İçeriğe Yönlendir

Evde Pire Bulduk

Emre Şimşek

Recommended Posts

Emre Şimşek

Kaç zamandır evde pire çıkmaya başladı. Son günlerde günde 1-2 tane yakalamaya başladık.. Evimizde evcil hayvan olarak bir muhabbet kuşumuz var. Onun da tadı kaçık, henüz kontrol etmedik onu. Dışarıda ufak bir kümes var, 9-10 tavuk var. Bizim kadar komşular da tavuklarla haşir neşir oluyor ama sordum onlarda pire yok. 
Bu arada evimiz sık sık temizlenir ve havalandırılır. Yani hanım bu konuda titiz biri ama şu pireler bir türlü gitmedi aksine yumurtlamaya başladıklarını düşünüyorum.

Ne yapmalıyız?

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Evde yün, pamuk yorgan yastık var mı? Onları da kontrol edip havalandırmanız lazım. Yeni gelmiş yün yorgan vs varsa onun içinde de gelmiş olabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

evinizin etrafında yavru kedi yada kediler var mı dikkatli bakınız.  bizdede çıkıyordu. bodrumda yavru kedi bulduk. gönderdik sorun kalktı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Pireler insan üstünde yaşayamadığı gibi, taşıyıcı hayvan bulamazsa 2-3 günde ölüyorlar. Yani etrafta taşıyıcı hayvan var demektir. Tavuklara dikkat.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Atalar der ki: "bit yiğitte, pire itte bulunur".

Tavuklar şüpheli olabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Tahir İlter yazdı:

Evde yün, pamuk yorgan yastık var mı? Onları da kontrol edip havalandırmanız lazım. Yeni gelmiş yün yorgan vs varsa onun içinde de gelmiş olabilir

Son zamanlarda Keleb*k Mobilyadan 2 tane hediye yastık geldi, bir de Van’dan bir kaç yün çorap, ama yün çoraplar makinede yıkandı, yastıklar da geldiği gibi havalandırıldı. Bu yine de bi ihtimal.

Ümit Türk yazdı:

evinizin etrafında yavru kedi yada kediler var mı dikkatli bakınız.  bizdede çıkıyordu. bodrumda yavru kedi bulduk. gönderdik sorun kalktı.

Çok isterdik aslında ama yakınlarda hiç kedi köpek yok.

Sani Gerşon yazdı:

Pireler insan üstünde yaşayamadığı gibi, taşıyıcı hayvan bulamazsa 2-3 günde ölüyorlar. Yani etrafta taşıyıcı hayvan var demektir. Tavuklara dikkat.

Eğer bu bilgi doğruysa bir kaç gün kümese uğramam durum belli olur. Ama siz söyledikten sonra bize de mantıklı geldi, tavuklar yüksek bir ihtimal..

Aydın Sert yazdı:

Tavuklar şüpheli.

Az araştırdım, miyotom toprağı ve d-limonene kaçırmada etkiliymiş. Deneyeceğim.

Mahmut Yıldız yazdı:

Atalar der ki: "bit yiğitte, pire itte bulunur".

Tavuklar şüpheli olabilir. 

Abi bizde it yok 😬

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Emre Şimşek yazdı:

Son zamanlarda Keleb*k Mobilyadan 2 tane hediye yastık geldi, bir de Van’dan bir kaç yün çorap, ama yün çoraplar makinede yıkandı, yastıklar da geldiği gibi havalandırıldı. Bu yine de bi ihtimal.

Çok isterdik aslında ama yakınlarda hiç kedi köpek yok.

Eğer bu bilgi doğruysa bir kaç gün kümese uğramam durum belli olur. Ama siz söyledikten sonra bize de mantıklı geldi, tavuklar yüksek bir ihtimal..

Az araştırdım, miyotom toprağı ve d-limonene kaçırmada etkiliymiş. Deneyeceğim.

Abi bizde it yok 😬

Hayvanları kastediyor, kafiye olsun diye öyle denir. 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Fatih Evcin yazdı:

Bence de ilk şüpheli tavuklar. Kümese falan giriyor musunuz?

Yanına kadar gidip yem veriyorum içeriden suluğu alıp su koyup tekrar içine asıyorum sonra da eve çıkıp üzerimi değiştiriyorum. Ama kıyafetler yatak odasında duruyor.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Sani Gerşon yazdı:

fare filan da olabilir bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdar Özbekar

Pire ilacından tüm eve uygulayın. Pencereleri kapatıp 1 gün evden uzaklaşın. Hiçbirşey kalmayacaktır. Tavukları mangalda tadına bakmak gerek [emoji3526]

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tavuk..

Yanlarına girerken bundan giyin.. 

Çıkarken soyunup dışarda bir yere bırak.. 

Tavukların kümesini de kireçle.

1354553.jpg

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Emre Şimşek yazdı:

Kaç zamandır evde pire çıkmaya başladı. Son günlerde günde 1-2 tane yakalamaya başladık.. Evimizde evcil hayvan olarak bir muhabbet kuşumuz var. Onun da tadı kaçık, henüz kontrol etmedik onu. Dışarıda ufak bir kümes var, 9-10 tavuk var. Bizim kadar komşular da tavuklarla haşir neşir oluyor ama sordum onlarda pire yok. 
Bu arada evimiz sık sık temizlenir ve havalandırılır. Yani hanım bu konuda titiz biri ama şu pireler bir türlü gitmedi aksine yumurtlamaya başladıklarını düşünüyorum.

Ne yapmalıyız?

