. Ürünün iç fotoğrafını ekliyorum.

vydNIF.jpg

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Metin Uzunoğlu yazdı:

Merhaba arkadaşlar,

Acer travel mate p648 marka laptobum var.  Üzerinde 256 GB ssd var. İkinci hdd yerine 1 tb Toshiba ssd aldım. Fakat ssd bağlamak için jhdd1 diye bir bağlantı noktası var ama kablo yok. Acer Türkiye teknik servisi aradığımda cihaz 4 yıldan daha eski olduğu için yedek parça temin edemiyorlarmış. Sadece bağlantıyı fleks kablo ile yapabileceğimi söylediler. Bu konuda @Ali Darbazve @Sani Gerşon gibi bilgili arkadaşlardan destek bekliyorum. Ürünün iç fotoğrafını ekliyorum.

vydNIF.jpg

4 yıldan eski de olsa 10 sene bildiğim kadarıyla temin durumu var. Bunu geçersek, kablonun kodunu öğrenebilirseniz kod ile de alınabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Dell'de flax kablosu notebook içinde bantlanmış durur.  Acer de tasarruf etmeli tuhaf olmuş. Ben bir araştırayım dönerim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)
Ü.Emre Kartal yazdı:

4 yıldan eski de olsa 10 sene bildiğim kadarıyla temin durumu var. Bunu geçersek, kablonun kodunu öğrenebilirseniz kod ile de alınabilir. 

Kodunu istediğimde onu bile söyleyemediler. Dell ile acer arasındaki farkı çok iyi anladım.

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Metin Uzunoğlu yazdı:

Kodunu istediğimde onu bile söyleyemediler. Dell ile acer arasındaki farkı çok iyi anladım.

Dell müşteri memnuyet odağı nedeniyle ne zor terler döküyorum bir bilsen :) 

Kablo kodu DC020021W0

https://www.amazon.com/Connector-Adapter-Compatible-TravelMate-DC020021W00/dp/B07BQ9BM8C

https://tr.aliexpress.com/item/4001027382420.html

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Eskiden casper bilgisayar bayi arkadaşım vardı bayisinden Dell mi senden caspermi alayım dedim. Dell alınabilir dedi. Yıllarca kullandım tık demedi. Sonra okulda bilgi işlemde Dell aldı. Hakikaten iyi markaymış.

Ali Darbaz yazdı:

İyi bilirim..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Burada şu var. Cihaz ikinci Sata bağlantıyı destekliyor mu? Youtube'da aynı modelde upgrade edilmiş videolar var mı mesela?

Benim gördüğüm bir acer'a ikinci kabloyu takmamıza rağmen BIOS tek SATA ile sınırlandırıldığı için kabul etmemişti. Yani burada kablodan tasarruf değil de, donanımsal olarak bir üst modeli alabilmeniz için özellikten tasarruf edilmiş olabilir.

Ü.Emre Kartal yazdı:

Durum değişti 2 sene evvel. Artık maksimum 5 yıl parça stok garantisi vermek zorunda markalar. Apple 5 yaş üstü notebook'larını yetkili servise dahi kabul etmiyor mesela :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Sani Gerşon yazdı:

Burada şu var. Cihaz ikinci Sata bağlantıyı destekliyor mu? Youtube'da aynı modelde upgrade edilmiş videolar var mı mesela?

Benim gördüğüm bir acer'a ikinci kabloyu takmamıza rağmen BIOS tek SATA ile sınırlandırıldığı için kabul etmemişti. Yani burada kablodan tasarruf değil de, donanımsal olarak bir üst modeli alabilmeniz için özellikten tasarruf edilmiş olabilir.

Durum değişti 2 sene evvel. Artık maksimum 5 yıl parça stok garantisi vermek zorunda markalar. Apple 5 yaş üstü notebook'larını yetkili servise dahi kabul etmiyor mesela :)

2,5 " hdd için boş yer var içerisinde.  Kendi 256 gb ssd ram gibi küçük bir şey.  Normal hdd takılabiliyorsa ssd takılamazmı?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Metin Uzunoğlu yazdı:

2,5 " hdd için boş yer var içerisinde.  Kendi 256 gb ssd ram gibi küçük bir şey.  Normal hdd takılabiliyorsa ssd takılamazmı?

