İçeriğe Yönlendir

Çiftçilik İşleri / G-Eye 900 Aksiyon Kamerası Görüntüleri

Görkem Karakaş

Recommended Posts

Görkem Karakaş

Konuyu yanlış yere açmış olabilirim.

Ailecek çiftçilik yapıyoruz. Yeni bi aksiyon kamerası denk geldi takastan. İnternetten özelliklerine bakıp tamam dedim. Şu arada sürekli tarlada olduğumuz için denemesini tarlada yapmış oldum. Traktöre tarlaya toprağa merakı olanlar için iyi seyirler. Olmayanlarda kameranın kalitesini değerlendirirse sevinirim. 4K da 15 fps çekiyor. Ama ben akıcı olsun diye 1080 60 fps tercih ettim. Acemilik işte stabilizörü vardı açmayı unutmuşum. Bi nebze titreşimleri engellerdi belki :)

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Güzel olmuş, modern çiftçilik bu olsa gerek. Toprağa ayak bile değmiyor:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Bizim yaptığımız modern çiftçiliğin en ham hali. Ama çok şükür en azından sıcakta soğukta kapalı kabin traktör kliması var teybi falan da var uzun saatler konforlu çalışabiliyoruz.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Görkem Karakaş yazdı:
Emre Şimşek yazdı:

Bizim yaptığımız modern çiftçiliğin en ham hali. Ama çok şükür en azından sıcakta soğukta kapalı kabin traktör kliması var teybi falan da var uzun saatler konforlu çalışabiliyoruz.

Peki yakıt ekonomisi nasıl, Traktörleri daha verimli kullanmak adına bir eğitim verdilermi. İşler daha hızlı bitsin , eve geçeyim tarzı performanslı kullandığınız ile acelesi yok akşama kadar rahat biter şeklinde sakin kullandığınızda aradaki yakıt farkını ölçebildinizmi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş

Peki yakıt ekonomisi nasıl, Traktörleri daha verimli kullanmak adına bir eğitim verdilermi. İşler daha hızlı bitsin , eve geçeyim tarzı performanslı kullandığınız ile acelesi yok akşama kadar rahat biter şeklinde sakin kullandığınızda aradaki yakıt farkını ölçebildinizmi. 
Traktörlerde düşük devirde gideyim az yaksın diye mantık yok maalesef. Arkanızda olan ekipmana göre hız ve devir belirliyorsunuz. Örneğin pulluk/saban çekiminde 7-8 km hızla gitmeniz lazım ki toprağı devirsin tam kapatsın. toprağın üstündeki ot toprağın altında kalsın.buda 1. Vites 1700 1800 rpm arasında oluyor. Bizim traktörde max tork 1450 devirde veriyor. Eğer arkadaki ekipmana göre traktör çekebilecek olursa 2. Vites 1450-1500 rpm ile sürebiliyoruz. Burda yakıt tüketimini belirleyen toprağın durumu pulluk ayarı gibi etkenler. Toprak kuru olursa çok fazla yakar pulluğun ayarı yanlışsa traktör gereksiz zorlanır ki güzel bi işçilikte çıkmaz. Bize sorarsanız biz çok memnunuz. Bu 65 hp katagorisinde nadir 4 pistonlu traktörlerden biri. Diğer markalar 3 pistonlu. Bizim bu markayı tercih etmemizdeki sebepte buydu. Bu yüzden hem çok rahat sürüyor hemde az yakıyor.
Bunların hepsinin dışında 60-70 senelik çiftçi dedem ve 40 yıllık çiftçi babam hep derki traktöre ve mazota acımayacaksın. Yoksa motor uzun ömürlü olmaz motor gücünü zaman geçtikçe kaybedermiş :) umarım açıklayabilmişimdir.
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Afyonun neresindesiniz? Patates mi ekiyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Dazkırıdayız. Patates daha merkez ilçe taraflarında veya Sandıklıda falan olur. Biz burda kuru tarım yapıyoruz buğday arpa. Sondaj açanlarda mısır yonca vs yapar hayvanları için.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Görkem Karakaş yazdı:

Bunların hepsinin dışında 60-70 senelik çiftçi dedem ve 40 yıllık çiftçi babam hep derki traktöre ve mazota acımayacaksın. Yoksa motor uzun ömürlü olmaz motor gücünü zaman geçtikçe kaybedermiş :) umarım açıklayabilmişimdir.

