İçeriğe Yönlendir

Lastikte XL Eki Extra Load

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba. 

Bir lastik almışım, adının sonunda XL tagı var. Lastiğe fazla hava vurunca konfor monfor kalmıyo. Sınırda 31 psi hava vurunca konforun geliyor ama tüketimin artıyor. 

Arabanın boş ağırlığı 1350 kilo. 

Aynı araba dolu iken 1800 kilo

Bu arabanın XL lastik kullanması şartmıdır. Çünkü lastik ölçüsüne bakıldığında çıkan lastikler XL çıkıyor. 

Konfor mağduru oldum. Hep Bu XL yüzünden. 

30 psi da araba kullanmayı düşünüyorum. 33 psi basılıydı, 36 yaptım. Alt takım mefta olucaktı. 

Bu durumdan acayip rahatsız olmaya başladım... 

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

havalar soğudu ondandır. standar ölçü neyse ondan basın, mühendis boşuna yazmamıştır, bir de pettrollerdeki hava saatleri doğru olmuyor genelde, adamakıllı bir lastikçiye gidip başında durarak hava bastırın, lastikler soğuk olsun, sıcak lastik yanıltır. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

lastiğin kendisi zaten sert olabilir. XL evet daha çok tel içerir daha sert ama o kadar da etkilemez. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Falken as210 205 60 r16 v96 xl lastikler. 

Kapıda yazan basınçlar

konfor için 31 psi

Yakıt ekonomisi için 39 psi

33, 34, 36, psi sıradan gectim.  Sertliği değişmedi. 

Bir müddet 31 psi kullandım. Tahamul seviyemin sınırında kaldı. 

30 psi deneyeceğim. Başka çare kalmadı. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Egea 17 jant ile XL lastik geliyor.  Daha sert olur. Lastiğin kendisinin de zaten yanaklar sert olabilir. Yanak sert olsa direksiyon hissi daha iyi oluyor, yumuşak olsa daha konforlu oluyor. Benim Lassa Greenways de mesela yanaklar yumuşak, virajda zayıflık hissediliyor. 

Yorum bağlantısı
Adem Kazıl

XL lastikler genellikler doblo, connetc tarzı hafif  ticari araçlarda kullanılıyor ekstra güçlü yanaklar, binek otomobillerde bozuk zeminde konforsuz hissettirir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Adem Kazıl yazdı:

XL lastikler genellikler doblo, connetc tarzı hafif  ticari araçlarda kullanılıyor ekstra güçlü yanaklar, binek otomobillerde bozuk zeminde konforsuz hissettirir.

passat XL

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Adem Kazıl
Mehmet Göktürk yazdı:

passat XL

jant çapı büyüdükçe, araç ağırlaştıkça tabiki XL özellikli lastikler kullanılır, cruze r16 jant için XL gereksiz bence araba daha az esneyeceği için alt takımının sesli çalışmasına ve konforsuz hissetmenize neden olur.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Arabanın fabrika değeri 32 psi imiş. ben 31 psi demiştim. Yanılmışım. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

geçen gün rıfkı ile 500-600 kg kadar olduğunu tahmin ettiğim kilittaş taşıdım. araba pamuk gibi oldu. 

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

4 lastik 36 psi idi . Dün akşam hepisini 31 psi düşürdüm. Aradığım ve özlediğim eski konforum geri geldi. Alt Takımdan gelen lukul lukur seslerde neredeyse kesildi. Arabanın lastik basıncından faydalanarak yakıt ekonomisi yapmak benim için tarih oldu. Ancak ve ancak full yük altında lastik basınclarını ayarlamaya karar veridm. 

Lastiklerle ilgili bir makalede en az 30 psi otomobil için yeterli olduğu yazılıyor. Yani lastik yüzeyi asfalta 30 psi ile tam oturmaya başlıyormuş. Artık kaç psi ile ortası göbek yapıyor bilmiyorum. Ondan bahsetmemişler. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bu hafta komple 31 psi basınc ile sürdüm. Çok çok iyi oldu. Tüketimde çoşmadı. Alt takım takır tukur sesler neredeyse kayboldu. Sanırım artık lastik basıncı üzerinden yakı ekonomisi yapma işine son vereceğim. Alt takım bozulursa maliyeti daha yüksek olurdu. Bundan sonra 31 psi basar binerim. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Alt takım takır tukur sesler neredeyse kayboldu.

lastik basıncı ile ses başlıyorsa, sesin başladığı yer zaten bitmiş yani ömrününü sonuna gelmiştir, yan, düşük basınçta ses gelmiyorsa bile kısa süre sonra parça değişimine hazır olmalı

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

lastik basıncı ile ses başlıyorsa, sesin başladığı yer zaten bitmiş yani ömrününü sonuna gelmiştir, yan, düşük basınçta ses gelmiyorsa bile kısa süre sonra parça değişimine hazır olmalı

O konuda epey bir parçayı değiştirecem . ama bende paracık kalmadığından idare etmem lazım 1 2 ay. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
az takırtı tukurtudan bişey olmaz, bagaj bir sub koy ses kalmaz arabada

Bknz passat konusu
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Bknz passat konusu

bi AlpiniM olsa aks kopsa ruhum duymazdı

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...