İçeriğe Yönlendir

Türkçe Yazışmalarda İngilizce Kelimeler Kullanmak

Ümit Türk

Recommended Posts

Erdem Bozkurt

bu konuda sormak istediğim son zamanlarda kardeş ülke Azerbaycanı sık sık takip ediyoruz özellikle başkan yerine prezident kullanıyorlar halbuki orjınali president, öz türkçede başkan yerine neden yabancı kelime kullanırlar anlamış değilim

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Sani Gerşon yazdı:

Türkçe konuşurken içine İngilizce kelime katmak ne kadar kötü ise, dil bilgisi ile de onu bozmak, bana aynı derecede kötü geliyor.

Şarja şarj diyen, dahi anlamındaki de ve da'ları ayırmayan, noktalama işaretlerine dikkat etmeyen de bence katlediyor güzel dilimizi.

Dilimizi seviyorsak, her türlü sevmeliyiz. Sadece içine İngilizce kelimeler katılınca üzülmemeliyiz.

Fikrinize katılmamak mümkün değil.. Buna ek olarak bazı üyelerimiz (aralarında forumun müdavimleri de var :) ) öyle cümleler kuruyorlar ki anlamak için kılavuz lazım. Hani devrik cümle diyeceğim o da değil :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Telefon ile yazarken büyük küçük harf hatası yapılabiliyor. Bazı noktalama işaretleri yeri kolay bulunamadığı için bazet atlanıyor ama bunlar belli oluyor mesela ki leri yanlış yazmak hemen sırıtıyor. Her halukarda dikkat şart. Birbirinin  gıcıklığına hatasını aramak değil olay. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Yurdaer Elay yazdı:

Fikrinize katılmamak mümkün değil.. Buna ek olarak bazı üyelerimiz (aralarında forumun müdavimleri de var :) ) öyle cümleler kuruyorlar ki anlamak için kılavuz lazım. Hani devrik cümle diyeceğim o da değil :D 

Orada kesin ince bi mesaj veriliyordur :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Bu en kullanmamaya çok dikkat ediyorum ama iş yaşantısında sık kullanılıyorlar. Push edelim, aksiyon alalım, discount hedefinden uzaksın, opportinityleri güncelleyin, toplantı set edelim, 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Bu en kullanmamaya çok dikkat ediyorum ama iş yaşantısında sık kullanılıyorlar. Push edelim, aksiyon alalım, discount hedefinden uzaksın, opportinityleri güncelleyin, toplantı set edelim, 
Şu texti check edelim burayı copy paste yapalım cut edelim ya da cutalım vs [emoji16]
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
(düzenlendi)

Kullananlar çoğunlukla akşama kadar ingilizceye maruz kalan kesim.

Akşama kadar onlarca makale oku, mail yaz, bir o kadarda konuşmadan sonra insan ne konuştuğunun farkında mı oluyor.  Türkçe den ingilizce ye switch etmek kolay mı? :)  

tarihinde Erdoğan Temur tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Erdoğan Temur yazdı:

Kullananlar çoğunlukla akşama kadar ingilizceye maruz kalan kesim.

Akşama kadar onlarca makale oku, mail yaz, bir o kadarda konuşmadan sonra insan ne konuştuğunun farkında mı oluyor.  Türkçe den ingilizce ye switch etmek kolay mı? :)  

bilakis çok kullanan ve bilenler hiç falso yapmaz ya da az yapar. Bu karıştıranların büyük bölümü ingilizce bilmez ya da çok zayıftır.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ben bu dile çok takılmıyorum. Her yeni yabancı dil eklenmesi "güncelleştirme" gözü ile bakıyorum. Windows update alması gibi 

Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Yurdaer Elay yazdı:

Önceleri biraz zorlandık ama artık anlıyoruz. Çözdük yani. 🙂

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
Mehmet Göktürk yazdı:

bilakis çok kullanan ve bilenler hiç falso yapmaz ya da az yapar. Bu karıştıranların büyük bölümü ingilizce bilmez ya da çok zayıftır.

Kurum içi toplantı yapıyoruz. Genç bir hanım kızımız sunum yapıyor. Gayet güzel hazırlanmış. Bir de eski abilerden var. Yalnız abimiz ABD'de yüksek lisans yapmış. Bir süre oralarda çalışmış (gırtlak dolu) donanımlı bir abi. Hanım kızımız araya her İngilizce kelime kattığında konuşmayı bölüp örneğin 'ben puş (push) etmek nedir anlayamadım.' Gibi sık sık araya girdi. Biz çakal olduğumuz için konuyu hemen anladık ama hanım kızımız anlayamadı. Özellikle 'new age' çalışanlar bu hataya düşüyorlar. Bilen adam özellikle dikkat ediyor.

• Beğen 3
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Önceki iş yerinde "C level managerlarla meeting'im var" diyen bir arkadaşımız vardı starbucks siparişini telefona kelime kelime yazıp kasadaki elemana öyle sipariş verebiliyoduk :D grande extra fat bilmemne latte 

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Üniversite yıllarında, Finansal Yönetim dersinde aramızdan birisi, "Okey Hocam" demişti. Bunun üzerine hoca, o arkadaşımıza sen ne kadar yabancı dil biliyorsun da bana bu şekilde cevap veriyorsun deyip, iki hafta süresince dersi Fransızca anlatıp, peşine vizeyi yapıştırmıştı. O günden sonra Türkçe kelime kullanma konusunda ayrı bir hassasiyetim oluşmuştur. 

• Beğen 2
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mahmut Yurt yazdı:

sen ne kadar yabancı dil biliyorsun da bana bu şekilde cevap veriyorsun deyip, iki hafta süresince dersi Fransızca anlatıp, peşine vizeyi yapıştırmıştı.

@Mehmet Göktürk hocam, sizin de vardır böyle bi anınız illa :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Sani Gerşon yazdı:

@Mehmet Göktürk hocam, sizin de vardır böyle bi anınız illa :)

Üniversitede ne anısı var bilmem ama.. 

Facebookta bir anısı var bana denk gelmişti :D

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Üniversite yıllarında, Finansal Yönetim dersinde aramızdan birisi, "Okey Hocam" demişti. Bunun üzerine hoca, o arkadaşımıza sen ne kadar yabancı dil biliyorsun da bana bu şekilde cevap veriyorsun deyip, iki hafta süresince dersi Fransızca anlatıp, peşine vizeyi yapıştırmıştı. O günden sonra Türkçe kelime kullanma konusunda ayrı bir hassasiyetim oluşmuştur. 
Ben daha çok arkadaşın akibetini merak ettim :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Sani Gerşon yazdı:

Şarja şarj diyen, 

şarja ne demeliyiz?   

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
şarjz diyeni bile duydum. şarjör diyebiliyor ama. 
Allah tan şarzör demiyorlar.
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
Dogan Arsiray yazdı:

şarjz diyeni bile duydum. şarjör diyebiliyor ama. 

Bizde şarjöre carcör derler, şarja carc demiyorlar ama, garip 😊

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...