İçeriğe Yönlendir

Covid-19 Aşıları

Yurdaer Elay

Recommended Posts

Yurdaer Elay
(düzenlendi)

Eminim birçoğumuzun kafasını kurcalıyor bu mesele. Aşı geldi mi, gelecek mi derken şimdi de iki-üç çeşit aşının varlığı, hangi aşı daha kaliteli, hangisini yaptırmalıyım ya da yaptırmamalıyım gibi birçok soru dolanıyor kafamızda. Hastalık kapacağı endişesi ile aşı olmak istemeyen oldukça geniş bir kesim var.

Kardeşim Ankara'da bir üniversite hastanesinde çalışıyor ve önümüzdeki haftadan itibaren aşılamalar başlıyormuş. Personelden yaptırmak istemeyen, hatta doktorlardan yaptırmak istemeyenler var. Herkesin kafası karışık. Tabi personele yapılacak aşı malumunuz Çin'den ithal edilen ucuz geleneksel aşı (yani zayıflatılmış ve etkisiz olan virüs parçaları). Diğer mRNA aşısı günümüz teknolojisi ile üretiliyor ve malesef hem elimizde çok az olacak, hem de şu an için bedelli bile olsa yaptırma seçeneğimiz var mı bilmiyorum. Önümüzdeki günler neler getirir bilemem ama kafasında aşı olmakla ilgili tereddütü olan varsa, şu ana kadar yapılan çalışmalarda herhangi bir ciddi yan etki bildirilmemiş. Sektörün içinde olmama rağmen şahsi fikrim, uzman görüşlerini dikkate alarak karar vermek. Tabi bu süreçte (aşı olsak veya olmasak) yine kendimizi azami düzeyde korumaya özen göstermeyi unutmuyoruz.

Aşağıdaki video aşı çeşitleri ile ilgili kısa bir açıklama içeriyor.. Evrim Ağacı sitesindeki yazı ise mRNA aşıları ile ilgili anlaşılabilir bigi içeriyor. Bu aşıların geliştirilmesinde Türk bilim insanlarını görmek ise ayrıca gurur verici.

Evrim Ağacı: mRNA Nedir? Aşılarda mRNA Nasıl Kullanılır?

tarihinde Yurdaer Elay tarafından düzenlendi
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Çin aşılarından ben de şüpheliyim. Ancak unutmayalım ki, Çin hepimizden uzun mücadele ediyor ve tecrübesi daha fazla olabilir.

Yine de Alman Türk ortaklığındaki aşıları beklemenin uygun olacağını düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Benim kafam iyice karıştı kimi tıp calışanları tereddütlü yaklaşıyor kimiside yaptirın mutlaka diyor.

Birde aylarca aşıyı umut gördü insanlar ne olacak simdi ?

Yaptirsakmı yaptirmasakmı kime inanacağız.

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Çin aşısından şüphe duyulmamalı bence. Sonuçta kaynağı orası. Çeşitli komplo teorileri dönse de bu virüsün kaynağı atası mers sonrası sars şimdi de covid. Yalnız aşı gelene kadar herkes kendine çok dikkat etmeli. Entübe olanların maalesef 1/3 ü ölümle sonuçlanıyor. İster doktor olsun ister diğer meslekler karar kişiseldir. Lakin biliyorsunuz çiçek aşısı çocukların takviminden çıkarılmıştı ve sonucu çok can yaktı. Şimdi devlet tarafından tekrar aşı takvimine alındı. Hatta bazı diğer hastalıklar içinde ekleme olmalı. Herkese sağlıklı günler.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Çin aşısının faz 3 denemeleri henüz başlamadı diye biliyorum ben..Nasıl önümüzdeki hafta aşılamaya başlanabilirki ? Acaba faz 3 denemesimi oluyor bu?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

aşı oldum diye mekan mekan gezip kalabalık oluşturmak isteyecek olanlara hapis cezası gelmeli, aşıdan önce. aşoda ülke bazlı değil tıbbi bilgi bazlı olmak lazım, bilim kurulu üyesi bile artık tıp haberlerini medyadan okuyoruz dedi onlar kendi adına, bu çok hatalı bir gidişat, tııbbi bilgiler görevli otoriteler tarafından yaynlanmalı.

