İçeriğe Yönlendir

Fiat Egea Kompresyon testi.

Onur Gülay

Recommended Posts

Onur Gülay
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar,

Başlıkta da yazdığım gibi 1.4 fire motor egea aracımı satın alırken kompresyon testi yaptırmıştım. Değerler fotoğrafta görüldüğü gibidir. Motor kompresyon referans değerini bulamadım ancak sıkıştırma oranı 11.2:1 zannediyordum 11.2x14.7(atmosfer basıncı) = 164,64 bunu da bara çevirirseniz, 11bar yapıyor. Bu verilere göre normal geldi hatta bir tık geriden çizdiği için fazla bile geldi. 

"Motor Kompresyon referans değerini" bilen arkadaşlarımın paylaşırsa müteşekkir olurum.

EDIT: Arkadaşlar tesadüf bir sitede BMEP değerini buldum. 169.2 PSI o da 11.66634 Bar yapıyor (kabaca 11.6 Bar) ve de 1166.6 kPa.  İhtiyaç duyan arkadaşlar bu değerleri referans alabilirler. 

Sizlerin fikirleri, tecrübeleri, yorumları nelerdir. 

H9ZdnQ.jpg

H9ZdnQ.jpg

tarihinde Onur Gülay tarafından düzenlendi
Referans verisi güncelleme
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Referans değerleri bilmiyorum ancak, silindirler arası fark %20-%25 den fazla olursa , motorun pek sağlıklı olmadığı düşünülür. Sizin motorun maşallah var bence, fabrikadan henüz çıkmış gibi..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Onur Gülay
Cem Işık yazdı:

Referans değerleri bilmiyorum ancak, silindirler arası fark %20-%25 den fazla olursa , motorun pek sağlıklı olmadığı düşünülür. Sizin motorun maşallah var bence, fabrikadan henüz çıkmış gibi..

İlginize çok teşekkür ederim. Bir süredir aracın motoru ile ilgili problemler mi var acaba diye kuruntu, hatta takıntı yapıyordum. İçimi rahatlattınız. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

komp testinde tüm basınçlar aynı veya yakınsa sorun yok demektir, orj değeri bilsek iyi olur o başka konu ama zaten ölçüm yapılan cihazların da kalibrasyonu olmaığı için fazla bir işe yaramaz. bu fotoda bir değer güzel demektir. servisim olsa çay içmeyene gelene bilr bu testi yapardım hem zevkli hem de ufuk açıcı. yetkili serviste son kontrol de benzinlilere bu testi yapar çıktısını da müşteriye verirdik.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

yetkili serviste son kontrol de benzinlilere bu testi yapar çıktısını da müşteriye verirdik.

Parti kur, oy verelim.

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
(düzenlendi)

mvlBAC.jpg 

Bende de biraz geriden başlıyor. Orada bir yanlışlık olduğunu sanmıyorum. Bende de ortalama 205 psi çıktı. Araç 2004 fiesta 1.4i comfort benzin&lpg

Benim aracında fabrika psi değerini bulsanıza bende ölçeyim ne durumda %kaç kayıp var ne nedir :D 

tarihinde Mert Emre ŞAMCI tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Onur Gülay
Çağlar Bayur yazdı:

komp testinde tüm basınçlar aynı veya yakınsa sorun yok demektir, orj değeri bilsek iyi olur o başka konu ama zaten ölçüm yapılan cihazların da kalibrasyonu olmaığı için fazla bir işe yaramaz. bu fotoda bir değer güzel demektir. servisim olsa çay içmeyene gelene bilr bu testi yapardım hem zevkli hem de ufuk açıcı. yetkili serviste son kontrol de benzinlilere bu testi yapar çıktısını da müşteriye verirdik.

Abi orijinal değerler: 169.2 PSI o da 11.66634 Bar yapıyor (kabaca 11.6 Bar) ve de 1166.6 kPa. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...