İçeriğe Yönlendir

Xiaomi Mi 10T Pro İnceleme

Ahmet Gül

Recommended Posts

Ahmet Gül

Merhabalar arkadaşlar. Yeni bir telefona ihtiyacım olması sebebiyle yaptığım araştırmalar sonucu Xiaomi Mi 10T Pro almaya karar verdim. 13 Ekim’de piyasaya sürülen telefonun Avrupa’daki raflarda 23 Ekim’de yer aldı. Şu an bildiğim kadarıyla Türkiye’de satılmıyor, ilerleyen tarihlerde gelir mi gelirse fiyatı ne olur bilemiyorum. İlk olarak ısınmalık bir kaç fotoğraf ve kutu içinden çıkanlar[emoji4]

107cde89c3ff651fc1384076a9222107.jpg

71b3b2c5940e74afd44df83d0ae8ffe0.jpg

b950276c0bf8e260ba7de6c51c2fc4e0.jpg

2fa2587378985ce2b665ca9d8e1a243d.jpg

Telefon Avrupa’da 599 Avro’dan satılıyor. Mediamarkt’ın KDV indirim kampanyası ile 517 Avro’ya aldım. Telefonun özellikleri hemen hemen her internet sitesinde mevcut olsa da genel itibari ile bahsetmek iyi olur.

Qualcomm 865 Snapdragon işlemci

108 Mp OIS destekli ana kamera 13 Mp Ultrawide, 5 Mp Tele kamera ve 20 Mp ön kamera

144 Hz yenileme hızına sahip 6.67 inch IPS LCD Ekran

8 GB Ram

128/256 GB dahili hafıza

5000 mAh batarya

İşlemci

Telefon verilen özellikler olarak çoğu markanın amiral gemilerinden bile daha nitelikli bir telefon. Samsung’un bile Türkiye ve Avrupa piyasasına Exynos işlemcilerle girdiğini düşünürsek, Mi 10T serisinin dünyanın şu an için en hızlı mobil işlemcisine sahip olması büyük avantaj. Zaten telefonu kullanırken bu hızı bariz hissedebiliyorsunuz. Günümüzde çoğu PC’nin bile sahip olamadığı bu işlemci, bir telefon için biraz abartılı değil mi diyebilirsiniz. Bu konuya da birazdan Kamera başlığı altında değineceğim.

Kamera

Mi 10T serisi her alanda iddialı olsa da en öne çıkan tarafı 108MP kamerası. iPhone 7’den terfi etmiş biri olarak ilk anda Şahin’den Mercedes E Klasse’ye geçen masum köylü gibi hissettim kendimi. Görüntüyü büyüttüğünüzde bozulma olmuyor. 1 km uzaktaki evin içini görebilecek kadar görüntüyü büyütebiliyorsunuz. (İlerleyen günlerde incelemeniz için 108 MB foto yükleyeceğim) Ayrıca Xiaomi foto klonlama gibi yeni oyuncaklar koymuş kamera özelliklerine. Deminden bahsettiğim yüksek işlemci işlem hızınım faydalarını burda görebiliyoruz. Güçlü işlemci sayesinde Mi 10T Pro, yapay zekayı çok iyi kullanarak resim ve videolara gerekli müdahaleyi yapabiliyor. 8K video çekebilen Mi 10T Pro, video çekiminde de çok iddialı. Benim gibi yola Huwaei Mate 40 Pro almak için çıkıp da Huwaei ve Google arasındaki savaşta yem olmak istemeyenler için Mi 10T Pro yanaşılacak güzel bir liman [emoji4]

Ergonomi ve Kullanım

Mi 10T Pro’nun hızı ve özellikleri bakımından kullanıcısına bir avantaj sağladığı kesin. Yalnız bu avantaj boyut ve ağırlık bakımından insana biraz külfet getiriyor. 6.67 inch ekrana sahip telefonu tek elle kullanmak biraz imkansız. Benim gibi küçük telefonları tercih eden kişiler için Mi 10T biraz büyük lokma. Ayrıca 5000 mAh bataryanın verdiği ağırlık ile 216 gram olan Mi 10T, biraz el yoruyor. Her güzelin bir kusuru vardır diyor, bir kaç resim daha buraya atıyorum.

