İçeriğe Yönlendir

Oda Termostatı Nedir Ne Değildir?

Mustafa Karahan

Recommended Posts

Mustafa Karahan

Merhabalar, kış geliyor yavaştan forumda kombi doğal gaz soruları dönmeye başladı 😊 termostat kullanan var kullanmayan var ne olduğunu bilmeyen var... 

Benim de bir kaç sorum var bilenlerin yardımını rica ediyorum. Ya da soruları olan arkadaşlar burdan sorabilir. 

1.Oda Termostatı Nedir Ne işe yarar? Çalışma mantığı nedir? 

2.Oda Termostatını her odaya mı bağlamak lazım yoksa her eve 1 tane yeter mi? 1 tane yeterse nereye bağlamak lazım? 

3. Oda Termostatında marka model vs önemli mi her kombiye uyar mı? 

4. Oda Termostatı için evin ya da peteğin belli bir büyüklükte olması gerekiyor mu? 

5. Oda Termostatı takmak basit mi, kablolu veya  kablosuz olmasının avantajı nedir?

Şimdilik bu kadar 😊

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Yakıt tüketimini düşürdüğü söyleniyor. Ama pratikte nasıl bir sonuç veriyor bilmek lazım. Tasarruf oranı nedir. Amortisi ne kadar sürüyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Programlanabilir olanlar doğalgaz tüketimini %20'ye kadar düşürür. Daha önce Vaillant kombide orjinal termostatını kullanmıştım. Oradan elde ettiğim tecrübedir. Ama diğerleri nasıl bilmiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Kablosuz kullanıyorum. Alırken dikkat ettiğim özelliği hassasiyetinin 0.5 derece olmasıydı. Sabit 22.5 derecede durur bulunduğu oda 22 dereceye düştüğünde kombiyi devreye alır 23 derece oldugunda ise kapatir. On / off sistemli bir termostat benim aldığım. Kendi evime alacak olsaydım modulasyon özelliği olan kablosuz bir termostati termistatik vana ile destekler kullanırdım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

internetten Honeywell marka akıllı telefon üzerinden programlanabilen bir termostat siparişi verdim sanırım bugün elime ulaşır. marka dünyada ün yapmış bir marka diğer güzel tarafı ise belirleyeceğim saatlerde evin ısısını yönetebilmem olacak. mesela gündüz saat 8 ile akşam 17 arası evde kimse olmuyor ısıyı kısabılirim akşam ise ısıa en ihtiyaç duyulan saatler 18 ile 23 arası yüksek tutabilirim. 

uzun vadede tasarruf sağlayacağına inanıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Merhaba.

1- Oda termostatı kablosuz kablolu, düz wifili, pilli usb şarjla çalışan vs vs kablo vasıtası ile kombiye bağlanarak ortam sıcaklığını belirli bir seviyede tutmak üzere üretilmiş teknolojik bir üründür :) Çalışma mantığı ortam sıcaklığının ayarlanan derecenin altına düştüğü zaman kombiye tetik göndererek kombiyi çalıştırır. Özellikle bol güneş alan evlerde tasarrufun dibi görülür. Ben en üst katta oturmama rağmen apartmanda diğer dairelerden 200-300 liraya varan bir farklılık oluşuyor. Daha ilk ayında tasarruf ettirdi. Yani termostat kullanım mantığını bilince verimli ısınmada etkin bir faktör oluyor. Su sıcaklığını değil ortam sıcaklığını baz alıyor.

2- Her oda şart değil ne en sıcak ne en soğuk odaya konur ortalama sıcaklık alınan yere konulması daha verimli çalışmasını sağlayarak ısı transferini de kolaylaştırır. Oda kapılarının açık olması bu transferi daha kolaylaştırır.

