İçeriğe Yönlendir

Multivitamin Sarı Kutulu Haplar

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

Tv de boy boy reklam dönen , sarı kutulu havalı isimleri olan Multivitamin hapların işe yarar mıdır. Bu pandemi döneminde denemek için Fokus pokuslu olanı aldım. 30 denesi 85 tl . İşe yararsa buradan günlük yazıp paylaşacağım. Kullanan varsa  kendilerindeki etkilerini paylaşırsa sevinirim. 

Saygılar 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

rossmann dan alıyroum ben, çinkı ve C vitmaini mor kutuda.

bu tip gıda takviyesi olan ilaçlardan en belirgin şekilde işe yarayanı, wintech markalı olanı. sadece bazı eczaneler satar. çinko magnezyum ekinezya ekstraktı vardı sanırım içinde. tabi yanında C vitamini lazım.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

A marka B marka şeklinde olaya girmek yerine bence vücudun buna ihtiyacı var mı onu anlamak lazım. 

A D E K vitaminleri özellikle riskli, vücutta fazla olur ise zehirlenme yapar. İhtiyaç var mı bilinmeden bunların alınması zarar verir. 

C vitamini faydaları tamam, peki ihtiyaç fazlası ise idrarla terlemeyle atılıyor. Belki alınacak vitamin tamamen boşa gidecek bilmiyoruz. 

Bir eksiklik varsa bunu doktor yönlendirmesi ile yapmak lazım. 

Yaşadığım bir durumdan örnek vereyim, kalsiyum seviyesi kanımda sürekli tavanın bir tık üzerindedir. Yaklaşık 7 8 sene önce protein alma amaçlı süt tüketimini artırmam sonucu kalsiyum bazlı böbrek taşı oluştu ve aylarca uğraştım. En son böbrek kanalı tıkandı ameliyat olmam gerekti, sigortam o gün çalışmadı olamadım ve şans işte o günün akşamında düştü 😁 

Hala kalsiyum seviyesi yüksek fakat ben buna özen gösteriyorum tüketimimi sınırlandırıyorum şuan için sorunum yok. Eğer benzer durumu olan varsa kaçarı yok sıkıntı yaşar. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Merhaba 
Tv de boy boy reklam dönen , sarı kutulu havalı isimleri olan Multivitamin hapların işe yarar mıdır. Bu pandemi döneminde denemek için Fokus pokuslu olanı aldım. 30 denesi 85 tl . İşe yararsa buradan günlük yazıp paylaşacağım. Kullanan varsa  kendilerindeki etkilerini paylaşırsa sevinirim. 

Saygılar 
işe yaradığını nasıl anlayacaksın :)kendi obd bilgilerini mi okuyacaksın?en kötü plasebo etkisi yapar. Sağlam psikoloji manasında
  • Beğen 1
  • Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Koray Demir yazdı:

Sağlıklı ve dengeli beslenin yeterli. Ekstra takviye almanıza gerek yok.

Sabah kahvaltıda açma, öğle yemeğinde ne çıkarsa yiyoz. Akşam ise artık o yorgunla ne yapılsa yiyoz. 

Sağlıklı beslenme uzun süredir yok. 

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ

Hiçbir işe yaramaz bunlar. sentetik vitamin alayı. Yeğenim tıp okuyor, oradan biliyorum.

Yorum bağlantısı
Hamit inan

Decavit içiyorum arada. F/p ürünü :) 30 lu kutu 13 TL. Buda içeriği

12 vitamin

a vitamini (retinol) : 4000 ı.u. (1201.2 µg)

b1 vitamini (tiamin hidroklorür) : 1.6 mg

b2 vitamini (riboflavin) : 1.8 mg

b6 vitamini (piridoksin hidroklorür): 2.6 mg

b12 vitamini (siyanokobalamin) : 4 µg

c vitamini (askorbik asit) : 100 mg

d2 vitamini (ergokalsiferol) : 500 ı.u.

e vitamini (?-tokoferol asetat) : 15 mg

biotin (b8 vitamini) : 200µg

kalsiyum pantotenat (b5 vitamini) : 10 mg

folik asit : 0.8mg

nikotinamid : 19 mg

4 mineral

kalsiyum : 125 mg
demir : 60 mg
magnezyum : 100 mg
fosfor : 125 mg

3 eser element

bakır :1 mg
mangan :1 mg
çinko : 7.5 mg

Yorum bağlantısı
Hamit inan

Arkadaşlar aşağıdaki  tarifi geçen kış uyguladım ve  ailecek iki ay tükettik. Bu kış yeniden hazırlayacağım. Olumsuz bir etkisini görmedim. Maliyeti Sarelle ile nerde ise aynı. Yani bolca yapıp ailecek kahvaltıda yenebilir. Ama azar azar yapmak daha iyi. Daha taze kalıyor.

