İçeriğe Yönlendir

Mondeo Devir Yükselmesi Sorunu

Mete Boyraz

Recommended Posts

Mete Boyraz

Merhaba, uzun zamandır çözülemeyen bir sorunum var. Aracım 2003 model mondeo 2.0 benzinli otomatik ghia. Aracım yürür haldeyken vitesi N konumuna getirdiğimde gaza basmışım gibi 3500 devire kadar yükseliyor frene basıp D'ye aldığımda normale dönüyor. Ayrıca ilk çalıştırmamda 2000 devir civarında çalışıp tekrar düşüyor. Gaz kelebeği temizlendi (değişti ayni hatayı verince tekrar eskisi takildi) rölanti motoru(veya valfi neyse adı?) değişti. Manifold değişti. Sorun devam ediyor. 2000 tl civarı para harcadım çözülemedi. Ankarada ikamet ediyorum. Sorununun nerden kaynaklandığını bilen veya gerçekten çözecek ustayı servisi tanıyan varsa yazarsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Araç ilk çalışmada soğukken biraz yüksek çalışması normal yanlız otomatik vites aracı seyir halindeyken neden boşa atıyorsunuz onu anlamadım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Mete Boyraz yazdı:

Merhaba, uzun zamandır çözülemeyen bir sorunum var. Aracım 2003 model mondeo 2.0 benzinli otomatik ghia. Aracım yürür haldeyken vitesi N konumuna getirdiğimde gaza basmışım gibi 3500 devire kadar yükseliyor frene basıp D'ye aldığımda normale dönüyor. Ayrıca ilk çalıştırmamda 2000 devir civarında çalışıp tekrar düşüyor. Gaz kelebeği temizlendi (değişti ayni hatayı verince tekrar eskisi takildi) rölanti motoru(veya valfi neyse adı?) değişti. Manifold değişti. Sorun devam ediyor. 2000 tl civarı para harcadım çözülemedi. Ankarada ikamet ediyorum. Sorununun nerden kaynaklandığını bilen veya gerçekten çözecek ustayı servisi tanıyan varsa yazarsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Bu arızaya motor parçalarından çoğu neden olabilir.Sanayi esnafı eğer bilmiyorsa sırayla herşeyi değiştirip sorunu çözmeye çalışır.Sonra işi batırınca siz yaptığınız masrafla ortada kalırsınız.Keşke bunları değişmeden önce servise gitseydiniz.Cihaza bağlayıp hata verip vermediğine baktılarmı?İlk çalışmada 2000 devirde çalışması normal değil.

Aracınız yürürken vitesi boşa alıp sonra yüke bindirmeye devam ederseniz rolantiden daha ağır, daha pahalı sorunlarınız olabilir.

Yorum bağlantısı
Mete Boyraz

Aracımı normalde yürür haldeyken boşa almıyorum tabiki. Çalıştırdığımda devri 2000-2200 civarı görünce trafik ışıklarına yaklaşırken denemek amaçlı yavaşladığımda boşa alarak yanaştım. Ve 3500 devrin üzerine ayağım gazdaymış gibi yükseldiğini gördüm. Yaptığım yanlış olsa da bu şekilde de devrin yükselmemesi gerekiyor. Ankara da bu soruna çare olabilecek tam donanımlı bir usta ve servise ihtiyacım var. Aracım her seferinde bilgisayara takıldı. Ama bu sorunla ilgili bir arıza kaydı göremediler.

Yorum bağlantısı
Mete Boyraz

Önerebileceğiniz bir usta veya servis var mıdır? Ankara da

Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Benim mondeo mu götürdüğüm ustam var Şaşmazda isterseniz numarasını verebilirim

Yorum bağlantısı
Mete Boyraz

Siz memnunsanız öneriyorsaniz tabi ki isterim

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Freniniz normal mi ? Sertleşme var mı ?

Direksiyon normal mi bir anormallik seziyor musunuz ?

Sorunu rölantide aramayın.

Bir sensör bozuk ve motora güce ihtiyaç var devri yükselt diyor olabilir. 

Yetkili ve bilgili bir servise gidin, IDS'e bağlansın ve tüm sensörler doğru çalışıyor mu kontrol edilsin. 

Yorum bağlantısı
Mete Boyraz

Frenlerim normal direksiyondan ara sıra kısa süreli (2-3 saniye) garip bir vınlama uğultu ses oluyor. Ama her gün olmuyor. 5 yola çıkışımdan 1'inde oluyor. Yetkili bir servise götürdüm. Motor beyninden kaynaklanabileceğini söylediler. Modelinden dolayı bilgisaya bağlamadılar. Eski modelmiş bakmazlarmış... servislerde araba seçiyorlar bakmak için.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Frenlerim normal direksiyondan ara sıra kısa süreli (2-3 saniye) garip bir vınlama uğultu ses oluyor. Ama her gün olmuyor. 5 yola çıkışımdan 1'inde oluyor. Yetkili bir servise götürdüm. Motor beyninden kaynaklanabileceğini söylediler. Modelinden dolayı bilgisaya bağlamadılar. Eski modelmiş bakmazlarmış... servislerde araba seçiyorlar bakmak için.

Allah onları bizlere muhtaç etsin inşallah.
Mis gibi mondeoyu sattırdılar bana, aynı cevaplarla.
Beter olsunlar, muhtaç olsunlar, bakacak araba bulamasınlar inşallah.

Kendi malına kendi müşterisine bunlar kadar düşman olanını görmedim ben.
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
Mete Boyraz

Aynı şekilde ben de nezaman sanayiye gitsem ustanın tek söylediği sıkıntılı araba sat bunu. Aslında konforunda yol tutuşundan gayet memnunum ama işte yapacak usta bulamayınca çekilmez oluyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...