İçeriğe Yönlendir

Halojen ile Led Ampüllerin Karşılaştırması

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Umut Taşlı

benim oto elektrikçi 3000k sapsarı xenonla geçmişti zamanında, şahinci adam nereden gördüyse.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

Bu kadar net ve açıklayıcı bir test videosu görmemiştim. ıvır zıvıra takılmadan en temel soruları görsel ve cihaz ölçümleri ile anlatmakta.

İzlemesi vakit alacaklar için özet: halojen gibi yola aydınlık vereni olmuyor. Özellikle far içinde ısındıkça lled in ışığının azalması testi dikkat çekici.

nasıl olmuyor, oluyor da buradaki modeller uygun değil demekki.  @Servet Aydın  kullandığımız bir model vardı incecik bir PCB üzerine takılmış CSP ledler vardı, kesilme çizgisi halojenden bile daha iyiydi. ben aynısının 3000K olanını tiguan da sis farında kullanıyordum.

buyrun

https://www.aliexpress.com/item/32911570322.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.42372fc94A87QL&algo_pvid=0b85b255-7a30-4455-8973-b56d6093d5d9&algo_expid=0b85b255-7a30-4455-8973-b56d6093d5d9-43&btsid=2100bdd816044890366446968e86f4&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

bunlardan alın kısa farda tepe tepe kullanın.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
biz hor görüyormuyuz ? senin arabada olmayan seyleri yazarım valla.. bak ararın yuzellibesi
Taam taam VAG grubu araca sahipler de zengin sayılır [emoji16]
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Ben fakirlerden bi sıyrılayım. Bi-halojen elit kulübüne bilet alabiliyor mu :) 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ben fakirlerden bi sıyrılayım. Bi-halojen elit kulübüne bilet alabiliyor mu :) 

Orta sınıf memur kesim :fiuw:

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Onur Bulut

H4 Halojen ne lanettir sokak lambası arabadan iyi aydınlatıyor. Mercek Led candır.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Çağlar Bayur yazdı:

not aldım bir dahakine deli mavi led ler ile gideceğim :keyifli:

co+ lar geçmiyor, 2 personel 1 şef toplandı benim arabanın başına, dışarda keyif sigarsı içerek izledim ağır kusurumu, far ayar cihazı başında bir kalabalık :rofl: çözemediler

abi onlarda o bilgi beceri yokki çözsünler ezb erleletilen 3 5 tane bilgi var onlarla , sorsan muayene yapıyorlar Tr de en gereksiz kurumlardan birisi TuvTurk özellikle hiç bir katkısı olmadan 

tamir yada parça temini olmadan aldığı ortalama 400 TL para ile

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İnan Çınar
Metin Akbal yazdı:

Fakirler basmış burayı. Bixenonu olmayanlar yazsın konuya :fiuw:

Metin hocam 2 arabam var. Birinde  bi-xenon var diğeri  halojen ama led takılı. Ben hangi katagorideyim? Buraya yazmamız caiz midir? 

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Onur Bulut yazdı:

H4 Halojen ne lanettir sokak lambası arabadan iyi aydınlatıyor. Mercek Led candır.

Türk halkı olarak hepimiz eskiye ve geçmiş emeğe pek saygı duymuyoruz. H4 ampul tel çanakta ve tek duy ile hem uzun hem kısayı barındırabilen ve güzel aydınlatma da sağlayan yayılımı becerebilen bir ampul. Özellikle cam olan eski tek büyük farlarda çok başarılı idi çok çok uzun seneler. H4 ciddi bir gelişmedir aydınlatma tarihinde.

Bu nedenle ben lanet kelimesini uygun görmüyorum. Hala bile çok büyük avantajları var.

LED ışıkta yayılan dalga boyu gözümüzün iyi olmadığı bir dalga boyundadır. Bu nedenle lümen değeri yüksek olsa bile gözümüzün gördüğü banttaki kısmı daha azdır. Bu nedenle daha yüksek lümen gerekir. Gözümüz sarı tarafında daha iyi görür. Ama sarılaştırılmış değil gerçekten sarı dalga boyunda. Bunu incelemek için spektrometre kullanabiliriz. (karton olanları da var)

uprtek-europe-spektrometre-mk350s-221137

https://www.ledclusive.de/en/led-spectrometer

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Metin hocam 2 arabam var. Birinde  bi-xenon var diğeri  halojen ama led takılı. Ben hangi katagorideyim? Buraya yazmamız caiz midir? 
2 arabası olanlar da yazmasın burda araç sayısı one çıkıyor [emoji16]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mehmet Göktürk yazdı:

NOT: Şuradan kendi karton spektrometreyi yapıp telefona bağlayabiliriz. kalibre değil ama birçok değerlendirmeyi yapmamızı sağlar

https://publiclab.org/notes/warren/11-30-2017/build-a-papercraft-spectrometer-for-your-phone-version-2-0

image.png.c18df507b3a46bef1d9559f52b6b4b8b.png

şahaneymiş bu yahu

Yorum bağlantısı
Onur Bulut
Mehmet Göktürk yazdı:

Türk halkı olarak hepimiz eskiye ve geçmiş emeğe pek saygı duymuyoruz. H4 ampul tel çanakta ve tek duy ile hem uzun hem kısayı barındırabilen ve güzel aydınlatma da sağlayan yayılımı becerebilen bir ampul. Özellikle cam olan eski tek büyük farlarda çok başarılı idi çok çok uzun seneler. H4 ciddi bir gelişmedir aydınlatma tarihinde.