Sabah akşam 1 er kaşık yiyordum. Yediğiniz anda viks etkisi gibi cigerleriniz ferahliyor.  İkinci günden itibaren eliniz ayağınız ateş gibi oluyor. Miskinlik gevşeklik kalmıyor :)

HALSİZLİK VE KANSIZLIK İÇİN KUVVET VERİCİ MACUNUN HAZIRLANMASI

Malzemeler:

2 Kg Bal yada 1Kg Bal, 1 Kg Keçiboynuzu pekmezi Çörekotu, havlucan, zencefil, kebabiye çemenunu, devedikeni, isırgan tohumu, ginko biloba, kakule,

üzüm çekirdeği, polen,kina kina, keten tohumu, karanfil keçiboynuzu.gingseng. (20'er gr olarak toz halinde çektirin) Hazırlanışı: Toz olarak belirtişmiş malzemeleri aktarda çektirin, çörekotunu toz olarak almayın!!! Corekotunu çekildikten sonra bekletmeyin uçucudur tesiri kalmaz Bitkisel tozlar alınmış olan 2 Kg bal yada 1 Kg bal 1 Kg. pekmez ile tahta kaşık ile karıştırılir.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Koray Demir yazdı:

Sağlıklı ve dengeli beslenin yeterli. Ekstra takviye almanıza gerek yok.

Malesef. Spor yaparken günde yarım kilo tavuk 6-7 yumurta bir o kadarda yeşillik v.s. yiyordum. B12 ve D vitamini sürekli noksan çıkıyordu. Emilim problemi varsa ne yerseniz yiyin iğne şeklinde vurunmaniz gerekiyor. Özellikle b12 ve D düştüğünde hayat alt üst oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Ne kadar gıda takviyesi ismi ile geçse de bence hepsi ilaç ve doktor tavsiyesi ile kullanmakta fayda var. Konu bu şekli itibari ile sakıncalı bence. Kimin okuduğunu, kimin nasıl uygulayacağını bilemeyiz. Burada verilecek bir tavsiye başkasının hastalanmasina sebep olabilir. Konuyu yönetime bildireceğim uygun değerlendirmeyi onlar yapacaktır 

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
(düzenlendi)
Mehmet Yıldız 1 yazdı:

Malesef. Spor yaparken günde yarım kilo tavuk 6-7 yumurta bir o kadarda yeşillik v.s. yiyordum. B12 ve D vitamini sürekli noksan çıkıyordu. Emilim problemi varsa ne yerseniz yiyin iğne şeklinde vurunmaniz gerekiyor. Özellikle b12 ve D düştüğünde hayat alt üst oluyor.

Bununla ilgili Halk TV'de bir doktor çok güzel bilgiler vermişti ama bulamadım. Faydalı diye tükettiğimiz besinlerden istediğimiz bileşenleri yeterince alamıyoruz malesef. Çoğu molekül emilim olmadan vücuttan atılıyor. Emilimin maksimumda olabilmesi için yardımcı besinlere ihtiyaç var. Neyin yanında ne yenir? bilmek gerek minvalinde bir programdı.

tarihinde Yurdaer Elay tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tahir İlter yazdı:

Ne kadar gıda takviyesi ismi ile geçse de bence hepsi ilaç ve doktor tavsiyesi ile kullanmakta fayda var. Konu bu şekli itibari ile sakıncalı bence. Kimin okuduğunu, kimin nasıl uygulayacağını bilemeyiz. Burada verilecek bir tavsiye başkasının hastalanmasina sebep olabilir. Konuyu yönetime bildireceğim uygun değerlendirmeyi onlar yapacaktır 

İş bu sebeble sansürlü olarak yazdım. 

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Siz yazdınız ama sonrasında illa gelecek ve gelmiş gördüğüm kadarıyla 

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Tahir İlter yazdı:

Siz yazdınız ama sonrasında illa gelecek ve gelmiş gördüğüm kadarıyla 

Bilgi amaçlı ekleyeyim. Decavit denen multivitamin sağlık bakanlığı tarafından emziren annelere yazılan bir takviye. Yan etkisi sıfıra yakın.