3- Burada kombinin modülasyonlu veya aç kapa olmasına göre termostat gerekir. Modülasyonlu demek kombi ateşleme bölümünde alevin kısık-düşük veya yüksek seviyede çalışarak su sıcaklığını daha stabil tutması demektir. Diğer aç kapa kombilerde ise su sıcaklığı istenen seviyeye gelince direk olarak alev kapanır. Alınacak termostatta buna dikkat edilmelidir. Bazı kombilerin kendi markalı termostatları kombiye özel uygulamaları olabilir.

4- Bunun için termostat değil evin ısı kaybı vs hesaplamaların yapılarak uygun peteklerin konulması gerekmektedir. Termostat kullanımında böyle bir zorunluluk yoktur.

5- Termostatı takmak çok basit kombi panelinin nasıl açılacağını bilmek gerek. Bende Bosch kombi var dış beyaz kasa kısmı komple sökülerek panele ulaşıyorum. Bazıları ise direk panel açılabiliyor. Benim evimde kullandığım termostat kablosuz ve internet bağlantılı yerli Cosa marka. Termostatı istediğim odaya koyabiliyorum, internetten ev dışında iken komut verebiliyorum vs vs.

• Beğen 5
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

1.Oda Termostatı Nedir Ne işe yarar? Çalışma mantığı nedir? 

Oda termostatı kombinin çalışma suyu sıcaklığına müdehale etmeden odadan aldığı veri ile çalışmasını sağlayan cihazdır. İki tip oda termostatı var. On/Off ve modülasyonlu. On/off termostat set edilen oda sıcaklığına gelince kombiyi kapatır, set edilen oda sıcaklığından uzaklaşınca kombiyi çalıştırır.

2.Oda Termostatını her odaya mı bağlamak lazım yoksa her eve 1 tane yeter mi? 1 tane yeterse nereye bağlamak lazım? 

Hayır her kombiye bir tane bağlanmalıdır. En doğru yer evin ne sıcak ne de soğuk yeridir. Koridor gibi evin orta noktasında bulunan yerdir.

3. Oda Termostatında marka model vs önemli mi her kombiye uyar mı? 

Kombinin markası ve desteklediği tip ne ise ona uygun bir termostat tercih eidlmeli.

4. Oda Termostatı için evin ya da peteğin belli bir büyüklükte olması gerekiyor mu? 

Hayır..

5. Oda Termostatı takmak basit mi, kablolu veya  kablosuz olmasının avantajı nedir?

Bilen ya da servis takmalı. Modülasyon ayarları vs bilgi gerektiriyor. Kablosuz modülasyonlu tercih ederdim ben olsam.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Konuyu görünce dedim uzmanı gelir birazdan diye , gelmiş :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Oda termostadı alınca birde elektrikli perde sistemi lazım. Evi komple akıllı bişeye cevirmek lazım sanki. Termostad tek başına yeterli olmuyor gibi. Kaafamda canlandırınca bazı eksiklikler farkettim. 

Benim evin mesela komple heryerden günesi eksik olmaz. Ama perdelerinde bunu bilerek otomatik açılmasını isterdim. 

Işıklarda fotosel olsun , perdelerde fotoselli olsun. Işık gelince perdeleri açar ışıktan maksimum faide sağlanır. 

Termostat ise ışığın verdiği etkiyle kombiyi kullansın. Ancak ozaman yüksek verim elde edilir gibi geldi. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Ali Darbaz yazdı:

Oda termostadı alınca birde elektrikli perde sistemi lazım. Evi komple akıllı bişeye cevirmek lazım sanki. Termostad tek başına yeterli olmuyor gibi. Kaafamda canlandırınca bazı eksiklikler farkettim. 

Benim evin mesela komple heryerden günesi eksik olmaz. Ama perdelerinde bunu bilerek otomatik açılmasını isterdim. 

Işıklarda fotosel olsun , perdelerde fotoselli olsun. Işık gelince perdeleri açar ışıktan maksimum faide sağlanır. 

Termostat ise ışığın verdiği etkiyle kombiyi kullansın. Ancak ozaman yüksek verim elde edilir gibi geldi. 

