İçeriğe Yönlendir

Ormanlarımız...

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba. 

Malüm kağıt üreten fabrikalar kapatıldı.  İnternet gelince matbaya nispeten gerek kalmadı. Eskiden sık sık ağaçların kesilmesi ve erezyon haberleri duyardık. Her sene kıbrıs kadar toprak kaybederdik. 

İnternet geldikten sonra dünya daha yeşil bir yer olmuşmudur. Yoksa sadece boş bir düşüncemi. 

Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

beni en cok zedeleyen sey sanirim kagit israfi..

cok sukur kurum, kuruluslarda kagit kullanimi eskiye nazaran azaldi ancak ne yazik ki bitmis degil. hâlâ deste deste kagitlarla ugrasmak zorunda kaliyoruz

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali Darbaz yazdı:

İnternet geldikten sonra dünya daha yeşil bir yer olmuşmudur. Yoksa sadece boş bir düşüncemi. 

Artık direk yakıyorlar.. 

Tüketmeye gerek kalmadı. 

• Beğen 6
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Kağıt üretimi ve tüketimi sürekli artıyor. Azalmıyor. Ancak ülkeler bunun anlamını farketti ve orman sayısını artırıyor. Orman sadece kağıt için yok ama kereste için de var. sonuçta amazon ormanları haricinde sanırım ormanların durumu iyiye gidiyor. Özellikle çin çok çok ciddi miktarda ağaçlandırma yapıyor.

paper.png

NOT: Kağıt fabrikasını Türkye kapattı. dünyada tam tersi.

bunu geçende okudumdu:

https://www.bbc.com/news/science-environment-54714692

https://www.rapidtransition.org/stories/how-china-brought-its-forests-back-to-life-in-a-decade/

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Türkiye de orman deyince aklıma bu fotoğraf geliyor

aa03418a73a4658ac324a53dbda204f2.jpg

• Beğen 6
  • Şaşkın 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Furkan Sumer yazdı:

beni en cok zedeleyen sey sanirim kagit israfi..

Poliçeleri basılı isteyen oldu mu için gidiyor. 

100 gram kağıda 15-20 sayfa poliçe bas. sonra onu zarfa koy, kargoya git. kargo bir sürü işlem yapsın. bir sürü evrak düzenlesin. 

Onu götürmek için yakıt yakılsın, yine tutanaklar düzenlensin. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

100 gram kağıda 15-20 sayfa poliçe bas. sonra onu zarfa koy, kargoya git. kargo bir sürü işlem yapsın. bir sürü evrak düzenlesin. 

Poliçesi basılı istemeyenlere 10 tl indirim yapılsın kimse poliçenin çıktısını istemez.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Ali Darbaz yazdı:

Merhaba. 

Malum kağıt üreten fabrikalar kapatıldı. İnternet gelince matbaaya nispeten gerek kalmadı. Eskiden sık sık ağaçların kesilmesi ve erezyon haberleri duyardık. Her sene kıbrıs kadar toprak kaybederdik. 

İnternet geldikten sonra dünya daha yeşil bir yer olmuş mudur, yoksa sadece boş bir düşünce mi? 

Kağıt için kesilmese bile ormanlar yine katlediliyor.. Sebebini de az çok herkes biliyor zaten. Ülkece müteahhitliğe merak sardık. Sabah erken kalkan ranttan pay almak için inşaat işlerine soyunuyor.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk
(düzenlendi)

ülkemizim acilen ağaçlandırma çalışmasına ihtiyacı var. özellikle otoyol kenarlarından başlayarak tüm ülke ağaçlandırılmalı. Torkunun Konya da yaptığı ağaçlandırma çalışması muazzam. Tarım ve Orman bakanlığı böyle bir çalışma başlatırsa herkes gönülden destek olur. Hem işsizliğin bu kadar arttığı günlerde istihdam yaratacaktır. 

tarihinde Haluk Şentürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Google da bir şey aramak istediğinizde harcanan enerji ile bir kahve pişirildiğini öğrendiğimden beri herşeyi aramıyorum bildiğim sitelerin direk linkini yazıyorum. Olaya sadece kağıt orman vs diye bakmamak lazım.

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Metin Akbal yazdı:

Google da bir şey aramak istediğinizde harcanan enerji ile bir kahve pişirildiğini öğrendiğimden beri herşeyi aramıyorum bildiğim sitelerin direk linkini yazıyorum. Olaya sadece kağıt orman vs diye bakmamak lazım.