Diğer bitki karışımı ise oğlum ve annem dahil tüketilmiş harika bir besin takviyesi. Ayrıca deve dikeni gibi bileşenler ilaç ve vitaminlerden kaynaklanan karaciğer yorgunluğuna ve hasarına çok çok iyi geliyor. Onun en büyük yan etkisi ise zıpır zıpır olup hoplaya zıplaya gezmeniz :)

Yurdaer Elay yazdı:

Bununla ilgili Halk TV'de bir doktor çok güzel bilgiler vermişti ama bulamadım. Faydalı diye tükettiğimiz besinlerden istediğimiz bileşenleri yeterince alamıyoruz malesef. Çoğu molekül emilim olmadan vücuttan atılıyor. Emilimin maksimumda olabilmesi için yardımcı besinlere ihtiyaç var. Neyin yanında ne yenilir bilmek gerek minvalinde bir programdı.

Aynen mesala yemekten önce, yemek anında ve sonrasında çay tuketilmemeli. Birçok vitamin yağda çözülüyor bunlar için mutlaka zeytinyağı olmalı ve son olarak yaz yada kış 20 dakika açık alanda güneş alınmalı ki vücuda alınan D vitamini sentezlenebilsin. Birde uyurken zifiri karanlıkta uyumalı. Buda e vitamini sentezini 12 kata kadar arttırıyor.

tarihinde Mehmet Yıldız 1 tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Mehmet Yıldız 1 yazdı:

Arkadaşlar aşağıdaki  tarifi geçen kış uyguladım ve  ailecek iki ay tükettik. Bu kış yeniden hazırlayacağım. Olumsuz bir etkisini görmedim. Maliyeti Sarelle ile nerde ise aynı. Yani bolca yapıp ailecek kahvaltıda yenebilir. Ama azar azar yapmak daha iyi. Daha taze kalıyor.

Sabah akşam 1 er kaşık yiyordum. Yediğiniz anda viks etkisi gibi cigerleriniz ferahliyor.  İkinci günden itibaren eliniz ayağınız ateş gibi oluyor. Miskinlik gevşeklik kalmıyor :)

HALSİZLİK VE KANSIZLIK İÇİN KUVVET VERİCİ MACUNUN HAZIRLANMASI

Malzemeler:

2 Kg Bal yada 1Kg Bal, 1 Kg Keçiboynuzu pekmezi Çörekotu, havlucan, zencefil, kebabiye çemenunu, devedikeni, isırgan tohumu, ginko biloba, kakule,

üzüm çekirdeği, polen,kina kina, keten tohumu, karanfil keçiboynuzu.gingseng. (20'er gr olarak toz halinde çektirin) Hazırlanışı: Toz olarak belirtişmiş malzemeleri aktarda çektirin, çörekotunu toz olarak almayın!!! Corekotunu çekildikten sonra bekletmeyin uçucudur tesiri kalmaz Bitkisel tozlar alınmış olan 2 Kg bal yada 1 Kg bal 1 Kg. pekmez ile tahta kaşık ile karıştırılir.

Oyunu geçmek için tüm tuşlara başmıssınız gibi.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Mehmet Yıldız 1 yazdı:

Bilgi amaçlı ekleyeyim. Decavit denen multivitamin sağlık bakanlığı tarafından emziren annelere yazılan bir takviye. Yan etkisi sıfıra yakın.

Diğer bitki karışımı ise oğlum ve annem dahil tüketilmiş harika bir besin takviyesi. Ayrıca deve dikeni gibi bileşenler ilaç ve vitaminlerden kaynaklanan karaciğer yorgunluğuna ve hasarına çok çok iyi geliyor. Onun en büyük yan etkisi ise zıpır zıpır olup hoplaya zıplaya gezmeniz :)

Aynen mesala yemekten önce, yemek anında ve sonrasında çay tuketilmemeli. Birçok vitamin yağda çözülüyor bunlar için mutlaka zeytinyağı olmalı ve son olarak yaz yada kış 20 dakika açık alanda güneş alınmalı ki vücuda alınan D vitamini sentezlenebilsin. Birde uyurken zifiri karanlıkta uyumalı. Buda e vitamini sentezini 12 kata kadar arttırıyor.

Şunları da ekleyelim madem. Kekik yağı, kekik suyunun tansiyon hastaları için ölümcül olabildiğini, acı bademin günde 1 taneden fazla tüketildiğinde siyanür içermesinden dolayı zehirlenmeye sebep olabileceğini. Çinko fazlalığınin vücutta magnezyum eksikliğine neden olduğu için kas spazmi ve kalp krizine neden olabileceğini. B12 fazlalığınin nörolojik sıkıntılar ve beyinde plakalaşmaya neden olabileceğini. 

