İçeriğe Yönlendir

Renault Arkana / Samsung XM3

Yurdaer Elay

Recommended Posts

Yurdaer Elay
(düzenlendi)

Güney Kore'de ikamet eden kardeşim bugün Samsung bayisine gidip XM3 için fiyat teklifi almış. XM3, 2021'de Avrupa'da ve Türkiye'de satışa çıkacak Renault Arkana'nın G.Kore versiyonu. En donanımlı olan RE Signature için (artı Bose müzik sistemi, ful deri ısıtmalı koltuklar, adaptif hız sabitleyici, adaptif ful led farlar) kampanya ve birkaç indirimle birlikte 26 milyon Won demişler (yaklaşık 23 bin USD). Bana soruyor telefonda "abi ne dersin?" diye. Valla beğendim demekten başka bir şey diyemedim :) 

tarihinde Yurdaer Elay tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Yurdaer Elay yazdı:

26 milyon Won

Ayıptır sorması, aylık geliri ne kadar? Ülkenin alım gücünü öğrenmeye çalışıyorum da.

Yorum bağlantısı
Umut Taşlı
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

Ayıptır sorması, aylık geliri ne kadar? Ülkenin alım gücünü öğrenmeye çalışıyorum da.

asgari ücret için 1.8 milyon falan demiş türk sayılabilecek bir koreli, çabi diye fenomen bir çocuk.

edit: saatliğine de baktım, haftada 5 gün 8-18, yani insani şekilde o civarda bir miktara ulaşılıyor. çocuk doğru demiş  yani

tarihinde Umut Taşlı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Umut Taşlı yazdı:

asgari ücret için 1.8 milyon falan demiş türk sayılabilecek bir koreli, çabi diye fenomen bir çocuk.

benim? :rofl:

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Umut Taşlı
Çağlar Bayur yazdı:

benim? :rofl:

bi chaby garage iyi gitmez mi yalnız :D  milenyuma kadar tüm forumu gömeceksin abi sende o aurayı ekrandan bile seziyorum

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Sani Gerşon yazdı:

Avrupalı bazı otomobil markalarına motor parçası üreten bir firmada asgari ücretle çalışıyor (saati 8 bin küsür won).

Lakin otomobil fiyatları göreceli olarak ucuz olsa da Güney Kore'de hayat pahalı (özellikle emlak ve eğitim). Biraz birikmiş, eski araba ve üstüne 3 yıl ödemeli kredi ile alacaklarmış.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Umut Taşlı yazdı:

bi chaby garage iyi gitmez mi yalnız :D  milenyuma kadar tüm forumu gömeceksin abi sende o aurayı ekrandan bile seziyorum

kanalıma layk atın arkadaşlar..... yok bana göre değil, sanayide sopayla kovalarlar teknik doğruları söyleyince, müşteri de memnun kalmaz...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Umut Taşlı
Çağlar Bayur yazdı:

kanalıma layk atın arkadaşlar..... yok bana göre değil, sanayide sopayla kovalarlar teknik doğruları söyleyince, müşteri de memnun kalmaz...

sanayi bir cami duvarıdır ve teknik doğrular öyle uluorta işenmez abi. cemaati ürkütmemek lazım, teknik falan

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever
Sani Gerşon yazdı:

ablam güney korenin jeju adasında ingiliz okulunda matematik öğretmeni. aylık maaşı 5500 dolar ve 6 aylık maaşı ile (30 -35 bin dolar civarın)2019 model 2.0 motor otomatik mini cooper countryman alabildi. 

araç bunun aynısı ve bizde ki 1,5 motor - fiyatı da maalesef. 

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pickup-mini-boyasiz-mini-cooper-countryman-all4-cam-tvn-recaro-nardo-gri4x4-875440272/detay

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ali Ozan Yurtsever yazdı:

ablam güney korenin jeju adasında ingiliz okulunda matematik öğretmeni. aylık maaşı 5500 dolar ve 6 aylık maaşı ile (30 -35 bin dolar civarın)2019 model 2.0 motor otomatik mini cooper countryman alabildi. 