Normal hdd takılıp takılmadığını kontrol edebiliyor musunuz? KAsaya, görünüme portlara aldanmayın. Youtube'ta aynı model cihazın upgrade edilmiş hali var mı, o çok önemli. Her şeyi donanımsal olarak tamamlayabilirsiniz ama bios desteklemezse elden bi şey gelmz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Kablo kodu DC020021W0

https://www.amazon.com/Connector-Adapter-Compatible-TravelMate-DC020021W00/dp/B07BQ9BM8C

https://tr.aliexpress.com/item/4001027382420.html

Amazon Türkiyeye gönderemiyorum dedi, Alibabadan sipariş verdim. 

Sani Gerşon yazdı:

Normal hdd takılıp takılmadığını kontrol edebiliyor musunuz? KAsaya, görünüme portlara aldanmayın. Youtube'ta aynı model cihazın upgrade edilmiş hali var mı, o çok önemli. Her şeyi donanımsal olarak tamamlayabilirsiniz ama bios desteklemezse elden bi şey gelmz.

Mesajınızı okuduğumda siparişi vermiştim artık gelince bakacağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Diski takmak için "case" e ihtiyacınız olabilir. Onu da araştırın mutlaka.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Sani Gerşon yazdı:

Diski takmak için "case" e ihtiyacınız olabilir. Onu da araştırın mutlaka.

Bilgi işlemdeki arkadaşlar sert süngerimsi maddeler ile sıkıltırırız dediler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Sani Gerşon yazdı:

Yeni cihaz alacaksınız demenin başka yolu sanırım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

Pc nizde m2 ssd mevcut sanırım. Normal sata bağlantı slotu mevcut olmaması ilginç. Tam tersi olması yani m2 olmayıp hdd slotu olması normaldir. Ama Katın tam resmi olsaydı keşke.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Serkan Gülderen yazdı:

Pc nizde m2 ssd mevcut sanırım. Normal sata bağlantı slotu mevcut olmaması ilginç. Tam tersi olması yani m2 olmayıp hdd slotu olması normaldir. Ama Katın tam resmi olsaydı keşke.

Bizde çok şaşırdık ikinci hdd ar ama ama bağlantı parçaları sökülmüş diye düşünürken jhdd1 yazısını gördüm bu olabilir diye araştırınca öğrendik. 

Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

CD /DVD romdan vazgecebiliyorsanız cdrom yerine takılan hd-adapteri kullanarak 2. diski makineye takabilirsiniz.

Ben o şekilde kullanıyorum.  

HD yerine SSD yi ana karta taktım. İşletim sistemim ve tüm programlarım SSDde

CDROM adapteri ile de 1 TB hardiski taktım.Dosyalarım HD de

Sorunsuz kullanıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Metin Uzunoğlu

aliexpres.com dan @Ali Darbaz yardımı ile sipariş verdiğim Acer TravelMate P645 P645-S P645-M DC020021W00 sabit sürücü kablosu DC020021W0 parçası bugün elime ulaştı. Bilgi işlem deki arkadaşlarla taktık sorunsuz çalıştı. @Sani Gerşondediği case almadığım için etrafında 2 mm civarında boşluk kaldı oraya da ince süngerimsi köpük koyduk. sorunsuz çalıştı. Buradan yardımcı olan @Ali Darbaz ve @Sani Gerşonçok teşekkür ederim, emeğinize sağlık. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Ali Darbaz

yahu çok acayip bişey oldu. Evdeki bir kutu içinde aradığın kabloyu buldum. Bana nasıl geldi, hiç hatırlamıyorum. 

Çok tuhafıma gitti. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Ali Darbaz yazdı:

yahu çok acayip bişey oldu. Evdeki bir kutu içinde aradığın kabloyu buldum. Bana nasıl geldi, hiç hatırlamıyorum. 

Çok tuhafıma gitti. 

İki sipariş vermiştim biri sana biri bana diye  😀😀😁 keşke önceden bulsaydın 20 25 hün bekkememiş olurdum.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Metin Uzunoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Çok tuhafıma gitti. 

aliexpresten aldığım kablo bozuldu, ssd sağlam. eğer evdeki kablo duruyorsa ve sağlamsa talibim. 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Benim bulduğum kablo budur. Sizin yuvaya uyarmı. Casper notebooktan çıkma. 

ACtC-3e8o-y-hVdPLXRn54oxL2GdsZjaXnKLKG26

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Sani Gerşon yazdı:

İki tane sipariş vermiştiniz, o da mı gitti?

Hayır o işin esprisi idi @Ali Darbazevde bir tane buldum deyince öyle yazmıştım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...