İçeriğe Yönlendir

Ford Kuga Su Eksiltme?

Turgut Öztürk

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

Yeni nesil araçlar servisten servise kaput açmak üzere tasarlanır. Tasarlanmalıdır. Bir yazı yazdılarsa kesin sorumluluk işini vatandaşa çakmak için. 

Reno 9 araçlarda bile yağ seviye kontrolü vardı kontağı açınca.. 2020 yılındayız motor suyunu cam suyunu yağı kaputu açıp mı bakacağız? Araçlarda kör nokta uyarısı varken?

İsterlerse benzin deposunu da açıp bakalım, şanzıman yağını diferansiyel yağını da kontrol edelim. Oh iyi. 

Buhar makinesi işletiyoruz sanki :) elimizde yağdanlık suluk....

not: samimiyetine inanıyorum yazıyordur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Hocam, fakir arabaları kullandığından bugüne kadar sensör falan görmedik:) Kitapçıklarda yazıyor evet, yağı suyu kontrol et diye. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Yeni nesil araçlar servisten servise kaput açmak üzere tasarlanır. Tasarlanmalıdır. Bir yazı yazdılarsa kesin sorumluluk işini vatandaşa çakmak için. 

Reno 9 araçlarda bile yağ seviye kontrolü vardı kontağı açınca.. 2020 yılındayız motor suyunu cam suyunu yağı kaputu açıp mı bakacağız? Araçlarda kör nokta uyarısı varken?

İsterlerse benzin deposunu da açıp bakalım, şanzıman yağını diferansiyel yağını da kontrol edelim. Oh iyi. 

Buhar makinesi işletiyoruz sanki :) elimizde yağdanlık suluk....

not: samimiyetine inanıyorum yazıyordur. 

Chevrolet Cruze el kitabında, 10 - 11 sayfa araç sahibinin yapması beklenilen kontrol talimnamesi var. 

Motor suyu,

Motor yağı,

Direksiyon yağı,

Fren yağı,

Lastik basıncı, 

Hatta ışıkların kontrolü  :) 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Ondan sonra Consumer report ford’u son sıraya atınca saçmalık diyorsun hocam :) yağı kanıksadık da su eksiltme ne demek daha birkaç senelik araba bu. Ford maalesef eski ford değil. Geçmiş olsun yaşayan arkadaşlara. Umarım çözülür

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ondan sonra Consumer report ford’u son sıraya atınca saçmalık diyorsun hocam :) yağı kanıksadık da su eksiltme ne demek daha birkaç senelik araba bu. Ford maalesef eski ford değil. Geçmiş olsun yaşayan arkadaşlara. Umarım çözülür

e yani evet. 

Ali Darbaz yazdı:

Merakımdan Ford Kuga genleşme kabının cataloğuna baktım. Linkden baktığım şemada genleşme kabında sensör yok görünüyor. 

https://ford.7zap.com/en/car/55/6.29863,10.31868/178/2776/20718/93219/

güzel proje olur bu. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Turgut Öztürk yazdı:

Okumadım maalesef ikinci el aldığım için kitapçığını vermediklerinden okuyamadım ancak bu sözünüzün üstüne internetten açıp okuyacağım.

Valla merak ettim komple soğutma sisteminin şemasını buldum. el kitabını ford web sayfasından çok rahat bulursunuz.

Mehmet Göktürk yazdı:

e yani evet. 

güzel proje olur bu. 

Mastercheff de Mehmet şefe Scotçbiryt sünger reklamı yapmasına benzemesin hocam. 

Yorum bağlantısı
Turgut Öztürk
Ali Darbaz yazdı:

Valla merak ettim komple soğutma sisteminin şemasını buldum. el kitabını ford web sayfasından çok rahat bulursunuz.

Mastercheff de Mehmet şefe Scotçbiryt sünger reklamı yapmasına benzemesin hocam. 

Buldum ve okudum, aylık kontrol edilmesini önermişler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

neden diye düşündüm o açıklamada bir laf geçiyordu onu aradım 2015 patentinde bu silindir gömlek soğutma kanalları arasında mesafe çok az olunca contaya çentik atarak bunu çözdük diyor. Anlaşıldığı kadarı ile bu çözüm çuvallamış:

https://patentimages.storage.googleapis.com/57/77/75/6c47814f44a1e0/US20150300236A1.pdf