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pickup-mini-boyasiz-mini-cooper-countryman-all4-cam-tvn-recaro-nardo-gri4x4-875440272/detay

nereye isimimizi yazdırıyoruz?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

jeju adası

Yalnız şimdi adaya baktım, müthiş bi yer. Doğal ama gelişmiş, kalabalık ama boğucu değil anladığım kadarıyla.

Ablanıza sorar mısınız, Doğan bey'le sırada bekliyoruz, nereye yazılalım :)

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

5500 dolar. Kore’de Öğretmen mi kıymetli yoksa ablanız farklı bi okulda mı. Koreye göre bile fazla bu para :) 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

abla olmadığım halde beni de yazabilirsiniz. bir mühendis olarak ütü yaparım, bina akustiği uzmanı olarak bulaşık yıkarım gerekirse kendim olarak çıplak poz veririm.  :D

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Dogan Arsiray yazdı:

gerekirse kendim olarak çıplak poz veririm.

Koreli'ler hazır mı buna peki? Onlara da sormak lazım :D

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Sünnet yapılır dert dinlenir paça dikilir herşey yapılır. Green Card geçerli mi [emoji16]

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

Evlatlık isteyen?..

Hic bir kotu aliskanligi yoktur. 😂

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Furkan Sumer yazdı:

Evlatlık isteyen?..

Hic bir kotu aliskanligi yoktur. 😂

İngilizce öğretmeni imişsiniz, siz gidersiniz aslında 😎

Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

Beni bi aile yanına alırsa daha memnun olurum.. maaşa zam işe son.. 😂

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever
Sani Gerşon yazdı:

Yalnız şimdi adaya baktım, müthiş bi yer. Doğal ama gelişmiş, kalabalık ama boğucu değil anladığım kadarıyla.

Ablanıza sorar mısınız, Doğan bey'le sırada bekliyoruz, nereye yazılalım :)

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

5500 dolar. Kore’de Öğretmen mi kıymetli yoksa ablanız farklı bi okulda mı. Koreye göre bile fazla bu para :) 

Ya ablam klasik memur zihniyetinden (Ki ben öyleyim :D )  farklı bir yapısı vardı, Lisasnsı Çankaya matmatik Bilgisaya burslu mezun, yükseği bilkent üniv de burslu yaptı. işin başlangıcı dünyadaki ingiliz amerikan okullarının öğretmen aradıkları bir site varmış, oraya üye olarak başladı. Kariyer. net gibi siteler. ki o dönemde zaten tarsus amerikan kolejinde çalışıyordu, uluslar arası geçerliliği olan bazı derslerin de öğretmenliğini yaptığı için üye olabildi oralara. Sonra jeju dan aradılar beni dedi, dolandırıcı olmasınlar dedim hatta ben ona :)  biz ne kadar taş koymaya çalışsak da gitti oraya :). North London College da öğretmen. Hatta matematik bölüm başkanı. İngiliz okulu, dünyanın en iyi okullarından birisi diyor. farklı okullardan da iş teklifi geldi, Almanya, Dubai, isveç, bahama adaları hatta. (bunlar hep uluslararası okullar). biz kabul et yakınlaş bize biraz dedik fakat daha düşük ücret verdiler diye kabul etmemişti. koşulları çok iyi kira falan da ödemiyor. ama adada yaşam genel olarak çok pahalı diyor. turistik bir ada fakat çok güzelmiş. çocukları da aynı okulda ücretsiz eğitim alıyor. çok mutlular, çok güvendeler. biz de gitmeyi çok istiyoruz ziyarete ancak uçak biletleri pahalı gerçekten. eşimle baktık bir ara en uygun 25 bin tl civarı sadece git gel. güney korenin eğitim politikası olarak oluşturulan bir eğitim adası gibi. devlet Güney Koreden, İngiltere Canada, Amerikaya çok fazla kişinin çocuklarını okutmaya gönderdiğini fark edince bütün bu uluslararası iyi okullara diyor burada size ada alın, okullarınızı açın diyor ve böyle bir eğitim adası gibi aynı zamanda turistik de bir yerde izin veriyor, böylelikle insanlar kendi ülkelerinde okutuyorlar çocuklarını. Çok zeki olduklarını söyler ablam hep çocukların. Öyle yani ablam diye demiyorum ama çok idealist ve başarılı bir öğretmendir, hikaye bu şekilde. :D

