İçeriğe Yönlendir

Ford Kuga Su Eksiltme?

Turgut Öztürk

Recommended Posts

Turgut Öztürk
(düzenlendi)

Merhaba sevgili forum kullanıcıları,

Bu senenin başında 2015 model, 2016 trafiğe çıkışlı 4x2 1.5 Ecoboost Manuel Ford Kuga aracımı satın aldım. Araç sadece yetkili servis bakımlı ve ben aldığımda 22.000km’de idi. Bu süreçte bir bakımını da ben kendim Ankara Ford Tan Oto’da yaptırmak üzere şu anda 37.000 km’ye ulaşmış bulunmaktayım.

Geçtiğimiz günlerde aracımın 1-3-5’inci viteslere attığımda sanki vitesin gittiği yere yapışıp boşa veya 2-4-6’ya çekerken zorlanma problemi ortaya çıktı. Tan Oto’ya bu sorun için gittiğimde teknisyen arkadaş sorunu anlayamadı ve randevu vermek istedi ancak vaktim olmadığı için kabul etmedim. Bu arada vitesin problemini anlayamayan teknisyen arkadaş arabanın su kabını işaret ederek motor suyunun olmadığını söylemesi üzerine farkettim ki hakikaten su ciddi miktarda azalmış. Bunun üzerine teknisyen arkadaş su kabının kapağını açtı ve bir basınç sesiyle birlikte kaba bir miktar su doldu. Bunun üzerine ben çık güvendiğim özel ustama götürüp vitese baktırdım. Meğer daha evvelki bakımlardan birinde hava filtresini takmaya çalışırlar iken becerememişler ve hava filtresinin takıldığı yerin lastiği şanzıman ucunun oraya düşmüş, söz konusu hadise ile birlikte vites kanallarının ucu eğilmiş ve bu problemi yapmaya başlamış. Ustam çok cüzi bir miktara bu problemi çözdü ayrıca kendisine motor suyu meselesini anlattığımda yaklaşık 0.5-1 litre arası bir miktar su ekledi ve hiçbir problem olmadığını, uzun kullanımda bir miktar suyun azalabileceğini 6 ayda bir 0.5lt su ekleyip gönül rahatlığıyla kullanmaya devam edebileceğimi söyledi. Ustamın sözüne çok güvenirim lakin bu motor suyu meselesi de kafamı inanılmaz kurcaladı. 

Bu arada not düşeyim bu güne kadar arabanın motor suyuna bir kere bile bakma ihtiyacı hissetmedim. Dolayısıyla önceden ne seviyedeydi bilemiyorum. Şimdi bakıyorum bir haftadır su miktarı aynı seviyede ancak Max-Min çizgilerinden Min yazanın bir miktar altında. Bu hususta görüşlerinize başvurmak istiyorum.

Not: Ek olarak eğer gerek olduğunu düşünüyorsanız İstanbulda güvenip aracımı emanet edebileceğim Usta tavsiyelerinde de bulunursanız çok memnun olurum.

Şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

tarihinde Turgut Öztürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

Merhaba Turgut bey, benim aracımda Kuga 2015 4x4 otomatik benzinli, su eksiltme sorunu bende ilk kez yolda giderken arabanın “aracınızı hemen kenara çekin” uyarı vermesi ile ortaya çıktı. Aracı kenara çektim ve 5 dk sonra hararet normale döndü. Gideceğim yere varınca motoru açıp suyuna baktığımda hiç su kalmamıştı. Kapta su kalmayınca suyun sıcaklığını ölçemeyince hararette haliyle düşüyor. Bu durum uzun yolda farkına varmazsanız motoru yakmaya kadar gider. Servise bir kaç kez götürdüm hiç bir şey anlamıyorlar. Servis kendine gelen sorun o an baş gösterirse sorun olduğunu kabul ediyor. Su eksiltince normal su koyarsanız zaman içinde paslanma yaratırsınız. Antifrizli suyu bagajdan eksiltmeyin.

Gelelim sorunu nasıl giderdiğime: Aracınızın km’si düşük ama 4 yıl yada 120.000 km triger kayışının değişmesini tavsiye ediyorlar, ben 5. Yıl 75.000 km’de değiştirdim. Servis danışmanı 5 yıl geçince devri daim pompasını değişmesi gerektiğini söyledi. Devridaim pompası motorun alt kısmında yer alıyor Hazır triger kayışı için motoru yükseltmişken değiştirelim dedi. Değiştirdikten sonra 2-3 aydır çok az eksiltti.

