İçeriğe Yönlendir

Son 2 ayda Arabama Yaptığım Harcamalar

Murat Karahan

Recommended Posts

Murat Karahan

1-Her şey 2 ay önce başladı. Kızımı etüd merkezinden alıp eve dönüş yolunda iken göstergeler bir den sapıttı. Araba gaz yemiyordu. Kendimi zar zor eve attım. Sabah olunca ilk iş Elektrikçiyi çağırdım. Kendi aküsünü takıp tamirhanesine gittik. Benim akü bomboştu. Biraz uğraştıktan sonra şarj dinamosunun arızalı olduğunu  ve benim arabadakinin start stop özellikli olduğu için tamir edilmediğini söyledi. Benim aküyü şarj etti ve sorunsuz bir şekilde eve geldim. Akşam internetten fiyatlara baktım. Birkaç telefon görüşmesinden sonra kötü haberi aldım. Sıfır şarj dinamosu 6.000 TL. Sabah olur olmaz özel oto servisine gittim parçayı sipariş verdik. Ertesi gün takıldı. Usta akünün de her an yolda bırakacağını söyledi. (en son 2014 te akü almıştım.

Akü için dediklerini dikkate almayıp eve gittim.

2 - Birkaç hafta sonra kafamda olan ama bir türlü uğraşmadığım alt takım olayına giriştim. Amortisör hariç, alt takımları komple değiştirdim. (1600 TL)

3-Geçen yaklaşık 10 gün önce internette akü indirimi vardı. Tutamadım kendimi Varta 12v 70 amper AGM akü aldım(1190 TL)

4-Arabamı sürekli şehir içinde kullandığım için uzun zamandır ekrana gelen " Partikül filtresi tıkanmak üzere, önerilere uyunuz" uyarısından bıktığım için egzozcu ile görüştüm. DPF nin makina da temizliği için anlaştım. (Uyarıdan kurtulmak için otobanda 150 KM yol yaptım. 3.viteste 3000-3500 arası ve 4.viteste 3000-4000 devir arası. Yer yer hızımı 6. vites 150-160 km çıkardım ama fayda etmedi.) Egzozcu DPF sıvısının da bitmiş olabileceğini ve litresinin 300 TL olduğunu söyledi. Önce 2 litre sıvı sipariş ettim netten toplamda 75 X 2 =150 TL

Malzemelerin geldiği sabah ustaya gittim. DPF yi söktü 2 saat 40 Dakika sürdü temizlik. Sıvı deposuna baktık sonradan Bomboştu için 2 Litreyi boşalttık. Arabayı makinaya bağladı ve hata kodlarını inceledi ve enjektörlerin hata verdiğini gördük. Şu an enjektör için arayıştayım.(500 TL temizlik 150 TL DPF sıvısı toplam 650 TL)

5-Dün itibariyle internetten aldığım Yağ ve filtreleri arabaya taktım. (Motul 8100 c-clean efe 5-30 * Purflux mazot filtresi ve diğer filtreler için 357 TL+ 100 TL işçilik = toplam  457 TL)

Şu an Enjektörtörleri düşünüyorum. Çekişte sıkıntım yok , araba duman falan atmıyor. Biraz şakırdama varmış ustanın dediği kadarıyla. 

Enjektörleri de halledersem arabayı uzun yıllar sorunsuz kullanırım diye düşünüyorum. Enjektörleri tamir kiti ile yenilemeyi düşünüyorum. Fiyat almadım ve ne kadar tutacağını da bilmiyorum. Umarım fazla tutmaz.  (arabam şu an 156.000 Km de)

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Maşşallah çok iyi para yemiş araç , satın diyeceğim ama bu kadar yaptırdık dan sonrada binmek daha mantıklı 

Yorum bağlantısı
Kenan Aydemir

Bu devirde en mantıklısı. En önemli problemse sorunu bulup tamir edebilecek yer bulabilmek. Hele biraz da titizseniz geçmiş olsun:)

