İçeriğe Yönlendir

Sedasyon- Çocuk Diş Hekimi Tavsiye

Erhan Doruk

Recommended Posts

Erhan Doruk

Çocuk 5 yaşında, dişinde çürük oluşmuş, dişçiye gittik ama bizimki işlem yaptırmadı. Ankara"da sedasyon(anestezi) ile dolgu yapacak dişçi öneriniz olabilir mi?

Bu işlemi yaptıranlardan öneri/tavsiye de alırsam süper olur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

anezteziye sıcak bakmıyorum ben bir çürük için. Bence çocuk dişçisine gidilir siz de psikolojik olarak hazırlarsınız işlem başlayınca iyi bir çocuk dişçisi problemi kolayca çözer. bizimkinin çürükleri vardı dolgu moldu uğraşmadık sadece gösterdik öyle devam ettik. şu an 12 yaşında dişleri değişti çoğu.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Mehmet Göktürk yazdı:

anezteziye sıcak bakmıyorum ben bir çürük için. Bence çocuk dişçisine gidilir siz de psikolojik olarak hazırlarsınız işlem başlayınca iyi bir çocuk dişçisi problemi kolayca çözer. bizimkinin çürükleri vardı dolgu moldu uğraşmadık sadece gösterdik öyle devam ettik. şu an 12 yaşında dişleri değişti çoğu.

Pedodontist e gittik, öncesinde epey bir anlattık hatta güle oynaya oturdu koltuğa, tam oyma işi başladı, bastı yayagarayı, ne desek dinletemedik. Dişçi de sedasyon önerdi, çürük ilerlemiş dedi. Şimdi de ağrıyor diyor. Başka çözüm aklıma gelmiyor.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

5 yaşındaki çocukların dişleri geçici süt dişleridir.Ve genel olarak anatomik ilerleyişine göre çürüyerek dökülür.Dolgu yaptırmak çokta sağlıklı değil aslına bakarsanız en güzeli çektirmek.

Bizde küçük kızım için o şekilde dolgu işlemi yaptırdığımız dişler oldu ama en fazla 1 sene sonra diş zaten yapısı gereği çürüyor.Kalıcı dişler gelene kadar durum bu şekilde ilerliyor.

Bazı doktorlar bunu bile bile dolgu yapıyor ve faiş paralar alıyorlar.Öncelikle dişin ömrünü öğrenin ona göre müdahale yaptırın .Çocuğa eziyet etmeyin boş yere .Benimki tavsiye yinede siz bilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Benim 5 yaşındaki çocuğuma 4 yaşında 2 tane dolgu yaptırdık çok şükür gitmeden önce hatta aylar önce anlattık falan sonra gittik kendisi çok sızlanmadan dolguyu yaptırdı. Bir dolgusu renkli istedi hatta oda kırıldı bu pandemiden dolayı gidip yaptırmadık bu şekilde devam ediyor. Kendisi çok şükür biliyor sürekli anlattığımızdan kırılsın çürüsün zaten bunlar geçici dişlerim yenileri sağlam olacak bunlar dökülecek diye kendi kendine söylüyor. Sabah akşam sürekli fırçaladığı halde çürük meydana geliyor. Kan ilacı kullanıyor bu sebepten dişlerini ne kadar fırçalasa da dişlerinde siyahlıklar var. Takılmayın bence çok fazla fırçalama alışkanlığını kazandırın gelecek olan yenileri çürümesin.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Ahmet Türedi yazdı:

5 yaşındaki çocukların dişleri geçici süt dişleridir.Ve genel olarak anatomik ilerleyişine göre çürüyerek dökülür.Dolgu yaptırmak çokta sağlıklı değil aslına bakarsanız en güzeli çektirmek.

Bizde küçük kızım için o şekilde dolgu işlemi yaptırdığımız dişler oldu ama en fazla 1 sene sonra diş zaten yapısı gereği çürüyor.Kalıcı dişler gelene kadar durum bu şekilde ilerliyor.

Bazı doktorlar bunu bile bile dolgu yapıyor ve faiş paralar alıyorlar.Öncelikle dişin ömrünü öğrenin ona göre müdahale yaptırın .Çocuğa eziyet etmeyin boş yere .Benimki tavsiye yinede siz bilirsiniz.