df7e31e81a9f503e09aeb3e5197d5de7.jpg

783141b5e58da709ffab7c6394fd4bbf.jpg

aa02d4a8b1ef49b0f3733b7fcd51302c.jpg

086b08413dc6bfff6eeaa257848de96c.jpg

Ekran

6.67 inch IPS LCD ekran özellik olarak rakiplerinden geri kalıyor. Diğer markaların amiral gemilerinde süper Amoled ya da Retina ekran kullanıldığı düşünüldüğünde, Xiaomi’nin biraz fiyatı ucuzlatmak için ekranda operasyona gittiği aşikar. Yalnız bu çekik gözlü Çinliler çok zeki insanlar. Burdan kıstıklarını 144 Hz ekran yenileme hızı sunarak tüketiciyi tavlama yoluna gitmişler. Bilmeyenler için şunu belirtelim ki 144 Hz ekranın kendini yenileme hızı. Bu hız ne kadar yüksekse o kadar kesintisiz görüntü alınabilir anlamına geliyor. Telefonun ekranı kullanım anında o kadar pürüzsüz ki menü geçişlerinde, sosyal medya kullanırken, internette haber okurken rahatlıkla bunu hissedebiliyorsunuz. Buyrun bu videodan izleyin.

Batarya ve Şarj

Mi 10T Pro 5000 mAh bataryaya sahip. Bu batarya ağır kullanımda 1.5 gün normal kullanımda 2 gün gidiyor. 6.67 inch ekrana ve Snapdragon 865 gibi canavara sahip bir makine için 2 gün iddialı bir süre. Hele günümüz şartlarında telefonun artık bir uzvumuz haline geldiğini düşünürsek burda bırakın günü birkaç saat fazladan giden şarjın bile önemi inanılmaz oluyor. 35 W sarj aleti kutu içinden çıkıyor [emoji4] Telefon sıfırdan 100’e tam 60 dakikada doluyor. USB Type-C sarj kablosu da kutunun içinde, merak etmeyin...

Diğer bazı markalara kıyasla şarj aleti gayet kibar. İşte bu da fotoğrafı.

e14c999affb8905775cbbd764105ec7e.jpg

Özetle 599 Avro fiyatı ile bu özelliklere sahip bir makine gerçekten bedavadan biraz pahalı. Biraz önyargılıydım ama bir şans vermek istedim. Umarım ilerleyen günlerde beni pişman etmez.

Hepinize saygılarımla.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

T serisinin 9 da kaldığını sanıyordum :) popup kameradan vazgeçmeleri güzel olmuş, mi 10 T düz versiyonu bile 6000 TL olur bizde maalesef, 3 asgari ücret yani...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

IPS ekranın en büyük avantajı, ömrü. Amoled ekranlar bir süre sonra yanıp "hayalet ekran" sorunu gösteriyorlar. IPS'te ise yanma yok.

Hayırlı olsun yeni telefonunuz.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Öncelikle size hayırlı olsun. Bizde maalesef fiyatı nedeniyle ülkeye gelmeyebilir bile. Kabaca 600 Euro zaten 5000 yapıyor. Bizdeki vergilerle direkt 10000 TL üzerinde olacaktır. Yazık bizim paramıza emeğimize. Çalış çalış Avrupa’da adam asgari ücretle bile 4 te 1 e gelirken bizde 5 veya 6 katı olacak.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Furkan Sumer
(düzenlendi)

hayirli olsun..

telefonda kulaklik girisi yokmus, donusturucu gozume cok buyuk gorundu.. (sarj kulaklik) iki girisi mi var diye dusundum. tek girismis..

Samsung yeni cihazlarinda sarj aleti koymayacak gibi haberler var. Bu cihazda donusturucunun bile kutuda olmasi mutluluk verici..

tarihinde Furkan Sumer tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Abi bize RS6 filan incele göster oralardan ne yapalım şayomiyi :D 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Şayomi yi mailece severek kullanıyoruz. bizde de Hertürlü elekteonik ürünü var nerdeyse.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
Selim Bilgin yazdı:

Abi bize RS6 filan incele göster oralardan ne yapalım şayomiyi :D 

Fakirliğin gözü kör olsun ancak buna gücümüz yetiyor 😃

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Karahan

Hayırlı olsun kendi de özellikleri de çok iyi.

Yıllarca samsung telefonun kahrını çektik. Oneplus 6t aldım kurtuldum. Xiaomi ve Oneplus arayüzleri hatasız. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Teknolojinin sonu yok, özellikler arttıkça bunları kullanan yazılımlar çıkıyor. Firmaların planlı eskitme stratejisi ile 2-3 yılda bir telefon ihtiyacı hissetmeye başladık artık. Nokia 5210- 3310 lu yılları özledim. Bas tuşa konuş, sma at, 1 hafta şarj süresi v.s.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...