İçeriğe Yönlendir

Haziran Tatili

Ali Darbaz

Recommended Posts

Yurdaer Elay
Ali Darbaz yazdı:

Merhaba dostlar. 

Biraz erken oldu ama, hazır aşıda bulunmuş felan. Gelin bir tatil planı yapalım. 2021 için erken rezervasyon fırsatlarını inceliyorum. Haziran ilk haftası için otel tavsiyelerinizi alırım. 

Herşey dahil 4 yetişkin bir bebe olarak nereye gidilir. Bana kalkanda villa önermeyin. Homini gırtlak ekmek elden su gölden  herşey dahil bişey bakıyoruz. Anama Hanıma mutfaka sokacaksam, her gün alışveriş felan filan uğraşıcaksam o tatil benim için tatil değil. Sabahları ekmek almaya gitmekde istemem acıkcası 

Hadi güzel bir tatili şimdiden planlayalım. 

Unutmadan hedef bedel 2500 tl. (oda başına ) 

Ali kardeş sen şaka mısın yoksa tartışma ortamı olsun, insanlar doğruyu yanlışı görsün diye kötü polisi mi oynuyorsun? :) 

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ha ha ha , 

Haftasonu oyundan başımı kaldırmadım. O yuzden daha yeni okuyorum. Ne gül düm yahu. 

Bizim eve 45 elektrik 44 su faturası geliyor demiştim. Hırsızlar girmesin diye söylemekten çekiniyorum ama sizden zarar gelmez. 

Haftanın 5 günü ev boş. Kombide kapalı. Buzdolabınıda açan yok. Birde bizdeki buzdolabı "buzluk alta" model. O yuzden aşırı verimli. 

Tatiller olmalı tatil yapmak kapitalizm en büyük hediyesi.  Ana babam ben karucuğum ve benim kız tatil ister. 

Rezervasyonu yaparım ama ödemeyi son hafta yapıyorum genelde. Şu ana kadar sıkıntı olmuyor. Sadece kapora maayetinde tek gece ödüyorum. 

Fikirlerinizi alamadım halen :) 

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Ali Bey, buzdolabında buzluğun altta olmasının verime katkısı nedir? 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tahir İlter yazdı:

SOğuk hava ağırdır ve yere doğru çöker. Bosh bununla ilgili bir makale yayınlandı. bulursam paylaşırım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

dedemin camı kapalı araba daha az yakar teorisi gibi bişey heralde 

1 senede 10 lira fark ediyormu acaba

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Tahir İlter yazdı:

sıfır.

Yalıtım düzgün olsun ister 2 kat altta olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ali Gök yazdı:

DOstlar benim maaşımdan başka gelirim yok. Dİğer şeylerden anlamam. Şansa para mara gelirsede o para pul oluyor. Benim hacmim belli ev alırken gördünüz. 2,5 yılda tasaruuf yapa yapa karı koca taş çatlasa 45000 tl para biriktirebilmişiz. Onuda eve peşinata verdik.  Ordan kıs , hipermil yap, burdan kıs, senelik tatil sayısından kıs derken anca bu kadar oluyor. 

Ev borcu nedeniyle senelik tatil sayımı 3 den 2 ye,  sonra tek seferde 10 güne,  güne son altı aydır ise senede  5 gün tek sefere  düşürmek zorunda kaldım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Mert Gulkokan yazdı:

Herkes bana 100 küsür tl geliyor derken inatla bana 45 tl geliyor dediniz herkes imkansız dedi siz mümkün dediniz
Konu uzamadı eksik bilgi ya da bazı şeylerin saklanması can sıkıyor
2020 Türkiyesinde 45 tl elektrik faturası yok ve imkansız

hypermil denen konunun kendi imkansız mert . o verileri kıstas almamak lazım 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mert Gulkokan yazdı:

Herkes bana 100 küsür tl geliyor derken inatla bana 45 tl geliyor dediniz herkes imkansız dedi siz mümkün dediniz
Konu uzamadı eksik bilgi ya da bazı şeylerin saklanması can sıkıyor
2020 Türkiyesinde 45 tl elektrik faturası yok ve imkansız

Valla ben ve eşimin çalıştığını biliyorsun , gündüz tabiki ev boş olucak. Çoçuğa babamlar kendi evlerinde bakıyor. Bunu söylemeye gerek varmıydı bilemedim 

Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Mert Yeldan yazdı:

sıfır.

Yalıtım düzgün olsun ister 2 kat altta olsun.

Kompresör ile soğutulan ciddi yalıtımlı kapalı bir sistemde bence de etkilememeli. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Konu tatilden ev elektrik tasarrufuna nasıl geçti bilemedim :( . Her neyse pandemiden bu haftasonu eve tıkılı kaldık. mühtemelen 50 üstü gelicek fatura. 