Arif Aykın yazdı:

Benim 5 yaşındaki çocuğuma 4 yaşında 2 tane dolgu yaptırdık çok şükür gitmeden önce hatta aylar önce anlattık falan sonra gittik kendisi çok sızlanmadan dolguyu yaptırdı. Bir dolgusu renkli istedi hatta oda kırıldı bu pandemiden dolayı gidip yaptırmadık bu şekilde devam ediyor. Kendisi çok şükür biliyor sürekli anlattığımızdan kırılsın çürüsün zaten bunlar geçici dişlerim yenileri sağlam olacak bunlar dökülecek diye kendi kendine söylüyor. Sabah akşam sürekli fırçaladığı halde çürük meydana geliyor. Kan ilacı kullanıyor bu sebepten dişlerini ne kadar fırçalasa da dişlerinde siyahlıklar var. Takılmayın bence çok fazla fırçalama alışkanlığını kazandırın gelecek olan yenileri çürümesin.

Haklısınız, en geç 7 yaşında dökülecek bu dişler ama çocuk dişim ağrıyor diyor, çürüğün olduğu yer tam iki dişin arası. çekilirse iki azı birden gidecek. 

Dişçi de yenileri gelene kadar bunların yer tutması çok önemli dedi. Yer tutmazsa ilerde birde tel taktırma durumu oluşabilir. Bu nedenle çözüm arıyorum.

Araştırmalarım neticesinde öğrendiklerim; muayenehanelerde anestezi ve sedasyon yapmak yasakmış. Ama aradığım çoğu yer yaptığını söyledi.

Sedasyon - anestezi için 1100-1500 tl arası fiyat verdiler. Buna muayene ve dolgu ücreti hariç. Dolgu için 200-400 TL

Hastaneler covid testi zorunlu tutuyor. hastanede işlem yaptırmak için birde o masraf çıkıyor.

Tavsiyelerin çoğu Baskent Üni. Diş öneriyor ama randevuda yer yok.

Yarın biryerden randevu aldım. Özellikle anestezi ile diş işlemi yapıyorlar, anestezi dr ları da var. Muayenehane değil. Memnun kalırsak ismini paylaşırım.

Öncelikle çocuğu ikna etmeye çalışacağız. Son ihtimal olarak Sedasyon yapılacak.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Q. Can general anesthesia have any negative effects in the long run?

A. The long-term risks from exposure to anesthesia are less clear. Currently, there is a lot of ongoing research in this area. Experiments in animals do suggest that long-term exposure to high levels of most of the anesthetic medications is associated with some concerning findings in the brain. These findings correlate with poorer learning and adverse behavioral changes. 

On the other hand, research in humans is less consistent. Studies of large populations of children who have received anesthesia have shown varying results. Many show no effect of exposure to anesthesia for surgery. A smaller number of studies indicate a correlation with learning issues after anesthesia, but they have generally been associated with multiple anesthesia exposures quite early in life. The best study in this area concluded there was no effect from one exposure to anesthesia as a small infant. 

Due to the uncertainty about the effects of exposure to anesthesia in childhood, the U.S. Food and Drug Administration advises that elective (not mandatory for health) surgery and anesthesia be delayed until after 3 years of age when possible.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

veletlere çok yaptırdık maalesef artık bu yaşlarda başlıyor, Dr un yaklaşımı çok önemli, her hastalık / müdahele kişiye özeldir ama anestezi listemde en diplerde oludu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy

Öncelikle geçmiş olsun Erhan Bey.  Eşim Uzman diş hekimidir, konuyu görünce ona yazmıştım, gelen cevabı aşağıda paylaşıyorum. 

"Sedasyon altında diş tedavileri özellikle kooperasyonun zor olduğu durumlarda, engelli insanlarda ve ileri dental fobi karşısında yapılmaktadır. 

Çocukların özellikle doktor ve iğne ile korkutulmaları, aile bireylerinin korkularını çocuğuna yansıtmaları veya çocuğunun çürük ve ağrı sebebiyle korku yaşaması gibi durumlar tedavi reddine sebep olmaktadır. İlk hedef ikna ile çocuğu tedaviye alabilmektir. Ama ikna edilemeyen vakalarda genel anestezi ile işlemler yapılmaktadır.