Bu nedenle ben lanet kelimesini uygun görmüyorum. Hala bile çok büyük avantajları var.

LED ışıkta yayılan dalga boyu gözümüzün iyi olmadığı bir dalga boyundadır. Bu nedenle lümen değeri yüksek olsa bile gözümüzün gördüğü banttaki kısmı daha azdır. Bu nedenle daha yüksek lümen gerekir. Gözümüz sarı tarafında daha iyi görür. Ama sarılaştırılmış değil gerçekten sarı dalga boyunda. Bunu incelemek için spektrometre kullanabiliriz. (karton olanları da var)

uprtek-europe-spektrometre-mk350s-221137

Hocam saygı ile alakalı bir durum yok. O zaman geçmişe saygı duyup tuşlu telefon mu kullanalım ? Tabi geliştirilen her şey o zamanın şartları ile uzman mühendisler tarafından çıkıyor. Her zaman üstüne koyaraktan geliyor. Her emeğe saygım vardır. Aydınlatma yönünden bana yetmiyor. Ben o yüzden Lanet dedim. H4 kullanıp memnun olanlarda olabilir. Herkesin düşüncesi farklı olabilir. Ben emeği lanetlemedim. 2007 model aracımın 2007 yılında kendi yılındakilerden aydınlatması iyi olabilir. Günümüz şartlarında artık çöp olduğu kesin ve net. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Çok aydınlatma aslında doğru değil. Her yer karanlık olunca daha iyi görülüyor. Çok ışık olunca gözler ona uyum sağlıyor bu sefer uzaktaki şeyleri seçemez oluyorsun. neyse sonuçta lanet dememişsiniz. iyi. çöp de diyemeyiz bu arada. 

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Çok aydınlatma aslında doğru değil. Her yer karanlık olunca daha iyi görülüyor. Çok ışık olunca gözler ona uyum sağlıyor bu sefer uzaktaki şeyleri seçemez oluyorsun. neyse sonuçta lanet dememişsiniz. iyi. çöp de diyemeyiz bu arada. 

Vaktiyle çok gece yolculuğu yapardım. H4 55w yerine h4 30w ampül kullanarak daha rahat gece yolculuğu olurdu. Önde güçlü ışık ciddi risk. İris kapanıyor karanlık bölge görüşü azalıyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Servet Aydın yazdı:

Vaktiyle çok gece yolculuğu yapardım. H4 55w yerine h4 30w ampül kullanarak daha rahat gece yolculuğu olurdu. Önde güçlü ışık ciddi risk. İris kapanıyor karanlık bölge görüşü azalıyor.

ah gençlik işte :D

30w ile yol mu görülür ... 35 w hid xenon sa neyse.

Onur Bulut yazdı:

h4 kadar antika birşeyin hala kullanılıyor olması çok şaşırtıcı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
(düzenlendi)

Mercedes-Benz en iyisini yaptı

tarihinde Koray Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Tek duy ile hem uzak hem kısa yapabilen yeni nesil hangi tür var? Hem de 50 liraya alınıp takılabilen?

Hadi 500 olsun diyelim. Avans verdik. 

Servet Aydın yazdı:

Bizim kasabada gece gezmecisi şahinciler vardır tıntını gezerler şehir dışında 40km ile artık içerde bira mı içiyorlar başka şey mi bilemem. Onlarda projektör gibi ışık vardır. Birşey görebildiklerini sanmıyorum. Sadece ışığı görüp "lan ne güzel aydınlatıyo" diyorlardır tahmin ediyorum. 

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

çift yuvarlak h4 lü far gibisi yok. 4 flaman x 2 , şimdi offraodçuların kullandığı

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Tek duy ile hem uzak hem kısa yapabilen yeni nesil hangi tür var? Hem de 50 liraya alınıp takılabilen?

Benim farlar işte hocam. Tek duy ile bi halojen uzun kısa :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Benim farlar işte hocam. Tek duy ile bi halojen uzun kısa :) 

ampulun kodu ne?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

ampulun kodu ne?

hir2 9012 diye yazmışlar. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

bu mu? Bu tek beam gibi görünüyor? https://www.aliexpress.com/i/4000045902303.html

Bu lede h1r2 yazmışlar. Bunun anlamı hir2 mi bilmiyorum ama türkiyede phillips kutularında da hir2 yazıyor. Çinde h1r2 niye anlamadım. Bi de bendeki halojen.

far tek hocam. Xenon gibi harici mekanik perde inip kalkıyor. Bana anlatılan bu. Fiziki inceleme yapamadım. 

Uzunlar şöyle çakar gibi yanıyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Anladım dışarda mekanik teşkilat var. ok. ampul içinde iki flaman kastemiştim o yokmuş. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...