İçeriğe Yönlendir

Focus Hararet Sorunu Çözülmüyor?

Ömer MUTLU

Recommended Posts

Ömer MUTLU

Arkadaşlar merhaba focus 2.0 st aracım var. Aracıma kırmızı antifiriz koyduktan sonra baya bi kaçırma durumu meydana geldi bunu farkedince holtis markalı sıvı ilacı kaçakları kapatsın diye su bidonunun içinden attım.  Arabayı hareket ettirdikten 15 dk sonra hararet sona dayandı vitesi boşa attım ayağımı gazdan çektim saniyesinde hararet normale döndü. Daha sonra ilaçdan olduğunu düşünerek su bidonun ağzındaki hortumu pense yardımı ile sökerek boşalttım daha sonra orayı kapattım termostatın ordan boşalttım su ekledim yola devam ettim. Hararet sorunum devam etti termostatı söktüm baktım hem çok paslanmış hemde toprak gibi ilaç kalıntıları vardı dedim sanırım burayı tıkadı. Sonra termostatı ve kapağını değştirdim. Bu sefer 120 km/h'ye geldiğim zaman hararet yapmaya başladı.  Mantıken hava olduğunu düşünerek fordcuya götürdüm ilginç  yöntem ile havasını falan almaha çalıştılar aldık dedi çevre yoluna çıktım 120 bastım yine hararet yaptı ayağımı çektim hemen düzeldi hız ibresi gibi oynaşıp duruyor. Devirdaim de yapıyor,  termostat da açıyor müşürlerde de bi problem yok en sonunda arabayı stop edip radyatöre dokunduğum zaman baya bi soğuktu fanın aradan parmağımı dokunup baktım.  Radyatörü tıkamış olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ömer MUTLU yazdı:

sıvı ilacı kaçakları kapatsın diye su bidonunun içinden attım. 

hiç iyi olmamış, motoru açmaya kadar gidebilir. bu tip katkılar 70 modelli motorlarda tamriciye kadar gitsin diye iş yapardı. şu an teşhisi koyması çok zorlaşmış. öncelikle ve sadece hararetin sebebini bulmalı, idi

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ömer MUTLU
Çağlar Bayur yazdı:

hiç iyi olmamış, motoru açmaya kadar gidebilir. bu tip katkılar 70 modelli motorlarda tamriciye kadar gitsin diye iş yapardı. şu an teşhisi koyması çok zorlaşmış. öncelikle ve sadece hararetin sebebini bulmalı, idi

Evet hocam attığım ilaç sıvı idi radyatörü tıkamış olabilir mi? Motor kaynaklı bir hararet olsa bu şekilde çıkıp inmez diye düşünüyorum ama...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

tıkama olasılığı var, rutin denenen bir şey olmadığı başa bela olacağı kesindir kısa veya uzun zamanda

Yorum bağlantısı
Ömer MUTLU
Çağlar Bayur yazdı:

tıkama olasılığı var, rutin denenen bir şey olmadığı başa bela olacağı kesindir kısa veya uzun zamanda

Radyatörü değiştirsem sorun düzelir mi motora  bir zarar vermemiştir diye düşünüyorum çünkü sıvı. Metal falan olsa yada toz parçacıkları tamam diyeceğim de. 

Yorum bağlantısı
Ömer MUTLU
Çağlar Bayur yazdı:

su kanal temizleyici kullanıp sonra değişirdim radyatörü,

Contaya falan zarar vermez değil mi hocam

Ömer MUTLU yazdı:

Su kanal temizleyicisi 

Yorum bağlantısı
Ömer MUTLU
Mehmet Ozyurek yazdı:

Gazı keser kesmez düşüyor mu hararet.. 

Evet Mehmet bey, gazı keser kesmez hararet hız ibresi gibi düşüyor.  Bu attığım sıvı ilaç radyatörün bazı yerlerini tıkamış olabilir mi? Yarın radyatöre ve devirdaim pompasına baktıracağım artık.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ömer MUTLU yazdı:

Su kanal temizleyicisi 

diş fırçası dişe zarar vermez ama çürükse diş zaten ağrır ona benzer

Yorum bağlantısı
Ömer MUTLU
Çağlar Bayur yazdı:

diş fırçası dişe zarar vermez ama çürükse diş zaten ağrır ona benzer

Yarın devirdaim pompası ve radyatöre bakılacak hocam inşallah radyatör tıkalıdır da ucuz yırtarım. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ömer MUTLU yazdı:

Evet Mehmet bey, gazı keser kesmez hararet hız ibresi gibi düşüyor.  Bu attığım sıvı ilaç radyatörün bazı yerlerini tıkamış olabilir mi? Yarın radyatöre ve devirdaim pompasına baktıracağım artık.

Bence hava var.. 

Yada müşürü de söküp temizleyin. 

Yorum bağlantısı
Ömer MUTLU
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bence hava var.. 

