İçeriğe Yönlendir

Toyota C-HR 2017 Elektrikli İlk Muayene

Fatih Sarıkaya

Recommended Posts

Fatih Sarıkaya

Patronun bir hibriti var.7 ay muayene gecikmiş.Dün randevu aldım bugünde muayeneye götürdüm.İlk defa bir elektrikliyi muayeneye götüreceğim için nelere bakılıyor neler yapılıyor bilgim yok.Sabah istasyona geldim.Fiş aldım sıram geldi ceza ile birlikte 427-tl ödedim.Sonra sıramı beklemeye başladım.İçimden birşey bir eksiklik var diyor ama ne hatırlamıyorum.1 numaralı perona çağırdılar aracı getirip bıraktım.Kaputu açtım araçdan indim teslim ettim.Eksik olan şeyde o zaman aklıma geldi.Buna egzos muayene yapmadık dedim görevliye.Abi bunlarda egzos muayene yok dedi.Oh ne güzelmiş dedim :) Tek seferde kusursuz geçti.Hatırladığım kadarıyla ilk defa götürdüğüm bir araç kusursuz geçiyor.

Araca gelecek olursak.Birazda kilometre yaptık.Bildiğiniz suvun minisi gibi birşey.Güç olarak gerçektende zayıf değil.Orta düzey bir kullanıcıyı tatmin eder.Araç çok sessiz olduğu için dışardaki sesleri duymak ilkin garip geliyor.İç trim seslerinide hissediyorsunuz.Normalde duymayacağınız iç trim sesleri duyulabiliyor.Konfor eh işte.Gaza basınca tepki güzel.Bundan benim birtane olsun, akaryakıta harcayacağım 2 yıllık paradan birtane daha araba parası çıkarırım heralde.İşi bile çok ekonomik bir araba.Bu hibritimiz automatikti.Göstergeye bakarak, çok karışık gelmeden ekonomi yapıp yapmadığınızı hemen farkedebiliyorsunuz.

• Beğen 7
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

Ezber bozan ‘Toyota’..

Bayılıyorum, uzay ötesinden gelmiş gibi.

qdUvHS.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Güzel alet Renegade bakmadan evvel bunlara bakıyordum ancak aynı para sadece güvenlik donanımı eksik modelleri vardı ve yıllık mtv'si de cabasıydı.

Ayrıca arkasının çok klostrofobik oluşundan ötürü vazgeçtim.

Hibrit gerçekten güzel bir şey.

Dogan Arsiray yazdı:

güzel araba bence. bir de 4 çeker olsaymış acaip birşey olurdu.

1.2 turbo'larında 4x4 seçeneği mevcuttu.

Yorum bağlantısı
Ramazan Turan

Tam eletirikli mi bunlar, benzinli motor yok muydu? Benzinli var diye biliyordum o yüzden egzoz muayenesi de olması gerekmiyor muydu?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Sani Gerşon yazdı:

Güzel alet Renegade bakmadan evvel bunlara bakıyordum ancak aynı para sadece güvenlik donanımı eksik modelleri vardı ve yıllık mtv'si de cabasıydı.

Ayrıca arkasının çok klostrofobik oluşundan ötürü vazgeçtim.

Hibrit gerçekten güzel bir şey.

1.2 turbo'larında 4x4 seçeneği mevcuttu.

hibrit değil ama.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hibrit 4x4 Rav4 te var ve mekanik kadar başarılı değilmiş. Zira 4x4'e alındığından 2 teker elektrikli 2 teker içten yanmalı olarak döndürülüyormuş diyorlar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ramazan Turan yazdı:

Tam eletirikli mi bunlar, benzinli motor yok muydu? Benzinli var diye biliyordum o yüzden egzoz muayenesi de olması gerekmiyor muydu?

avantaj olarak vermişler anlaşılan.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Ramazan Turan yazdı:

Benzin var ama muayenede egzos yokmuş.Egzos olmayınca muayene daha çabuk oluyor.

Gelecekte servislerde batarya değişiminde ücreti yüksek çıkmasa hibritler çok avantajlı.Hiç batarya değiştiren varmı?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Fatih Sarıkaya yazdı:

Benzin var ama muayenede egzos yokmuş.Egzos olmayınca muayene daha çabuk oluyor.

Gelecekte servislerde batarya değişiminde ücreti yüksek çıkmasa hibritler çok avantajlı.Hiç batarya değiştiren varmı?

Uzatmalı 10 sene pil garantisi var. Çok uzun yıllar pil değiştirmeyen priuslar var. Pil sorun değil. Benim merak ettiğim, pil teknolojisi geliştikçe pili onlarla değiştirebiliyor muyuz?

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Uzatmalı 10 sene pil garantisi var. Çok uzun yıllar pil değiştirmeyen priuslar var. Pil sorun değil. Benim merak ettiğim, pil teknolojisi geliştikçe pili onlarla değiştirebiliyor muyuz?

Aracı aldın alalı nekadar ödedin yakıta? Yaklaşık 1 ay oldu heralde?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Fatih Sarıkaya yazdı:

Aracı aldın alalı nekadar ödedin yakıta? Yaklaşık 1 ay oldu heralde?