Onun için içerisi ile birlikte bir tane de dışarıya sıcaklık sensörü koyuyorlar. Ancak perdeleri otomatik yapmadan yüksek verim edilmez demek termostata ayıp olur. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mahmut Yıldız yazdı:

Onun için içerisi ile birlikte bir tane de dışarıya sıcaklık sensörü koyuyorlar. Ancak perdeleri otomatik yapmadan yüksek verim edilmez demek termostata ayıp olur. 

Ben %30 dan daha fazla verim elde etmek için düşündüm. %40 felan geçmek isterim

Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Söylenecek tüm şeyleri arkadaşlar fazlası ile söylemiş.

Evin sıcaklığını yansıtacak bir odaya konulması gerekir. Sık yapılan bir hata kışın hangi odada oturuyor isek oraya konuluyor( kablolu olanlardan bahsediyorum)

Bu durumda ortam cabuk ısındığı için kombinin kendini kısması ile diğer odalar serin kalabiliyor. En doğrusu en soğuk odaya ayarlayıp diğer odalarda termostatik vana ile sistem desteklenmeli ama bu seferde kabloyu kombiye taşımak problem olacaktır.

Dolayısıyla evin tüm odaları açık olacak şekilde evin orta noktasında bulunan hava akımından uzak bir noktada yaklaşık 130-150 cm yüksekliğe monte edilir (antre gibi). Ve yine diğer odalar termostatik vana ile desteklenir.

Kombinin modülasyon özelliği var ise uygun programlanabilir bir oda termostati kombiyi maksimum tasarruf ettirir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Ev ısınmasında yönelik bir çok çözüm var içine girince derya deniz. Evimizde kullandığımız sisteme tasarruf için monte edebileceğimiz bir sürü ilave ekipman var ama neticede hepsi euro ile ithal edilen ürünler .

Sorun attığımız taş urkuttugumuz kurbağaya değecek mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ev ısınmasında yönelik bir çok çözüm var içine girince derya deniz. Evimizde kullandığımız sisteme tasarruf için monte edebileceğimiz bir sürü ilave ekipman var ama neticede hepsi euro ile ithal edilen ürünler .

Sorun attığımız taş urkuttugumuz kurbağaya değecek mi?

200 liralık cihaz apartman ortalamasını baz alirsam en az yakan daireden 200 300 lira daha az yaktı ;)
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Ben de 200 liraya aldım, bir senede parası çıktı. Ayrıca konfor arttı. 

Yorum bağlantısı
Barış AÇIL
200 liralık cihaz apartman ortalamasını baz alirsam en az yakan daireden 200 300 lira daha az yaktı default_wink.gif
Metin bey, oda termostatina yönelik değil di sözüm.
Oda termostati olmalı diyorum onda sıkıntı yok.

Bahsettiğim donanımlar dış isi sensörü( En ucuzlarından biri bu), dönüş suyu sıcaklığını ölçen sensor, güneş enerjisinden kazandığınız ısıyı kombi suyunu ısıtmada kullanan sistemler (bunlar benim bildiklerim) oda termostatina sürekli veri sağlayıp evin içini istenilen sıcaklıkta tutmaya yardımcı olanlar ile oksijen ayırıcı, tortu ayırıcı gibi ısıtma hattının sağlığına yönelik donanımlar .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Metin Akbal yazdı:

200 liralık cihaz apartman ortalamasını baz alirsam en az yakan daireden 200 300 lira daha az yaktı ;)

Senin cihazın sıfırı 560 TL olmuş :( 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Peki oda Termostatı taktık diyelim, kombiyi kaç derecede yakmak lazım 😊 

Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Eğer modülasyonlu bir kombiniz varsa kombiden maksimum gidis su sıcaklığını ayarliyorsunuz birde olması istediginiz oda sıcaklığını
Icerinin durumuna göre kombi kendi su sıcaklığını ayarliyor

Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Mustafa Karaca yazdı:

Peki oda Termostatı taktık diyelim, kombiyi kaç derecede yakmak lazım 😊 

Biraz karışık o iş. Ya hızlı ısıtsın biran önce hedef sıcaklığa varsın devreden çıksın diye 60 derece civarı ya da yavaş ısınsın ama yoğuşma veriminden tam faydalanayım derseniz 45 50 derece civarı. Her iki seçenekte de öyle afaki tüketim farkları göremedim ben ama matematiksel hesap yapmadım. Sadece fatura üzerinden yürüdüm. Şuan 50 55 civarı duruma göre değiştiriyorum

Bu arada yerden ısıtmaya sahipseniz çok yüksek sıcaklıkta çalıştıramiyorsunuz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Senin cihazın sıfırı 560 TL olmuş [emoji20] 
2. El alsana forumda 200 e satan var.
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Barış AÇIL yazdı:

Modülasyon ne bilmiyorum 😊

Tahir İlter yazdı:

Ben çoğu zaman 40ı geçmiyorum ki 50 derece çok değil mi? 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Modülasyon ne bilmiyorum

Ben çoğu zaman 40ı geçmiyorum ki 50 derece çok değil mi? 

Modülasyonu yukarıda açıkladım:)

Termostat olunca 50 60 olmalı ki aynı zamanda elektrik tasarrufu da yapsın ;)

Şöyle anlatayım. Kombi sıcaklığı 40 ta kalacak ortam sıcaklığı istenen dereceye gelene kadar kombi 2 saat çalışacak. 50 'de olunca ise 1 saatte ortam sıcaklığına ulaşacak 1 saat daha az elektrik harcayacak. Olaya sadece dogalgaz tasarrufu olarak bakmamak gerek :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Buderus sitesinden alıntı.:

"Modülasyon çok basitçe kombi kapasitesini o anki ısı ihtiyacına göre otomatik olarak ayarlaması demektir. ... Yani kombi ilk yanmaya başladığındaki gibi radyatörlere sürekli 60C° sıcaklıkta su göndermeyecek , ihtiyaca göre alevinboyunu otomatik olarak ayarladığı için, kombi sürekli dur kalk yapmayacaktır."

Yani 60 c ayarladınız içeri istenilen sıcaklıkta ise alev boyunu kısıp 30 c, 31 c, 32 c vb de yakiyor. Yoksa oda sıcaklığını istenilen seviyeye getirmek için max sıcaklık neye ayarlamışsa o derecede yakıyor.

Modülasyon olmayanlarda ise kombi dur kalk mantığı ile çalışıyor. Örneğin 40 c ye ayarladınız kombi su sıcaklığı bu seviyenin 1 derece altına dustumu yanmaya başlıyor yaklaşık 50 dereceye kadar sürekli yanıyor sonra sönüyor, şu 39 dereceye gelene kadar sadece devirdaim yapıyor sonra tekrar atesliyor. Döngü bu şekilde devam ediyor. Tabi bu sıcaklık değerleri markaya göre değişmekte

Çok kombiden bahsettik yılın ilk açılışı yapayım bari test amaclı. Sonra karakış geldiğinde sürprizle karşılaşmayayım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Metin Akbal yazdı:

Modülasyonu yukarıda açıkladım:)

Termostat olunca 50 60 olmalı ki aynı zamanda elektrik tasarrufu da yapsın ;)

Şöyle anlatayım. Kombi sıcaklığı 40 ta kalacak ortam sıcaklığı istenen dereceye gelene kadar kombi 2 saat çalışacak. 50 'de olunca ise 1 saatte ortam sıcaklığına ulaşacak 1 saat daha az elektrik harcayacak. Olaya sadece dogalgaz tasarrufu olarak bakmamak gerek :)

Yukarıda belirttiğim iki seneryoda da elektrik tüketimimde önemli bir fark olmadı. Benimde mantığım sizin gibiydi aslında. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...