tek sıkıntısı hava kirliliği diyor. özellikle Çin fabrikaları okyanus kenarına taşıyınca rüzgarla birlikte ada da bazen kırmızı alarm veriliyor, sokağa çıkma yasağı başlıyor ve maskeyle dolaşıyoruz falan diyor. çok rahatsız o konudan dolayı. Singapura şube açmış okul orayı kovalıyor şimdiden :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Hep deriz ama bir türlü yapamayız. İnsan hayallerinin peşinden koşmalı, yaş olarak çok geç olmadan.

Arkadaşım İnşaat mühendisliğini bitirdi, sonra ingilizcesini halletti, uluslararası iş kovalamaya başladı. Katar"da Dünya kupası inşaatına mühendis olarak çalıştı 8 sene kadar inşaat birince geri geldi, bitiktirdiği parayı ülkemizde iki ömür çalışsa yine kazanamazdı.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ablanıza hürmetler, sevgiler. Uzaklarda kolaylıklar onunla olsun hep.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Sani Gerşon yazdı:

Ablanıza hürmetler, sevgiler. Uzaklarda kolaylıklar onunla olsun hep.

Güney Kore'de öğretmenlik çok değerli bir meslek. İnsanlar kazançlarının çoğunu emlak kirasına ve eğitime harcıyorlar zaten. Özellikle eğitim kalitesinin göreceli daha iyi olduğu yerlerde emlak fiyatları can yakıcı düzeyde yüksek. Bizimkiler şanslı çünkü gelin (Güney Koreli) hanımın annesiyle birlikte kalıyorlar. Kadın iyice yaşlandı ve ona refakat etmek gerekiyordu. Türkiye'de de işler öyle çok matah olmadığı için, hem de yeğenin temel eğitimi en azından Kore'de alması için oraya yerleşmeye karar verdiler. Şimdi kardeşim mutlu, eşi mutlu, kaynana mutlu :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Yurdaer Elay yazdı:

Kardeşinize de kolaylıklar. Uzaklar zordur, memleket hasreti bilmem de aile hasreti biliyorum, zaman zaman fena koyuyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Yurdaer Elay
(düzenlendi)

Gelin hanım XM3'ün sürüşünü beğenmemiş, biraz da küçük bulmuş. Kayınvalide epey yaşlandı ve sık sık hastaneye kontrole götürüyorlar. Bir de benim yeğen var. Kardeşim de meseleyi fazla uzatmamak ve patronu mutlu etmek için göreceli daha büyük olan XM6'yı (Renault Koleos) almış. Yine en üst donanım. Tek kötü yanı Samsung bu modele 1.3 turbo benzinli motoru koymuyor (Renault Koleos 1.3 turbo motorla satılıyor).

Samsung XM6, RE Signature + ekstra paketler

2.0 Litre atmosferik benzinli motor

144 PS, 20.4 kg-m tork (200 N-m)

vh7XaU.jpg

6MYL22.jpg

RtImxh.jpg

tarihinde Yurdaer Elay tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Bu araba reno mu samsung mu tam anlamadım. Ama güzel. Hayırlı olsun. Büyük araba iyidir. Arkadaki lpg istasyonu da güzel. Orası da burası gibi heralde. Atmosferik motorları artık lpg için mi üretiyorlar? 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...