Yorum bağlantısı
Turgut Öztürk
Hakan Atuğ yazdı:

Merhaba Turgut bey, benim aracımda Kuga 2015 4x4 otomatik benzinli, su eksiltme sorunu bende ilk kez yolda giderken arabanın “aracınızı hemen kenara çekin” uyarı vermesi ile ortaya çıktı. Aracı kenara çektim ve 5 dk sonra hararet normale döndü. Gideceğim yere varınca motoru açıp suyuna baktığımda hiç su kalmamıştı. Kapta su kalmayınca suyun sıcaklığını ölçemeyince hararette haliyle düşüyor. Bu durum uzun yolda farkına varmazsanız motoru yakmaya kadar gider. Servise bir kaç kez götürdüm hiç bir şey anlamıyorlar. Servis kendine gelen sorun o an baş gösterirse sorun olduğunu kabul ediyor. Su eksiltince normal su koyarsanız zaman içinde paslanma yaratırsınız. Antifrizli suyu bagajdan eksiltmeyin.

Gelelim sorunu nasıl giderdiğime: Aracınızın km’si düşük ama 4 yıl yada 120.000 km triger kayışının değişmesini tavsiye ediyorlar, ben 5. Yıl 75.000 km’de değiştirdim. Servis danışmanı 5 yıl geçince devri daim pompasını değişmesi gerektiğini söyledi. Devridaim pompası motorun alt kısmında yer alıyor Hazır triger kayışı için motoru yükseltmişken değiştirelim dedi. Değiştirdikten sonra 2-3 aydır çok az eksiltti.

Hakan bey çok teşekkür ederim yalnız benimkinin böyle bir problemi olmadı henüz. Su eksiltip eksiltmediğini de idrak edemedim aslında tam. Hararetle alakalı bir problem de yaşamadım ki toplamda yaklaşık bir 10.000 km uzun yolda yaptım. O sebeple su eksiltiyor mu eksiltmiyor mu anlayamıyorum. Haftaiçi Ankara’daki ustama tekrar uğrayacağım, enine boyuna soracağım. Normalde bu arabalarda ne olursa olsun hiç su eksiltme olmaması gerektiğini okudum birkaç yerden dolayısıyla iyice tadım kaçtı.

Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ
Hakan bey çok teşekkür ederim yalnız benimkinin böyle bir problemi olmadı henüz. Su eksiltip eksiltmediğini de idrak edemedim aslında tam. Hararetle alakalı bir problem de yaşamadım ki toplamda yaklaşık bir 10.000 km uzun yolda yaptım. O sebeple su eksiltiyor mu eksiltmiyor mu anlayamıyorum. Haftaiçi Ankara’daki ustama tekrar uğrayacağım, enine boyuna soracağım. Normalde bu arabalarda ne olursa olsun hiç su eksiltme olmaması gerektiğini okudum birkaç yerden dolayısıyla iyice tadım kaçtı.

Ben de 2-3 haftada bir su tamamen eksiliyordu. İlk sorunu hararetin tavan yapması sonucu fark ettim. Sizde sık sık kontrol edin
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Turgut Öztürk
Hakan Atuğ yazdı:

Ben de 2-3 haftada bir su tamamen eksiliyordu. İlk sorunu hararetin tavan yapması sonucu fark ettim. Sizde sık sık kontrol edin

Bende böyle bir şey olsa muhtemelen şimdiye yakardım arabayı Allah korusun. Zaten bir haftadır sapık gibi arabaya her indiğimde önce kaputu açıyorum. İşin kötüsü İstanbula taşınma durumundayım, arabanın Ankara-İstanbul arasını sorunsuz gelmesi gerekiyor velhasıl. Bu arabaya hangi antifrizden konuluyor pek anlamıyorum, siz ne kullanıyorsunuz acaba ?

Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ
Bende böyle bir şey olsa muhtemelen şimdiye yakardım arabayı Allah korusun. Zaten bir haftadır sapık gibi arabaya her indiğimde önce kaputu açıyorum. İşin kötüsü İstanbula taşınma durumundayım, arabanın Ankara-İstanbul arasını sorunsuz gelmesi gerekiyor velhasıl. Bu arabaya hangi antifrizden konuluyor pek anlamıyorum, siz ne kullanıyorsunuz acaba ?