2019 dan önce de bir aşı 5 yılda bir ilaç 10 yılda piyasaya sürürüldü o iş ne oldu

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt
aşı oldum diye mekan mekan gezip kalabalık oluşturmak isteyecek olanlara hapis cezası gelmeli, aşıdan önce. aşoda ülke bazlı değil tıbbi bilgi bazlı olmak lazım, bilim kurulu üyesi bile artık tıp haberlerini medyadan okuyoruz dedi onlar kendi adına, bu çok hatalı bir gidişat, tııbbi bilgiler görevli otoriteler tarafından yaynlanmalı.
2019 dan önce de bir aşı 5 yılda bir ilaç 10 yılda piyasaya sürürüldü o iş ne oldu

Aslında aşı geliştirme süreci 2 yıl kadar oluyor. Sadece bu tip ailesi bilinen viruslarda bu süre kısalabiliyor. FDA dahil bu aşıları yakından takip edip ona göre hızlı onay verebiliyor. Artık ilaç geliştirme süresi de 5 yıla kadar düştü. Yeni nesil PC kuantumlar ile bu süre tahminimce 2 yıla kadar düşecektir. İşerleyen zamanda kişiye özel ilaç bile üretilebilecektir.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Hacı Şenyurt yazdı:

FDA dahil bu aşıları yakından takip edip ona göre hızlı onay verebiliyor.

tıp bilgim yok ancak düşünelim? FDA kimdir? dünya adına kim yetkilendirdi, 2019 a kadar tüm söyledikleri doğru muydu mesela. 2021 in 2020 den de hızlı değimi/dönüşüme sahip olacağaını düşünüyorum, iyi yönde de değil.

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Çağlar Bayur yazdı:

tıp bilgim yok ancak düşünelim? FDA kimdir? dünya adına kim yetkilendirdi, 2019 a kadar tüm söyledikleri doğru muydu mesela. 2021 in 2020 den de hızlı değimi/dönüşüme sahip olacağaını düşünüyorum, iyi yönde de değil.

Covid-19 gibi durumlarda faz III dediğimiz çalışmalar bitmeden erken onay alınabiliyor. Sonuçta ruhsat alabilmek için FDA onayı gerekiyor lakin elbette tek başına karar veren bir mercii değil. Parlementer sistemde CB gibi düşünün. Birçok kişi biraraya gelip taslak hazırlar ve CB onaylar. Küresel güçler her zaman geri planda. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Yurdaer Elay yazdı:

Sonuçta ruhsat alabilmek için FDA onayı gerekiyor

2019 sa kadar böyle biliyorduk, nerden nasıl bilmiyorum ama kabul ediyorduk bunda sorun yok, şimdi sorguluyorum kim verdi fda ya bu yetkiyi? evdekaldıysam sorgularım?

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

CİMERE YAZDIĞIM YAZI.

COVİD PANDEMİSİNDEN KORUNMANIN EN İYİ YOLU VÜCUT VİTAMİN D SERUM DÜZEYİNİN ARTTIRILMASIDIR.
Covid pandemisi Dünyada ve ülkemizde ciddi bir sorun olup, gittikçe de bu sorun yayılacaktır.
Günümüzde kullanılan ilaçların hiç birisi yeterince etkili değil yada etkisizdir. Dünya Sağlık örgütü de bu konuda açıklama yaptı.
Hastalığın mevcut şartlarda tedavisi semptomatiktir. Yani ateşi yükselirse ateş düşürücü, solunum sıkışınca inhaler ilaçlar, bazı hastalarda kortizon kullanılmaktadır. Kortizon hastalığın ilk evrelerinde hastalığı ve tabloyu daha da kötüleştirmektedir. Ancak ileri dönem hastalarında son çare uygulanmaktadır.
Dünyada bir kaç merkezli aşı çıkmış, henüz faz çalışmaları tamamlanmadan %90-95 başarılı olduğu bile açıklanmıştır. Bu yanlış bir durumdur. Şöyle ki: Zaten Covid toplumun %80 inde bulgu ve belirti vermemektedir. Ayrıca aşıların bu oranlarda etkili olup olmadığının anlaşılması için en az on binlerce vakada denenmesi gereklidir. Diğer bir konu da aşıların etki süresi bir kaç ay (muhtemelen 3 ay) olacaktır. Covid virüsünün mutasyonu durumunda bu aşıların onlara da etkinli olup olmayacağı bilinmemektedir.
PEKİ NE YAPILMALI ?
1-Vücut direncini arttırmalıyız. Bunun yolu ve yöntemi beslenmeye dikkat edilmeli, mümkün olduğunca bol protein ve yeşillik ağırlıklı beslenmeliyiz.
2- C ve B vitamin almalıyız.
3- Ancak en önemli olanı vitamin D almalıyız.
D VİTAMİNİ COVİDDE ETKİSİ NASIL OLUR?
Son aylarda vitamin D serum seviyesi düşük olan hastaların covid tablosunun daha ağrı seyrettiği, yoğun bakıma ihtiyaç olasılığının arttığı ve ölüm riskinin belirgin yüksek olduğu ile ilgili yüzlerce bilimsel yayın ortaya çıktı.
Vitamin D bu etkiyi nasıl yapıyor? Mekanizması nedir. ?
-Vücutta ödem oluşumunu engelliyor.
-Vücut direncini arttırıyor.
ÖNERİM:
Acilen tüm halkımızın vücut serum vitamin D düzeylerini 50 ng/mL üzerine çıkarılması. Mümkün ise 50-70 ng/mL (50-100 ng/mL) seviyesinde tutmak çok önemli. Vitamin D nin antienflamatuar özelliği bu seviyelerde etkindir.
Her bir vitamin D ampul yada damlanın fiyatı çok uygun olup (10 tl) tüm vatandaşlara başlanılmalıdır.
150 ng/mL üzerine çıkılmadığı sürece güvenli bir ilaçtır. Bu ilaç ve içindeki koruyucu maddelere duyarlılığı olan kişiler(bu oran da belki yüz binde bir ) her kes kullanabilir.
Covid pandemisinden korunmanın en iyi yollarından birisi budur. Bu tedavi ve protokolü tarafımca taslak şeklinde hazırlanmıştır.
Etkin bir aşı, etkili bir ilaç yada yöntem bulununcaya kadar, covidden tüm toplumu korumak için bilinçli bir şekilde vitamin D kullanmalıyız.
Bununla ilgili gerekli bilgi, birikimim, yüzlerce yayın, gerek duyulursa Bilim Kuruluna ve / veya Sağlık Bakanlığına arz edilecektir.
Saygılarımla.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Serkan Aktay yazdı:

