İçeriğe Yönlendir

Evde Kedi Beslemek

Hamit inan

Recommended Posts

Hamit inan

Arkadaşlar merhaba. Eşimle evde kedi beslemeye karar verdik.
Tekirler çok hoşuma gidiyor. Küçük yavrulardan sahipleniriz diyorum. 
Bu konuda tecrübe sahibi olan arkadaşların tavsiyesine ihtiyacım var. 
Dişi ,erkek, tuvalet alışkanlığı, aşısı, hastalığı, huyu suyu v.s. pek fikrim ve bilgim yok. O yüzden yorumlarınız önemli :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Buraya söyleyebileceğim tek şey. 

Kedi iyidir.. Tekir iyidir. 

Erkek koku bırakıyor, çok işaretliyor sağı solu.. Dişi iyidir.. 

Tüylü kedi daha az tüy döküyor. 

Ben de eve almamak için direniyorum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Kedinin ardını kim pekleyecek, bir sürü mama, kumuydu, tüyüydü, her yere tırnak batıracak. Öff hep zahmet hep zahmet. 

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Ali Darbaz yazdı:

Kedinin ardını kim pekleyecek, bir sürü mama, kumuydu, tüyüydü, her yere tırnak batıracak. Öff hep zahmet hep zahmet. 

Vakit ayırma kısmı sorun değil. İnceliklerini bakanlardan öğrenme derdindeyim :) Mesala deri koltukları ne hale getirir ne yapmam lazım gibi :)

Mehmet Ozyurek yazdı:

Buraya söyleyebileceğim tek şey. 

Kedi iyidir.. Tekir iyidir. 

Erkek koku bırakıyor, çok işaretliyor sağı solu.. Dişi iyidir.. 

Tüylü kedi daha az tüy döküyor. 

Ben de eve almamak için direniyorum. 

Şerafettini izledin mi abi :) öyle bir şey alacam yavru iken 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Yıllardır kedi besleyen her yıl 2-3 başıboş bebek kediyi emzirip sonra da sahiplendiren biri olarak tek şey: Evladınız gibi düşünün. Ona hazırsanız gerisi kolay. 

Ben çöpten inşaattan vs kedileri alıyorum hep. Bir tane evimde sürekli baktığım kedim var onu da çöpten bulmuşlardı. Eğer işin hayır kısmı da sizi ilgilendiriyorsa o durumda almak daha isabetli olacaktır. 

Tekirler daha cana yakın kedilerdir. Sizi bırakmak istemezler ama en hareketli kedi türüdür. Evde girmedik yer , çıkmadık yükselti bırakmazlar. Buna da hazır olmanız lazım. Eğer cins kedi ve özellikle scotish vb isterseniz onlar özellikle 1 yaşından sonra oldukça sakin kedilerdir. Benim kedi mesela vestiyerin üstünde yatıyor sürekli mümkün değil yerde yatmıyor. 

Yavru alacak alacağınız bir kedi dünyanın en sevimli canlılarından biridir. Yüzünü gözünü sıkmamak için dişlerinizi sıkarsınız diş sağlığı için çok zararlıdır :) Ama unutmayın ki 3-4 ay gibi kısa bir süre sonra ağırlık ve fizikleri tam anlamıyla yetişkin bir kediye benzer o sevimlilikleri kısmen de olsa azalır. Bunda kediye alışmış olmanızın da etkisi büyüktür tabi. 

Özellikle ilk 1 yıl her yeri karıştırma ve ısırma eğilimdedirler o dönemde eğer iyi eğitip sınırlarını çizmezseniz 1 yaşından sonra eğitmeniz zor olacaktır. Bunun yani eğitimin bazı yolları var onu eğer alırsanız detaylı konuşuruz. 

Aşıları vs hiç sizi korkutmasın. İlk 1 yıl 3-4 aşısı vardır sonrakiler devam aşıları olup yılda 1 yeterli olacaktır. Ben kendim yapıyorum ama tabi size tavsiye etmem veteriner kontrolü şart. :) 

En zahmetli işi tuvalet konusu elbette. Kedi köpek gibi değildir. Günde beslenmesine göre değişmekle birlikte 3-4 kez çiş 1-2 kez de kaka yapar. Günde 1 kez en az tuvaletini temizlemeniz önerilir. Bazen zahmetli olabilmekle birlikte 5 dakikalık bir iştir. 

Koku bırakma işi erkeklerde daha sık ama iki cins için de kızgınlık döneminin vazgeçilmezi niteliğindedir. Benimki dişi mesela işemedik yer bırakmıyor o dönemde. Kızmamak lazım elbette ama bazen mümkün olmayabiliyor. :) En sevdiğiniz tişörtünüzü elinize alıp çiş içinde bulunca kayış kopabiliyor. Kısırlaştırmak bu konuda kesin çözüm tabi. 