Yedek parça satan yerlerden antifirizli su almanız yeterli, alırken marka seçmedim.
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI

Ben her gün mutlaka kaputu açıp su seviyesine ve göz ucuyla şöyle bir 30 saniye bakınıyorum araca. 6 ay 1 yıl nasıl kaputu açmadan sürebiliyorsunuz o rahatlığa bende geçeyim allahım nolur :D

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Turgut Öztürk
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Ben her gün mutlaka kaputu açıp su seviyesine ve göz ucuyla şöyle bir 30 saniye bakınıyorum araca. 6 ay 1 yıl nasıl kaputu açmadan sürebiliyorsunuz o rahatlığa bende geçeyim allahım nolur :D

Hocam araba resmen sıfır gibi bir şeydi ben aldığımda nokta hata yok falan, o rahatlıkla bindim baya bi. Acaba sert kasiste veya arazide hortum falan mı delindi kılcal onu düşünüyorum şimdi de.

Yorum bağlantısı
Behlül Baş

Bence siz kontrol etmeye devam edin. Kapalı sistem su eksilmemesi lazım herhangi bir yerde kaçak yoksa.

Mesela benim araç 200-300 ml su eksiltmiş 20.000 km’de o da nerden eksilmiş devirdaim kaçırıyormuş zaten. Devirdaimi yeniledik bakalım aynı bir haftadır. Uzun yola da gittim yine ayni bakıcaz neler olacak 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Turgut Öztürk
Behlül Baş yazdı:

Bence siz kontrol etmeye devam edin. Kapalı sistem su eksilmemesi lazım herhangi bir yerde kaçak yoksa.

Mesela benim araç 200-300 ml su eksiltmiş 20.000 km’de o da nerden eksilmiş devirdaim kaçırıyormuş zaten. Devirdaimi yeniledik bakalım aynı bir haftadır. Uzun yola da gittim yine ayni bakıcaz neler olacak 

Peki nasıl anlayabilirim nereden eksilttiğini ya da servis anlar mı İstanbulda çok güven duyduğum Ford servisi de yok açıkçası.

Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ
Peki nasıl anlayabilirim nereden eksilttiğini ya da servis anlar mı İstanbulda çok güven duyduğum Ford servisi de yok açıkçası.

Su kabının bağlantılarını kontrol ettirin yada su kabında çatlak var mı diye basınçla kontrol ediyorlar.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kaan Karakaya
(düzenlendi)
Turgut Öztürk yazdı:

Bu arabaya hangi antifrizden konuluyor pek anlamıyorum, siz ne kullanıyorsunuz acaba ?

Opet, Shell gibi benzinliklerden organik (kırmızı renkli) antifriz alacaksınız. 1 lt'lik (30 TL civarı fiyatı var) olanlardan alın bir de 1 lt'lik saf su alıp yarı yarıya karıştırın. Aracın ne zaman soğutma suyu eksilteceği belli olmayacağı için bagajınızda bu karışımı her zaman bulundurmanızda fayda var.

tarihinde Kaan Karakaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turgut Öztürk
Kaan Karakaya yazdı:

Opet, Shell gibi benzinliklerden organik (kırmızı renkli) antifriz alacaksınız. 1 lt'lik (30 TL civarı fiyatı var) olanlardan alın bir de 1 lt'lik saf su alıp yarı yarıya karıştırın. Aracın ne zaman soğutma suyu eksilteceği belli olmayacağı için bagajınızda bu karışımı her zaman bulundurmanızda fayda var.

Normalde hiç eksiltmemesi gerekmez mi hocam teorik olarak ? Pratikte farklı mı işliyor süreç ?

Yorum bağlantısı
Kaan Karakaya
Turgut Öztürk yazdı:

Normalde hiç eksiltmemesi gerekmez mi hocam teorik olarak ? Pratikte farklı mı işliyor süreç ?

Sağlıklı çalışan kapalı bir sistemde eksiltmemesi gerekiyor. Eksilebilmesi için bir yerlerden (yedek su deposu, hortumlar vb.) kaçak olmalı.

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

Yazılanların hepsini okuyamadım bi ara soğutma sistemi hatası nedeniyle kuga lar servise çağırılmıştı bir parça değişmişti.