henüz faz çalışmaları tamamlanmadan %90-95 başarılı olduğu bile açıklanmıştır.

mesela bu rakamın da hatalı ölçüm tekniğinden  kaynaklandığı açıklandı %62 ye revize edildi , medyadan bilgiler aktıkça daha çok karışacak ortalık

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Çağlar Bayur yazdı:

2019 sa kadar böyle biliyorduk, nerden nasıl bilmiyorum ama kabul ediyorduk bunda sorun yok, şimdi sorguluyorum kim verdi fda ya bu yetkiyi? evdekaldıysam sorgularım?

FDA'nın bu kadar çok telaffuz edilmesi oradaki pazar payının büyük olmasından ve kendi ilaç ve medikal cihaz vb firmalarının gücünden dolayı. Eğer Amerika'dan ilaç, medikal cihaz, gıda VS satacaksan benim onayımı alacaksın diyor. Yoksa her ülkenin kendi onay otoritesi var zaten. Mesela EMA Avrupa Birliği ülkeleri ve bağlı birkaç ülkede ilaç satışı yapılabilmesi icin onay veriyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Çin aşısı işe yarayabilir. Ne de olsa virus oradan yayıldı.

Viruse yapısı gereği sürekli rna sı mutasyona uğradığı için aşı üretmek zor, üretilse bile çok farklı tipte korona virüsü olacağı için işe yarama şansı çok düşük olacaktır. 

Mesela benim kayınvalidem küçük bir ilçede yaşıyor, korona ilçede çok hızlı yayıldı ama bulaşan virüsün etkisi az olduğundan hemen hemen herkes çok hafif atlattı. Ama İstanbul'da arkadaşlarıma bulaşan virus tipi istanbuldaki  iki kayınvalideyi rahmetli yaptı. 

Herkese bulaşacak bir şekilde, bağışıklık sisteminiz ve bulaşan virus tipine göre ağır veya hafif geçireceğiz. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Yurdaer Elay yazdı:

FDA'nın bu kadar çok telaffuz edilmesi oradaki pazar payının büyük olmasından

payları büyük ama salgında da çöktü yerel otoriterilerin bağımsız hareket etmeleri ve dolayısı ile bütçeleri ve dolayısı ile karar mekanizmalrının bağımsız olması. önleme değil tedaviye dayalı kurmuşlar sistemi. ciddi değişim istenecek ileride halk tarafından

Erhan Doruk yazdı:

Ne de olsa virus oradan yayıldı.

nereden kabul ediyoruz bunun gerçek olduğunu? 2019 bahar ayları italya kanalizasyon örneklerini tekrar inceleyince covid e rastladılar mesela?

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Maalesef dünya kurulduğundan beri sorgulama yapınca zaten neyin ne olduğunu görememek elde değil. Hiç bir zaman temel nedene inilip onu sonlandırılmak istenilmedi. Baş aprısı mesela bir çok nedeni olabilir. Ama nedene inip onu ortadan kaldırmak demek bir daha tedaviye ihtiyaç olmaması demek. Kanserlerde öyle mesela. Sigara kanser eder ok. Satışı üretimi neden yasaklanıp çözümlenmiyor. İçki keza öyle. Stres mesela herkes kendini neyin strese soktuğunu biliyor. Neden ortadan kaldırmıyoruz. Asıl soru bu olmalı. Herkes kendisine bunu sormalı sorabilmeli. Tabi cevaplar istediğimiz gibi olmayabilir de buna da hazırlıklı olmak gerek.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

payları büyük ama salgında da çöktü yerel otoriterilerin bağımsız hareket etmeleri ve dolayısı ile bütçeleri ve dolayısı ile karar mekanizmalrının bağımsız olması. önleme değil tedaviye dayalı kurmuşlar sistemi. ciddi değişim istenecek ileride halk tarafından

nereden kabul ediyoruz bunun gerçek olduğunu? 2019 bahar ayları italya kanalizasyon örneklerini tekrar inceleyince covid e rastladılar mesela?