Yada müşürü de söküp temizleyin. 

Ustaya iletiyorum üstadım.  Bu sorundan sonra araba inceden bir yağ yakmaya başladı hava kaynaklı olur mu

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ömer MUTLU yazdı:

Ustaya iletiyorum üstadım.  Bu sorundan sonra araba inceden bir yağ yakmaya başladı hava kaynaklı olur mu

Yok sanmıyorum. 

Yağ eksiltir biraz o motor.. 

Ne kadar eksilttiği önemli. 

Yorum bağlantısı
Ömer MUTLU

Hocam ne zaman ölçsem ölçeyim yağ hep minimum da çıkıyor 

Mehmet Ozyurek yazdı:

Yok sanmıyorum. 

Yağ eksiltir biraz o motor.. 

Ne kadar eksilttiği önemli. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ömer MUTLU yazdı:

Ne zamandan kastınız ne.. ne sıklıkta kontrol ediyorsun. 

Kaç bin km'de ?

Normalde her 1000 km de bakılır. eksilme kayda değer değil ise 5000 km de bakılır. 

Yorum bağlantısı
Ömer MUTLU
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ne zamandan kastınız ne.. ne sıklıkta kontrol ediyorsun. 

Kaç bin km'de ?

Normalde her 1000 km de bakılır. eksilme kayda değer değil ise 5000 km de bakılır. 

Hocam her gaz aldıktan sonra benzinliklerin zemin tam düz olduğu için kontağı kapadıktan 15 dakika sonra yağı kontrol ediyorum sürekli minimum da çubuk anlamıyorum valla nerden baksak her hafta kontrol ediyorum 500 km'de. Çok takıntılı ve kılım biraz. 

Yorum bağlantısı
Ömer MUTLU
Mehmet Ozyurek yazdı:

Her kontrolde ekliyorsun değil mi.
Minimumda iken ne kadar ekliyorsun ?

Eklemiyorum Mehmet bey çubuk arızalıdır diye yoksa her hafta 1 lt yağ eklemem gerekecek. Usta şimdi Fan rezistant ve röleler tıkalı dedi, fan müşürü boşta duruyor ona yer yapacaz ve son olarak radyatör altı kapanacak dedi. Arıza bu dedi hararet sorununu çözer dedi doğru mudur?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ömer MUTLU yazdı:

Ömer MUTLU yazdı:

Eklemiyorum Mehmet bey çubuk arızalıdır diye yoksa her hafta 1 lt yağ eklemem gerekecek.

hep min da ise eklenmiyorsa, yağ yakmıyor demektir?

Ömer MUTLU yazdı:

fan müşürü boşta duruyor ona yer yapacaz ve son olarak radyatör altı kapanacak dedi. Arıza bu dedi hararet sorununu çözer dedi doğru mudur?

müşür boşta mı?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ömer MUTLU
Çağlar Bayur yazdı:

hep min da ise eklenmiyorsa, yağ yakmıyor demektir?

müşür boşta mı?

Üstadım bana da saçma geldi ama müşür akünün orda boşta duruyor yer yapacağız pna dedi 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

o motorda boşta duran bir müşür vardır zaten,hava sıcaklığını ölçer, fan müşürü boşta dursa, zetec motoru 5 km de biter?

Yorum bağlantısı
Ömer MUTLU
Çağlar Bayur yazdı:

o motorda boşta duran bir müşür vardır zaten,hava sıcaklığını ölçer, fan müşürü boşta dursa, zetec motoru 5 km de biter?

Benimde kafamı allak bullak etti direk size sordum işte.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ömer MUTLU yazdı:

Eklemiyorum Mehmet bey çubuk arızalıdır diye yoksa her hafta 1 lt yağ eklemem gerekecek. Usta şimdi Fan rezistant ve röleler tıkalı dedi, fan müşürü boşta duruyor ona yer yapacaz ve son olarak radyatör altı kapanacak dedi. Arıza bu dedi hararet sorununu çözer dedi doğru mudur?

Eklemiyorsan nereden yükselecek ki.. Ekleme yapmadan maksimuma çıkarsa kork zaten.. 

750-800 gram ekle. 

Sonra 1000 km dokunma.. 1000 sonra tekrar bak.. eksilmiyorsa 5000 km sonra bak. 

Eksiliyorsa eksileni tamamla. 

Minimum ve maksimum çizgisi arası 800 gramdır. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ömer MUTLU
Mehmet Ozyurek yazdı:

Eklemiyorsan nereden yükselecek ki.. Ekleme yapmadan maksimuma çıkarsa kork zaten.. 

750-800 gram ekle. 

Sonra 1000 km dokunma.. 1000 sonra tekrar bak.. eksilmiyorsa 5000 km sonra bak. 

Eksiliyorsa eksileni tamamla. 

Minimum ve maksimum çizgisi arası 800 gramdır. 

Tamam üstadım teşekkürler.  

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...