Yorum bağlantısı
Murat Karahan

Arabamı çok seviyorum gerçekten. Ağır bakımların çoğu yapıldığı için uzun yıllar sorun çıkmadan bineceğimi düşünüyorum. Baskı balata ve triger 2 yıl önce değişti.  Kenan Bey haklısınız şuan yer arayışındayım. Mersin' e yeni geldiğim için tam bilmiyorum. Uygun yeri bulduğumda enjektör işini halledeceğim.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Geçmiş olsun, her seferinde doğrudan parça değişim yoluna gitmişsiniz oysa tamir edilebilen parçalar, bence tamir yoluna gidin. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Alternatör dışında bence yapılası şeyler. Alternatörün eskisini tamir ettirmeyi de deneyin bu süreçte ikinci el satılabilir.

Yorum bağlantısı
Murat Karahan

Mehmet bey alternatör için bayağı bir görüşme yaptım. Bütün ustalar aynı şeyi söyledi tamir olmuyormuş. başka birçok modeli tamir ettiklerini ama bunun tamir edilemediğini söyledi. Bende mecburen değişim yoluna gittim. Tam hatırlamıyorum ama start-stop özelliğinden dolayı tamir edilemediğini söylemişlerdi.  

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bir de hybrtite arıza başlarsa 0 rakam avro ile harcanır sanırım?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fedai Özoğlu

Güya start-stopla tasarruf sağlıyorsun. Ben Golf varken vag-com la iptal etmiştim.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Yazıyı okuyunca kendi alternatörümü fiyatına baktım :( 2200 tl çıktı. Oh diyemedim. Gene çok fazla . Bence elektrik tüketimini minimumda tutmak lazım. Alternatörde bozulmaz, Aküde bitmez. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

Oh diyemedim. Gene çok fazla

Amerikalı'nın asgari ücretinin 10'da 1'i, nesi fazla? Kurdan ötürü böyle. Coğrafya kaderimiz.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

Amerikalı'nın asgari ücretinin 10'da 1'i, nesi fazla? Kurdan ötürü böyle. Coğrafya kaderimiz.

Minin alternatör kullanımı yapıyordum, şimdi aküyüde büyüteyim diyorum. En azından o ucuz. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

Minin alternatör kullanımı yapıyordum, şimdi aküyüde büyüteyim diyorum. En azından o ucuz. 

Bana sorarsanız ucuz gördüğünüz her şeyi şimdiden alın, sene sonuna "ucuz" diye bi kavram kalmayacak -ya da şimdinin pahalısı, o zaman ucuz olacak-

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benim enjektörler de soğukken ve özellikle kalkışlarda ses yapıyor.. Isınınca kesiliyor. 

Ben sormuştum ve 500-1100 lira arası masrafın olur denmişti. 

Ancak euro5 motorlardaki enjektörlerde tamirin sıkıntılı olduğunu söyleyenler de var.. 

Bu sebeple kurcalamadım ben. Şimdilik çalışıyor bakalım. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Yazıyı okuyunca kendi alternatörümü fiyatına baktım :( 2200 tl çıktı. Oh diyemedim. Gene çok fazla . Bence elektrik tüketimini minimumda tutmak lazım. Alternatörde bozulmaz, Aküde bitmez. 

iranlı bir hoca vaktiyle ambargo nedeniyle araçların gece far kullanmadıklarını söylemişti.

Yorum bağlantısı
Murat Karahan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Benim enjektörler de soğukken ve özellikle kalkışlarda ses yapıyor.. Isınınca kesiliyor. 

Ancak euro5 motorlardaki enjektörlerde tamirin sıkıntılı olduğunu söyleyenler de var.. 

Citroen C5 lerin bazılarında siemens, bazılarında bosch enjektör kullanılıyormuş. Bildiğim kadarıyla siemens enjektörde tamir olmuyor. Bosch ise tamir takımları ile tamir edilebiliyor. Yanlış da biliyor olabilirim.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Göktürk yazdı:

iranlı bir hoca vaktiyle ambargo nedeniyle araçların gece far kullanmadıklarını söylemişti.

