İçeriğe Yönlendir

2021 Motorlu Taşıtlar Vergisi

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Mehmet Yeter
Mehmet Göktürk yazdı:

700 bin liralık araca binen binsin. kazanırken o parayı da o adamdan (muhtemelen) vergisini aldın. Şu an kaç alıyorsun ki ondan :)     

Ayrıca arabayı alırken de çatır çatır o vergiyi fazlasıyla alıyor. 2 tane araba bağışı yapıyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

medyada dizilerde şurda burda kalender ucuz araçlar öne çıkarılmalı. rol model vatandaş jipe binen villada oturan silah taşıyan komşusunu dövüp eşini aldatan bağırmadan konuşamayan geceleri alemlere akan kirli sakal kravatsız ceketli tipler olmamalı. Olursa daha çok işimiz var.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

medyada dizilerde şurda burda kalender ucuz araçlar öne çıkarılmalı. rol model vatandaş jipe binen villada oturan silah taşıyan komşusunu dövüp eşini aldatan bağırmadan konuşamayan geceleri alemlere akan kirli sakal kravatsız ceketli tipler olmamalı. Olursa daha çok işimiz var.

siyah gömlek satışları patlamıştı bir ara, yakasına gül takan mafyaya özenip gezen bebeler dolmuştu etrafta, sonra berbere küskün kısa paça eşofmanlılar geldi... sıradakini merakla beklliyoruz

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

siyah gömlek satışları patlamıştı bir ara, yakasına gül takan mafyaya özenip gezen bebeler dolmuştu etrafta, sonra berbere küskün kısa paça eşofmanlılar geldi... sıradakini merakla beklliyoruz

Ben dizi izlemiyorum belgesel izliyorum derler ya inanın hakikatten öyle.Izlemiyorum 10 yılı geçti hatta haberde izlemiyorum.O dizilerdeki insanlar biz değiliz halk değil yoresellellerde dahil.Birileri çıkıp sanat halk için yapılmıyor sanat için yapılıyor ikilemini ortaya koyabilir haklıdır belki ? Ama bu diziler asla sanat değil sadece kurgulanmış negatif özenti.

Başka dünyalar onlar keşke insanlar bunu anlasa aslında olmadıklarını bilse...

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Yeniden değerleme oranında artıyor vergiler. Açıklanan enflasyon oranından az olacağını sanmam. Ancak kararname ile düşürülebilir daha önceki örneklere göre. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Erhan Doruk yazdı:

Amaç vergiden gelir elde etmek, adalet yerine nasıl çok alırız diye bakıyorlar. 

Hem çok hem adaletli olabilir. Yöneticiler zeki olursa olur. Paranın doğru yere harcandığını bilse herkes zaten seve seve verir. 

Apartmanın önüne otoparka parke döşettiğini düşün. vereceksin. Verirsin.. Ama duvarlara çiçek dolduruyorsa vermek zor gelebilir. Zaten para da yetmiyordur.  

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Mehmet Göktürk yazdı:

Hem çok hem adaletli olabilir. Yöneticiler zeki olursa olur. Paranın doğru yere harcandığını bilse herkes zaten seve seve verir. 

Apartmanın önüne otoparka parke döşettiğini düşün. vereceksin. Verirsin.. Ama duvarlara çiçek dolduruyorsa vermek zor gelebilir. Zaten para da yetmiyordur.  

TCMB nin sayfasında yayınlanan veriler. Rezerv 36,3 Milyar USD ve 41,8 Milyar USD Altın ,

Vadeli borçlar 25,7 Milyar USD, yurtdışı yükümlülükleri 62,9 Milyar USD  , Şarta bağlı çıkışlar ( muhtemelen garanti edilen projeler) 39,9 Milyar USD.

Tablo bu , üretim yetersiz, ne yapılacak, vergiler artacak. Biz daha çok çalışıp daha az satınalma gücü ile baş etmeye çalışacağız.

• Resmi Rezerv Varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 4,9 azalarak 79,7 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 6,3 azalarak 36,3 milyar ABD doları, altın cinsinden rezerv varlıkları da yüzde 3,7 azalarak 41,8 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

• Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) bir önceki aya göre yüzde 0,3 artarak 25,7 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Bu tutarın 20,6 milyar ABD doları anapara, 5,1 milyar ABD doları faizden oluşmaktadır. Ayrıca, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 62,9 milyar ABD doları olup, söz konusu tutarın 19 milyar ABD doları bir ay vadelidir.

• Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluşmaktadır. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 26,8 artarak 39,9 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/TR/TCMB+TR/Main+Menu/Istatistikler/Odemeler+Dengesi+ve+Ilgili+Istatistikler/Uluslararasi+Rezervler+ve+Doviz+Likiditesi/

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ortaçağda "peasants war" diye bir savaş var ve 30 yıl savaşlarının başlangıcı. Almanya'da şehir devletlerindeki derebeyler vergileri artırdıkça artırdılar köylülerden. Köylüler isyan ettiler ve küreklerle şövalyelere karşı savaştılar. şehri bastılar. olağanüstü sayıda insan öldü ve sonra idamlar oldu. Ancak daha sonra köylüleri bu kadar idam ederse vergi toplayamayacağını anlayan derebeyleri köylülere yeni haklar verdi. Reform hareketinin ilk dönemleri.

Almanya bugünlere kolay gelmedi:

peasant-army.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Bizim bina yapılırken ibb’ye otopark parası verdik. Şimdi arabayı koyacak yer bulamıyoruz. Napacaz

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bizim bina yapılırken ibb’ye otopark parası verdik. Şimdi arabayı koyacak yer bulamıyoruz. Napacaz

otopark yapaydın

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

otopark yapaydın

Parsel küçük. Bitişik. Arabayı bodruma indirmek için kolon mu keselim hocam :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Parsel küçük. Bitişik. Arabayı bodruma indirmek için kolon mu keselim hocam :) 

yandaki arsayla birleşecek. yahut bahçeli yapılacak ev.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

otopark yapaydın

bizim site bahçe içinde bloklardan oluşuyor, bizim yönetim bahçe yapmış, fakat ana sözleşme ve kurulum planında blokların arası otopark, şimdi caddeye koyuyoruz ve bazen yer bulmak dert oluyor, ne yapmam lazım, aslında belli, bir şikayet o bahçe sökülür araba içeri girer :)

yani zaten park yeri olupta kafasına göre iş yapanlar yüzünden kullanılamayan park yeri derdi olanlarda var, varlık içinde yokluk çekmek gibi.....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Cihangiroğlu yazdı:

bizim site bahçe içinde bloklardan oluşuyor, bizim yönetim bahçe yapmış, fakat ana sözleşme ve kurulum planında blokların arası otopark, şimdi caddeye koyuyoruz ve bazen yer bulmak dert oluyor, ne yapmam lazım, aslında belli, bir şikayet o bahçe sökülür araba içeri girer :)

yani zaten park yeri olupta kafasına göre iş yapanlar yüzünden kullanılamayan park yeri derdi olanlarda var, varlık içinde yokluk çekmek gibi.....

land ile bahçeye dalamaz mıyız?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

yandaki arsayla birleşecek. yahut bahçeli yapılacak ev.

Baştan şehir planlamaya gidecek konu :) 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

Açıklandı. Bari matrah fiyatını güncelleselerdi. Resmen daha fazla nasıl alırızdan başka bir şey düşünmüyorlar. Sanki araba fiyatları sabit kaldı

- Corolla hybrid mtv’si 3881tl

- 1.3-1.6 motorlar, 2018 sonrası için 2197tl oldu. 

https://www.ntv.com.tr/galeri/otomobil/2021-motorlu-tasitlar-vergisi-mtv-ne-kadar-mtv-hesaplama-nasil-yapilir,wjJ_dumja0iH8XSnGE7G0w

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

1.3-1.6 motorlar, 2018 sonrası için 2197tl oldu. 

😮😳

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Açıklandı. Bari matrah fiyatını güncelleselerdi. Resmen daha fazla nasıl alırızdan başka bir şey düşünmüyorlar. Sanki araba fiyatları sabit kaldı

- Corolla hybrid mtv’si 3881tl

- 1.3-1.6 motorlar, 2018 sonrası için 2197tl oldu. 

https://www.ntv.com.tr/galeri/otomobil/2021-motorlu-tasitlar-vergisi-mtv-ne-kadar-mtv-hesaplama-nasil-yapilir,wjJ_dumja0iH8XSnGE7G0w

Allah'tan arabam eskidi. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

benimki de öyle eskimiş ki habere konu bile olmamış Şükür :nazar: az ödeyeceğim

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

Ntv haberinde matrah sabitti. Habertürk matrahı da aynı oranda artırmış. 

https://www.haberturk.com/2021-motorlu-tasitlar-vergisi-mtv-belli-oldu-otomobil-haberler-2884931-ekonomi

Hibrit yine 141 (eskisi 129bin tl idi) bin matrah üstü kalmış. Ham fiyat 148bin tl corolla hibritin :( 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ben bu hesaptan bişiy anlamadım. Cruze 1.6 motor 2009 model vergim kaç para şimdi. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Ben bu hesaptan bişiy anlamadım. Cruze 1.6 motor 2009 model vergim kaç para şimdi. 

563tl olması lazım. 12 yaş 1.3-1.6 motor

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

563tl olması lazım. 12 yaş 1.3-1.6 motor

6 aylık 563 tlmi, yoksa yıllık 563 tl mi 

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Ali Darbaz yazdı:

6 aylık 563 tlmi, yoksa yıllık 563 tl mi 

1 Yıllıktır Ali hocam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...