İçeriğe Yönlendir

Dıştan Takma Motor - Kullanılan Saati Görme

Rifat Berber

Recommended Posts

Rifat Berber

Merhabalar,

Haziran ayında 4.60 fiber bir tekne aldım, üzerinde 20 HP Suzuki dıştan takma motor mevcut. (20 AEL olarak geçiyor, direksiyon ve trim yok, elektronik marşlı). 

Şimdi arabamızın motoruna elm cihazı vs. bağlanabiliyoruz, peki bu motorlarında bir bağlantı yolu var mıdır? Yada ecu ile bağlantı nasıl sağlanır?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kendi cihazı ile, universal birşey hiç duymadım, çalışma saati okunacağını sanmam. marine dünyası dışarıdan müdahaleye her türlü kapalı, ser verir sır vermezler. tekne için anahtar çektirriyorum dersenzi mesela ücretx10 olur :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Rifat Berber yazdı:

Merhabalar,

Haziran ayında 4.60 fiber bir tekne aldım, üzerinde 20 HP Suzuki dıştan takma motor mevcut. (20 AEL olarak geçiyor, direksiyon ve trim yok, elektronik marşlı). 

Şimdi arabamızın motoruna elm cihazı vs. bağlanabiliyoruz, peki bu motorlarında bir bağlantı yolu var mıdır? Yada ecu ile bağlantı nasıl sağlanır?

20 hp motora ne takıcaksınız. 2 zamanlı mı 4 mü. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

kendi cihazı ile, universal birşey hiç duymadım, çalışma saati okunacağını sanmam. marine dünyası dışarıdan müdahaleye her türlü kapalı, ser verir sır vermezler. tekne için anahtar çektirriyorum dersenzi mesela ücretx10 olur :)

tabi marin anahtarı sonuçta :D 

1 ofroad kelimesi 1 de marin kelimesinde selam vermek 1000 liradan başlar

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Rifat Berber
Çağlar Bayur yazdı:

Aynı ürünün adı marin olunca fiyatı katlanıyor maalesef. mecbur sezon başında yetkili servise gideceğim  o zaman.

Mehmet Göktürk yazdı:

20 hp motora ne takıcaksınız. 2 zamanlı mı 4 mü. 

hocam teknede 20 hp 4 zamanlı motor takılı sadece kaç saatteyiz şu an onu öğrenmek istiyorum. En son servis kaydı geçen yıl 140 saatte girmiş, bu sezon başında ben aldım ama kaç saatte olduğunu merak ediyorum.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

onu bilmemde tek başınıza kıyya çekemeyeceğiniz ağırlıktaki en iyi tekne arkadaşınızın teknesidir :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Rifat Berber
Dogan Arsiray yazdı:

onu bilmemde tek başınıza kıyya çekemeyeceğiniz ağırlıktaki en iyi tekne arkadaşınızın teknesidir :)

Marinada bağlı duruyor fakat yazın belirli bir döneminde İzmir'deki yazlıkta at çek yaptık. Tekne ve motor çok ağır olmamasına rağmen (350 kg) çok zor oluyor, Focusu kuma gömeceğim diye korkuyorum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

ben oyle kuma gomulu 650 kg remorku cekerken kuma gomulen isuzu npr kamyonu cekmistim 🙂

Yorum bağlantısı
Rifat Berber
Dogan Arsiray yazdı:

ben oyle kuma gomulu 650 kg remorku cekerken kuma gomulen isuzu npr kamyonu cekmistim 🙂

Jeep farkıdır :)  

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

jeep den ziyade 4x4 ve dizelin torku sayesinde.

ikisi birbirine bağlıyken çekmiştim birde :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Rifat Berber yazdı:

Marinada bağlı duruyor fakat yazın belirli bir döneminde İzmir'deki yazlıkta at çek yaptık. Tekne ve motor çok ağır olmamasına rağmen (350 kg) çok zor oluyor, Focusu kuma gömeceğim diye korkuyorum :)

Ülkede at çek rampası yok. yazıklar olsun. 

Rifat Berber yazdı:

Aynı ürünün adı marin olunca fiyatı katlanıyor maalesef. mecbur sezon başında yetkili servise gideceğim  o zaman.

hocam teknede 20 hp 4 zamanlı motor takılı sadece kaç saatteyiz şu an onu öğrenmek istiyorum. En son servis kaydı geçen yıl 140 saatte girmiş, bu sezon başında ben aldım ama kaç saatte olduğunu merak ediyorum.

20 hp motorda bir saat olduğunu sanmıyorum. gözle bakıp yazmışlardır. Enjeksiyonlu mu karbüratörlü mü bu? Oksijen sensörü felan olmaz bunlarda bildiğim.

Teknelerde saat sayacı olur ondan bir tane kullanabilirsiniz sonra.

Ancak saatin de pek anlamı yok. ful gaz mı gitti lüfer mi tuttu farkeder.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

suzukiler güzel makineler, bunların artık hepsi 4 zamanlı enjeksiyonlu, rakiplerine göre en az tüketime sahip makinaları yapıyor suzuki, yüksek deviri de iyi. Bizim piayasadki en büyük eksiklik farklı pervane leri bilmemek, bilsek te tekneye uygun olanını bulamamak. pervane %25 fark ettiriyor hızda da tüketimde de.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Ülkede at çek rampası yok. yazıklar olsun. 

20 hp motorda bir saat olduğunu sanmıyorum. gözle bakıp yazmışlardır. Enjeksiyonlu mu karbüratörlü mü bu? Oksijen sensörü felan olmaz bunlarda bildiğim.

Teknelerde saat sayacı olur ondan bir tane kullanabilirsiniz sonra.

Ancak saatin de pek anlamı yok. ful gaz mı gitti lüfer mi tuttu farkeder.

Sadece büyük hacimlilerde var hocam. 200 üstü sanırım. Bizde kıçtan takma uzun şaft 20hp honda var dört zamanlı. Servis bakımında çalışma saati yazıyor. Cihaz okuyor. Bağlantı üst kapağın içinden yapılıyor. 

bunların bujisi bile çok pahalı. Halbuki bildiğin ngk. Dışardan da alamıyorsun güvenemiyorsun sahtesi bol. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Vesile ile 8HP iki silindir uzun şaft yamaha çok az kullanılmış 2 zamanlı satılıktır. (23KG sadece). 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Vesile ile 8HP iki silindir uzun şaft yamaha çok az kullanılmış 2 zamanlı satılıktır. (23KG sadece). 

tork canavarı

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...