Bir de uzun süreli tatil meselesi var onu da hesaba katın . Kediler tek başlarına gayet güzel kalırlar ama bu süre 3 günü geçtiği zaman dönüşünüzde sürprizler olabilir. Çok titiz hayvanlardır mesela ve tuvaletleri dolarsa halınızı pislik içinde bulmanız olası bir durumdur. 

Tüy meselesi özellikle eşinizi kızdırıp bıktırabilir. Ne kadar uzun tüylü olursa olsun eğer haftada 1 kez usulünce tüylerini temizler ve tararsanız çok fazla dökülmez. O yüzden dert etmeyin derim.

Dikkat ederseniz vakit ayırdığınız zaman çoğu problem denilen şey dert olmaktan çıkacaktır. 

Gelelim faydalarına. 

Kedilerin mırmırlarını duymuşsunuzdur. Onların ses frekansları ciddi olarak tıpta kullanılan bir dalga boyundadır. Özellikle siz uzanırken göğsünüze yatıp mırlayan bir kedinin sizi nasıl sakinleştirdiğini gördüğünüzde ne demek istediğimi anlarsınız. Yara iyileşmesi için özellikle ortopedi ameliyatlarında yara üstüne yavru kedi bırakılarak yapılan tedaviler mevcut literatürde. 

Bunun yanında kedi besleyen insanlarda kalp krizi riskinin daha düşük olduğuna dair ve hastalanma oranının düşüklüğüne dair yayınlar da mevcut. 

Kedinin ağız florası insanınkine çok yakındır. Köpek gibi değildir. O yüzden kediniz aşılı ve bakımlı ise onun yediği kaptan bile yemek yiyebilirsiniz tabi tavsiye etmiyoruz o ayrı. Aşıları tam bir kedinin evdeki pelüş bir oyuncaktan çok da farkı yoktur. 

Neyse yazacak çok şey var ama lafı uzatmayayım. Sorunuz olursa cevaplarım yine.

Bence alın siz bir kedi. Kedi iyidir :)  

• Beğen 16
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
 Mesala deri koltukları ne hale getirir ne yapmam lazım gibi
Deri koltuklar ve sandalyeler delik deşik oluyor. Kumaş koltukların tüm ipleri itina ile sökülüyor. Halıların kenarlarındaki ipler çok cezbedici onlar için. Dökülen tüylerde cabası.
Evinizde kedi için ayrı bir oda varsa orayı kedi için uygun ortama dönüştürürseniz dert tasa az olur. Birazda titizsseniz yavruluk çağı geçtikten sonra bakımı  sıkıntılı. 
Tuvalet konusunda hiç sıkıntımız olmadı bizim. 

0aaef9aed1705585dd7313ef5fcc572b.jpg
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Cem Dilmen yazdı:

1 yaşından sonra oldukça sakin kedilerdir

Dört gözle bu anı bekliyorum :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

evde kedi beslenmez, kedili bir evde, kedinin müsaade ettiği kadarı ile insan barınabilir :) sahayı  sahiplenen dostalrımızdır

• Beğen 10
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

evde kedi beslenmez, kedili bir evde, kedinin müsaade ettiği kadarı ile insan barınabilir :) sahayı  sahiplenen dostalrımızdır

Senin köpeği tarif ettin sanki.. Ben öyle anladım. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Emin Önal
Ali Darbaz yazdı:

Evde artı bir can olması, onun zamanla ailenin bir ferdi gibi görülmesi, hele ki seninki gibi yaşlarda olan çocuklarda erken yaşta oluşturduğu merhamet duygusu ile sorumluluk alma ve başarma davranışı kazandırması saydığın şeyleri pek bir anlamsız kılıyor aslında. Bahçede besliyorduk zaten, keşke çocuklarımı dinleyip daha erken alsaymışım eve.