Ben yarasadan filan geçtiğine inanmıyorum. Çinde Labortuvarda türetildiğini , sonra da kontrolden çıktığını düşünüyorum. Batı dünyası pis işlerini kendi ülkelerinde yapmayı tercih etmiyor. Wuhan biyogenetik laboratuvarını hangi ülkenin hangi amaçla fonladığı da soru işareti. Amerika'da ilk ve ikinci görünen vakanın simülasyonu yapılınca hep Çin teması ortaya çıkıyor. 

Ne kadar ciddi bir durum içinde olduğumuz şu videoda net görünüyor.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Işık

Normal zamanlarda olsaydık Acaba grip ve soğuk algınlığında bu testler yapılsaydı test sonucu yine pozitif çıkar mıydı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Serhat Işık yazdı:

Normal zamanlarda olsaydık Acaba grip ve soğuk algınlığında bu testler yapılsaydı test sonucu yine pozitif çıkar mıydı?

Benim de merak ettiğim bu. Hiç soğuk algınlığı, mevsimsel grip kalmadı mı çevrede? Bu belirtilerle giden ne kadar tanıdık varsa covid pozitif geldi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Serhat Işık yazdı:

Yapılan PCR testi (ideal şartlarda) pozitif ise covid-19 var demektir. Virüste çoğaltılmak istenen hedefe bağlanan primer nüleotit bazlar sadece bulunmak istenen neyse ona bağlanır ve sentez (çoğaltma) başlar. Burada tek sorun virüsten elde edilen genetik materyal RNA ve DNA'ya (çift sarmal) göre çok kırılgandır. Aklınıza gelebilecek her yerde (elinizde, havada, masada, nefesinizde) bu RNA'yı parçalayacak enzimler var. Çalışırken azami düzeyde dikkatli çalışmak gerekiyor. Steril laboratuvar ortamı şart yani. Maske ve eldiveni söylemeye gerek bile yok. RNA kırılgan olunca haliyle hastadan alınan numunelerin de fazla bekletilmeden çalışılması gerekiyor. Pandemi ortamında ve hastanelerdeki mahşeri kalabalıkta, çoklu numuneler çalışılıyorken, örneklerden birbirine bulaşının olmaması (kontaminason) ya da dışarıdan bir etkenin test sonucunu etkilememesi (çıplak el, ağızdan ve nefes yoluyla kontaminasyon) için çok dikkatli olmak gerek.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Tahir İlter yazdı:

Benim de merak ettiğim bu. Hiç soğuk algınlığı, mevsimsel grip kalmadı mı çevrede? Bu belirtilerle giden ne kadar tanıdık varsa covid pozitif geldi. 

kalp krizi de kalmadı?

iyi tarafı dahiliye önünde her gün üst üste yığılmış ilaç yazdırmak için sıra bekleyen de kalmadı. testi yüksek çıksın diye bir gün önce bol çikolota/yumurta yiyen de kalmadı diğer yanda....

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Çağlar Bayur yazdı:

kalp krizi de kalmadı?

iyi tarafı dahiliye önünde her gün üst üste yığılmış ilaç yazdırmak için sıra bekleyen de kalmadı. testi yüksek çıksın diye bir gün önce bol çikolota/yumurta yiyen de kalmadı diğer yanda....

Bizim milletimiz doktoru hastaneyi sever, kabarik reçete günlerde süksedir. Şükür onlar elendi 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım

insanlar maske ve temizliğe biraz dikkat edince diğer hastalıklar pek duyulmaz oldu gerçekten. Grip bulaşmaz oldu, öksürüp hağşıran görmek zor artık.

PCR testleri de bir garip. Önce pozitif sonra negatif sonra tekrar pozitif çıkanları duyuyoruz. bu testlerde de sorun var sanırım. ölenin gerçekten bundan mı gittiği belli değil.

geçtiğimiz kış bir zatürre salgını gibi bir durum oldu bunu kimse görmüyor galiba. nasıl bir şeyse etrafımda çok kişide bunu gördüm kendim de dahil. covid ile ilişkisi varmı bilmem ama şüphe uyandırmıyor değil. önce buna sebep olan virüsü saldılar ölümler az tedavisi çabuk olunca bir üst versiyona geçtiler sanki. komplo teorisyeni oldu herkes. olmamakta içten değil.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...