İçeriğe Yönlendir

Marş Basarken Teybin Kapanması Çözümü

Ferit Erken

Recommended Posts

Ferit Erken

Aracınızda stok müzik çalarınızı değiştirdiniz ve şöyle bir sorunla karşılaştınız; Yarım kontak da müzik çalar ve her şey devreye girdi marş hazır halde ve tam marşta aracı çalıştırdığınız esnada müzik çalarınız kapanıp tekrar açılması için beklemek zorunda kaldınız. İşte bu durum aslında hata değil, şöyle bir durum var, Normal olarak araç marş sırasında müzik çalarınıza dahi giden ACC beslemesini kestiği için müzik çalar o anda kapanmak zorunda kalıyor. (orijinal müzik çalarımda böyle bir şey yoktu diyebilirsiniz, bunun sebebi de orijinal müzik çalar devrenizde bu durumu engelleyen basit bir devre olmasından sıkıntı yaşamıyordunuz.) Şimdi sizin de bu sorunu çözmeniz için iki adet elektronik devre elemanına sahip olup basit bir bağlantıyla bu işi çözmeniz kolay. Birincisi 16V 4700mf bir kondansatör ve bir adet IN4001 diyot, Maliyeti çok ucuzdur. Bağlantıyı anlatıyorum; Müzik çalarınıza giren Kırmızı renk ACC kablosunu kesin, Diyotun + kısmını araçtan gelen kırmızı kabloyu bağlayın,

Diyotun - ucunu da kondansatörün + ucuna bağlayın buradan araca giden kırmızı kabloya bağlantı yapın. Kondansatörün - ucunu da şaseye bağlayın. Bağlantı bitmiştir.  Böylece ilk kontakta artık müzik çalar devreye girip marş esnasında kapanmayacaktır. Hatta benim pioneer marka multimedya da kontak kapattıktan 10sn sonra devreden çıkıyor. Normalde anında kapanıyordu. Bu da kondansatörün kapasitesiyle ilgili bir durum. İyi günler....

Burada yapılan anlatılmış. Ben tek kondansatörle yaptım oldu.

• Beğen 5
  • Teşekkür 3
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Çok güzel bilgi. Peki 10 dakika kontak kapatsam radyo kanallarını hafızadan silmiyor ama track çalar CD'de başa dönüyor. Bunun çözümü var mı?

Yorum bağlantısı
Ferit Erken
Çok güzel bilgi. Peki 10 dakika kontak kapatsam radyo kanallarını hafızadan silmiyor ama track çalar CD'de başa dönüyor. Bunun çözümü var mı?

Artık ben cd çalar dönemini kapattım, yeni teknolojide yeri yok artık [emoji16]... Çağımız online olayına geçti. Şaka gerçek karışımı oldu.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Göktaş

Artık ben cd çalar dönemini kapattım, yeni teknolojide yeri yok artık [emoji16]... Çağımız online olayına geçti. Şaka gerçek karışımı oldu.

CD deki ses kalitesini maalesef kolay kolay bulamazsınız. Emre beyin bu konuda hassas zevkleri var bence. Yeni teknolojiler güzel ama ‘flac’ uzantılı mp3 bulmak lazım CD kalitesine erişebilmek için. Evet teknolojisi eski ama hala geçerli bence.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Emre Şimşek yazdı:

teyp ne marka

Yorum bağlantısı
Sinan Kaya

Güzel paylaşım ama mars esnasında mars motoru yüksek akim çektiği için olan bir önlem araciniz ne marka bilmiyorum ama ben hic orjinal teyp de mars esnasında kapanmayani görmedim hatta sonradan takılan teyplerde de

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ferit Erken
Güzel paylaşım ama mars esnasında mars motoru yüksek akim çektiği için olan bir önlem araciniz ne marka bilmiyorum ama ben hic orjinal teyp de mars esnasında kapanmayani görmedim hatta sonradan takılan teyplerde de

Valla şu an yeni clio da bile aracı stop edip kapıyı açana kadar teyp çalışıyor. Artı yıllar oldu orjinal sony teybi hatırlamıyorum ama 8 senedir kullandığım navigold multimedya marş esnasında kapanmıyordu, daha yeni bir pioneer a geçtik bunu orada yaşayınca gördüm ilk defa, çözümünü yabancılar böyle yapmış. Çünkü yeni nesil multimedyalarda ekran açılması zaman alıyor bu da sıkıcı bir durum tabiki.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Ferit Erken yazdı:

Valla şu an yeni clio da bile aracı stop edip kapıyı açana kadar teyp çalışıyor. Artı yıllar oldu orjinal sony teybi hatırlamıyorum ama 8 senedir kullandığım navigold multimedya marş esnasında kapanmıyordu, daha yeni bir pioneer a geçtik bunu orada yaşayınca gördüm ilk defa, çözümünü yabancılar böyle yapmış. Çünkü yeni nesil multimedyalarda ekran açılması zaman alıyor bu da sıkıcı bir durum tabiki.

