İçeriğe Yönlendir

Megane 3 Satış için Doğru Fiyat Nedir?

Deniz Kom

Recommended Posts

Deniz Kom
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar,

Konu doğru yerde midir bilmiyorum ancak konuyu açmamdaki gerekçe şudur.  Aracımı değiştirmeye karar verdim. Dizel piyasasından tamamen çekilip, daha yeni model benzinli araçlara yöneleceğim. Bu değişimdeki diğer gerekçe ise eşimin bu aracı sürememesi oldu. 

Aracım ile ilgili özellikleri ve aldığımdan beri yapılan iyileştirmeleri aşağı yazıyorum. Sizce bu aracın güncel piyasa koşullarında değeri nedir? Bunu sormamın sebebi şudur. Arabayı galeriye verirsem hemen 100.000 TL peşin ödüyorlar. Elden satışta geçen ay 125 bin lira önermişlerdi ancak geçen ay değiştirmek gibi bir düşüncem yoktu. 

Araç:

2011 Megane 3 1.5 Dizel EDC (otomatik) 110hp

204 bin km değerine ulaştı. Her gün 70-100 km yol yapıyorum. 8000 TL trameri var (önceki sahiplerinden). Sağdan kazalı (değişensiz). Sağ ön ve arka kapı, sağ arka çamurluk, ön çamurluk tamirli boyalı (ekspertiz raporu). 

Ekspertizde aracı alırken motor mükemmel çıkmıştı. O nasıl oldu anlamadım çünkü ben aşağıda yazdığım iyileştirmeleri yaptıktan sonra performansı gerçekten mükemmel oldu. 

Benim yaptıklarım (yan masraflarla beraber 17 bin TL):

- Enjektörler revize edildi, motor üst kapak contası değiştirildi.

- Yeni lastik takımı (2020 üretim).

- 4 tekerin de disk ve balataları yenileriyle değiştirildi. 

- Ağır bakım dahilinde tüm kayışlar, termostat, devir daim değişti. 

- Kullandığım süreçte yağ ve tüm filtreleri 8 bin km arayla yeniledim. 

- Aracın tüm sıvıları (hidrolikler, soğutma, yağlar) değişti. 

- Ön takım yenilendi (geçende arabayı kasise vurdum, z rotları yeniden değişecek).

- Ekim ayında şanzıman arızası verdi. EDC konusunda meşhur ve güvendiğim bir ustaya götürdüm. Benden önceki sahibinde revizyon gören şanzımanın beyni çalınmış ve yerine çıkma beyin (2013 Fluence) takılmış. Şanzıman beyni, aracın orjinaliyle sıfır olarak alındı, değişim yapıldı. Yağ ve şanzıman kontrolü yapıldı. Kalibrasyon ve yazılım güncellemesi yapıldı. Titreme, silkeleme gibi sorunları ortadan kalktı. 

Yukarıdaki iyileştirmelerden sonra 2 günde 1500 km yol yaptım, arabada ne bir yorulma, ne bir titretme kalmadı. 

Sizce bu aracın günümüz şartlarında değeri nedir? Almak istediğim aracı buldum, bu aracı satıp üzerine kredi kullanacağım. Dolayısıyla minimum kredi ile bu işi halledip, alıcının da canını yakmadan bu süreci tamamlamak istiyorum. 

Şimdiden teşekkür ederim. 

tarihinde Deniz Kom tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Araca iyi masraf yapmışsınız tam binilecek kıvama gelmiş aslın da 

1 haftadır fiyatlar da bi gevşeme var ama işim içinden çıkmak zor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Bunca masraftan sonra satmak bana mantıksız geldi ben yiyemedim sen ye der gibi oluyo bu iş  yinede siz bilirsiniz tabi Galeri nin verdiği fiyattan 20 bin lira fazlasına biniciye satmak daha iyi bence

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Arabaya yapılan masraf bana göre fiyata yansımaz.. bi artı olarak görmem...ilanda bu kadar ayrıntılı yazılan araçtan hızlıca uzaklaşırım...Fatihe katılıyorum...aracınıza binin...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Hasan Basri Bayraktar yazdı:

Arabaya yapılan masraf bana göre fiyata yansımaz.. bi artı olarak görmem...ilanda bu kadar ayrıntılı yazılan araçtan hızlıca uzaklaşırım...Fatihe katılıyorum...aracınıza binin...