Dedeye katılıyorum.. 

Basacaksın. egzozdan ateş çıkacak.. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Görkem Karakaş yazdı:

Traktörlerde düşük devirde gideyim az yaksın diye mantık yok maalesef. Arkanızda olan ekipmana göre hız ve devir belirliyorsunuz. Örneğin pulluk/saban çekiminde 7-8 km hızla gitmeniz lazım ki toprağı devirsin tam kapatsın. toprağın üstündeki ot toprağın altında kalsın.buda 1. Vites 1700 1800 rpm arasında oluyor. Bizim traktörde max tork 1450 devirde veriyor. Eğer arkadaki ekipmana göre traktör çekebilecek olursa 2. Vites 1450-1500 rpm ile sürebiliyoruz. Burda yakıt tüketimini belirleyen toprağın durumu pulluk ayarı gibi etkenler. Toprak kuru olursa çok fazla yakar pulluğun ayarı yanlışsa traktör gereksiz zorlanır ki güzel bi işçilikte çıkmaz. Bize sorarsanız biz çok memnunuz. Bu 65 hp katagorisinde nadir 4 pistonlu traktörlerden biri. Diğer markalar 3 pistonlu. Bizim bu markayı tercih etmemizdeki sebepte buydu. Bu yüzden hem çok rahat sürüyor hemde az yakıyor.

Maksimum tork devrini biliyor 3 yerine 4 silindiri tercih ettiyseniz çoktan olmuşsunuz siz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fırat Önal
Görkem Karakaş yazdı:
Fırat Önal yazdı:

Dazkırıdayız. Patates daha merkez ilçe taraflarında veya Sandıklıda falan olur. Biz burda kuru tarım yapıyoruz buğday arpa. Sondaj açanlarda mısır yonca vs yapar hayvanları için.

Yakınmışız. Bende dinarda ikamet ediyorum. Bizim buralarda ovada patates yetiştiriliyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

Deşarj oldum adeta, nefiss..

Allah bereket versin toprağa ve mahsüllere.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Deşarj oldum adeta, nefiss..
Allah bereket versin toprağa ve mahsüllere.
İnşallah. Teşekkür ederim,herkese
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya

Çok güzel olmus.Baba mesleğim benim .hala yazın köye gidince bu işlerle ugrasirim.Toprakla ugrasmayi da severim.Yanliz Ekim yaparken biraz hızlı girmiyor musunuz?

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Çok güzel olmus.Baba mesleğim benim .hala yazın köye gidince bu işlerle ugrasirim.Toprakla ugrasmayi da severim.Yanliz Ekim yaparken biraz hızlı girmiyor musunuz?
Mibzer tekeri ne kadar dönerse tohum ve gübre o kadar dökülür. Tahmini 10-12 km ile ekmişizdir. Ama şunu söyleyeyim. Case Ih traktörün WhatsApp grubundayım orda da paylaştım videoyu. Aynı marka model kullanan bi abi siz gibi hızlı dedi sonra konuştuğumuzda aynı vites ve devir bandında ektiğimizi fark ettik sanırım kamera açısından hızlı geliyor :)
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş

Maksimum tork devrini biliyor 3 yerine 4 silindiri tercih ettiyseniz çoktan olmuşsunuz siz. 
Biraz bilinçli olmak iyidir :) sonuçta mazot pahalı ve mazot olmadan bu işler yürümüyor :)
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Görkem Karakaş yazdı:

Biraz bilinçli olmak iyidir :) sonuçta mazot pahalı ve mazot olmadan bu işler yürümüyor :)

Babam 1976 model Ford 3600 traktörü sıfır alıp  2010 yılına kadar kullandı . Motor satılıp Fiat 540 aldıklarında dahi Fordun 3 silindirli olduğunu bilmiyordu :). Ben söyleyince dumura uğramıştı 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

tarimsal drone lar ile fantastik isler yapiyorlar. gelecek o aletlerde 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...