Sirkeyle temizleyin.Hem hijyen yapar hemde zehir kullanmakdan 10 kat iyidir.Ev yapımı sirkeyi tavsiye ederim.Kümesi evi heryeri gönül rahatlığı ile temizleyebilirsiniz.İlk kullanımda etkisini gösterir.Birkaç uygulamadan sonrada kurtulursunuz.Zehir kullanırsanızda hem hayvanlara zararı var hemde evdeki ahaliye.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy

Evinizin yakınında köpeklerin yattı kalktığı yer varsa, onlardan geçerken bile üzerinize atlayabiliyorlar, toprakta uzun zaman yaşayabiliyor benim bildiğim. Bizim ufaklık bahçede oynarken bir iki getiriyor mesela ama her seferinde yakalayıp öldürüyoruz evde. Tavukta bit olur ama pire duymadım hiç, belki oluyordur. Evde halılar altını ve yerleri çamaşır suyu ile silin, sağlıklı olması açısından sirkede olur ama çamaşır suyu daha etkilidir. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir Ak

lavanta kaynatıp yatağın altına koydum. Biraz da suyunu oda içine fıslattım. gelmedi bir daha.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Tavukları yemlerken açık renk bir pantolon giyip eve girmeden paçalarınızı kontrol edin. Kaynak tavuklarsa paçalara mutlaka tutunacaktır. Sebebini keşfedince mücadele daha kolay olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Emre Şimşek yazdı:

Yanına kadar gidip yem veriyorum içeriden suluğu alıp su koyup tekrar içine asıyorum sonra da eve çıkıp üzerimi değiştiriyorum. Ama kıyafetler yatak odasında duruyor.

Biraz uzak durarak takip etmelisin.

Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

kanatli hayvanlarda bi tepki var mi onu gozlemle abi, eskisi kadar hareketliler mi bi bak istersen. her ihtimale karsi kumesi ve yurume yolunda kirec kullan..

pireyi bitirmek kadar kaynagini bulmak daha onemli bence. evde yastik yorganda mi, parkelerin arasinda mi, dolap diplerinde mi biriktiklerini gormelisin.

duruma gore kimyasal yerine sirke gibi daha organik maddeler kullanilabilir..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu

Benzeri durumu bir dönem garajımda yaşadım. Size tavsiyem vakit kaybetmeden ilaçlama yaptırmanız çünkü bu arkadaşlar tahmin ettiğinizden daha hızlı üremeye başlıyor. 1 gün içerisinde üzerinden eve ve apartmana yayılmıştı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Önder Özcan yazdı:

Evi sat.

Kesin çözüm 👍

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Mehmet Ozyurek yazdı:

kireçle

Hımm aslında her hafta kireç atardım sonra kireç bitti.. Buna başlayayım tekrar.

Serdar Özbekar yazdı:

Pire ilacından tüm eve uygulayın. Pencereleri kapatıp 1 gün evden uzaklaşın. Hiçbirşey kalmayacaktır. Tavukları mangalda tadına bakmak gerek emoji3526.png

Bu kimyasal bir ilaçlama olacak ve kalıntıları bir süre tavuklara, bize nüfuz edecek. Son çare olarak düşünüyorum.

Fatih Sarıkaya yazdı:

Sirkeyle

Sirkeli suyu fısfısla eve sıkıyoruz bugünlerde. Öldürmez ama kaçırıcı etkisi olduğu yazıyor internette.

Fatih Evcin yazdı:

uzak durarak

Mücadele etmezsem daha da yayılacak gibi. Bir an önce önlem almalıyım

M. Asım Kahraman yazdı:

Tavukları yemlerken açık renk bir pantolon giyip eve girmeden paçalarınızı kontrol edin. Kaynak tavuklarsa paçalara mutlaka tutunacaktır. Sebebini keşfedince mücadele daha kolay olur.

Evet kaynağı net bir şekilde belirlemeliyiz.

Burak Kuşçu yazdı:

Benzeri durumu bir dönem garajımda yaşadım. Size tavsiyem vakit kaybetmeden ilaçlama yaptırmanız çünkü bu arkadaşlar tahmin ettiğinizden daha hızlı üremeye başlıyor. 1 gün içerisinde üzerinden eve ve apartmana yayılmıştı. 

Tahminim sizin garajda fare vardı..

Önder Özcan yazdı:

Evi sat.

Satlık daire 1 milyon 160 bin

Dogan Arsiray yazdı:

fare filan da olabilir bence.

Bahçeyi araştırmak lazım belki olabilir.

Ama mahallelinin bir kaç köpeği var etrafta onlar bazen fazla yaklaşıyor. Biraz uzak durayım.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Emre Şimşek yazdı:

Hımm aslında her hafta kireç atardım sonra kireç bitti.. Buna başlayayım tekrar.

Bu kimyasal bir ilaçlama olacak ve kalıntıları bir süre tavuklara, bize nüfuz edecek. Son çare olarak düşünüyorum.

Sirkeli suyu fısfısla eve sıkıyoruz bugünlerde. Öldürmez ama kaçırıcı etkisi olduğu yazıyor internette.

Mücadele etmezsem daha da yayılacak gibi. Bir an önce önlem almalıyım

Evet kaynağı net bir şekilde belirlemeliyiz.

Tahminim sizin garajda fare vardı..

Satlık daire 1 milyon 160 bin

Bahçeyi araştırmak lazım belki olabilir.

Ama mahallelinin bir kaç köpeği var etrafta onlar bazen fazla yaklaşıyor. Biraz uzak durayım.

ben tavuk kümesinden uzak dur bir müddet diyorum. Ev için gerekli ilaçlamaları vs. yaptıktan sonra..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...