Süt dişlerinde dolgu gerekliliğine gelirsek, sıklıkla çürüklere rastladığımız süt azı dişleri ortalama 10-12 yaşları arasında yerini daimi dişlere bırakır. Örneğin 5-6 yaşındaki bir çocukta oluşan süt azı çürüğü dolgu yada amputasyon denilen uygulama ile tedavi edilmedir. Eğer çekilmek zorunda kalınırsa bu durumdada yer tutucu denilen aparey takılmalıdır. Aksi takdirde 10-12 yaşında daimi diş sürene kadar diğer dişler çekim boşluğunu kapatır ve diş çapraşık sürer. Bu da ilerde ortodonti yani tel tedavisini zorunlu kılar.

İstanbul'da olsaydınız Ataköy'deki kliniğimize muayeneye beklerdik, birde eşim görmüş olurdu.

Sağlıklı günler

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Arkadaşım çocuğunu (7 yaşında) Çankaya da ki Lokman Hekim hastanesine götürdü sedasyon işlemini orda yaptırdı. Bir sıkıntısı yok ufaklığın memnun kalmışlardı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Karadağ

Erhan hocam sedasyon olarak değil ama bende kızıma 4 ve 5 yaşında olmak üzere 2 kez dolgu yaptırdım. Korkusu elbet oldu ama doktorun ilgisi, diş koltuğunun tv li olması ve dolgunun da renklerini kızım kendi seçtiği için kolay halletmiştik. Yenimahalle Ortadoğu hastanesinde yaptırmıştık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Erhan Doruk yazdı:

Çocuk 5 yaşında, dişinde çürük oluşmuş, dişçiye gittik ama bizimki işlem yaptırmadı. Ankara"da sedasyon(anestezi) ile dolgu yapacak dişçi öneriniz olabilir mi?

Bu işlemi yaptıranlardan öneri/tavsiye de alırsam süper olur.

Hocam, biz bizim buyuk kiza,(5) tam 7 dolgu yaptirdik. adam isini cok iyi biliyor. ancak fiyatlar uygun degil. fakat sonuc muhtesem oluyor. cocuk discisi. Zafer Çehreli diye arastirin. bizim kiz cok korkuyordu, en kotunun bir iyisiymis kaygi derecesi. ilk sefer tanisma aletlere alisma, ikinci sefer 3 dolgu, ucuncu sefer gulucukler esliginde 4 dolgu yaptirdik. bir jere gidilecekse baska yere gerek yok. cocukken cok cekmistim, travmaya gerek yok.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Çocuk dişçisi başka oluyor evet, güle oynaya dolgu yapabileni var. 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Erhan abi ablamın oğlunu götürdükleri ve çok memnun oldukları bir dişçi vardı. Mustafa Kemal mahallesinde. Hiç ağrı sızı ağlama olmadı.

Deniz Gürsel Zeren. İletişim numarasınu burdan yazmam doğru olmaz sanırım. Mesaj olarak gönderiyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Aynı konudan ben de muzdaribim. 

14 tane işlem görmesi gereken dişi var, ön süt dişler çürüdü yarısı içerde, tamamen temizlenecek. Arka o azı dişlerine dolgu vs.

Ne yapsak ne yedirsek olmadı, çürüdü gitti kuzumun dişleri.

Doktor 5 yaşını doldursun anestezi yaparız hepsini bir anda hallederiz dedi, bekledik çocuk 5 yaşına geldi pandemi patladı, anca diş doktoruna gittik, pandemiden dolayı ameliyathaneler kapalı dedi.

Şimdi özele döneceğiz yüzümüzü mecbur, kızı psikolojik olarak işliyoruz, eğer anestezi dışında bir şekilde ikna edip yapabilecek bir doktor bulabilirsek 14 kere bile gidip gelirim hiç sorun değil.

