İçeriğe Yönlendir

C4 1.4 Direksiyon ve Baskı Problemi

Tulak Akan

Recommended Posts

Tulak Akan

Herkese merhaba sormak istedigim 2 tane sorum var cok kisa bahsetmek istiyorum.

Citroen c4 2007 model bir araca  sahibim fiyatlara bakinca satmak yeni almak cok makul degil dogrusu bende arabadaki sorunlarin boyutunu ogrenmek istedim.

1. Sorunum, Aracta direksiyon malesef sert ve ben bunu hidrolik sivisini degistirerek duzeltebilicegimi dusundum, fakat olmadi. Siviyi bosalttigimda daha sert oldu, doldurdugumda daha yumusakti, fakat hala ayni sertlikteydi, Bazi videolar izledim ve ayni model araclarin direksiyonunu insanalar parmaklariyla kontrol edebiliyodu. Burda sorum su , hidrolik motoru calsiyor iyi kotu bi yumusaklik var ama daha iyi hale nasil getirebilirim ?

Yani `` direksiyon sert`` o zaman yagi degistir, olmadi suyu degistir, olmadi vs. en son care pompa mesela. Ben neyi degistirirsem komple sorunum cozulur direksiyon kutusu olabilir mi ?

2. Sorum ise, Baski balatayi full set volan haric degistirdim , fakat hizlanmalarda ve isindaigindaki kalkislar vs kacirmaya ve kut kut sesleri gelmeye neden oluyo. Sizce ben volan ve tekrar baski balata siparisini versem komple sorunu cozmus olur muyum?

Aslinda sormak istedigim, ne yaparsam bu net seyleri elde ederim, cunku tamirciye gittigimde zaten sadece baski balata degis dedi ve olmadi sonra sadece yagi degis dedi direksiyon icin o da olmadi , benim amacim bu sikintili seyleri komple degistirmek fakat hangi parcayi degistirirsem sistem komple degistir onu bilmiyorum

Ozetle, eger direksiyon yumusakligi ve vites kacmasi veya diger adi vurmasi da olabilir, sizce hangi parcalar degisirse artik beni uzmez, 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

direksiyon pompası V kayış lı olan mı elektrikli pompa olan tip mi?

küt küt sesler motor veya şanzıman takozundan gelebilir. volant da mümkün, şanzıman indiinde volant göbeği ne durumda idi? yüzeyi ne renk idi?

Yorum bağlantısı
Tulak Akan
Çağlar Bayur yazdı:

direksiyon pompası V kayış lı olan mı elektrikli pompa olan tip mi?

küt küt sesler motor veya şanzıman takozundan gelebilir. volant da mümkün, şanzıman indiinde volant göbeği ne durumda idi? yüzeyi ne renk idi?

elektrikli bir pompaydi 

volantin yuzuyi puruzsuz cok guzeldi fakat rengi tek renk degildi yanikta diyemem tamamen gride diyemem biraz farkli tonlardaydi renki ama dokundugumda cok buyuk bir puturluluk hissetmedim

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

elektrikli pompada pompa yağı değişimi direksiyon sertliğini etklilemez , %5 belki, rot ayarına gidin ön düzen geometrisine bakılsın. volant yüzeyi mavi / mor tonlarda renkte ise o değişmeli idi, volant değişecek deyince de müşteri ustaya sen beni mi kazıklıyorsun dediği için (%95) hiçbir usta volanta ses etmez. volant yüzeyi menevişlenmiş (yanmış)

aslında baskı balata değişiminde volantın sökülüp duışarda balata ile hizalanması lazım, onu dasöyleyen ustaya müşteri hiç gitmez...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tulak Akan
Çağlar Bayur yazdı:

elektrikli pompada pompa yağı değişimi direksiyon sertliğini etklilemez , %5 belki, rot ayarına gidin ön düzen geometrisine bakılsın. volant yüzeyi mavi / mor tonlarda renkte ise o değişmeli idi, volant değişecek deyince de müşteri ustaya sen beni mi kazıklıyorsun dediği için (%95) hiçbir usta volanta ses etmez. volant yüzeyi menevişlenmiş (yanmış)

aslında baskı balata değişiminde volantın sökülüp duışarda balata ile hizalanması lazım, onu dasöyleyen ustaya müşteri hiç gitmez...

Abi ben yagi komple cikardim direksiyonu saga sola cevirdim ki iyice disari ciksin, orda gordum ki sertti zaten iyice tas oldu. Ama biliyorum ki bu dahada yumusak olabilir , dediklerini deniycem

Volantin sanirim degismesi lazim baski balata ile, cunku baski balata degisti her sey cok guzeldi 500 km gecmeden tekrar problem olda heralde yine yakti volant balatayi falan 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tulak Akan yazdı:

Abi ben yagi komple cikardim direksiyonu saga sola cevirdim ki iyice disari ciksin, orda gordum ki sertti zaten iyice tas oldu. Ama biliyorum ki bu dahada yumusak olabilir , dediklerini deniycem

böyle birşeyin yapılma tavisyesini kim verdi?

Yorum bağlantısı
Tulak Akan
Çağlar Bayur yazdı:

böyle birşeyin yapılma tavisyesini kim verdi?

dogaclama yaptim abi 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tulak Akan yazdı:

dogaclama yaptim abi 

yapmayın parçalara zarar verebilecek birşey yapmışsınız, yani sağlamı da bozma riski olan bir işlem şekli

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tulak Akan
Çağlar Bayur yazdı:

yapmayın parçalara zarar verebilecek birşey yapmışsınız, yani sağlamı da bozma riski olan bir işlem şekli

tamam abi dikkat ederim , dedigin gibi yapmaya calisicam diger parcalari 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

500 km doğru çalıştı ise, doğru yere odaklanıyorsunuz.
Demekki yapılmış olan işlem eksik.

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Direksiyon sertliği için sorun kutuda olabilir. Benim focusta yağ kayıpları vardı kutu revize edildi conta takımı değişti bariz yumuşama oldu eskiye nazaran.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...