İçeriğe Yönlendir

2012 Astra J 1.3 Cdti Hb Servis Uyarısı

Sefa Emre Akkoyun

Recommended Posts

Sefa Emre Akkoyun

Aracı alalı 1 hafta oldu..Ankaradan samsun iline getirdim 1 haftadırda Samsunda dolaşıyorum.. 2 tane sorunum var..

1- Bugün klima gazı doldurmaya gittim ve doldurup eve geldim..Daha sonra çıkmak için aracıma bindiğimde anahtarın yayının bozuk olması sebebiyle istemeden L şeklimde çalıştırdım ve hırsızlık önleme özelliğini aktif ettim araç çalışmadı bilmiyordum zaten böyle bir özellik olduğunu..Daha sonra anahtarı çıkarıp tekrar çalıştırdım bu sefer çalıştı fakat Aracı Em kısa zamanda servise götürün uyarısı geldi..Aracın çekişinde vs herhangi bir problem yok defaten denedim fakat halen aynı uyarıyı alıyorum..Araç 2012 model ve 86.700 lerde...

2- Diğer sorunum ise ilk kalkışlarda 1.vites veya geri viteste tam kavrama anında 1 saniyelik bir gacırdama oluyor...debriyaj ile kalkıp gaza bastığımda ses yok ama nizami kalkış yaptığımda gacırt şeklinde bir sea oluyor..diğer vites geçişlerinde veya dönerken vites küçültüp 1 e alıp gaza bastığımda ses yok..düz yol yada yokuş fark etmiyor bu sese var...aracın balatalarını değiştirirken liftte kaldırtıp kartel koruma vs baktım oralardan gelmiyor..

Konular hakkında fikrinize ve yönlendirmenize ihtiyaç duydum umarım yardımcı olursunuz saygılar..

Yorum bağlantısı
Sefa Emre Akkoyun

Sanırım yanlış yere açmışım konuyu bu arada kusura bakmayın şimdiden :(

Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

Hosgeldiniz keyifli forumlar.. 

Hayirli olsun, kazasiz cezasiz surusler dilerim.

1) L seklinde denerseniz asla calismaz. Anahtarinizi duz bir sekilde taktiginizda immobilizer okunur ve calisir. Arac hirsizlik onleme sisteminde uyari vermemesi gerek.

*Kontagi uzun sureli tutup tasima modunu aktif yaptiysaniz şayet, bu durumda uyari almaniz ilk durumdan cok daha normal gorunuyor. Oyle bir durumda araci dortlu flasor yakarak, es zamanli calistirmaniz gerekir.

2) Debriyaja tam bastiginizdan emin olun. Pedal tam basili degilken ya da arac durmadan islem yaparsaniz cok tatli bir gicirti gelir astra j lerde :) ozellikle de geriye takarken :) 

Defalarca basima geldigi icin teknik bir ariza oldugunu dusunmuyorum bu yuzden..

Moderatorlerimizin yonergelerine gore uygun baslik veya konuda aracinizi tanitmaya baslarsaniz hem sizi tanimak isteriz -Opelcileri severiz- hem de kendi adima hasret gidermis olurum makineyle.. :) 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Merhaba. Taşıma modunun aktif olup olmadığından emin olun. Youtube da videolar var.

En kısa zamanda servise götürün ile başka bir arıza ışığı yakıyor mu emin olun belki bakımla alakalıdır arıza değildir.

Debriyaj olayını bilmiyorum ben 1.6 benzin lpg li kullanıyorum. Benim debriyaj sıkıntım bazen acemi vites atar gibi oluyor ilk 2 vites. Debriyajı seri kullanmam gerekiyor.

Hayırlı olsun kazasız belasız.

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Metin Akbal yazdı:
Ali Gök yazdı:
arabada çift paspas varmı ?

Bende yok.

çif paspas varsa debriyaja tam basılmıyordur belki ondan ses çıkıyordur diye dedim

Ali Gök yazdı:

çif paspas varsa debriyaja tam basılmıyordur belki ondan ses çıkıyordur diye dedim

senin şanzıman takozu sağlammı

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

senin şanzıman takozu sağlammı
Bu sorun sıfırdan beri var servis normal demişti :) 94 bin km olduk.
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Metin Akbal yazdı:

Bu sorun sıfırdan beri var servis normal demişti :) 94 bin km olduk.

opel değilmi bu çek sağa yak :D

Ali Gök yazdı:

opel değilmi bu çek sağa yak :D

karakteristik yapısıdır o demekki. aynı modelden bitane daha sürüp bakmak lazım

Yorum bağlantısı
Sefa Emre Akkoyun
Furkan Sumer yazdı:

Hosgeldiniz keyifli forumlar.. 

Hayirli olsun, kazasiz cezasiz surusler dilerim.