Mahmut abi, bizde 1 dişi scotish (4 aylık-Servet abi deki kedinin yavrusu) 1 tane de erkek siyam var 9 aylık. Erkeği kısırlaştırmayacaksan koku bırakma gibi dertleri var evet. Bizimki yenice ilk kızgınlık dönemine giriyordu hemen yaptık sünneti :) Tuvalet eğitimi zaten yavruda olsa annesinden öğrenmiş oluyor, onunla büyüdüyse ilk 3 ayda. Aşı ilk dönem karma-lösemi ve kuduz sonrası sadece iç ve dış parazit devam ediyor. Biri aylık diğeri 3 ayda bir. Takvim sıklığına uymak sana kalmış. Ne kadar uyarsan parazit aşılarına o kadar sağlıklı bir canınız olur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Senin köpeği tarif ettin sanki.. Ben öyle anladım. 

yok O kapıyı sahipleniyor sadece, eve girip çıkarken az ısırıyor o kadar, sonra ev içinde serbestsin, hareket etmez isen :rofl:

• Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Cem Dilmen yazdı:

Evde yanlız kalma gibi bir durumu söz konusu olmayacak. Eşim ev hanımı ve kayınvalidem felçli. Eşim 4 saatten fazla onu yanlız bırakamıyor. Benim kadar kendisi de  istediği için kedi alıyoruz. Özellikle sizin saydığınız sağlık açısından pozitif etkileri de var aklımızda. Temizlik konusunda evde bakılmasına izin verilen tek hayvan islami açıdan.....
Benimde elim ayağım hiç rahat durmaz. Buna istinaden o zaman dişi bir tekir yavru kedi kollamaya başlıyorum :)  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Gözlemlerimle konuya eklemek isteğim bir şey var.. 

Çok fazla akıllı hayvanlardır. 

Ummayacağınız kadar fazla akıllılardır. 

Mesela bizim sokak kedisi.. Normalde beni görünce benimle birlikte apartman kapısından girer, benimle asansöre biner, benimle iner, benden önce bizim kapıya gelir. 

Ancak, kapının önünde kapıcı varsa, asla apartmana girmez. yaklaşmaz bile. 

Evde de direk çocukların odasına girer.. fırsat bulursa girmemesi gereken yerleri dolaşır ancak biz görürsek anında çıkar oradan.. 

Yatmaması gereken yeri bilir, çıkmaması gereken yeri bilir. Biz görünmüyorsak, hemen o yasaklı bölgeyi test eder. 

• Beğen 3
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Cem Işık

10 sene kadar önce teyzemin evde baktığı,yavruyken sokakta bulup sahiplendiği uysal bir kedisi vardı.  Bir gün kucağıma geldi oturdu dvd film izliyoruz hep beraber salonda, 90 dakika kadar mır mır uyudu kucağımda seviyorum bu esnada. Fİlmin sonuna doğru gözlerini açtı durduk yerde, suratıma kaşımdan başlayıp çeneme kadar uzanan bir pençe attı. Ne oldu neden oldu anlamadım bile. RÜya mı gördü başka birşeye mi kızdı bilemedim ama kızdıracak hiç birşey yapmamıştım.  O gün bu gündür kedilerle arama mesafe koyuyorum :)

• Beğen 1
  • Mutlu 8
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Emin Önal yazdı:

Pek hayvan sever biri değildim. Hatta kedileri hiç sevmez görünce bile kaşınmaya başlar kovardım. Bekarlık zamanlarımda gece eve geldiğimde daire kapısında bir kedi var. Açtım kapıyı gir içeri dedim. Girdi. Salona baktı, mutfağa baktı sonra döndü bana baktı. Şimdi çık gitme bir yere yemek getireyim sana dedim. İki yumurta kırdım pet şişeye koyup, apartman önüne götürdüm verdim. O günden sonra her akşam gelip sabah ben işe gidene kadar kapıda yatıyordu. O an elimde ne varsa peynir v.s. bina önüne bırakıyordum yiyordu. Derken bir gece yavrusu ile geldi. O yavruyu kapıya bıraktı ve bir daha gelmedi. Aynı şekilde kapıdan onu da besledim. Sokakta beni kollar görünce gelir önümde yere yatardı. Kedi kuş derken hayvanların ne kadar akıllı ve insani duygularının olduğunu öğrendim.... Ama bakamam diye evde beslemeye cesaret edemedim. Şimdi şartlar oluştu :)

Mehmet Ozyurek yazdı:

Gözlemlerimle konuya eklemek isteğim bir şey var.. 

Çok fazla akıllı hayvanlardır. 

Ummayacağınız kadar fazla akıllılardır. 

Mesela bizim sokak kedisi.. Normalde beni görünce benimle birlikte apartman kapısından girer, benimle asansöre biner, benimle iner, benden önce bizim kapıya gelir. 

Ancak, kapının önünde kapıcı varsa, asla apartmana girmez. yaklaşmaz bile. 

Evde de direk çocukların odasına girer.. fırsat bulursa girmemesi gereken yerleri dolaşır ancak biz görürsek anında çıkar oradan.. 

Yatmaması gereken yeri bilir, çıkmaması gereken yeri bilir. Biz görünmüyorsak, hemen o yasaklı bölgeyi test eder. 

