İçeriğe Yönlendir

Mercekli ve Merceksiz Far Ezber Bozan Video

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Çağlar Bayur

aynı halojen ampül markalarında aydınlatma testinde 4 misli Lux aydınlatma değeri ile merceksiz far önce çıkıyor, markalar arası renk ve Lux değeri de ölçümleniyor.

Vesile ile Lux aydınlatma gücüdür Lumen ise ampülün boştaki gücü

• Beğen 11
Yorum bağlantısı
Hamit inan

bu teste göre çanak merceğe göre halojen ampulde 5 kat dolayında daha mı avantajlı oluyor ? 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Mehmet Yıldız 1 yazdı:

bu teste göre çanak merceğe göre halojen ampulde 5 kat dolayında daha mı avantajlı oluyor ? 

Merkez olarak öyle ama aydınlatılmak istenen yerin ortalaması alınca o kadar fark olmaz bence, reflektör ortaya yağmış ışığı, çizgi yok, bence far seçimi yanlış olmuş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Aynı marka modelin hem reflektör hem mercek kıyaslamasını yapsaydı tamam derdim. Farların her ikisi de bambaşka. Biri Golf IV Birisi Octavia A5 makyajlı. Üstelik Golf IV farı sıfır iken Octavia farı kullanılmış durumda gibi geldi bana. Ben şartlar eşit değil diyorum.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Metin Akbal yazdı:

Golf IV

Bora ve golf 4 farını bilmesem güzel aydınlattığına inanacağız 😁

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Bora ve golf 4 farını bilmesem güzel aydınlattığına inanacağız 😁

Eski Bora kullanıcısıyım :) Bixenon mercek montajı yapmıştım.

FB_20151224_15_47_32_Saved_Picture.jpg

WP_20140627_09_24_35_Pro.jpg

Bora H4 olduğu için rezildi. Ama Golf IV o kadar da kötü değildi. Mercek montajı yaptığım Golf IV gayet iyiydi aydınlatması ama bir bixenon değil :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Reflektör (aynalı) farlar yansıma yüzeyinin bolluğu sayesinde her zaman daha verimlidir (lm/W). Günümüzde led farlarda bu nedenle daha çok tercih edilirler.
Çekici-kamyonlarda kullanılan bazı halojen farlar aynalarının büyüklüğü sayesinde xenon performansına erişebiliyordu.
Mercek, ışığı homojen olarak yansıtabilme özelliği sayesinde avantajlıydı ancak tek ışık kaynağına bağımlıydı ve bu nedenle yıllardır mühendisler tek bir merceğe ve ışık kaynağına bağımlılıktan kurtulmaya çalıştılar ve led imdatlarına yetişti. Bir çok led ve yansıtıcılı konfigürasyonları far tasarımında büyük esneklik sağlamaya başladı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş
Mehmet Cihat yazdı:

abi dediğim gibi halojen mercek pişmanlıktır 🤣

Son 3 arabam da maalesef halojen mercekli denk geldi. Fardan yana hiç şansım gülmedi. Bu Xenon işine de maddi durumlardan giremedik. Bakalım nasip kısmet bundan sonra ki araçlara. Ama bir gün benim de bi xenonlu aracım olacak. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Eski Bora kullanıcısıyım [emoji4] Bixenon mercek montajı yapmıştım.

FB_20151224_15_47_32_Saved_Picture.jpg

WP_20140627_09_24_35_Pro.jpg

Bora H4 olduğu için rezildi. Ama Golf IV o kadar da kötü değildi. Mercek montajı yaptığım Golf IV gayet iyiydi aydınlatması ama bir bixenon değil [emoji4]

Emmi uyardı fotoğraflar görünmüyormuş. Düzelttim.
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

Her markadan sadece tek ampul kullanarak dayanaklılık testi güzelmiş :) 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Selçuk Keleş yazdı:

Reflektör (aynalı) farlar yansıma yüzeyinin bolluğu sayesinde her zaman daha verimlidir (lm/W). Günümüzde led farlarda bu nedenle daha çok tercih edilirler.
Çekici-kamyonlarda kullanılan bazı halojen farlar aynalarının büyüklüğü sayesinde xenon performansına erişebiliyordu.
Mercek, ışığı homojen olarak yansıtabilme özelliği sayesinde avantajlıydı ancak tek ışık kaynağına bağımlıydı ve bu nedenle yıllardır mühendisler tek bir merceğe ve ışık kaynağına bağımlılıktan kurtulmaya çalıştılar ve led imdatlarına yetişti. Bir çok led ve yansıtıcılı konfigürasyonları far tasarımında büyük esneklik sağlamaya başladı.

bizim led reflektör farlar nasıl ama :)

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Ali Cihangiroğlu yazdı:

bizim led reflektör farlar nasıl ama :)

Kısa çok iyi, uzun vasat.
Farı 3 bölüme ayırmışlar, ikisi kısa, biri uzun ışığı veriyor. Sanırım her birinde 800 lümenlik led var. Yeterli alan olsa iki bölümlü uzun olsa dağı taşı delerdi :) 

IMG_20200813_195159.thumb.jpg.d49751cf19f119fbb80ddbc48e150827.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Selçuk Keleş yazdı:

Kısa çok iyi, uzun vasat.
Farı 3 bölüme ayırmışlar, ikisi kısa, biri uzun ışığı veriyor. Sanırım her birinde 800 lümenlik led var. Yeterli alan olsa iki bölümlü uzun olsa dağı taşı delerdi :) 

bir atraksiyon yapılırmı acaba, bizi aşar sanırım, şimdi yeni farı açıpta kurcalamakta olmaz, çıkma bulup incelemek lazım demekki...

bu arada Tırtöver gelmiş bize daş atıyor kıskanç, güneşte erirmiş yanarmış bizim arabalar :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Ali Cihangiroğlu yazdı:

bir atraksiyon yapılırmı acaba, bizi aşar sanırım, şimdi yeni farı açıpta kurcalamakta olmaz, çıkma bulup incelemek lazım demekki...

bu arada Tırtöver gelmiş bize daş atıyor kıskanç, güneşte erirmiş yanarmış bizim arabalar :)

Zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış :) 
Daha ne atraksiyonu olacak, olabilecek en son teknoloji var zaten. B sınıfında corsa hariç diğerleri hala halojen farla geliyor. Bunun bir üstü adaptif led, lazer vs anca premium araçlarda var :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...