1) L seklinde denerseniz asla calismaz. Anahtarinizi duz bir sekilde taktiginizda immobilizer okunur ve calisir. Arac hirsizlik onleme sisteminde uyari vermemesi gerek.

*Kontagi uzun sureli tutup tasima modunu aktif yaptiysaniz şayet, bu durumda uyari almaniz ilk durumdan cok daha normal gorunuyor. Oyle bir durumda araci dortlu flasor yakarak, es zamanli calistirmaniz gerekir.

2) Debriyaja tam bastiginizdan emin olun. Pedal tam basili degilken ya da arac durmadan islem yaparsaniz cok tatli bir gicirti gelir astra j lerde :) ozellikle de geriye takarken :) 

Defalarca basima geldigi icin teknik bir ariza oldugunu dusunmuyorum bu yuzden..

Moderatorlerimizin yonergelerine gore uygun baslik veya konuda aracinizi tanitmaya baslarsaniz hem sizi tanimak isteriz -Opelcileri severiz- hem de kendi adima hasret gidermis olurum makineyle.. :) 

Üstadım yanlış anlaşıldım sanırım hırsızlık uyarısı vermiyor ve şuanda herhangi bir arıza lambasıda yakmıyor.. sadece hni alakası olabilirmi tesadüfmü onun ayrımını bilmediğimden belirtmek istedim..

İkinci olarak debriyaja sonuna kadar bastığımdan ve aracın tam durduğundan eminim..dediğim gibi sadece araç sadece tamamen durup kalkmak istediğimde bunu yapıyor (ilk çalıştırma/ışıklar/dur kalklar) o tatlı gıcırtıyı az çok biliyorumda bu gıcırtı o tatlı olandan değil sinir bozanından :)

Yorum bağlantısı
Sefa Emre Akkoyun
Metin Akbal yazdı:

Merhaba. Taşıma modunun aktif olup olmadığından emin olun. Youtube da videolar var.

En kısa zamanda servise götürün ile başka bir arıza ışığı yakıyor mu emin olun belki bakımla alakalıdır arıza değildir.

Debriyaj olayını bilmiyorum ben 1.6 benzin lpg li kullanıyorum. Benim debriyaj sıkıntım bazen acemi vites atar gibi oluyor ilk 2 vites. Debriyajı seri kullanmam gerekiyor.

Hayırlı olsun kazasız belasız.

Taşıma modunda olmdığından eminim çünkü araç çalışıyor bir sıkıntı yok..taşıma modunuda sizden duyarak baktım fakat sorunun omunla alakası olmadığını düşünüyorum..en azından ben cesaret edemem 15 saniye marşa basıp beklemeye :)

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Taşıma modunda olmdığından eminim çünkü araç çalışıyor bir sıkıntı yok..taşıma modunuda sizden duyarak baktım fakat sorunun omunla alakası olmadığını düşünüyorum..en azından ben cesaret edemem 15 saniye marşa basıp beklemeye [emoji4]
Otomatik mars zaten bas bırak kendi çalışıyor ve marşı kesiyor :)
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

İlk durumda kesin bi sikinti yok, servise goturun uyarilarina anlam veremedim. Orijinal anahtarla calistigi taktirde hic bisey olmamis gibi devam edebilirsiniz.

Debriyaj konusunda bahsettigimin haricinde bi durum yasamadim, o yuzden ne soylesem yalan olur. Aksine sessiz gayet guzel vites oranlari var 1.3’te. 

Tasima modu debriyajsiz yapiliyor bildigim kadariyla. 15 saniye mars almaz o sekilde.
Bu moddan bahsetme sebebim, aracta servis uyarisi, gostergede isiklarin yanmasi sonmesi daha muhtemel sizin yasadiginiz soruna nazaran.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sefa Emre Akkoyun

Yani taşıma moduna nerden geldik ben anlamadım problemimle bi alakası olduğunu sanmıyorum :)

Hırsızlık önlemeyi zaten yanlışlıkla yaptım sonra düzelttim..ama işte tesadüfmüdür bilmiyorum..orjinal anahtarı tekrar takıp marş bastığımda direk aracı servise götürün uyarısı geldi

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Yani taşıma moduna nerden geldik ben anlamadım problemimle bi alakası olduğunu sanmıyorum [emoji4]

Hırsızlık önlemeyi zaten yanlışlıkla yaptım sonra düzelttim..ama işte tesadüfmüdür bilmiyorum..orjinal anahtarı tekrar takıp marş bastığımda direk aracı servise götürün uyarısı geldi
Hırsızlık önleme ile taşıma modları benzer başlangıca sahip o yüzden :)
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Furkan Sumer
(düzenlendi)

Metin hocam “servis uyarisi” obd ile silinebilir mi?