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Ondan sonra Consumer report ford’u son sıraya atınca saçmalık diyorsun hocam [emoji4] yağı kanıksadık da su eksiltme ne demek daha birkaç senelik araba bu. Ford maalesef eski ford değil. Geçmiş olsun yaşayan arkadaşlara. Umarım çözülür
kuga malesef okuduğumuz kadarıyla inanılır gibi değil. Saç baş yoldurtuyor.Sonra neden atmosferik japona biniyorsunuz deniyor.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Turgut Öztürk
Tahir Ak yazdı:
Tansu Kalafatoğlu yazdı:
Ondan sonra Consumer report ford’u son sıraya atınca saçmalık diyorsun hocam emoji4.png yağı kanıksadık da su eksiltme ne demek daha birkaç senelik araba bu. Ford maalesef eski ford değil. Geçmiş olsun yaşayan arkadaşlara. Umarım çözülür

kuga malesef okuduğumuz kadarıyla inanılır gibi değil. Saç baş yoldurtuyor.Sonra neden atmosferik japona biniyorsunuz deniyor.

Eğer mesele burada yazılan kronik problemlerden kaynaklı ise arabayı satıp 1.5 Turbo Civic almayı planlıyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turgut Öztürk

Kitapçıkta Bakım sekmesi altında yapılması gereken kontrolleri aşağıdaki şekilde sıralamış:

Günlük Kontroller • Dış lambalar. • İç mekan lambaları. • Uyarı Lambaları ve Göstergeler. 328 Escape/Kuga (CBS), trTUR, Edition date: 08/2014

Yakıt Doldururken Yapılacak Kontroller • Motor yağı seviyesi. Bkz.Motor yağı kontrolü (sayfa 337). • Fren sıvısı seviyesi. • Yıkayıcı sıvısı seviyesi. Bkz.Cam yıkama suyu kontrolü (sayfa 340). • Lastik basınçları (soğukken). Bkz.Teknik Özellikler (sayfa 389). • Lastik durumu. Bkz.Tekerlekler ve lastikler (sayfa 362).

Aylık Kontroller • Motor soğutma sıvısı seviyesi (motor soğukken) Bkz.Motor soğutma sıvısı kontrolü (sayfa 338). • Borular, hortumlar ve haznelerde sızıntı kontrolü. • Klimanın çalışması. • El freninin çalışması. • Kornanın çalışması. • Bijonların sıkılığı. Bkz.Teknik Özellikler (sayfa 389).

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Turgut Öztürk yazdı:

Eğer mesele burada yazılan kronik problemlerden kaynaklı ise arabayı satıp 1.5 Turbo Civic almayı planlıyorum. 

Facebook’ta illaki kuga grubu vardır. Diğer kullanıcılar neler yaşıyor acaba bakılabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ali Darbaz yazdı:

Hiç bir arabamda sensör olmadı . 

5.9 da bile var yahu

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Dogan Arsiray yazdı:

5.9 da bile var yahu

Fakür olunca , gördüğümüz muamele bu işte :(

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

bazen sensör olmaması lüzum olmadığından da olabilir. Çok zenginlerin banka cüzdanı yoktur kredi kartı da yoktur.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Göktürk yazdı:

bazen sensör olmaması lüzum olmadığından da olabilir. Çok zenginlerin banka cüzdanı yoktur kredi kartı da yoktur.

DOğru abi, muhasebecisi vardır.  Yaptığı masrafları muhasebede işletip kdv den düşerler. İçtiği rakıyı bile kdvden düşenler var.  Vergileri ödeyemediklerin dede vergi affı gelir. 

Bizde hep kdv öderiz. Zaten bizde olmasak babamın emekli maaşı için para bulamazlar 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Göktürk yazdı:

Nerden biliyon rakı içtiğini? Belki gülsuyu içiyo?

Abi eşim muhasebeci :) 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

gülsuyudur o gülsuyu.

Evet abi gülsuyu imiş. Hanım palavra yapmış. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Turgut Öztürk

Sevgili dostlarım aracı ustama gösterdim, birlikte bir miktar antifiriz ekledik bana 1 yıllık süreçte arabanın herhangi bir sebepten bir miktar su eksiltmesinler doğal olduğunu söyledi. Aynı model aynı araçtan babamda da var yaklaşık 60.000km’de bugün onun genleşme kabını kontrol ettik onun suyu da bir miktar azalmış. Demek ki çok önemli bir mesele değil, arabada başkaca bir problem de yok. Şimdilik eklediğim antifiriz miktarını kaydettim birkaç hafta izleyeceğim eğer birkaç haftada çok fazla bir düşüş yaşarsam tekrardan detaylı bir araştırma yapacağım. Yok gözle farkedilir kritik bir düşüş görmezsem bu meseleyi kafamda kapatacağım. Yardımcı olup araştırma yapan tüm forum kullanıcılarına teşekkür ediyorum, süreç hakkında ilerleyen dönemde de bilgilendirme yazacağım ki bu konudan haberdar olmak isteyen herkese faydası olsun.