Teyzemin kızı çocuk doktoru, anestezi konusunda: "burası çocuk hastanesi akşama kadar ameliyat ediyoruz çocukları, uzman anestezi doktoru varsa hiç sorun olmaz" dedi. Ona güveniyorum bu konuda.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bizim gittiğimiz doktor diş çürüğüne neden olan bakterinin dışarıdan geldiğini anneden anne karnında transfer edilmediğini, steril olduğunu, ama başkalarının ağız yolu ile salya ile öperken severken bulaştırıldığını söyledi. yani bir kere kolonileşince devamı geliyormuş çünkü  çocuklar 14 15 yaşına kadar tükürüklerinde yeterli antikor bulundurmazmış! o nedenle sabah akşam diş fırçalamak, doğru düzgün beslenmek, ve mümkünse tatlı yememek lazımmış. Dişi en çok çürüten şey de süt içindeki laktozun bakteriler tarafından işlenmesi ile ortaya çıkan laktik asit olduğunu öğrendim! zihin açıcı bence.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
Dogan Arsiray yazdı:

bizim gittiğimiz doktor diş çürüğüne neden olan bakterinin dışarıdan geldiğini anneden anne karnında transfer edilmediğini, steril olduğunu, ama başkalarının ağız yolu ile salya ile öperken severken bulaştırıldığını söyledi. yani bir kere kolonileşince devamı geliyormuş çünkü  çocuklar 14 15 yaşına kadar tükürüklerinde yeterli antikor bulundurmazmış! o nedenle sabah akşam diş fırçalamak, doğru düzgün beslenmek, ve mümkünse tatlı yememek lazımmış. Dişi en çok çürüten şey de süt içindeki laktozun bakteriler tarafından işlenmesi ile ortaya çıkan laktik asit olduğunu öğrendim! zihin açıcı bence.

Benim kızlar süt ve süt ürünlerine bayılıyor, oysa ki dişi beslediğini düşünürsün böyle bir şeyin değil mi ha-ha

Ben de bu şekilde geliştiğini hayal etmiştim, bol şeker, süt, öpücükler. pandemi var da küçük kızı kurtardık öptürmüyorum dedesine anneannesine. 

Bak aklıma geldi dışarda hiç tanımadığım kadınlar kızımı öpmeye yeltendi kaç kere, ya bizim toplum eyvallah sıcak kanlısınız da kardeşim bazı sınırlar olsun dimi. 

Hastanedeyiz, kan alıyorlar 2 aylık çocuktan hop öptü kadın kızımı, ya hu hastane burası hastane, bende mikrop var, sende mikrop var. sen kim köpek hahaha töbe töbe

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Azad Mirzade yazdı:

Benim kızlar süt ve süt ürünlerine bayılıyor, oysa ki dişi beslediğini düşünürsün böyle bir şeyin değil mi ha-ha

Ben de bu şekilde geliştiğini hayal etmiştim, bol şeker, süt, öpücükler. pandemi var da küçük kızı kurtardık öptürmüyorum dedesine anneannesine. 

Bak aklıma geldi dışarda hiç tanımadığım kadınlar kızımı öpmeye yeltendi kaç kere, ya bizim toplum eyvallah sıcak kanlısınız da kardeşim bazı sınırlar olsun dimi. 

Hastanedeyiz, kan alıyorlar 2 aylık çocuktan hop öptü kadın kızımı, ya hu hastane burası hastane, bende mikrop var, sende mikrop var. sen kim köpek hahaha töbe töbe

halbuki öpülecek pek çok kişi varken değilmi :D

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Bugün çocuğu muayene ettirdim. Sedasyon ile işlem konusunda özelleşmiş bi yere götürdüm. Panoramik film çekildi, 6 kesin +2 kontrol edilecek çürük çıktı. Doktor ile 1 saate yakın görüştük, Bizim sıkıntımız azılarda ama ilerleyen süreçte başlayan çürükler de sıkıntı olacağı için hepsini 1 saatte sedasyon ile yapılmasını konusunda aynı fikirde olduk. Biz çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırmıştık ama o üstünkörü fırçalamış, Bizim de üstünden geçmemiz gerekiyormuş, ek olarak diş ipi kullanılmalı. Çürüklerin hepsi iki diş arası.