Aboovv, bunu öğrendiğim iyi oldu. Ben bir şey ararken yanında bir de kahve içiyorum, desene çifte zarar :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Aboovv, bunu öğrendiğim iyi oldu. Ben bir şey ararken yanında bir de kahve içiyorum, desene çifte zarar [emoji4] 
Yeşilay Bağımlılıkla Mücadele formatör eğitiminde öğrenmiştim :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Metin Akbal yazdı:

adresini bildiği siteyi arayanlara baştan beri hayret ederim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Mehmet Göktürk yazdı:

İnternet kullanmaya Google’dan ve modern tarayıcılardan sonra başlamak ile ilgili sanırım.

Haluk Şentürk yazdı:

Türkiye de orman deyince aklıma bu fotoğraf geliyor

aa03418a73a4658ac324a53dbda204f2.jpg

Bunu dikim aşamasında ayarlamışlardır diye düşünüyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk
Mehmet Ozyurek yazdı:

Tamam artık istemiyorum.:)))))

Çok güldüm. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

Kısa vadede en büyük dileğim özellikle elektrikli araçlara hızlı geçmek, petroluyde dalga geçen kim varsa elinde patlasın,çöllere düşüp maskara olsunlar, dünya kaç bucak öğrensinler,gelecekte akıl,bilim,teknolojiyi kullananlar deve çobanlarından daha zengin olacak,olsunlar...Petrol var diye saçma sapan bahanelerle savaş açmak,veya ambargo uygulamakta bitsin,1000cc araca binmeyi düşünürken bol silindirli araçlarda vitrine kalkacak,hypermil sevdasıda bitmiş olacak :)

orman yakıp yerine otel,bina yapanlarıda ve bu işlere izin verenlerede Allaha havale ediyorum

Dünyanın normale dönmesi için 2 trilyona yakın dikilmesi gerekirken ormanları yakanların vay haline...

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Nasıl ki ilk telefonlarda Türkçe karakter yoktu şimdi de aynı şekilde tembellik yapıp düzeltmiyoruz aynı mevzu :) Bilemezdik ki bu tarz şeyler nelere malolur.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Poliçesi basılı istemeyenlere 10 tl indirim yapılsın kimse poliçenin çıktısını istemez.

20 lira yaparım :)

Google da en çok arananlar arasında google yok mu zaten.
Tamam artık istemiyorum.:)))))
Çok güldüm. 

Minnettarız abi [emoji847]
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

İyi ki picasso resimlerini kağıda çizmiş

Ali Darbaz yazdı:

Malüm kağıt üreten fabrikalar kapatıldı.

Mehmet Göktürk yazdı:

NOT: Kağıt fabrikasını Türkye kapattı. dünyada tam tersi.

bunu geçende okudumdu:

iyi ki bunu okudum da , gagılda gereksiz arama yaparak fazladan elektrik tüketmedim, bizde kapandı o fabrikalar, dünya farklı

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

İyi ki picasso resimlerini kağıda çizmiş

iyi ki bunu okudum da , gagılda gereksiz arama yaparak fazladan elektrik tüketmedim, bizde kapandı o fabrikalar, dünya farklı

Onu bunu boş verinde, Bu google yutube bana sürekli Mısırlı bir gazetecinin videolarını dayıyor. Adam paramı veriyor bilmiyorum ama her videosuna Türkçe Altyzıyıda koyuyor. Türkiye gündemini Mısırlı Sabır Meşhur beyden öğrenir olduk. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Arif 'in Manchester a attığı gol videosu kime gidiyor? Ben onu bir türlü bulamadım hep başka yere gittim [emoji16]

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Metin Akbal yazdı:

Arif 'in Manchester a attığı gol videosu kime gidiyor? Ben onu bir türlü bulamadım hep başka yere gittim emoji16.png

Bayan Karlı? :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Merhaba. 

Malüm kağıt üreten fabrikalar kapatıldı.  İnternet gelince matbaya nispeten gerek kalmadı. Eskiden sık sık ağaçların kesilmesi ve erezyon haberleri duyardık. Her sene kıbrıs kadar toprak kaybederdik. 

Kağıt üreten fabrikalar çalışıyor.

Örneğin Çaycuma Oyka Kağıt, Çorum KNT kağıt. Bunlar bildiğim sıfırdan üretiyor. Birde atıktan üreten çok  fabrika var, Essel , Beyaz Kağıt, KMK , Mopak, Viking...

Beyaz kağıt yapmak için hammadde yurtdışından geldiği için kurlarla birlikte fiyatları artıyor. Wc kağıdı, peçete.. v.s.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...