Yorum bağlantısı
Turgut Öztürk
Mustafa Çiçek yazdı:

Yazılanların hepsini okuyamadım bi ara soğutma sistemi hatası nedeniyle kuga lar servise çağırılmıştı bir parça değişmişti.

O 1.6 Ecoboost motorlar içindi diye biliyorum ben güya 1.5 Ecoboostta soğutma sistemi değiştirilip o sorunun önüne geçmişlerdi.

Kaan Karakaya yazdı:

Sağlıklı çalışan kapalı bir sistemde eksiltmemesi gerekiyor. Eksilebilmesi için bir yerlerden (yedek su deposu, hortumlar vb.) kaçak olmalı.

Bunu nereye tespit ettirebilirim yetkili servis bu işlemi ücretsiz yapar mı mesela?

Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

Daha kötüsü, servisin baba söylediği; kaçağı bulamazsak motorda çatlak var demektir, bu da motorun değişmesini gerektirir.
Yorum bağlantısı
Turgut Öztürk
Hakan Atuğ yazdı:

Daha kötüsü, servisin baba söylediği; kaçağı bulamazsak motorda çatlak var demektir, bu da motorun değişmesini gerektirir.

Ahahahahahaahha Allah belalarını versin o zaman. Ayrıca 37.000de araba için bana böyle bir şey söylerlerse rahmetli Henry Ford’u bile arar mezarında rahatsız ederim.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ
Ahahahahahaahha Allah belalarını versin o zaman. Ayrıca 37.000de araba için bana böyle bir şey söylerlerse rahmetli Henry Ford’u bile arar mezarında rahatsız ederim.

Daha size Ford Kuga’nın Hayalet Bagaj kapağından bahsetmedim bile [emoji23]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turgut Öztürk
Hakan Atuğ yazdı:

Daha size Ford Kuga’nın Hayalet Bagaj kapağından bahsetmedim bile emoji23.png

Ben arabalarımı dolu paket almıyorum ya. Türkiye’ye gönderilen araçların maalesef bir tık kalitesiz olduğunu gözlemledim genel itibariyle her marka için geçerli bu, mümkün olduğunca az özelliksiz ve masraf çıkarabilme potansiyeli az arabalar almaya çalışıyorum. Ve fakat ona rağmen şu başımıza gelene bakın...

Yorum bağlantısı
Turgut Öztürk
Mehmet Göktürk yazdı:

Su eksilince uyarı vermiyor mu yol bilgisayarında?

Hayır herhangi bir uyarı yok. Sanırım Kugalarda öyle bir sistem de yok. 

Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ
Ben arabalarımı dolu paket almıyorum ya. Türkiye’ye gönderilen araçların maalesef bir tık kalitesiz olduğunu gözlemledim genel itibariyle her marka için geçerli bu, mümkün olduğunca az özelliksiz ve masraf çıkarabilme potansiyeli az arabalar almaya çalışıyorum. Ve fakat ona rağmen şu başımıza gelene bakın...

Dikeni olduğu için hiç kimse Gülü sevmekten vazgeçmedi. Kuga çok keyifli bir SUV’dur ve kendi muadili bir çok arabanın donanımından daha donanım içerir, üstelik daha uygun fiyata, diğer arabalarda da bundan daha fazla sorun vardır. Siz Kuga’nın keyfini sürün derim. Ben öyle yapıyorum. Daha iyisini istiyorsanız, yeni Kuga en son 350.000 TL’ydi. [emoji3]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turgut Öztürk
Hakan Atuğ yazdı:

Dikeni olduğu için hiç kimse Gülü sevmekten vazgeçmedi. Kuga çok keyifli bir SUV’dur ve kendi muadili bir çok arabanın donanımından daha donanım içerir, üstelik daha uygun fiyata, diğer arabalarda da bundan daha fazla sorun vardır. Siz Kuga’nın keyfini sürün derim. Ben öyle yapıyorum. Daha iyisini istiyorsanız, yeni Kuga en son 350.000 TL’ydi. emoji3.png

Buna katılıyorum. Özellikle benzinli motorla birlikte bu sınıfın en iyi arabası bana göre de. Şu su meselesini de bir çözdürürsem herhangi bir sıkıntım yok muhtemelen 5-10 sene binerim ben bu arabaya.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...