İçeriğe Yönlendir

Notebook Üzerindeki Yapışkan Yüzey

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

Bu 5 yaşındaki notebook palmresti üzerinde yumuşak bir doku var. Bu doku pilastikten ve yıllar geçtikce yapış yapış olmaya başlıyor. Resimde görüldüğü gibi üzerine temas eden herşey yapışık kalıyor. 

Ben bu notebooku ne ile temizlersem bu durumdan kurulurum 

ACtC-3d4A9fcC42_ZzCb-rJPDF9JalUn4JT1eYn3

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Ben bu tarz kaplamaları ince zımpara ile alıyorum. Alttaki yüzey çizilmiyor bu sayede. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ü.Emre Kartal yazdı:

Ben bu tarz kaplamaları ince zımpara ile alıyorum. Alttaki yüzey çizilmiyor bu sayede. 

Onu düşündüm :( ama sonucu ne olur kestiremedim. 

Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

kolonya, aseton gibi maddelerle silmeyi denediniz mi? ben etiketleri söktükten sonra böyle bir durum yasamadim. duzenli temizledigimden de olabilir..

ya da bulabilirseniz telefonlar icin kullanilan seffaf jelatinler kullanilabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Ali Darbaz yazdı:

Onu düşündüm :( ama sonucu ne olur kestiremedim. 

Çok ince zımpara ile sabırlı şekilde yapılınca kötü olmuyor. 

İpa(izopropil alkol) gibi çözücüler plastiği eritebilir, kullanılan plastiğe göre dikkat etmek lazım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ü.Emre Kartal yazdı:

Çok ince zımpara ile sabırlı şekilde yapılınca kötü olmuyor. 

İpa(izopropil alkol) gibi çözücüler plastiği eritebilir, kullanılan plastiğe göre dikkat etmek lazım. 

Çalıştığım labratuarda bu var. Bir miktar alıp deneyecem. (ipa yı kastetdim) 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

Çalıştığım labratuarda bu var. Bir miktar alıp deneyecem. (ipa yı kastetdim) 

Haber bekliyorum. Evdeki bir thinkpad'te de bu sorun var. Kolonya işe yaramadı.

Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

Kolonya işe yaramadıysa dezenfektan kullanın :) 

işin şakası bi yana örneğin cam kavanozdaki etiketi, yapiskan kalintiyi cikarmak icin fön makinesi ve karbonat-yağ kullanılıyor.

Yapışkan yüzeyi soğuk ve kuru bir şekilde çıkarmak, sıcakken temzilemekten daha zordur. Yüzeye zarar vermeden denenebilir..

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Ali Darbaz yazdı:

Merhaba 

Bu 5 yaşındaki notebook palmresti üzerinde yumuşak bir doku var. Bu doku pilastikten ve yıllar geçtikce yapış yapış olmaya başlıyor. Resimde görüldüğü gibi üzerine temas eden herşey yapışık kalıyor. 

Ben bu notebooku ne ile temizlersem bu durumdan kurulurum 

ACtC-3d4A9fcC42_ZzCb-rJPDF9JalUn4JT1eYn3

Fransa üretimidir. Arabalarıda böyle. Önce yumusak, sonra yapış yapış.

Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

bilgisayar ve sirt cantamda oldum olasi islak mendil tasirim. olasi lekelere tozlanmalara karsi kullaniyorum.

laptobumdaki butun etiketleri asinmadan dolayi cikardim. 

etiket lekelerinde ilk etapta baski uygulayarak kabasini almaya calisirim. ama yapiskan tabaka muhakkak kaliyor. (plastige ya da pede zarar vermeden) elime gecen kolonya gibi islaklik veren seylerle almaya calisiyorum. biraz inatlasma sonucu lekeden kurtuluyorum. 

Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

masallah asus’lari billboard gibi kullaniyolar.. lekenin inatciligi sadece belli sicaklikta, sure sonunda sakizlasmaya baslamasidir. ısıtın, pamaginizla kabuk soyar gibi ileri geri hareketlerle bile sokulur..

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ü.Emre Kartal yazdı:

ikinci el aldığım aşırı kullanılmış x220 thinkpad de de aynısı vardı zımparalayıp mat siyah boyamıştım.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Sanırım yumuşak plastiğin zamanla zarı eridiği için oluşuyor. Eğer ipa iş görmezse Bir zımpara ardından boya yapılabilir. Üstüne de bir iki kat vernik atılabilirse uzun süre kullanılır..

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Dogan Arsiray yazdı:

ikinci el aldığım aşırı kullanılmış x220 thinkpad de de aynısı vardı zımparalayıp mat siyah boyamıştım.

Boyama da bir seçenek, plastiğin kendi rengi de siyah, ince zımparayla yapılırsa çizik olmuyor. 

Ben sulu kaplama öneririm ya da boya yapılacaksa el çok temas ettiği için kısa sürede soyulmaması için toz boyama yapılması lazım. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Dogan Arsiray yazdı:

uygulamayı göremedik?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

komple söküyorsun, 800 su zımaprası ile su ile zımparalıyorsun, sonra incecik astar atıp mat sprey boya ile boyuyorsun.

Emre Şimşek yazdı:

Sanırım yumuşak plastiğin zamanla zarı eridiği için oluşuyor. Eğer ipa iş görmezse Bir zımpara ardından boya yapılabilir. Üstüne de bir iki kat vernik atılabilirse uzun süre kullanılır..

isopropil alkol hatta tiner thinkpad kaplamasında işe yaramamıştı, zımapra ile soydum mecburen.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Dogan Arsiray yazdı:

isopropil alkol hatta tiner thinkpad kaplamasında işe yaramamıştı,

ipa favorilerden çıkarıldı.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Cruze için aldığım vinly var. Logosunu siyaha kapatmak için almıştım. Onunla kapatsam nasıl olur acaba. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

kaplama ile kurtulursun. ama kaliteli bir kaplama şart hem malzemesiyle hem işçiliği ile. 

Yorum bağlantısı
Hamit inan

Konuyu takip ediyorum. Beyaz eşyalarda da arabadamda da koli bandı izleri var. Aşırı sertleşmiş kimyasal tarzı birşey lazım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...