Notebook 35 W ile çalışıyordu. Tabi bu programın gösterdiği değer.  Lcd de 8 saate yakın açık kaldı. 

Ali Gök yazdı:

hypermil denen konunun kendi imkansız mert . o verileri kıstas almamak lazım 

yahu bırak bu işleri Ali. Hipermil işe yaramasa ben sabahları montla araba sürmezdim. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Ali Darbaz yazdı:

Konu tatilden ev elektrik tasarrufuna nasıl geçti bilemedim :( . Her neyse pandemiden bu haftasonu eve tıkılı kaldık. mühtemelen 50 üstü gelicek fatura. 

Notebook 35 W ile çalışıyordu. Tabi bu programın gösterdiği değer.  Lcd de 8 saate yakın açık kaldı. 

yahu bırak bu işleri Ali. Hipermil işe yaramasa ben sabahları montla araba sürmezdim. 

yanlış anladın sen. hypermilden çıkan sonuç ortalama olarak kıstas alınmaz. 100 kişinin 99 u tutturamaz o verileri

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Ali Darbaz yazdı:

Valla ben ve eşimin çalıştığını biliyorsun , gündüz tabiki ev boş olucak. Çoçuğa babamlar kendi evlerinde bakıyor. Bunu söylemeye gerek varmıydı bilemedim 

Ali, akşam ne yapıyorsunuz eve gitmiyor musunuz? Hiç lamba da mı yanmıyor? 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ali Gök yazdı:

yanlış anladın sen. hypermilden çıkan sonuç ortalama olarak kıstas alınmaz. 100 kişinin 99 u tutturamaz o verileri

Pardon özür yanlış anladım seni :(

Mert Yeldan yazdı:

Ali, akşam ne yapıyorsunuz eve gitmiyor musunuz? Hiç lamba da mı yanmıyor? 

Haftasonu boştum neden videoya almadıysam .  Hanım 4 saat kitap okuyor. İnstagramda butik ev hesapları inceliyor. başkada bişey yapmaz. Kızımız zatem ful etkinlik kitapları ile oynar. 

Bende netflixdenn dizi izler yada oyun oynarım. Bir tanede 40 watt ampul var yanan. Başkada bişey yok. Her akşam 23:00 oldumu yatarız 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tatil sırası değil Ali. 

Herkes bunu demeye çalışıyor. 

Boşa bir günlük rezervasyon parası verme. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Ozyurek yazdı:

Tatil sırası değil Ali. 

Herkes bunu demeye çalışıyor. 

Boşa bir günlük rezervasyon parası verme. 

Başlığı değiştirelim abi, Pandemide tasarruf başlığı yapalım :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Umut Taşlı
Ali Gök yazdı:

dede haklı, açık cam aerodinamiyi bozuyor; belli bir hızdan sonra tutuş dengesini, hızlanmayı kötü etkiliyor, klima daha ekonomik oluyor da maddi sonuç için sürekli yolda olmak lazım.

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Umut Taşlı yazdı:

dede haklı, açık cam aerodinamiyi bozuyor; belli bir hızdan sonra tutuş dengesini, hızlanmayı kötü etkiliyor, klima daha ekonomik oluyor da maddi sonuç için sürekli yolda olmak lazım.

Cam açık seyahat ettiğimde benim araç hemen ikaz veriyor "camları kapatmak yakıt tasarrufu sağlar, lütfen camları kapatın vs" şeklinde. Tüm yeni nesil VW grubu araçlarda da var bu. Ne kadar etki eder, belki 100 KM'de 3-5 liralık tasarruf sağlar bilemem tabi. :)

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Cem Işık yazdı:

Cam açık seyahat ettiğimde benim araç hemen ikaz veriyor "camları kapatmak yakıt tasarrufu sağlar, lütfen camları kapatın vs" şeklinde. Tüm yeni nesil VW grubu araçlarda da var bu. Ne kadar etki eder, belki 100 KM'de 3-5 liralık tasarruf sağlar bilemem tabi. :)

Az önce hesaplamaları yaptım . HAziran 2020 ile Kasım 2020 arasında yaptığım yakıtan tasarruf miktarı 2061 tl.  Belki küçük şeyler tek başına bişey ifade etmiyor ama 10000 kmde 2061 tl tasaruf yapmak büyük rakam. Benim için büyük rakam tabi. Kendi nezhimde diyorum. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mert Gulkokan yazdı:

Tüplü binsen ve normal kullansan o tasarrufu yapardın zatenCamlara bile sensör koymuşlar

Ben tüple binmem Mert. Benden ırak gitsin . 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

düz tatlı rampaları inerken klimayı ışıkları camları açardım bazen.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...