Sedasyonda anestezi gibi değil, damar yoluyla verilen ilaç ile istenen süre uyutma şeklinde yapılacak. Olağanüstü bir durum için kurumun acil durum müdahale odası da var. Zaten bu işlemin kesinlikle muayenehane ortamında yapılmamasını öneriyor, zaten yasakmış.

17 Aralık "a gün verdiler, O zamana kadar başka gelişme olmaz ise burada yaptıracağım.

Maliyetten da bahsedeyim, 1190 TL sedasyon, 300-350 TL arası da çürük başına isteniyor.

frLoRT.jpg

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Erhan Doruk yazdı:

Bugün çocuğu muayene ettirdim. Sedasyon ile işlem konusunda özelleşmiş bi yere götürdüm. Panoramik film çekildi, 6 kesin +2 kontrol edilecek çürük çıktı. Doktor ile 1 saate yakın görüştük, Bizim sıkıntımız azılarda ama ilerleyen süreçte başlayan çürükler de sıkıntı olacağı için hepsini 1 saatte sedasyon ile yapılmasını konusunda aynı fikirde olduk. Biz çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırmıştık ama o üstünkörü fırçalamış, Bizim de üstünden geçmemiz gerekiyormuş, ek olarak diş ipi kullanılmalı. Çürüklerin hepsi iki diş arası.

Sedasyonda anestezi gibi değil, damar yoluyla verilen ilaç ile istenen süre uyutma şeklinde yapılacak. Olağanüstü bir durum için kurumun acil durum müdahale odası da var. Zaten bu işlemin kesinlikle muayenehane ortamında yapılmamasını öneriyor, zaten yasakmış.

17 Aralık "a gün verdiler, O zamana kadar başka gelişme olmaz ise burada yaptıracağım.

Maliyetten da bahsedeyim, 1190 TL sedasyon, 300-350 TL arası da çürük başına isteniyor.

Geçmiş olsun. 
Fırçalamanın daha etkin olabilmesi için şarjlı diş fırçalarından alın. Daha başarılı bir fırçalama sağlıyor.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Ersen Tapan yazdı:

Geçmiş olsun. 
Fırçalamanın daha etkin olabilmesi için şarjlı diş fırçalarından alın. Daha başarılı bir fırçalama sağlıyor.

Oral-B almıştık, onunla fırçalıyordu ama sallamasyon fırçalamış hınzır. Şimdi klasik fırçaya geçtik tekrar , ben üstünden geçiyorum her fırçalama sonrası.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

çürük fiyatı bence çok uygun. ben çok daha fazlasını ödemek zorunda kladım malesef. ama konu çocuk sağlığı olunca tasarruf anlamsız oluyor bana göre. kavgada yumruk aranmaz.

satılık iphone 16gb ve gimbal sabitleyici var ilanlarda bakarsınız. :)

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
(düzenlendi)

Ben İstanbul da çürükleri yaptırdım hocam tam da 5 yaşındaydı çocuk ama Ankara da şubesi var mı bilmiyorum. İğnesiz lazerle uyuşturuyorlar. Kanal tedavisi benzeri bir tedavi yapıyorlar. Biraz tuzlu ama benim oğlan gerçekten hiç mızıldanmadı ve çok sevdi. Hocam sağlık konusunda tavsiyeyi pek sevmem siz yine de araştırıp gidin. Link aşağıdadır :

DentGroup - Diş Klinikleri

tarihinde Tayfun Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Tayfun Aydın yazdı:

Ben İstanbul da çürükleri yaptırdım hocam tam da 5 yaşındaydı çocuk ama Ankara da şubesi var mı bilmiyorum. İğnesiz lazerle uyuşturuyorlar. Kanal tedavisi benzeri bir tedavi yapıyorlar. Biraz tuzlu ama benim oğlan gerçekten hiç mızıldanmadı ve çok sevdi. Hocam sağlık konusunda tavsiyeyi pek sevmem siz yine de araştırıp gidin. Link aşağıdadır :

DentGroup - Diş Klinikleri

Teşekkürler , Ankara' da şubeleri varmış. Yarın bir görüşeyim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Erhan Doruk yazdı:

Teşekkürler , Ankara' da şubeleri varmış. Yarın bir görüşeyim.

Erhan hocam görüşebildin mi?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...