Kısaca demek istediğim masum gibi görünen bitki, gıda takviyeleri vs. yanlış kullanımdan ötürü birilerine zarar verebilir. İç hoplarsin yut ziplarsin tavsiyeleri çok uygun değil. Herkesin bünyesi, rahatsızlıkları, ihtiyaçları farklı. Bunun tespit ve tavsiye edilebileceği yer burasi degil. Bitki bile olsa doktor tavsiyesi ile çeşitli tahlil ve tetkiklerden sonra kullanılmalıdır. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Ali Darbaz yazdı:

Kullanan varsa  kendilerindeki etkilerini paylaşırsa sevinirim. 

Tahir İlter yazdı:

Bunun tespit ve tavsiye edilebileceği yer burasi degil

Arkadaş konu açmış. Kullananlardan tavsiye istemiş. Ayrıca reçeteli değil peynir gibi tüketilen besin takviyelerinden bahsediyoruz. Kısaca tecrübeleri merak edene kendi tecrübelerimi söyledim. İstifade eden eder. Fazla abartmamak lazım

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Tahir İlter yazdı:

Şunları da ekleyelim madem. Kekik yağı, kekik suyunun tansiyon hastaları için ölümcül olabildiğini, acı bademin günde 1 taneden fazla tüketildiğinde siyanür içermesinden dolayı zehirlenmeye sebep olabileceğini. Çinko fazlalığınin vücutta magnezyum eksikliğine neden olduğu için kas spazmi ve kalp krizine neden olabileceğini. B12 fazlalığınin nörolojik sıkıntılar ve beyinde plakalaşmaya neden olabileceğini. 

Kısaca demek istediğim masum gibi görünen bitki, gıda takviyeleri vs. yanlış kullanımdan ötürü birilerine zarar verebilir. İç hoplarsin yut ziplarsin tavsiyeleri çok uygun değil. Herkesin bünyesi, rahatsızlıkları, ihtiyaçları farklı. Bunun tespit ve tavsiye edilebileceği yer burasi degil. Bitki bile olsa doktor tavsiyesi ile çeşitli tahlil ve tetkiklerden sonra kullanılmalıdır. 

Yazınıza katılıyorum ama acı badem kısmını anlamadım. Çiğ bademdeki siyanür miktarından zehirlenmek için bademi çok miktarda tüketmek gerekiyor. Ben taksim inci pastanesinden  bir paket acıbadem alıp 10dk içinde bitiriyorum. Şimdiye kadar hiçbir şey olmadı :) daha fazla yiyebilecek olan varsa gelsin :) 

Yorum bağlantısı
Fedai Özoğlu

Biraz eski usul yaşıyorum. Bal, pekmez, incir, kuru üzüm ,ceviz, sumak ekşisi, zeytin yağı hatta salçayı dahi ev yapımı köyden direk üretenden alıyorum.Zaten bir ayağım köyde. Ne kadarda olsa vitamin hapları bunların yerini tutmaz diye düşünüyorum.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

bu arada vitamin mineral eksiklerinin önce doktor tarafından belirlenmesi, sonra neden eksik olduğunun bulunmasından sonra takviye yapmak lazım. O da doktor kontrolünde. Böyle ezbere vitamin almak yanlış. Şurada şu katkı var yeni çıkmış benzine atın farkı yaşayın desem herkes “yav o katkılara gerek yok, hatta zarar veriyor” der. Konu kendi vücudunuz arkadaşlar. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yazınıza katılıyorum ama acı badem kısmını anlamadım. Çiğ bademdeki siyanür miktarından zehirlenmek için bademi çok miktarda tüketmek gerekiyor. Ben taksim inci pastanesinden  bir paket acıbadem alıp 10dk içinde bitiriyorum. Şimdiye kadar hiçbir şey olmadı :) daha fazla yiyebilecek olan varsa gelsin :) 

Yedi 1 saat sonra öldü şeklinde degil tabi :D Anlatmak istediğim masum gibi görünüyor ama insanlar için zararli olabiliyor. Bitkilerin, ilaçların bilim dalları var oranları kürlerinin tavsiyeleri var. Kalkıp forumda okudum A kişisine iyi gelmiş bende içeyim denebilecek ürünler değil. Brokoli kürü bile fazla tüketildiğinde zarar veriyor artik daha ne olsun :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Mehmet Yıldız 1 yazdı:

biotin (b8 vitamini) : 200µg

Bitcoin olarak okudum :D

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Aydın Sert yazdı:

Bitcoin olarak okudum :D

Okunmaz mı ? 3000 dolarken bu çıkacak dedim. 17.000 e doğru giderken el salladı bana. İçim yanıyoo :)))

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

test yaptırın eksiklik yoksa gerek yok

bildiğim kadarıyla vitaminin fazlaasının faydası yok standart aralıkta olması yeterli vucut için

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...