Oda etkili abi. O tecrübeyi yaşadım adeta kendince birey oluyor ve arkadaşlık ediyor. 

tarihinde Mehmet Yıldız 1 tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

11 yıldır kedi besliyorum, çocukluğumda köyde kedi ve envai çeşit hayvanla geçti.

Yanlız ben şöyle bir hata yaptım siz yapamyın. Biz kediyi 10 yıl önce Ekim ayında buz gibi bir günde şirketin önünde bulduk 1 aylık yok idi.

yemek verdik ama bilerek içeri almadık annesi gelsin götürsün diye, sabahtan akşama kadar annesi gelmeyince eve götürdük.

Planım o kışı geçirtip sonra annemin mustakil evine götürüp orada bahçede beslemekti bu yüzden kısırlaştırmadık.

Bahar gelince bir aksilik oldu bir türlü götüremedik o yaz, tekrar kışa girincede soğukta dışarı bırakmamak için götürmedik.

bir türlü nasip olmadı götürmek.

Öyle böyle 5-6 sene geçti, madem bırakamıyoruz kısırlaştıralım dedik, veteriner yaşı 5 i geçtiği için narkozdan sonra sıkıntı yaşayabilir, ölebilir diyince arada kaldık. Şimdi 10 yaşında, genelde kızgınlık sende bir 15-20 gün sürüyordu, şu anki 2.5 ayı geçti.

Evde bakılacak gibi değil artık :D sesi 5 mahalle öteden duyuluyor, birde namussuz gündüz mışıl mışıl uyuyp gece biz yattıktan sonra başlıyor senfoniye, hayır evde küçük çocuk yokken problem değildi, ama uyandırıyor artık. Evde belirlediği 3 tane köşe var ne yapıp edip gidip koku bırakıyor, koku öyle böyle değil ama çok fena. Koku bıraktığı yerleri engellerseniz gelip üstünüze attırıyor ( şaka değil 2-3 kez yaptı al ulan der gibi :D :D

Öte yandan ufaklık için iyi olur onada arkadaş olur dedik ama çocukları hiç sevmediği gibi yakın temasta zarar veriyor, yüzüne gözüne gelecek diye endişe etmeye başladık.

İsterseniz üste ciddi para verip bizim bu masum ve çok akıllı kediyi size verelim 😛 😛

• Beğen 1
  • Mutlu 8
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Cem Işık yazdı:

10 sene kadar önce teyzemin evde baktığı,yavruyken sokakta bulup sahiplendiği uysal bir kedisi vardı.  Bir gün kucağıma geldi oturdu dvd film izliyoruz hep beraber salonda, 90 dakika kadar mır mır uyudu kucağımda seviyorum bu esnada. Fİlmin sonuna doğru gözlerini açtı durduk yerde, suratıma kaşımdan başlayıp çeneme kadar uzanan bir pençe attı. Ne oldu neden oldu anlamadım bile. RÜya mı gördü başka birşeye mi kızdı bilemedim ama kızdıracak hiç birşey yapmamıştım.  O gün bu gündür kedilerle arama mesafe koyuyorum :)

Bizim göremediğimiz bir şey görüp uyarmıştır belki. Belki de sadece kabus görmüştür :)

Furkan Avcı yazdı:

11 yıldır kedi besliyorum, çocukluğumda köyde kedi ve envai çeşit hayvanla geçti.

Yanlız ben şöyle bir hata yaptım siz yapamyın. Biz kediyi 10 yıl önce Ekim ayında buz gibi bir günde şirketin önünde bulduk 1 aylık yok idi.

yemek verdik ama bilerek içeri almadık annesi gelsin götürsün diye, sabahtan akşama kadar annesi gelmeyince eve götürdük.

Planım o kışı geçirtip sonra annemin mustakil evine götürüp orada bahçede beslemekti bu yüzden kısırlaştırmadık.

Bahar gelince bir aksilik oldu bir türlü götüremedik o yaz, tekrar kışa girincede soğukta dışarı bırakmamak için götürmedik.

bir türlü nasip olmadı götürmek.

Öyle böyle 5-6 sene geçti, madem bırakamıyoruz kısırlaştıralım dedik, veteriner yaşı 5 i geçtiği için narkozdan sonra sıkıntı yaşayabilir, ölebilir diyince arada kaldık. Şimdi 10 yaşında, genelde kızgınlık sende bir 15-20 gün sürüyordu, şu anki 2.5 ayı geçti.