Kendi aracımdan örnek vereyim, 2015 fiesta, kontağı kapattığınızda kapınızı açana kadar ya da 10 dk çalışır. Ancak çalıştırma sırasında anlık kesinti olur ama bu ikinci açılışta ilki gibi yavaş olmaz. 

Sizin yaptığınız şekli ile aracın aküsü zayıf ise marş almamasına sebep olabilir hatta elektronik kontrol varsa benim aracımdaki gibi atıyorum 0,1 volt düşük diye marjı kilitler. Kumanda çalışır, ünite, farlar vs çalışır ama marş motoru dönmez bile. Bloke ettiği için teşebbüs etmiyor. 

Başka bir deyişle bunu yaparken dikkat etmek lazım, açık devre hatası dahi verdirebilir. 

Yorum bağlantısı
Ferit Erken

Benim araç 2011 titanium dizel. Ayrıca PTC heater montajı dahi yaptım. Multimedya ve tüm kapılardaki hoparlörler kompenentlerle değiştirilip çift anfi ve bass ile yıllarca kullandım, kullanmaya devam ediyorum. Sıkıntıyı bir kez yaşadım o da diyot tablasını değişerek çözdüm. Tabiki aracı çalıştırırken farlarımı bile kapalı tutarım ( farları otomatik modunda aracımı stop ettikten sonra bile kapatırım) klimayıda devre dışı bırakırım, PTC devreye girmemesi için. Kısacası tabiki bilinçli olmak her zaman önemli!... Aksi durumda başımıza her zamandan daha fazla oranda problem açılabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Oktay Göktaş yazdı:

CD deki ses kalitesini maalesef kolay kolay bulamazsınız. Emre beyin bu konuda hassas zevkleri var bence. Yeni teknolojiler güzel ama ‘flac’ uzantılı mp3 bulmak lazım CD kalitesine erişebilmek için. Evet teknolojisi eski ama hala geçerli bence.

Şu an ihtiyaçlar hiyerarşisinde en alt basamaktayım. Araba yürüsün, her şeyi düzgün çalışsın yeter:)

Ama tabiki kaliteli müzik olsun isterdim:) 

Çağlar Bayur yazdı:

teyp ne marka

Blaupunkt:D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Emre Şimşek yazdı:

Blaupunkt:D

hafızayı 2032 pil ile tutuyor olabilir mi dedim? arkasında pil yuvası var mı bakılabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Çağlar Bayur yazdı:

hafızayı 2032 pil ile tutuyor olabilir mi dedim? arkasında pil yuvası var mı bakılabilir

Söker bakarım bir ara..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Emre Şimşek yazdı:

Söker bakarım bir ara..

bizdeki fikirler maliyetsiz tamirat içeriyor hem :rofl: piyasa malum fena

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Baris Akkaya
Emre Şimşek yazdı:

CD çaların kırmızı ve sarı kablo bağlantılarının yerini değiştirin. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bende şunu merak ediyorum Sizi yolda bırakma tehlikesi olan akünüzü, müzik dinlemek için tüketilmesi mantıklımıdır. Kontağın aç, motorunu çalıştır öyle dinlesen olmazmı. 

Yorum bağlantısı
Ferit Erken
Ali Darbaz yazdı:

Bende şunu merak ediyorum Sizi yolda bırakma tehlikesi olan akünüzü, müzik dinlemek için tüketilmesi mantıklımıdır. Kontağın aç, motorunu çalıştır öyle dinlesen olmazmı. 

Kontak açılınca zaten otomatik açılan bir sistemden bahsediyoruz, Kaldı ki orjinal müzikçalar zaten böyle, bahsedilen olay, en son teknolojik sistemlerde, sonradan takılan multimedya cihazların bu olayda sıkıntı yapmaması için. Multimedya cihazı arızalanabilir. Kontak açılınca cihaz devreye giriyor, kontağa basınca çat kapanıyor, tekrar açılmak için kendi programını yeniden başlatıyor. Bu cihaz için büyük bir problem. Elektronik ürünler bu durumdan çok etkilenebilen cihazlardır. (Kaldı ki benim de kullandığım Pioneer marka bir cihazda bile üzerinde kapatabileceğim mekanik bir ON/OFF düğmesi yok. Bu eylemi yapabilmek için bile cihazın açılıp devreye girmesi gerekiyor.)

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mustafa Karabıyık
Ferit Erken yazdı:

Aracınızda stok müzik çalarınızı değiştirdiniz ve şöyle bir sorunla karşılaştınız; Yarım kontak da müzik çalar ve her şey devreye girdi marş hazır halde ve tam marşta aracı çalıştırdığınız esnada müzik çalarınız kapanıp tekrar açılması için beklemek zorunda kaldınız. İşte bu durum aslında hata değil, şöyle bir durum var, Normal olarak araç marş sırasında müzik çalarınıza dahi giden ACC beslemesini kestiği için müzik çalar o anda kapanmak zorunda kalıyor. (orijinal müzik çalarımda böyle bir şey yoktu diyebilirsiniz, bunun sebebi de orijinal müzik çalar devrenizde bu durumu engelleyen basit bir devre olmasından sıkıntı yaşamıyordunuz.) Şimdi sizin de bu sorunu çözmeniz için iki adet elektronik devre elemanına sahip olup basit bir bağlantıyla bu işi çözmeniz kolay. Birincisi 16V 4700mf bir kondansatör ve bir adet IN4001 diyot, Maliyeti çok ucuzdur. Bağlantıyı anlatıyorum; Müzik çalarınıza giren Kırmızı renk ACC kablosunu kesin, Diyotun + kısmını araçtan gelen kırmızı kabloyu bağlayın,

