İçeriğe Yönlendir

İki Farklı Aracı Kaynakla Birleştirmişler

Erhan Odabaşı

Recommended Posts

Erhan Odabaşı

Satın aldığı otomobilin iki araçla birleştirildiğini ekspertiz raporu ile öğrendi

- Kayseri'de satın aldığı ikinci el otomobilin, iki farklı aracın kaynakla ortadan birleştirilerek oluşturulduğunu ekspertiz raporu ile öğrenen kişi, hukuk mücadelesi başlattı.

Araç sahibi olmaya niyetlenen 53 yaşındaki A.Y, bir internet sitesinden beğendiği 2013 model otomobili, 9 Ekim'de 90 bin 500 liraya satın aldı.

Aracı aldığı kişinin, çeşitli bahanelerle kendisini oyalayarak ekspertiz raporunu vermemesinden kuşkulanan A.Y, alışverişten 13 gün sonra, otomobilini incelettiği ekspertizden aldığı raporu görünce adeta şok yaşadı.

Otomobilin arka kısmının direklerden ve taban sacından kesilerek, buraya başka bir aracın arka kısmının kaynakla birleştirildiğini öğrenen A.Y, karşı tarafın durumdan haberdar olmadığını ve kendisinin de aracı bu şekilde aldığını söylemesi üzerine Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

A.Y'nin başvurusu üzerine konudan haberdar olan Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüketicinin, bir devlet memurundan güven ilişkisine dayalı araç satın aldığını, ancak mağdur duruma düştüğünü söyledi.

Şahin, "Aracı satan kişi, 'bende zaten var, ben veririm' diyerek ısrarla ekspertiz raporu aldırmıyor. Satış gerçekleştikten sonra da konu kapanıyor. Tüketicimiz ekspertiz yaptırınca bu durum ortaya çıkıyor." dedi.

Muhtemelen önü hasarlı bir araçla arka tarafı hasar gören başka bir aracın birleştirildiğini ifade eden Şahin, şöyle konuştu:

"Bu arabanın ön tarafı 2013 model, fakat arka tarafının kaç model olduğu belli değil. Düşünün ki iki ayrı model olan bir araba ile karşı karşıyayız şu anda. Bunun sebebi ne? Ekspertiz işleminin alımdan önce yapılmaması. Normal bedel olarak alınıyor. Halbuki bu arabanın fiyatı belki de şu anda yarı fiyatı kadardır."

Karşı tarafın bu işi muhtemelen bildiğini ve "ben de böyle aldım" diyerek uzak durduğunu belirten Şahin, "Yapılması gereken işlem, hukuka başvurmak. 10 bin 390 liranın üzerinde olduğu için tüketici mahkemesine başvuru zorunlu. Zaten ekspertiz raporundan dolayı iade kararı çıkacak. Satan kişi, bu bedeli tüketicimize ödeyecek ve arabasını geri alacak. O da aldığı kişiden tekrar bunu alacak. Yani silsileyle gidecek bu." ifadelerini kullandı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Üzücü bir olay.

Geçmiş olsun.

Bende aracımı satarken alıcı 14 yaşındaki aracımı expertize soktu.  tabi ben aldığımda expertize sokmadım.  3 sene sonra satıcam diye çok soran olunca kendim kaporta expertizine soktum.  2 değişen tavan kaput orjinakl gerisi boyalı.  alıcı detaylı expertize sokunca çok ciddi olmayan sorunlarda çıkmıştı. mesela aracın arkadan kazası olduğunu ve şasi ucu ezildiğini orda öğrenmiş oldum. mekanik aksamlarda ufak tefek sıkıntılar haricinde sorun çıkmadı. alıcı razı olarak aldı gitti.

iyilik yapacağım diye yaptırma diye çok ısrar etmemek lazım. ben her ne kadar paran gitmesin boşa yaptırma desemde yaptırarak ne var ne yok gördü aldı. açıkcaıs bende rahatladım. 

hatta online olarak raporu bile indirip kaydettim. 

kısacası içinize sinmediği birşeyi yapmak ilerde çok şeye mal olacaktır. 

Allah bizi iyi insanlarla karşılaştırsın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

2 rutin, 3 farklı parçadan 6 farklı araçtan birleşimi görmüştüm, rengarenkti

• Beğen 3
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

ondan sonra kazada ortadan ikiye neden bölündü...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

hep merak ettiğim konu bu tarz hikayeler de hep arabayı alan kişi alırken ekspertiz yaptırmazda aldıktan 10 gün sonra şüphelenirde yaptırır

bu hikayelerde neden senaryo hep aynı. yada %90 ı hep böyle

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Ali Gök yazdı:

hep merak ettiğim konu bu tarz hikayeler de hep arabayı alan kişi alırken ekspertiz yaptırmazda aldıktan 10 gün sonra şüphelenirde yaptırır

Şahsen arabayı alırken benim gözüm hiç bir şeyi görmüyor. Ta ki evin önüne çekip elime süngeri kovayı alıp yıkamaya başlayıncaya kadar. Aha diyorum şurası var, aha bu da varmış. Diye diye dünyaya dönüyorum...

• Beğen 2
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Gök yazdı:

öyle kunduz satıcılar var ki, para vermeden satışı bile alabilecek kabiliyet var, tabii alıcı da bir o kadar tavukbank zümresinden ise, nabza göre şerbet basıyorlar. bir arkadaş ricası ile 57 jeep bakmaya gittim, 10 dak sonra ağbi sana çay ısmarlayalım arabayı boşvere döndü sohbet.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fikri Keleş
Emre Şimşek yazdı:

Şahsen arabayı alırken benim gözüm hiç bir şeyi görmüyor. Ta ki evin önüne çekip elime süngeri kovayı alıp yıkamaya başlayıncaya kadar. Aha diyorum şurası var, aha bu da varmış. Diye diye dünyaya dönüyorum...

Ayni ben.yuh buni nası görmemişim dedigim bile oluyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Ali Gök yazdı:

30 dk da ekpertiz yapılan bı yer. Kuyruk zibil. Satan kişi oradayken böyle sökecek olsalar silahlar konuşur.  Geniş zamanlarda heralde bu videolar. Adamlar pazar günü yanlarında oto pazarı kurulan bir yer de ve kaç zamandır pazar günleri açık değil. Daha video lar bu kadar yokken, aldığım fiestanin bozuk  debraji ile dynoda test yapıp sağlam demişlerdi :)

Çok çok sayibeli bir araç olursa bu kadar detaya bakıyor. 

Zaten o yüzden sonradan yapılan ekspertiz çoğu bence

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bacanak ekperde çalışıyor, 1-2 tane biliyorum, birleştirilmiş araç yakaladı. 

İş yerinden birisi Sivas'a araç almaya gitti, eksperde araç ortadan kaynakla birleştirilmiş çıkınca almadı, satıcı "araç sanayici kardeşimin, işi yoğun diye ben satıyorum, özür dilerim" falan demiş.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Sıfır bu yüzden canıdır ki onu bile kontrol etmek gerekir... Allah herkese sıfırı rahatça alacak imkan versin.....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Sıfır bu yüzden canıdır ki onu bile kontrol etmek gerekir... Allah herkese sıfırı rahatça alacak imkan versin.....

onlar da çıkıyor abi. örneği çok. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Ümit Türk yazdı:

onlar da çıkıyor abi. örneği çok. 

o yüzden onlarıde kontrol edin dedim ya, artık bayiyi bırak fabrika bile sakat...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...