İyi akşamlar.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ozan Cengiz
Turgut Öztürk yazdı:

Merhaba sevgili forum kullanıcıları,

Bu senenin başında 2015 model, 2016 trafiğe çıkışlı 4x2 1.5 Ecoboost Manuel Ford Kuga aracımı satın aldım. Araç sadece yetkili servis bakımlı ve ben aldığımda 22.000km’de idi. Bu süreçte bir bakımını da ben kendim Ankara Ford Tan Oto’da yaptırmak üzere şu anda 37.000 km’ye ulaşmış bulunmaktayım.

Geçtiğimiz günlerde aracımın 1-3-5’inci viteslere attığımda sanki vitesin gittiği yere yapışıp boşa veya 2-4-6’ya çekerken zorlanma problemi ortaya çıktı. Tan Oto’ya bu sorun için gittiğimde teknisyen arkadaş sorunu anlayamadı ve randevu vermek istedi ancak vaktim olmadığı için kabul etmedim. Bu arada vitesin problemini anlayamayan teknisyen arkadaş arabanın su kabını işaret ederek motor suyunun olmadığını söylemesi üzerine farkettim ki hakikaten su ciddi miktarda azalmış. Bunun üzerine teknisyen arkadaş su kabının kapağını açtı ve bir basınç sesiyle birlikte kaba bir miktar su doldu. Bunun üzerine ben çık güvendiğim özel ustama götürüp vitese baktırdım. Meğer daha evvelki bakımlardan birinde hava filtresini takmaya çalışırlar iken becerememişler ve hava filtresinin takıldığı yerin lastiği şanzıman ucunun oraya düşmüş, söz konusu hadise ile birlikte vites kanallarının ucu eğilmiş ve bu problemi yapmaya başlamış. Ustam çok cüzi bir miktara bu problemi çözdü ayrıca kendisine motor suyu meselesini anlattığımda yaklaşık 0.5-1 litre arası bir miktar su ekledi ve hiçbir problem olmadığını, uzun kullanımda bir miktar suyun azalabileceğini 6 ayda bir 0.5lt su ekleyip gönül rahatlığıyla kullanmaya devam edebileceğimi söyledi. Ustamın sözüne çok güvenirim lakin bu motor suyu meselesi de kafamı inanılmaz kurcaladı. 

Bu arada not düşeyim bu güne kadar arabanın motor suyuna bir kere bile bakma ihtiyacı hissetmedim. Dolayısıyla önceden ne seviyedeydi bilemiyorum. Şimdi bakıyorum bir haftadır su miktarı aynı seviyede ancak Max-Min çizgilerinden Min yazanın bir miktar altında. Bu hususta görüşlerinize başvurmak istiyorum.

Not: Ek olarak eğer gerek olduğunu düşünüyorsanız İstanbulda güvenip aracımı emanet edebileceğim Usta tavsiyelerinde de bulunursanız çok memnun olurum.

Şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

6 ayda bir 0,5 litre su eklemek nedir?3 yıldır 2006 Cmax kullanıyorum daha hiç su eklemedim.Eksiltmede yapmıyor.

Çağlar Bayur yazdı:

vesile ile kuga için değil ama Euro5 ve sonrası motorlarda rektifiyeciler işlem yapmamaya başladı detayını bilmiyorum ancak ekonomik açıdan iyi haber değil

Euro4 motorlar Euro5 den daha sorunsuz gibi görünüyor arkadaşlar bu konuda görüşleriniz sizin ne yönde acaba.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ozan Cengiz
Ali Darbaz yazdı:

Sİz arabanın el kitabını okumadınız heralde. Orda her 500 km de tüm sıvıları kontrol edin der. 

Arabalarımız çok pahalı ve milli servet statüsüne sahip. Biraz içinden gelen kitapcıkları okuyalım lütfen. 

Yani uzun yol yaparken mesela Kayseri istanbul arası gidip gelirken 4 defa tüm sıvıları kontrol edeceğiz ozaman 🙄

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ozan Cengiz yazdı:

Yani uzun yol yaparken mesela Kayseri istanbul arası gidip gelirken 4 defa tüm sıvıları kontrol edeceğiz ozaman 🙄

Ben her durduğumda bakarım. Yoksa siz bakmıyor musunuz. (300 kmde bir defa bakarım) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...