Bizdeki astra’da sag park aliexpresten alinmisti. Bir siliyordum, üç geri geliyordu..

tarihinde Furkan Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Metin hocam “servis uyarisi” obd ile silinebilir mi?
Bizdeki astra’da sag park aliexpresten alinmisti. Bir siliyordum, üç geri geliyordu..
Bilmem ki. Bende 2 kere arıza ışığı yakmıştı Torque Pro ile sildim multimedyadan 3 4 gün benzinde bindim sonra yakmadı.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sefa Emre Akkoyun

Üstadlar şimdi servisten geliyorum...elektronik el freni arızası vermiş..bir gün önce arka balata değişimi yaptırmıştım..elektronik el frenini bağlantısını yaparken sanırım bir karışıklık oldu bende gördüm daha sonra düzelttiler onuda gördüm..muhtemelen o durumdan dolayı 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sefa Emre Akkoyun yazdı:

Üstadlar şimdi servisten geliyorum...elektronik el freni arızası vermiş..bir gün önce arka balata değişimi yaptırmıştım..elektronik el frenini bağlantısını yaparken sanırım bir karışıklık oldu bende gördüm daha sonra düzelttiler onuda gördüm..muhtemelen o durumdan dolayı 

Sefa Emre Akkoyun yazdı:

2- Diğer sorunum ise ilk kalkışlarda 1.vites veya geri viteste tam kavrama anında 1 saniyelik bir gacırdama oluyor...debriyaj ile kalkıp gaza bastığımda ses yok ama nizami kalkış yaptığımda gacırt şeklinde bir sea oluyor..diğer vites geçişlerinde veya dönerken vites küçültüp 1 e alıp gaza bastığımda ses yok..düz yol yada yokuş fark etmiyor bu sese var...aracın balatalarını değiştirirken liftte kaldırtıp kartel koruma vs baktım oralardan gelmiyor..

balata değişim sonrasında mı başladı önceden de var mıydı bu gacırtı?

Yorum bağlantısı
Sefa Emre Akkoyun
Çağlar Bayur yazdı:

balata değişim sonrasında mı başladı önceden de var mıydı bu gacırtı?

Öncesinde de vardı hocam..bugün periyodik bakımı özel bir serviste yaptırdım..Arıza koduna baktık elektronik el freni hata vermiş fakat bir sorun yok balata değişimi esnasında sanırım hata verdi o yüzden servis uyarısı geldi...

Sesi bugünkü ustaya dinlettim şanzuman takozundan geliyor dedi ama değişmenin manası tok takacağımız takoznyan sanayi ve şimdi üzerinde bulunan kadar dayanıklı olmaz dedi

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Sesi bugünkü ustaya dinlettim şanzuman takozundan geliyor dedi ama değişmenin manası tok takacağımız takoznyan sanayi ve şimdi üzerinde bulunan kadar dayanıklı olmaz dedi

Bence o ustayı bırakmayın [emoji16] Hemen değişelim dememiş değişsin demeyen usta az kaldı çünkü.
Yorum bağlantısı
Sefa Emre Akkoyun
Metin Akbal yazdı:

Bence o ustayı bırakmayın emoji16.png Hemen değişelim dememiş değişsin demeyen usta az kaldı çünkü.

Hep ona götürürüm sağolsun gereksiz masraf çıkarmaz.. bu arada aracı bilgisayara bağladığımızda el freni ve kızdırma bujisi arızası vermişti ikisinide silince takrar çalıştırdık bir sıkıntı yoktu ama bugün tekrar servis uyarısı geldi..tahminim bujilerden kaynaklı..acaba benim aracımın bujisi sensörlümü sensörsüzmü nasıl öğrenebilirim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Hep ona götürürüm sağolsun gereksiz masraf çıkarmaz.. bu arada aracı bilgisayara bağladığımızda el freni ve kızdırma bujisi arızası vermişti ikisinide silince takrar çalıştırdık bir sıkıntı yoktu ama bugün tekrar servis uyarısı geldi..tahminim bujilerden kaynaklı..acaba benim aracımın bujisi sensörlümü sensörsüzmü nasıl öğrenebilirim
1.3 dizele yorum yapamıyorum bu konuda. Bilmiyorum :)
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

kızdırma bujisi uyarısı verdiyse değiş direk. yolda bırakır 

1.3 lerde belli peryodlarda alınıyor bu arıza

bende 1.3 astra vardı 230 binde sattım 1 defa 100 binde 1 defada 200 binde değişmişti kızdırma bujileri

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sefa Emre Akkoyun
Ali Gök yazdı:

kızdırma bujisi uyarısı verdiyse değiş direk. yolda bırakır 

1.3 lerde belli peryodlarda alınıyor bu arıza

bende 1.3 astra vardı 230 binde sattım 1 defa 100 binde 1 defada 200 binde değişmişti kızdırma bujileri

Uyarı olarak vermiyor yani ekranda herhangi bir arıza işareti yok sadece yol bilgisayarında aracı en kısa zamanda servise götürün bilgisi geliyor

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...