Öyle bi hesap henüz yapmadım. Ama depo hesabı yaptım. Yaklaşık 4000km kullandım arabayı. Yarısı şehir dışı. İstanbul’da yoğun şehir içi kullanımda yani 20-21km ort hızda yazın 4, kışın 4,5lt yakıyor. Şehir dışında hız limitleri içerisinde 4,5-5lt yakıyor. 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Öyle bi hesap henüz yapmadım. Ama depo hesabı yaptım. Yaklaşık 4000km kullandım arabayı. Yarısı şehir dışı. İstanbul’da yoğun şehir içi kullanımda yani 20-21km ort hızda yazın 4, kışın 4,5lt yakıyor. Şehir dışında hız limitleri içerisinde 4,5-5lt yakıyor. 

Ben bunun incelemesini izlemiştim.5,5 litre yaktırmıştı.Yalnız incelemeyi yapan kişinin agresif kullandığı yerlerde oldu.Şunu farkettim.Hızım 80 km idi.Ekonomi ibresi mavi idi.Gaza az abandım yeşil bölüme girdi sonra gazdan çektim sakinleyince tekrar CHG yazan mavi bölüme geçti. Zannedersem orda sadece elektrik motorunu kullanıyor? Eğer öyle ise rampa deng gelmediği sürece trafiği yoğun olmayan il ve ilçelerde bu araç tam ekonominin üzerinde bir arac.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Fatih Sarıkaya yazdı:

Ben bunun incelemesini izlemiştim.5,5 litre yaktırmıştı.Yalnız incelemeyi yapan kişinin agresif kullandığı yerlerde oldu.Şunu farkettim.Hızım 80 km idi.Ekonomi ibresi mavi idi.Gaza az abandım yeşil bölüme girdi sonra gazdan çektim sakinleyince tekrar CHG yazan mavi bölüme geçti. Zannedersem orda sadece elektrik motorunu kullanıyor? Eğer öyle ise rampa deng gelmediği sürece trafiği yoğun olmayan il ve ilçelerde bu araç tam ekonominin üzerinde bir arac.

Tamamen kişiye bağlı. Ali 3,5 yaktırır. Ben 4, başkası 5,5. Hibrit arabayı az yaktırmak için birkaç hafta kullanmak lazım. İlk başta ben de doğru kullanamadım. Ama en dikkatsiz kullanımda 5,5 yakıyor. O gösterge sürüş sunumu gibi bir şey. Ayrıca enerji haritası var. Orada elektrik mi benzin mi yoksa her ikisi mi ya da şarj mı yaptığı yazıyor. Anlık olarak. Mavi yeşil bahsedilen ekranı ben çok kullanmıyorum. Yola göre Pedal basma çekme anları önemli. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

@Fatih Sarıkaya

Bu ekrandan bahsediyorsun değil mi?

sol taraf açık mavi kısım şarj. En çok şarj fren yapınca oluyor. Mesela beylikdüzü rampasından inerken yarım dolarken, fren yapınca anında full şarj oluyor. 

Sağ taraf harcama modu. Alttaki mavi tüp, aracın tahmin ettiği gaz pedal seviyesi. Üstteki yeşil ise o anki gaz pedalı durumu. Mavi tüpü seyrederek ekonomik sürüş yapılabilir. Ama ben hep o mavi tüpün altında basıyorum. Yeşil çubuk, mavinin hep altında kalıyor bende. Eco seviyeleri içindeyse sıkıntı yok demektir. Altta da araba durana kadarki sürüş notu var. Her fren-dur yapıldığında o puan sıfırlanıyor

E052-E893-F2-A7-43-AD-98-C7-FA676-C13280

25-AB93-FE-68-DB-4844-B78-B-77-C10-E2-A6

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bu ekrandan bahsediyorsun değil mi?

Bizdeki ekran soldaki gibi. Sizin ekran daha gelişmiş olanı. Firene basınca şarj ettiğini inceleme videolarından aklıma gelmişti. O nedenle ışıklarda duracağımda firen mesafesini uzatıyorum.

zwM2H8.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Fatih Sarıkaya yazdı:

Bizdeki ekran soldaki gibi. Sizin ekran daha gelişmiş olanı. Firene basınca şarj ettiğini inceleme videolarından aklıma gelmişti. O nedenle ışıklarda duracağımda firen mesafesini uzatıyorum.

zwM2H8.jpg

Yarislerde de böyle. Devir göstergesinin olmayışı rahatsız ediyor. Eski toroslar gibi :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Devir göstergesinin olmayışı rahatsız ediyor

Heralde bu modeller böyle diye düşünüyordum ama değilmiş :) nekadar köfte okadar ekmek misali. Seninki bizimkinden lüx canım.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Fatih Sarıkaya yazdı:

Heralde bu modeller böyle diye düşünüyordum ama değilmiş :) nekadar köfte okadar ekmek misali. Seninki bizimkinden lüx canım.

Yok yav. Bence ilk zamanlar fazla kapılıp benzinli motoru unuttular. Devir göstergesine gerek yok dediler heralde. İçinde1.8 motor var 3900tl de vergisi var. O devri görecem ben arkadaş :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...