Evde bakılacak gibi değil artık :D sesi 5 mahalle öteden duyuluyor, birde namussuz gündüz mışıl mışıl uyuyp gece biz yattıktan sonra başlıyor senfoniye, hayır evde küçük çocuk yokken problem değildi, ama uyandırıyor artık. Evde belirlediği 3 tane köşe var ne yapıp edip gidip koku bırakıyor, koku öyle böyle değil ama çok fena. Koku bıraktığı yerleri engellerseniz gelip üstünüze attırıyor ( şaka değil 2-3 kez yaptı al ulan der gibi :D :D

Öte yandan ufaklık için iyi olur onada arkadaş olur dedik ama çocukları hiç sevmediği gibi yakın temasta zarar veriyor, yüzüne gözüne gelecek diye endişe etmeye başladık.

İsterseniz üste ciddi para verip bizim bu masum ve çok akıllı kediyi size verelim 😛 😛

:) Erkek çok koku bırakıyor ama kızana gelince sal gezsin ama dişi kadar kendini sevdirmez. Dişi sevdirir ama çok doğurur. Kısırlaştırma olayı nasıl olur ? olur mu diye düşünüyordum :) Senin gibi uysal birisi  anlaşamadı ise ben hiç anlaşamam onla :)))

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Mehmet Yıldız 1 yazdı:

Bizim göremediğimiz bir şey görüp uyarmıştır belki. Belki de sadece kabus görmüştür :)

:) Erkek çok koku bırakıyor ama kızana gelince sal gezsin ama dişi kadar kendini sevdirmez. Dişi sevdirir ama çok doğurur. Kısırlaştırma olayı nasıl olur ? olur mu diye düşünüyordum :) Senin gibi uysal birisi  anlaşamadı ise ben hiç anlaşamam onla :)))

Bizim kediyi rahmetli babam bozdu :D

oynayıp elini kanata kadar kızdırır kızdırır gülerdi rahmetli. Sonra adam artiz oldu çıktı 😛 

Malzemeleri alıyorlar direk, valla insanın içi el vermiyor. Binada ve şehir merkezinde olmasak salardım dışarıyada dışarı salsam ya ölür ya da bir daha geri dönmez. (Amcam: sal ulan kediyi ölürse bari o uğurda ölsün diyor :D :D :D )

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Furkan Avcı yazdı:

(Amcam: sal ulan kediyi ölürse bari o uğurda ölsün diyor :D :D :D )

Sesli güldüm :))))

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Furkan Avcı yazdı:

veteriner yaşı 5 i geçtiği için narkozdan sonra sıkıntı yaşayabilir, ölebilir diyince

Veterineri değiştirin. 12 yaşındaki kedinin ameliyat olabildiğini, uyanınca mırıl mırıl sesler çıkardığını gördüm.

Her ameliyat risklidir tabii ki ancak 5 yaş kediler için çok erken.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Sani Gerşon yazdı:

Veterineri değiştirin. 12 yaşındaki kedinin ameliyat olabildiğini, uyanınca mırıl mırıl sesler çıkardığını gördüm.

Her ameliyat risklidir tabii ki ancak 5 yaş kediler için çok erken.

şimdi 10 yaşında :( 

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Furkan Avcı yazdı:

şimdi 10 yaşında :( 

Sal kediyi furkan. Mutlu gitsin hayvan :)

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Furkan Sumer
(düzenlendi)

kedi kopege gore daha sessiz daha temiz bi hayvandir.

yavru olarak almaya bakin ki aliskanliklarini, hastaligini asisini takip edebilesiniz..

bir yatak, bir suluk, mama kabi ve kum koymaniz ilk etapta yeterli olacaktir. 

benim kedim yikanmaya hic izin vermiyor, alistirmaya calisiyorum daha cok zarar veriyor hem kendisine hem bana. 

tuvalet aliskanligi icin basini 3-4 kez kumuna dogru bastirip koklatin, görsün, tanisin nerde oldugunu nasil bi kap oldugunu. kum koyulacak kutulara pek hakim degilim. ben buyuk boya kutusunun 3/1ine kum koydum, biraz yukaridan goz actim girip cikabilecegi, kumun saga sola sacilmayacagi.. ilk etapta boyle bi kutu modifiyesi yapilabilir.

yelek gibi giyebilecegi bi tasma, astronot sirt cantalarindan alabilirsiniz gezdirmek icin. 

hic tirnak batiracak bi tip var mi sunda, ya da ilgisiz birakilacak..

😍😍

s4NJba.png

tarihinde Furkan Sumer tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

bu arada biz bir eğitim seti kullandık, ortalığa burası benim bölgem diye saldıkları haricinde klozete yapıyor büyük/küçük.

Tavsiye ederim, kum vs uğraşılacak iş değil.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...