Diyotun - ucunu da kondansatörün + ucuna bağlayın buradan araca giden kırmızı kabloya bağlantı yapın. Kondansatörün - ucunu da şaseye bağlayın. Bağlantı bitmiştir.  Böylece ilk kontakta artık müzik çalar devreye girip marş esnasında kapanmayacaktır. Hatta benim pioneer marka multimedya da kontak kapattıktan 10sn sonra devreden çıkıyor. Normalde anında kapanıyordu. Bu da kondansatörün kapasitesiyle ilgili bir durum. İyi günler....

Burada yapılan anlatılmış. Ben tek kondansatörle yaptım oldu.

Merhaba 2 yıl olmuş konu açılalı ama benzer bir durumda yardıma ihtiyacım var. Benim aracımda ise start stop esnasında necvox marka ünitemin sesi kesinlip 2 sn sonra geri geliyor, acaba bu devre bu problemi de çözebilir mi? Birde internette parazit kesici diye satılan benzer yapıda devreler var bunlara küçük müdehalelerle aynı işlem ile kullanabilir miyiz? 

Yorum bağlantısı
Ferit Erken
Mustafa Karabıyık yazdı:

Merhaba 2 yıl olmuş konu açılalı ama benzer bir durumda yardıma ihtiyacım var. Benim aracımda ise start stop esnasında necvox marka ünitemin sesi kesinlip 2 sn sonra geri geliyor, acaba bu devre bu problemi de çözebilir mi? Birde internette parazit kesici diye satılan benzer yapıda devreler var bunlara küçük müdehalelerle aynı işlem ile kullanabilir miyiz? 

Merhaba, akünüzün durumu nedir kontrol ettirdiniz mi? Muhtemelen zayıflamış olabilir.  Akünüz normal iken bahsettiğim durum oluyorsa bu sistemi uygulayın ama yeni yaşıyorsanız sonradan oluştuysa akünüz zayıflamış olabilir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karabıyık
Ferit Erken yazdı:

Merhaba, akünüzün durumu nedir kontrol ettirdiniz mi? Muhtemelen zayıflamış olabilir.  Akünüz normal iken bahsettiğim durum oluyorsa bu sistemi uygulayın ama yeni yaşıyorsanız sonradan oluştuysa akünüz zayıflamış olabilir diye düşünüyorum.

2021 kasım ayında aracın bakımını yaptırdığımda aküde herhangi bir problem yoktu  , aracın orjinal ünitesi takılıyken de sorun yaşamıyordum 1 ay önce necvox cihazı taktıktan sonra problem başladı.

Yorum bağlantısı
Ferit Erken

O zaman deneyin sıkıntınızın düzeleceğini düşünüyorum. Multimedya cihazlarda oluyor bu durum. Büyük olasılıkla düzelecektir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karabıyık
Ferit Erken yazdı:

O zaman deneyin sıkıntınızın düzeleceğini düşünüyorum. Multimedya cihazlarda oluyor bu durum. Büyük olasılıkla düzelecektir.

Birde zamanınız olursa aşağıya ekleyeceğim linke bakma şansınız olur mu  , bu devre de aynı işlevi görür mü acaba  , çünkü kendim yapma şansım pek yok. ilk mesajda link ekleyemedim eğer yine olmazsa  yazı ile de yazayım zamanınız olursa bakabilirseniz çok memnun olurum. motorobit sitesinde dc 0-50v voltaj güç filtresi / parazit önleyici

https://www.motorobit.com/urun/dc-0-50v-4a-voltaj-guc-filtresi-parazit-onleyici

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Karabıyık yazdı:

2021 kasım ayında aracın bakımını yaptırdığımda aküde herhangi bir problem yoktu  , aracın orjinal ünitesi takılıyken de sorun yaşamıyordum 1 ay önce necvox cihazı taktıktan sonra problem başladı.

marşa basarken orjinal teyp kağanıp açılmıyor muydu?

Yorum bağlantısı
Ferit Erken

Bahsettiğiniz devre filtre devresi. Bizim devre ile alakası yok. Bazen ses kabloları güç kablolarının yanından geçtiği için seste parazitlere sebep verir. Bunu engellemek için yapılmış bir devre. Benim paylaştığım start anında ACC enerjisinin kesilmesini engellemeye yönelik. Sorununuzu çözmez yani.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karabıyık
Çağlar Bayur yazdı:

marşa basarken orjinal teyp kağanıp açılmıyor muydu?

Hayır orjinalde herhangi bir sorun yoktu

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...