Al sat yapacaksam dediğiniz gibi ne alırımdan çok ne kazanırım düşüncesinde olacağımdan bakmam. Sıkıntı olmasın yürüsün temiz olsun satayım bana para bıraksın yeter derim. 

Ama bineceksem detaylıca yazılmış ve gerçekten yapılmış olduğundan emin olduğum bir araçtada bunlar artı olur. Elbette kendim 5000 liraya yaptırabiliyorsam 5000 lira fark vermek mantıklı olmaz, ancak rakam makulse hem nakit hem vakit açısından avantaj katar. 

Basit bir örnek, aynı fiyatta dahi olsa 130000 km deki trigeri, baskı balatası vs değişmiş aracı 120000 kmdeki değişmemişe tercih ederim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Ersen şahin yazdı:

Bunca masraftan sonra satmak bana mantıksız geldi ben yiyemedim sen ye der gibi oluyo bu iş  yinede siz bilirsiniz tabi Galeri nin verdiği fiyattan 20 bin lira fazlasına biniciye satmak daha iyi bence

Bu bu şekilde sattığım 2. arabam. İlk aracım olan Fiesta'yı da bütün bakımlarını yaptırarak (ekstra masraflar vs.) satmıştım. Onda ekonomik meseleler söz konusuydu, tüm eksiklerini yaptırdım ama keyfine varamadan değiştirmem gerekmişti. 

Bu araçta da bahsettiğim en temel sıkıntı eşimin bu araca korkuyla yaklaşması. Süremiyor, en önemlisi de ön ve arka genişlikleri çok farklı olduğu için park edemiyor. Dizel motorun torkuyla başa çıkamadığı için bizi tırın altına sokuyordu. Daha düşük torklu ve daha kompakt bir araçla değiştirme sebebimiz bu. 

Hasan Basri Bayraktar yazdı:

Tabi kişisel tercihiniz bu yönde olabilir. Hepimizin çeşitli değerlendirme kıstasları vardır. 

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

Evet sizde haklısınız ama ben ellenmemiş araba tercih ederim.dün yapıldığınıda bilsem yine de değişirim.yetkili servis kaydı olan hariç...
Naçizane tavsiyem aradığınız araç bulunmuşsa ve ödeme planı yapılmışsa aracı hemen satışa çıkarın.en hatasızı ve km bakımından yakın olanı kendime en uzak para olacak şekilde ayarlar ve fiyatı belirlerim misal bu 130 sa sizin km niz ve 8000 hasarı düşünür 124 derim iki gün bekler favori ve arama yoksa 122500 derim ve gün aşırı arama yoğunluğu yada favori artmasını izlerdim. Ve en önemli kriterim şu asla burada ilan açmam çünkü izlenme sayısı ve favori eklenme sayısı sizi yanıltır.

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Galeriler her zaman ölü fiyat verirler. Yaptığınız masraflardan sonra araç binilecek hale gelmiş. Hemen satmak istiyorsanız malum site fiyatlarını inceleyip 5-10 bin altında bir fiyat belirlersiniz. Yok olmaz diyorsanız satılana kadar beklemeniz gerekli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Deniz Kom yazdı:

Şimdiden teşekkür ederim. 

Kararınızda hayırlısı ne ise o olsun. Aracınızın paketi rengi ve kasası nasıl?

Son bir kaç haftadır havaların soğuması ve yasakların başlamasıyla bana piyasa yavaşlamış gibi geliyor. ( favorimdeki araçlar fiyat kırıyor ve satılmıyor) ilan verirken bu kadar detay yazmanız arkadaşların da dediği gibi olumlu sonuç vermeyecektir. Bu yapılan masrafların hepsi sizin aracı sağlam bir şekilde yürütmenizi sağlayacak masraflar yani olması gereken..

Galerici aracı görüp 100 bin lira verdiyse üzerine 8-10 bin lira kazanacağını düşünmüştür. 

Sonuç olarak 125 bin bence aşırı iyimser bir rakam. O parayı teklif eden var ise düşünmeden verin, ilandır pazarlıktır vs. uğraşmamış olursunuz.

Tekrardan hakkınızda hayırlısı olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mithat Tuğrul

Masraflarınızı yapıp binilecek halae getirmişsiniz, bence kullanmaya devam edin. Yeni alacağınız aracada benzer masrafları yapacaksınız. Pandemiden evden cıkma olayı serbestleşince bence satmayı düşünün. Fiyatlar insan dolaşımı azaldığı için geriliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...