Dolar artmaya devam ettikce, zaruri ihtiyaclar dışında kimse bişey almaz satmaz. Ekonomide ona göre şekillenir. Yeni üretim alanları açılabilir. 

Askeriyede olduğu gibi Helikopter vermiyorlardı, kendi çözümümüzü ürettik. Bunu pek çok alanada uygulamak mümkün olabilir. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Citroen C5 lerin bazılarında siemens, bazılarında bosch enjektör kullanılıyormuş. Bildiğim kadarıyla siemens enjektörde tamir olmuyor. Bosch ise tamir takımları ile tamir edilebiliyor. Yanlış da biliyor olabilirim.

Hah işte. Bizimki o siemens olandan.
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Hah işte. Bizimki o siemens olandan.

nevşehirli ustan tamir ediyor, hani şu sinekli bişi diyen .. yazamadım anla

Ali Darbaz yazdı:

Askeriyede olduğu gibi Helikopter vermiyorlardı, kendi çözümümüzü ürettik. Bunu pek çok alanada uygulamak

avro basarsak içeri atarlar olmaz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

nevşehirli ustan tamir ediyor, hani şu sinekli bişi diyen .. yazamadım anla

Muzaffer Usta.. 

Ona gösterdim ben. test etti arabayı. evet enjektör dedi.. Yaparım dedi. 

Ama o zaman bosch'u siemens'i bilmiyordum ben.. 

Soracağım tekrar.. Bak usta bu siemensmiş diyeceğim. bakalım ne diyecek. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Ozyurek yazdı:

Muzaffer Usta.. 

Ona gösterdim ben. test etti arabayı. evet enjektör dedi.. Yaparım dedi. 

Ama o zaman bosch'u siemens'i bilmiyordum ben.. 

Soracağım tekrar.. Bak usta bu siemensmiş diyeceğim. bakalım ne diyecek. 

Siz enjektör deyince bende kendi arabamın enjektörlerine bakayım dedim. Bu nasıl fiyat arkadaş, rahatsız oldum :( 

http://www.opelparcaci.net/OYPNET-Opel Astra J 16 ,PR-5548.html

Yorum bağlantısı
Murat Karahan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Biraz daha araştırma yaptım. :) Ankarada bir kaç firma siemens olsa dahi yaparız diyorlar internette. İşin ilginç tarafı her firma "siemens i sadece biz yaparız" diyor. Demekki tamiri oluyormuş. Buna biraz sevindim. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Murat Karahan yazdı:

Euro4 motorlar yani hdi'lar bosch

Euro5 motorlar yani e-hdi'lar (112 hp olanlar) siemens

Yorum bağlantısı
Serkan Karakoca
Mehmet Ozyurek yazdı:

ankara ya gelirsen en son ekipmanların olduğu dostlarımız var abi ...ares dizel pompada çözeriz her türlü garantili ...

Murat Karahan yazdı:

Biraz daha araştırma yaptım. :) Ankarada bir kaç firma siemens olsa dahi yaparız diyorlar internette. İşin ilginç tarafı her firma "siemens i sadece biz yaparız" diyor. Demekki tamiri oluyormuş. Buna biraz sevindim. 

ares dizel pompayı arayıp meriç beye ulaşın selamımı iletin söktürün gönderin enjektörleri en son güncel makina ve ekipmana sahipler güvenilir garantili bir şekilde yapar gönderirler .

siemens tamir oluyor kolay kolay bozulmaz genelde en çok görülen arıza bobin ovmaj değeri düşük çıkıyor veya nozzle delikleri tıkanıyor mazot az gelincede sorun yapıyor...

Mehmet Ozyurek yazdı:

Euro4 motorlar yani hdi'lar bosch

Euro5 motorlar yani e-hdi'lar (112 hp olanlar) siemens

euro 4 bosch 90hp-109hp

euro 5 95hp-115hp -112hp 115lik diye geçiyor...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...